Audiohobby.pl

Prosty i tani wzmacniacz słuchawkowy na OP-Ampach

Hoko

  • 216 / 5871
  • Aktywny użytkownik
26-03-2008, 11:19
Zagra,
Czy spokojnie, to nie wiem, dla głośników na pewno tak, ale dla słuchawek kilkadziesiąt mV na wyjściu to już jest sporo (mówię oczywiście o układzie jak najprostszym, bez żadnych korygujących servo). W tym wtórniku już bipolary trzeba dokładnie parować, bo inaczej potrafi się to rozjechać (krytyczne jest napięcie baza-emiter, w jednej seri produkcyjnej jest ono dla tych tranzystorów w zasadzie identyczne, ale znależć takie same serie p i n to już trzeba trochę poszukać - pamiętam, że kupowałem tranzystory bodaj w trzech czy czterech źródłach, na szczęscie te BC to tanizna). No i fety są z reguły wrażliwsze na zmiany temperatury niż bipolary, a w takim układzie jedyna kompensacja to zetknięcie ze sobą dwóch tranzystorów.

Ale z tymi nowymi wynalazkami nie próbowałem, może rzeczywiście da się coś sklecić.

  • Gość
26-03-2008, 11:32
Po odsprzęgnięciu sprzężenia od dc na wyjściu będzie ledwie kilka mV.

Hoko

  • 216 / 5871
  • Aktywny użytkownik
26-03-2008, 16:33
No ale co odsprzęgnąć w układzie bez sprzężenia (np. w takim zrównoważonym wtórniku jak dałem schemat)? Mi chodzi o takie najprostsze układy. Bo sterując to z opampa i dając globalną pętlę to i bez odsprzęgania powinno być dobrze, a problem w tym, by zrównoważyć sam wtórnik.

A odsprzęganie to kondensator, najczęściej duży, więc elektrolit - to już chyba lepiej dc servo, zwłaszcza gdy mozna je podać na "drugie" wejście.

majkel

  • 7476 / 5886
  • Ekspert
26-03-2008, 16:49
>> Hoko, 2008-03-26 16:33:45
No ale co odsprzęgnąć w układzie bez sprzężenia (np. w takim zrównoważonym wtórniku jak dałem schemat)? Mi chodzi o takie najprostsze układy. Bo sterując to z opampa i dając globalną pętlę to i bez odsprzęgania powinno być dobrze, a problem w tym, by zrównoważyć sam wtórnik. A odsprzęganie to kondensator, najczęściej duży, więc elektrolit - to już chyba lepiej dc servo, zwłaszcza gdy mozna je podać na \\"drugie\\" wejście.

100% racji. Dlatego można po prostu złożyć układ jaki podał ahaja, bo ja na prawdę nie wiem jakiegoż to cudu ma dokonać zastosowanie na wyjściu FETów zamiast bipolarów. Co do kondensatorów wyjściowych - one zepsują więcej niż "poprawi" kombinowanie z prostym układem na FETach. Jak ktoś chce sobie FETowo podrasować dźwięk, to niech zrobi ustalanie prądu biasu na FETach, a reszta bipolarnie. Poza tym można zawsze dać globalne sprzężenie zwrotne, op amp na wejście, i po problemie z DC. Jak ktoś nie chce globalnego sprzężenia zwrotnego (co przy szybkości i niedoskonałości prostych buforów będzie raczej zaletą), to można próbować DC serwo, tylko zapiąć je trzeba odpowiednio, żeby sobie dźwięku przy okazji nie doprawić.

robsmok

  • 36 / 5035
  • Użytkownik
07-09-2010, 01:09
test

robsmok

  • 36 / 5035
  • Użytkownik
07-09-2010, 01:10
chciałem zasilić z mojego lampizatora słuchawki 32Ohm


może doradzicie któryś bufor
http://audiohobby.pl/db/topics/_min3d102748c5.jpg


poki co słucham na LT1210
ale spodziewam sie że na tranach będzie lepiej

majkel

  • 7476 / 5886
  • Ekspert
08-09-2010, 01:12
Ten bufor jest żywcem z Lehmann Black Cube Linear wyjęty i jest OK. Daj możliwie precyzyjne rezystory, żeby offset zminimalizować. Wtedy można tego bufora nie obejmować pętlą sprzężenia zwrotnego.

robsmok

  • 36 / 5035
  • Użytkownik
08-09-2010, 12:03
tak to kopia 1:1 końcówki z BCL:)

a które trany byś polecił do tego bufora
na obrazkach fotach oryginału nie mogę się dopatrzyć

FAIRCHILD
Philips

ST

DZIEKUJE
POZDRAWIAM

majkel

  • 7476 / 5886
  • Ekspert
08-09-2010, 23:37
Moim zdaniem to ganz egal czy Philips czy Fairchild, ważne żeby komplementarnie były od tego samego producenta, czyli BC550 i BC560 od tego samego, BD139 i BD140 też od tego samego, ale niekoniecznie to samo co BC.