Audiohobby.pl

Soha 2 vs GainClone- czyli o tym jak lampa spotyka op-amp...

x500

  • 461 / 5844
  • Zaawansowany użytkownik
16-09-2009, 13:34
Przepraszam za pomylke . Oczywiscie obciazenie stanowil rezystor 30ohm .
Fallow , te 5W to moc rezystora byla .

alghar

  • 639 / 5577
  • Ekspert
20-09-2009, 07:07
"@fallow ,  a  słuchałes  Soha 2  tylko  z  IC  "majkela "  czy  z  innymi powiedzmy  firmowymi  też ? Jak tak , czy były  różnice  w  dzwięku ?

fallow

  • 6457 / 5835
  • Ekspert
20-09-2009, 21:18
Sluchalem tylko na Conducfilowym. Przestalem interesowac sie jakimikolwiek innymi firmowymi kablami, jako ze ten Conducfilowy naj mniej psuje w moim odczuciu.
Uzywam:  Conducfil 8896 / Neutrik ProFi / Neutrik NP2C-AU-Silent;
Mialem np. Acrolink 6N-2400II, Audio-Technica AT-EA1000, Conducfil 8030, Furukawa Vivaldi, Furutech FA-220, IMG Stage Line MECN-100, Oyaide PA-02TX, Straight Wire Crescendo, VdH The Second

alghar

  • 639 / 5577
  • Ekspert
21-09-2009, 06:57
W temacie  lamp jestem "zielony" czy  można  o pomoc w temacie  wymiany  lamp  w  Soha 2  ,myślałem  że  wystarczy  wyjąć  ECC81  i  wstawić  np .ECC82 , ECC 83  lub zamiennik  na 12  V  i  wzmacniacz  będzie  grał  a  dostałem info  od  kolegi  z  forum

"masz ecc81 w swoim wzmaku czyli 12at7, a to nie jest zamiennik 12au7a. Każda lampa potrzebuje innych parametrów pracy i włożenie 12au7a w układ podporządkowany do 12at7 to bezsens i lampa może szybciej dotrzeć swojego żywota."  ?

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
21-09-2009, 21:58
ECC83 to lam[pa z bardzo małym prądem anody, dużą rezytancją wewnątrzną i dużym wzmocnieniem.
81/82 są do siebie podobne choć różnią się znacznie biasem (napięciem polaryzacji siatki).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

alghar

  • 639 / 5577
  • Ekspert
22-09-2009, 06:56
Jesli mam lampe ECC81  i  wstawie  w  to miejsce  ECC 81  innego producenta  to  muszę  zrobic   jeszcze  regulacje ?

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
22-09-2009, 08:57
Teoretycznie powinno się doregulować punkt pracy przy każdej zmianie typu lampy, patrząc na ich dane techniczne i wykresy. Gdybym to ja robił, to bym tak ustawiał punkt pracy, żeby się znaleźć na najbardziej liniowym odcinku. Oczywiście towarzyszący odsłuch i doregulowanie na ucho nie zawadzi, tyle że w ten sposób można sobie przedobrzyć, bo co jest fajne przez chwilę, daj w kość po dłuższym czasie, a nadmiar THD w niczym nie pomaga. Zaleta lamp polega właśnie na ogólnie większej liniowości i węższym widmie zniekształceń od tranzystorów.

Słuchałem wczoraj Lake People G93 w porównaniu z SOHA II. Jak dla mnie hybryda wypada wyraźnie lepiej, dźwięk jest znacznie mniej pokręcony, scena lepiej poukładana. Największa przewaga jest na średnicy, i nie chodzi wcale o lepszą barwę, bo tu chyba Lake People jest ciut barwniejszy, ale o kształt i fakturę dźwięków. Najbardziej błędy G93 wychodzą na dźwięku werbla, brzmi jak skompresowany do średniej jakości mp3. Dźwięk sztucznie gładki i podbarwiony. Sopran niby wyraźniejszy w G93, ale to raczej efekt "zakrzywienia czasoprzestrzeni". W sumie RudiStor NX-33 brzmiał mi bardziej prawidłowo z wyjścia niesymetrycznego, a SOHA II lepiej od obydwu. Opinia dotyczy sygnału niesymetrycznego z DACa dostarczanego do SOHA II i Lake People.

alghar

  • 639 / 5577
  • Ekspert
22-09-2009, 16:06
@majkel   używasz z  Soha 2   "swojego"  IC ? możesz  jak  masz   możliwość spróbowac  z  innym  IC ?

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
22-09-2009, 16:56
Mógłbym, ale po co? Każda inna dostępna dla mnie opcja to wypaczanie tego, co wychodzi ze źródła w mniejszym lub większym stopniu. Ja już kiedyś porównywałem różne interkonekty do połączenia urządzeń na krótko, ten jest na tyle bliski ideału, że nie widzę sensu dalej szukać, i nie kabel jest tu wąskim gardłem, bo na co go stać to już słyszałem nie tylko ja na Moonlighcie, Yamamoto, Lake People, a koledzy też na Sensaurisie i Woo Audio 2. Ja opiniuję urządzenia pod kątem prawidłowego oddania różnych aspektów w kwestii ilościowej i jakościowej. Jeśli ktoś ceni pewne efekty specjalne, to mu ostateczna ocena wyjdzie inaczej, tylko że z reguły powrót do udziwnionego brzmienia od takiego dokładnie oddanego wywołuje negatywne uczucie, mimo iż w pierwszym momencie coś pasuje. Z czasem ucho się przyzwyczaja do lepszego dźwięku i zaczyna zauważać co było źle na niższym poziomie i nie trzeba już bezpośredniego porównania, no ale trzeba się znaleźć po drugiej stronie mocy i trochę tam czasu spędzić, żeby się o tym przekonać. Ja tu wcale nie piszę, że coś jest złe, bo uważam że SOHA II jest więcej niż dobra, a z innymi lampami pewnie jeszcze lepsza, ale mam pewne zboczenie wynikające ze złożenia iluś wzmacniaczy o różnej konfiguracji układowej, które powoduje, że kojarzę konkretny dźwięk z konkretną architekturą układu. Ktoś może nie wiedzieć, że dalekie sprzężenie zwrotne daje specyficzny efekt i opisuje na płaszczyźnie czysto słuchowej, audiofilskiej, a ja, skoro to projekt DIY, podchodzę do niego też od strony designu.

fallow

  • 6457 / 5835
  • Ekspert
22-09-2009, 17:23
Jak juz pisalem takze uzywam Conducfila 8896 i po prostu porzucilem wszelka potrzebe szukania innego IC. Jedynie moze kiedys tam w przyszlosci jak juz nie bede mial na co wydawac pieniedzy, to sprobuje wtykow WBT zamiast Neutrik ProFi.

fallow

  • 6457 / 5835
  • Ekspert
22-09-2009, 17:23
Moze zle sie wyrazilem, nie tyle porzucilem potrzebe szukanie IC, co po prostu juz jej nie odczuwam.

alghar

  • 639 / 5577
  • Ekspert
24-09-2009, 00:44

Rafaell

  • 5033 / 5862
  • Ekspert
24-09-2009, 09:38
>> majkel, 2009-09-22 08:57:22
 >Słuchałem wczoraj Lake People G93 w porównaniu z SOHA II. Jak dla mnie hybryda wypada wyraźnie lepiej, dźwięk jest znacznie mniej pokręcony, scena lepiej poukładana. Największa przewaga jest na średnicy, i nie chodzi wcale o lepszą barwę, bo tu chyba Lake People jest ciut barwniejszy, ale o kształt i fakturę dźwięków. Najbardziej błędy G93 wychodzą na dźwięku werbla, brzmi jak skompresowany do średniej jakości mp3. Dźwięk sztucznie gładki i podbarwiony. Sopran niby wyraźniejszy w G93, ale to raczej efekt "zakrzywienia czasoprzestrzeni"

No cóż a podobno kable nie graja nawet w tej samej rodzinie i tego samego producenta :) Conductfila 8030 dałem do odsłuchów z Lake People G93. Taką kiedyś zrobioną  w ramach prób przejściówke RCA-XRL dałem Ci  bo innej nie miałem a tej nie używam bo u mnie chodzi wszystko w torze zbalansowanym i to dobrze służy u mnie dżwiękowo. Jak sapiszesz 8030 jest gorszy od 8896 i dla tego dla równego startu proponuję z Lake People G93 i Twoim SL 840 Technicsa przez modernizowany Twój DAC jednak przynajmniej zrobić prowizoryczne połączenie XRL XRL na gołym zachwalanym Conductfilu 8896 bez żadnych wtyczek (da radę).

Lake People nie ma gniazda RCA i dla tego dużo traci na przejściówce RCA>XRL która nie podaje 50% sygnału potrzebnego w torze zbalansowanym