Audiohobby.pl

Technics rp-f30

prinz

  • 97 / 5556
  • Użytkownik
20-09-2009, 21:34
niestety nie maja na stanie tych rpf30. "total availability 0" :)
Let a good sound make this hard times a little sweeter!

Mnementh

  • 118 / 5471
  • Aktywny użytkownik
20-09-2009, 21:49
>> prinz, 2009-09-20 21:34:40
niestety nie maja na stanie tych rpf30. "total availability 0" :)
 
Piszą, ze te słuchawki są "Non-Stocking Parts", więc może mają kilka sztuk. Tylko nie podają ile.

Mnementh

  • 118 / 5471
  • Aktywny użytkownik
20-09-2009, 22:40
Jak ktoś zna japoński to rp-f10 sobie kupi :P
http://store.shopping.yahoo.co.jp/avac/rpf10.html

Eh, czemu na naszym rynku panasonic nie wydaje dobrych słuchawek...a japońce mają wszystkiego pod dostatkiem :<

Mnementh

  • 118 / 5471
  • Aktywny użytkownik
20-09-2009, 23:01
>> krisio06, 2009-09-20 22:46:12
Już znasz :)

łiiii,
-"I know kung-fu"
-"show me"

No nic w każdym razie te technicsy (panasoniki) rpf10 kosztują w przeliczeniu na nasze 430 zeta. + wysyłka + cło

Cóż, uważam, ze warto ten temat odświeżyć, bo pewnie wielu myśli, ze te modele są nie do kupienia. Ale one w Japonii się pojawiają jak widać.
I nawet na aukcji są wystawione panasonic rp-f30 za bajońską sumę 15zł. Tylko, że za rejestrację w tamtejszym serwisie trzema uiścić opłatę w wysokości 15zł też :P
http://aucfan.com/aucview/yahoo/121644042/

Eh, pożądam tych słuchawek :D

mac_1

  • 52 / 5719
  • Użytkownik
15-08-2012, 15:44
Odkopie temat bo właśnie rozpocząłem remont RP-F30.
Musze wymienić gąbkę zewnętrza oraz pady ale mniejsza z tym.

Z ciekawości rozebrałem je sobie, w środku brak jakiegokolwiek wytłumienia i pomiędzy +/- niskotonowca mamy prosty filtr w postaci Nippona 10uF.
Myślicie ze jest sens bawić się w wytłumianie środka lub wymianę kondensatora na np. BlackGate N?
Pytam czysto teoretycznie bo w pierwszej kolejności muszę je odnowić, mimo że były używane sporadycznie to niestety wszystkie gąbki sparciały i są do wymiany.

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
15-08-2012, 15:47
Ja bym wymienił kabel, bo po włosie to ciężko się przewodzi prąd.

mac_1

  • 52 / 5719
  • Użytkownik
15-08-2012, 15:54
Myślałem nad recablingiem ale jak je rozebrałem to trochę mi przeszło.
Niskotonowiec jest częsciowo wklejony w muszle a pod nim znajduje sie wysokotonowiec, aby zrobić recabling na tip-top pasowałoby wymienić też okablowanie dla wysokotonowca co byłoby dość ryzykowne, spore ryzyko uszkodzenia czegoś podczas demontażu.
Może kiedyś podejmę się wymiany głównego okablowania, ale chwilowo przeszła mi na to ochota ;)

Dj

  • 1088 / 4639
  • Ekspert
15-08-2012, 17:06
wytłumienie może zaszkodzić słuchawką. w wolnych chwilach zajmuje się modowaniem słuchawek i wytłumienie najczęściej gasi zapały słuchawek, dźwięk staje się słabszy, zaczyna grać dalej ma mniejszy impakt, bas słabnie i góra. nie jest to regułą ale prawie zawsze są takie rezultaty.jak przesadzisz z tłumieniem to dźwięk stanie się pusty i martwy (zacznie grać sama średnica) ponadto mam często wrażenie że wytłumienie psuje detaliczność.

Dj

  • 1088 / 4639
  • Ekspert
15-08-2012, 17:36
zależy to od przetwornika. trzeba umieć dopasować wytłumienie, ponieważ może się zmniejszyć ciśnienie akustyczne, co jest nie pożądaną cechą...
dźwięk ucieknie i zostanie mam tylko średnica.
jeśli słuchawki grają nachalnie to wytłumienie pomaga ale jeśli grają defensywnie to nie polecam wytłumienia.
 
nie wiem jak Ty ale ja mam zawsze wrażenie że bas traci impakt po wytłumieniu, robi się bardziej pływający, mniej wyrazisty.
jest kilka wyjątków ale większość słuchawek tak reaguje na wytłumianie.

mac_1

  • 52 / 5719
  • Użytkownik
15-08-2012, 18:00
Co rozumiecie przez "dobre" wytłumienie?
Wiadomo, każde słuchawki są inne i inaczej reagują na mody, zapewne wszystko trzeba dobierać eksperymentalnie ale może doradzicie coś w kwestii materiałów tłumiących? Filc, gąbka, wełna, dynamat, blutack itp...?

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
15-08-2012, 18:13
>> Dj, 2012-08-15 17:36:15
>zależy to od przetwornika. trzeba umieć dopasować wytłumienie, ponieważ może się zmniejszyć ciśnienie akustyczne, co jest nie pożądaną cechą...
dźwięk ucieknie i zostanie mam tylko średnica.
jeśli słuchawki grają nachalnie to wytłumienie pomaga ale jeśli grają defensywnie to nie polecam wytłumienia.

Zmniejszy ciśnienie w komorze ucho-przetwornik? Mówisz chyba o komorze przetwornik-muszla. Tego nie słychać. Niech sobie tam będzie dowolne ciśnienie, byleby nie ingerowało w resztę. Przecież w otwartych słuchawkach panuje tam bardzo mała różnica ciśnień.

>nie wiem jak Ty ale ja mam zawsze wrażenie że bas traci impakt po wytłumieniu, robi się bardziej pływający, mniej wyrazisty.
jest kilka wyjątków ale większość słuchawek tak reaguje na wytłumianie.

Zależy. Będzie prawidłowy, bez zniekształceń, które są odbierane jako większy impakt. Bas powinien być w stanie grać miękko. Jak niski sinus jest ostry, to mamy ogromne zniekształcenia. Bas powinien być miękki, szybko startować, szybko gasnąć, grać dynamicznie i tylko w swoim paśmie częstotliwości. Impakt? Określiłbym jako impuls w całym paśmie częstotliwości.

Dj

  • 1088 / 4639
  • Ekspert
15-08-2012, 18:17
materiał to pierwsza sprawa a druga to ułożenie tego wytłumienia. niektóre słuchawki potrzebują wytłumienia przed przetwornikiem np dt 880. fajnie by było żebyś miał jakąś wkładkę mikrofonową, ja sobie nie wyobrażam modowania słuchawek bez pomiarów.
każdy materiał przepuszcza inaczej falę akustyczną co innego tłumi. gąbka jest najmniej inwazyjna a fizelina najbardziej zmienia brzmienie. jeśli w słuchawkach brakuje góry to sam środek drivera powinien być goły bez żadnych wytłumień z przodu, środek z moich obserwacji przenosi najwyższe rejestry. jeśli słuchawką brakuje kopa można się pobawić z plastikową kratką przed przetwornikiem. taka krateczka potrafi dopalić bas nawet i o 6db ;)
jeśli przetwornik za bardzo lata ma za dużego kopa, to jeśli ma otwory to dobrze je delikatnie pozatykać fizeliną.
przetwornik który ma za dużą wentylacje będzie grał rozjechanym basem pozbawionym kontroli.

Są jednak zawsze wyjątki:)
 

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
15-08-2012, 18:19
>> mac_1, 2012-08-15 18:00:28
>Co rozumiecie przez "dobre" wytłumienie?
Wiadomo, każde słuchawki są inne i inaczej reagują na mody, zapewne wszystko trzeba dobierać eksperymentalnie ale może doradzicie coś w kwestii materiałów tłumiących? Filc, gąbka, wełna, dynamat, blutack itp...?

Tłumienie stosujemy, by zmniejszyć odbicia. Różne materiały różnie to robią. Sekretem w słuchawkach jest zmniejszyć odbicia, a nie zabrać objętości. Nie lubię kompromisów, więc mam rozwiązanie optymalne: brak ścianek, od których coś się może odbić ;-)

Innym rozwiązaniem jest stworzenie odpowiednich komór to wymiany ciśnienia. Ścianki łączące byłyby wytłumione. Daje to minimalne podbicia na wysokich, rozmyte w czasie, ale minimalizuje wpływy komory za przetwornikiem w słuchawkach zamkniętych. Miałem tak nieco czasu. Świetny efekt, ale do czasu, gdy poznamy poważne ograniczenie tego systemu.

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
15-08-2012, 18:24
 >> Dj, 2012-08-15 18:17:14
>jeśli przetwornik za bardzo lata ma za dużego kopa, to jeśli ma otwory to dobrze je delikatnie pozatykać fizeliną.
przetwornik który ma za dużą wentylacje będzie grał rozjechanym basem pozbawionym kontroli.

Od tego jest sprzężenie zwrotne. Znikają też wtedy prawie bezpowrotnie inne mankamenty słuchawek, jak zniekształcenia harmoniczne, sprzężenia (odbicia), a wzmacniacz działa na mniejszych obrotach, bo sprzężenie zwrotne z wyjścia jest spokojniejsze.