Audiohobby.pl

Tannoy

lancaster

  • Gość
23-07-2010, 12:16
Otwieram wątek dedykowany bo choć poz aLutkiem chyab nikt z Was nie użytkuje tych kolumn na pewno są tego warte.
Najładniejsza wizytówka firmy audio jaką w życiu widziałem :

http://www.tannoy.com/products/175/Prestige%20SE%20range%20brochure.pdf

jku

  • 61 / 5835
  • Użytkownik
23-07-2010, 15:13
Z kolekcji zaprezentowanej w tej broszurce z linku słuchałem tylko Tannoy Autograph Mini. To są rzeczywiście fantastyczne kolumienki do klasyki, ale są, niestety, za małe do dużego pokoju. jednak w pomieszczeniu do 20 metrów poczynają sobie bardzo dzielnie.  Wysokie i średnie tony są znakomite. Naprawdę byłem olśniony ich prezentacją. U nas są trochę za drogie w porównaniu do cen w GB.

Z Tannoya słuchałem jeszcze DC 10 (średnie) i Mercury 2 dawno temu (jak na cenę bardzo dobre).  Więcej nic tej firmy nie znam.

W prasie chyba nie ma recenzji kolumn tej firmy.

lancaster

  • Gość
23-07-2010, 15:31
10 cm woofer i do tego ladny profil dla tweetera.
Bardzo chętnie bym posłuchał...moglibyw  Tannoy wykonac dedykowanego suba :-)

jku

  • 61 / 5835
  • Użytkownik
23-07-2010, 16:13
Pewnie, że by mogli. Wtedy od razu kupiłbym taki komplet.

  • Gość
23-07-2010, 21:14

jest dosyc malo wartych uwagi kolumn na rynku , jak dla mnie to tylko tannoy prestige i jbl K2 /studyjne odpowiedniki, tyle, ze trzeba juz miec na to pieniadze, tutaj nie ma voo doo, hajendu za ulamek ceny itp. bredni....nie sa to tanie kolumny ale tez nie traca na cenie z wiekiem...czasami sie zdarzaja te wyzsze tannoye ekspozycyjne itd., jesli chodzi o wyzszego jbl-a w polsce i ogolnie w europie/usa to nie jest rynek, najlepsze modele raczej schodzą w japonii....

lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

  • Gość
23-07-2010, 21:25

jesli chodzi o tannoye to sa w serii prestige zakupy bardziej bezpieczne , oplacalne i mniej ekonomicznie uzasadnione, moznaby o tym dlugo pisac, sa tez pewne niuanse w brzmieniu dc , ktore nie kazdemu moga przypasc do gustu po przejsciu z dobrych kolumn 3 czy 4droznych na tez  dobrym papierowym basie, z rzeczy trudnych do osiagniecia przez inne kolumny jest powalająca spójnośc brzmienia , scena tworzona bez wysilku , jakby na zawolanie w kazdym pomieszczeniu, brak drażniacej anemicznosci na wysokich i basie charakterystycznej dla glosnikow szerokopamowych , tannoy niestety za technologie kaze sobie bardzo duzo placic i to tez moze byc problem dla amatorow lepszego brzmienia, oprocz tego, ze te kolumny nie sa wogole prawie recenzowane, reklamowane w polsce i dostep do nich jest taki sobie, raczej w srodowisku obeznanych ludzi , ktorzy wiedza o co chodzi mozna sie cos dowiedziec o tym brzmieniu....druga rzecza jest to , ze tannoye za 100.000 pln/para graja tak ,ze w zaleznosci od gustu nie mozna ich porownac z jakimkolwiek hi-hi endem wyprodukowanym...

serie prestige trzeba odroznic od chinskich wyrobow tannoya typu serii dc, mercury itd. to jest zupelnie co innego, nie wiem nawet jak to gra i jest to bardziej produkcja tylko dla kasy i wykorzystywanie , eksploatowanie nazwy w produkcji masowej....


lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
23-07-2010, 22:21
>> electro, 2010-07-23 21:14:44
"jest dosyc malo wartych uwagi kolumn na rynku , jak dla mnie to tylko tannoy prestige..."

No..., Prestige, to linia aktualnie produkowana, ale mozna miec swietny dzwiek, za duuuu....zo nizsze pieniazki (choc nie az tak znow calkiem male - zalezy od modelu),  kierujac swoje zainteresowania w strone
starych koncstrukcji. Tannoy tyle serii i modeli kolumn na Dual Concentric-u wyprodukowal, ze jest w czym wybierac - rozne konstrukcje typowo do uzytku domowego, jak rowniez studyjne i to od malych monitorow do takich o wadze ponad 100 kg na 15-to calowych D.C. i basowcach.

  • Gość
24-07-2010, 01:27
Lutek
mozna miec i mozna nie miec, a w zamian jakies wygnite obudowy z zepsutymi glosnikami , ktore trzeba bedzie wyslac do anglii na serwis i juz nie bedzie tak oplacalnie i sprytnie...to jest loteria, obserwuje rynek uzywanych od kilku lat i rzadko kiedy pojawia sie cos godnego uwagi, oczywiscie zupelny wintydz za drobne pieniadze jesli gra sie bedzie jakos kalkulowal, ale mysle, ze bardziej interesujace sa w doskonalym stanie kolumny do gora 10-15 lat nie budzace zatrzezen pod wzgledem wygladu , dzialania itd.w wielu krajach te glosniki maja range kultowych i ludzie sprzetu w dobrym stanie sie nie chca pozbywac, chyba , ze bardzo starego z 70lat ....w polsce nie ma dobrego serwisu , a wydaje mi sie , ze jak juz kilka tysiecy sie poswieca na sprzet to wypadaloby miec plan B.....



lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

lancaster

  • Gość
24-07-2010, 09:34
Lutek, kiedyś już o tym rozmawialiśmy "na wizji" wspomnę więc i tu.
Oprócz Twoich kilku par SRM(12/15 inch) Słuchałem Westminster oraz jak mi się wydaje Kensington.
Z całej tej gromadki zdecydowanie najbardziej podobały mi się Twoje tzw. "duże" monitory.
Westminster gra dźwiękiem autorytarnym z b.ładną przestrzenią - można ogladac instrumenty stojąc obok kolumny ale był on(dźwięk) całosciowo "pluszowy". Dźwięk nie dla mnie, cena ... może w przyszłym tygodniu ?;-)
W kazdym razie chcąc umeblowac wiktoriańskie wnętrze nie widzę ciekawszej propozycji, natomiast do sluchania muzyki jak dla mnie nie jest to strzał w 10....owszem lepiej pod wieloma względami od niejednej klasycznej konstrukcji z atą kase...ale wiem że można ciekawiej....choć nie tak dostojnie i elegancko w formie.
Kensington(mam nadzieję ze nie mylę nazwy) grały spokojniej, bardzo ładnie. Miałem wrażenie że są to kolumny przy ktorych można spędzać długie godziny bez zmęczenia i ogólnie uznałbym je za wysmienite gdyby nie doświadczenia z SRM.
Zresztą niedalej jak wczoraj rozmawiałem ze znajomym - posiadaczem nowej linii koncentrycznych Tannoy, który przed zakupem miał w domu wiele konstrukcji aktywnych/studyjnych i uznał, ze do słuchania muzyki nadają się jedynie Genelec(kilkukrotnie droższe) i właśnie Tannoy...a przewinęło się przez jego system tych aktywnych paczek naprawdę trochę.
Tak z ciekawości, orientujesz się może Lutek która z firm(Altec, Tannoy - kolejność alfabetyczna) jako pierwsza zaproponowała system współosiowy ?

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
24-07-2010, 19:38
>> lancaster, 2010-07-24 09:34:09
" Tak z ciekawości, orientujesz się może Lutek która z firm(Altec, Tannoy - kolejność alfabetyczna) jako pierwsza zaproponowała system współosiowy ? "

Wprawdzie Tannoy jest starsza firma, bo powstala w 1926 r., ale pierwsze glosniki koncentryczne to byly Altec-a o nazwie Duplex i byly to modele 601 i 602, ktore pojawily sie w roku 1943, a pierwszy Altec 604 w roku 1945. Natomiast Tannoy pierwszego wspolosiowca o nazwie Dual Concentric wypuscil w roku 1947 i byl to model od razu 15-to calowy, tzw. Black, ktory zapoczatkowal serie "Monitor", do ktorej nalezaly pojawiajace sie w nastepnych latach modele: Silver, Red i Gold.

http://www.lansingheritage.org/images/altec/catalogs/1943/page04.jpg

http://www.lansingheritage.org/images/altec/catalogs/1945-duplex/page01.jpg

In 1947 the first Tannoy Dual Concentric was born. It was designated the \'15" Monitor Black\', had a power handling of 20 Watts RMS, a voice coil impedance of 15 Ohms and a crossover point of 1 kHz. Magnetic gap fluxes were provided by a cast iron alloy magnet and were very high for a speaker of the 1940s at 12,000 gauss for the low frequency voice coil and 18,000 gauss for the HF coil. (10,000 gauss = 1 Tesla). At 20 Watts power handling in 1947 the unit was very well received and this, coupled with a sensitivity close to 92 dB for 1 Watt at 1 meter right up to the highest frequencies, was a milestone for the company in providing high quality speech and music capabilities in an efficient way.

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
26-07-2010, 09:25
>> jku, 2010-07-26 00:27:04
" A te są zupełnie niesamowite (cena też) "

Mam basowce od tych FSM-ow i sie zastanawiam co z tym mozna by zrobic :-)

misiomor

  • 2094 / 5866
  • Ekspert
26-07-2010, 15:27
Te Autograph Mini wyglądają interesująco - dedykowany sub może rzeczywiście by im się przydał, jednak IMHO miałby sens tylko z porządnym podziałem 4th z udziałem aktywnego highpassa 2nd dla monitorków. Choć w możliwość zejścia nimi do 80Hz raczej wątpię.

Ciekaw jestem ceny samego przetwornika - na środek i górę do 3-way mógłby się nadać.

  • Gość
26-07-2010, 20:32
w fsm czy dmt szczytowych dobrze na dynamike robi podzial pasma na 2 15stki....na allegro byly jakies kingdomy do sprzedania, ale cena niekonkurencyjna na razie....

lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...