Audiohobby.pl

Nowy projekt seasa Idunn

kohegen

  • 6 / 4989
  • Nowy użytkownik
06-06-2011, 17:43
Fajnie ci to wyszło, a teraz napisz troszkę jak to gra... :)

mdabro

  • 1 / 5744
  • Nowy użytkownik
12-06-2011, 13:36
Misiomor, a jak byś oceniał projekt Idunn w porównaniu z projektem Zapha SR-71;

http://www.zaphaudio.com/SR71.html

Marek D.

misiomor

  • 2094 / 5896
  • Ekspert
12-06-2011, 14:01
Idunn ma lepszy tweeter, za to gorszy midwoofer. Poza tym ma mniej kompensacji baffle step.

EMiL

  • 531 / 5881
  • Ekspert
12-06-2011, 22:23
Nie przesadzajmy z tym "gorszy", wcale bym się nie zdziwił gdyby u18rnx odsłuchowo podobał się bardziej  niż er18rnx.  

EMiL

  • 531 / 5881
  • Ekspert
12-06-2011, 22:36
http://www.audioheuristics.org/projects_gallery/ER18DXT/ER18DXT.htm

to jest fajny projekt, jedynie 5,6uF w torze z tweeterem - można kupić dobry kondensator i nie będzie to rujnujące dla portfela;)

EMiL

  • 531 / 5881
  • Ekspert
11-10-2011, 23:27
Beardini,
jak Ci gra idunn?

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
25-07-2022, 02:26
Przymierzam się do adaptacji 25 letnich obudów podłogowych pod projekt IDUNN.
Skrzynki solidne z 18mm sklejki plus 2 x 18 na ścianie przedniej. Układ głośników i otworu BR identyczny jak w zestawie IDUNN - tylko obudowa podłogowa wys. ok 90 cm i o trzy cm węższa. Obecna objętość to około 24 litry netto więc trochę więcej niż IDUNN - o jakieś 2 litry. Jest możliwość powiększenia nawet do 40 litrów (komora balastowa) albo w ogóle odcięcia części obudowy i spłycenia jej lub pochylenia tylnej ściany - zależy ile zapału będę miał do modyfikacji.
Przednia ściana wymaga przeróbek - pogłębienia podfryzowań, zmniejszenia otworu montażowego, ma też większy  otwór BR ale to da się dostosować akustycznie większym portem BR.

Pierwotnie miała to być kopia akustyczna Ostinato 2, potem Shane - na Vifach. 20 lat temu grała w nim Vifa PL z jakimś Tonsilem GDN 16/50/6 grało ładnie ale słabym basem - potem z GDN 17/100 (objętość 24 litry była dla tego głośnika za duża bas był zbyt obszerny i trzeba było zmniejszać komorę do ok 17-18 litrów).

Obudowa zamówiona u stolarza miała surowy wygląd po bejcowaniu - jak to w latach 90. ubiegłego wieku - teraz to mógłbym dopieścić bo odpowiednie narzędzia mam w zasięgu budżetu. Długo kurzyła się w piwnicy, teraz służy za podstawkę. Żal jej po tylu latach wyrzucać, jest dobry materiał na dopieszczanie.

To tyle z motywacji instalacji zestawu IDUNN - niebyt nowego ale pasującego akustycznie najlepiej do tej skrzynki. I co ważniejsze po przeglądzie parametrów powinien ten zestaw odpowiadać mi akustycznie - na pewno odpowiada mi technicznie - dobrane głośniki o wznoszących się charakterystykach SPL ku częstotliwości podziału, która też nie jest na siłę obniżona zgodnie z jakimś rozpowszechnianym kiedyś przekonaniem o koniecznościach niskich podziałów pasma za wszelką cenę. Zestaw wygląda na "mocny" - w sensie wytrzymały - dość dużo mocy na głośnik w siodle pasma przed odciążeniem rezonansem portu BR. Dzięki temu można spróbować nawet niepowiększenia obudowy i zejścia strojeniem poniżej Fs. Widać potencjał, plus wyrównanie przebiegu SPL - mam nadzieję ze to jakiś bardziej zaawansowany kompozyt a nie "chiński" polipropylen.
 
Dwa pytania:

Nie znalazłem na schemacie zwrotnicy IDUNN wartości pasożytniczych cewek - jakie wartości omowne powinny mieć cewki zwrotnicy?
Zakładam, że cewka 2,2mH może mieć nawet 1om rezystancji i nie powinno to znacząco wpływać na dynamikę - ale nie widzę wartości, którą przewidział projektant.


Druga sprawa - mniej istotna

Czy znacie korektę schematu zwrotnicy IDUNN dla głośnika ER18RNX zamiast przewidzianego w projekcie U18NRX-P (widziałem, że Emil zamieścił projekt niejakiego Marka.K - ale link sprzed kilkunastu lat nie działa)?
Moim zdaniem ten pierwszy głośnik bardzo podobny konstrukcyjnie może zapewnić lepsze zejście basu w większej objętości, ale na pewno ta zwrotnica go nie poprowadzi, bo głośnik ma większą nierównomierność w wysokim zakresie pasma. A Projekt IDUNN jest jak widać zaplanowany jako bardzo liniowy - w nierównomierności SPL około 1,5db.
« Ostatnia zmiana: 25-07-2022, 02:58 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
26-07-2022, 12:01
Wiec jak? Nikt nie potrafi wskazać wykonania zwrotnicy do SEAS IDUNN ???

Jaki powinien być poziom rezystancji pasożytniczej cewek ?


Wg moich ustaleń. Planuję że cewka 2,2mh może mieć do 1,1om rezystancji. Przy tej wartości zwieksza wypadkowa dobroć - mogę powiększyć objętość BR do 24 litrów (powyżej Vas głośnika i 2-3 litry powyżej objętości BR rekomendowanej w projekcie IDUNN).

Dodatkowo powiększę objętość portu BR by spowolnić przepływ powietrza poniżej 20m/s dla mocy 35W. Ta moc to granica przenoszenia liniowego mocy głośnika - siodła na wykresie mocy głośnika przy około 60Hz.

BR jest z przodu więc Seas zastosował mocno profilowany port BR by zapobiec turbulencjom. Ale faktyczna średnica BR to 5cm - powietrze będzie przepływało bardzo szybko dla mocy, przy których głośnik nadal pracuje liniowo. Może to dawać wrażenie kompresji - "duszenie" dźwięku przez BR w sytuacji kiedy powyżej jego częstotliwości pracy głośnik jest w stanie nadal pompować duże ilości powietrza z małymi zniekształceniami akustycznymi.

To taka teoria. Wg WinISD ten głośnik może pracować poprawnie nawet w objętościach kilkunastu litrów - oczywiście bez niskiego basu ale z dobrym impulsem - no i wtedy nie ma obawy o "rozlazły "niski bas z membrany polipropylenowej.

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
26-07-2022, 19:41

Zakładam, że cewka 2,2mH może mieć nawet 1om rezystancji i nie powinno to znacząco wpływać na dynamikę - ale nie widzę wartości, którą przewidział projektant.



Możliwe że za dużo oczekujesz od projektanta :)   a on wcale tego nie przewidywał.
  Kiedyś tam miałem mocną zajawkę na budowę zestawów i trzeba było nauczyć się brać sprawy >  z przymrużeniem oka.

jjurek

  • 2059 / 5825
  • Ekspert
26-07-2022, 20:04
Mniej niż 0,5 ohma.

meloV8

  • 1552 / 5863
  • Ekspert
26-07-2022, 21:45
IDUNN to kiepski projekt. Problem dyfrakcji nie zalatwia tutaj DXT, ktory w tej kwesti akurat jest wymagajacy. Szkoda czasu i kasy.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
26-07-2022, 23:12
Co masz na myśli z tymi dyfrakcjami?

Zauważ że SPL obu głośników łagodnie wznosi się w stronę częstotliwości podziału - to był chyba cel ich połączenia. Konstruktor wykorzystał to by na zwrotnicy 2-rzędu uzyskać jak najlepsze wyrównanie pasma w okolicach częstotliwości podziału. Wyszła nierównomierność 1,5db. Generalnie zawsze dążyłem do takiego "monitorowego" brzmienia i zwykle ono dobrze wychodziło na membranach polipropylenowych.

Oczywiście to o niczym nie świadczy - kiedyś niejaki Tonsil Excellence 1F osiągał podobną nierównomierność, a wg mnie grał zbyt natarczywie.


PS. dodam ze jakie takie wyrównanie pasma jestem w stanie uzyskać w symulacjach tak samo dla połączeń Tonsila GDN20/100 czy 17/100 na przykład z Vifa PL, Beyma 2030, Monacor DT254 czy GDWK 11/100 - tego ze współczesnej produkcji, który podaje jakieś dziwne spadki i niski spl.
To oczywiście nie znaczy że wszystko dobrze będzie grało - będzie tylko w miarę równo kosztem licznych kompromisów w tym głównie fazowych.
A brzmieniowo każdy z nich może zagrać - nieprzyjemnie, co będzie dyskwalifikujące
.
Szkoda, że nie ma recenzji-  nawet odsłuchowych tego SEAS IDUNN.
« Ostatnia zmiana: 26-07-2022, 23:20 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
26-07-2022, 23:14
Mniej niż 0,5 ohma.

Dlaczego taki wniosek?

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
27-07-2022, 07:25
IDUNN to kiepski projekt. Problem dyfrakcji nie zalatwia tutaj DXT, ktory w tej kwesti akurat jest wymagajacy. Szkoda czasu i kasy.

Może masz na myśli nieciekawy przebieg w reverse-null??? Albo wyskok harmonicznej powyżej 1k hz?
Nie wiem co masz masz na myśli.
Dyfrakcje są wszędzie zwłaszcza na różnych tubach i WG.

Natomiast wykresy kierunkowe w IDUNN są moim zdaniem wzorowe.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
27-07-2022, 07:26

Zakładam, że cewka 2,2mH może mieć nawet 1om rezystancji i nie powinno to znacząco wpływać na dynamikę - ale nie widzę wartości, którą przewidział projektant.



Możliwe że za dużo oczekujesz od projektanta :)   a on wcale tego nie przewidywał.
  Kiedyś tam miałem mocną zajawkę na budowę zestawów i trzeba było nauczyć się brać sprawy >  z przymrużeniem oka.

Raczej przewidywał. W innych projektach poczynili takie założenia. Nawet w tych, które powstały tylko na papierze.



Ps. znalazłem gotową zwrotnicę do IDUNN na Mundorfach.

Przytaczam spis elementów, bo podawanie linku do sklepu we Francji nie ma sensu:

---
Un kit filtre passif pour l'enceinte SEAS Idunn, le kit comprend le support carte imprimée (CI-IDUNN) et les composants passifs avec le bornier de raccordements entrée/sorties.

Les composants inclus dans ce kit sont les suivants :
1 x Carte imprimée La-PDB.fr CI-IDUNN
1 x Bornier AB Sound BCI-6PPN
1 x Condensateur SCR PA 2.7 µF (C1)
1 x Condensateur SCR PA 15 µF (C2)
1 x Condensateur SCR PA 10 µF (C3)
1 x Bobine Mundorf L71 0,39 mH (L1)
1 x Bobine Mundorf H100 2,2 mH (L2)
1 x Résistance Mundorf MR5 1 ohm (R1)
1 x Résistance Mundorf MR5 10 ohm (R2)

Le kit est livré en pièces détachées, avec un plan électrique de montage avec position de chaque composant indiqué sur le schéma.
---

Wynika z niego, że jest tam rdzeniowa cewka Mundorf 2,2mH  H100 nawijana drutem 1mm z rezystancją 0,2ohm i tolerancją 3%...
Dupy nie urywa.




Ps2.  Znalazłem też filmik jakiegoś Teutona o ksywie Marman, który robił IDUNN i zastosował w zwrotnicy cewki Intertechnik.de (produkowane w Czechach od kilkudziesięciu lat).

Powietrzna 2,2mH wygląda jak nawijana drutem 1mm więc będzie miała co najmniej 0,9om rezystancji - jej oznaczenie to LU55/2.2/100

Dla przykłady LU78/2.2/140 czyli drutem 1,4mm ma 0,48om rezystancji i kosztuje w Teutonii 40EUR.


Od kilkunastu lat używam do filtrowania skromnego GDN 17/100 cewki rdzeniowej Intertechnik 2,2mH drutem 1,6mm o rezystancji pasożytniczej 0,1om HQ58/2.2/160 tolerancja 5%.
Nie wynikało to z fanaberii tylko z konieczności dopasowania do głośnika, który lepiej pracuje w małej obudowie, a wtedy wymaga niepodwyższania dobroci rezystancjami pasożytniczymi, by mógł dynamiczniej odtwarzać niskie tony.

Dobieranie rezystancji cewek do założeń konstrukcyjnych wynikających z możliwości głośnika to podstawa prawidłowego projektowania. Chodzi o to żeby nie strzelać z armaty do komara, bo się nie trafi.
.
« Ostatnia zmiana: 27-07-2022, 08:12 wysłana przez tetejro »