Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
26-12-2021, 15:05
Są tacy co tak myślą- dla mnie kaseta to kaseta nic ponadto.Czy były  kiedyś marnej jakości-myślę że nie do końca jednak.Kaseta to nie wszystko, magnetofon  oraz sygnał jaki do niego dochodził to wszystko decydowało o jakości nagrania.W tamtych czasach jako że byliśmy w obozie państw socjalistycznych-co za super nazwa wszystko mówiąca , ograniczeni w kupowaniu dobrych kaset magnetofonowych z krajów kapitalistycznych.Czy w tamtych czasach miałeś kasety z tamtego obszaru gospodarczego, czy w domu miałeś Pionieera, Technicsa, Sony lub innego producenta magnetofonów stacjonarnych?

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
26-12-2021, 15:33
Kasety z takimi kółeczkami wtedy nie należały do jakościowych....normalne firmy tego nie produkowały byle chromówka Sony była lepsza o 100 razy.

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
26-12-2021, 16:24
Nie przypominam sobie takich kaset w tamtych czasach.Albo nie miałem możliwości kupienia.To w tamtych czasach miałeś kasety Sony chromówki-?

bsw

  • 515 / 4933
  • Ekspert
26-12-2021, 16:36
W połowie lat 80-tych w PRL kupno jakiejkolwiek kasety było problematyczne. W desperacji kupowałem wówczas kasety nagrane z bajkami. Taśma nie była taka ostatnia a długość ok. 40 min starczała na kopię typowego longplaya. Trzeba było tylko zakleić ząbki i usunąć spirytusem napisy :-)

Ale...
Wybrańcy dysponujący dewizami mogli zaopatrywać się w Pewexach...

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
26-12-2021, 17:00
Tak było, tez tak czasami robiłem.Skokiem desperacji było kupienie kasety zagranicznej na  bazarze lub w komisie jednej sztuki.Zresztą we wcześniejszych czasach nie było łatwiej.Pamiętam jak kiedyś byłem z rodzicami na wakacjach na kempingu(to takie pole namiotowe) dla tych co nie wiedzą dzisiaj.W jednym z miast w rumunii nadmorskich był sklep radio-telewizyjny. Sklep jak sklep-ale pamiętam to do dzisiaj- całe pułki zawalone polskim sprzętem, kolumny głośnikowe, magnetofony kasetowe oraz kasety, gramofony i radia. Normalnie szok , oczywiście nie było mowy o zakupieniu bo nie było takich pieniędzy legalnie. Wyszedłem i normalnie "krew i wściekłość " mnie zalewała.Nie rozumiałem jak to możliwe że tam jest a u nas w kraju trudności a  w telewizorze jakby inaczej produkcja tego wszystkiego na 3  zmiany.Może nie na temat znowu piszę ale to teraz już historia  dotyczy kaset magnetofonowych.T o co opisuje to tylko moje  subiektywne odczucia i wspomnienia z czasów minionych.
Teraz inaczej-internet kupuję to co chcę(kasety magnetofonowe) -naciskam kup i zapłać.
« Ostatnia zmiana: 26-12-2021, 17:03 wysłana przez Wojciech7 »

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
26-12-2021, 17:19
https://allegro.pl/listing?string=kaseta%20ze%20szpulkami

Tutaj na allegro masz parę strych szpulek oryginalnych i masę chińskich podróbek i to za chorą kasę...150 zeta za podróbę.

a tu masz oryginalnego Maxella i wsadzone szpulki, no jeszcze cena nie zabija.
https://allegrolokalnie.pl/oferta/kaseta-szpulka-maxell-c60-ur-tge

Ja nie pamiętam jakie i skąd kasety miałem, coś tam było, coś z niemiec dostałem w darach ...o Sony UX-S takie brązowe 10 cio paki....piękne, jakieś Maxellki, cr-mo, jakieś Tdk....stare czasy.
« Ostatnia zmiana: 26-12-2021, 17:33 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
26-12-2021, 17:28
.....

« Ostatnia zmiana: 26-12-2021, 17:32 wysłana przez Hammer »

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
26-12-2021, 17:53
Ceny szpulek kasetowych zaporowe-mam jedną wystarczy.Chińskie odpuszczam.Nikt w tamtych czasach nie przysyłał mi paczek z kasetami ani w darach nie otrzymywałem.

chorazy3

  • 1486 / 1598
  • Ekspert
27-12-2021, 10:51
Ale te Maxellki to chyba nie prawdziwe szpulki tylko jakiś nadruk na foliach ślizgowych.
Paweł

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
27-12-2021, 15:46
Odnośnie nowych kaset od Tascam-a to owszem ma to być dostępne w limitowanej ilości ale tylko na rynku USA:
https://tascam.com/us/product/424/top
Raczej traktuje to tylko jajko ciekawostkę. Przeznaczenie tych kaset też zdradzają na stronie, chodzi mianowicie o Portastudio. Nie sądzę by kasety te były normalnie dostępne w sprzedaży w Europie. Pożyjemy zobaczymy.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
27-12-2021, 16:14
Cena będzie zajebista jak za naka, będą się bić handlarze.
Nie sądze żeby była lepsza od dobrej kasetki, a może się mylę i wypuszczą taką co sama się nagrywa .......

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
27-12-2021, 18:57
Witam wszystkich. Naszła mnie nostalgia i odkurzyłem swojego starego decka Technics RS-BX 501 mam do niego jeszcze CD SL-PG 580 i amplituner SA EX 510. Wszystko kupione około 25 lat temu i jest  w stanie sklepowym.
Co do decka wiem szału nie ma ale jestem pierwszym i jedynym właścicielem . Był sporadycznie używany. Zrobiłem mu duży serwis . Rozebrałem go na części prawie pierwsze wymyłem dosmarowałem tam gdzie trzeba  wypolerowałem wałki capstan ( czy jak ro się nazywa - dwie szpilki  stalowe w kieszeni )wyczyściłem głowicę i rolki dociskowe . Ogólnie jest jak nowy.
Zakupiłem parę  kaset oczywiście takie w rozsądnej cenie 15-20 zł za sztukę .
- Samsung 90' SQC ( niebieska folia )
- Emtec sund I ( czerwona folia )
Widziałem jeszcze Maxwell UR takie kolorowe , TDK D , Sony HF ale te mi wpadły w ręce więc  je kupiłem na próbę. Rozumie  że to najniższa półka co do kaset.
Deck ma kalibrację taś ATC. Wszystko zrobione zgodnie z instrukcją nagrywania. Włączone Dolby C.
Muzyka z Spotify przez telefon podłączony kablem Jack - 2 x Cinc.
Jakość ustawiona na najwyższą w aplikacji.
Wszystko fajnie jak powrót do przeszłości. Tylko dźwięk mógł by być lepszy.
Czy mogę coś zrobić inaczej aby dźwięk  nagrany był lepszej jakości . Nie licząc wymiany decka.
1- jak nagrywać muzykę ze spotify aby było to najbardziej optymalne.
2- jakie kasety należało by kupić aby była poprawa dźwięku.
3- czy używać dolby C do nagrywania kaset a może użyć dolby B.
4-Poprosił bym o jakieś wskazówki abym nie zniechęcił się znowu do kast. Chociaż wieczorem jak to się wszystko świeci i mruga to aż serce szybciej bije.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
27-12-2021, 19:13
1 nie używaj dolby w ogóle , wiele kaset nawet ze są nowe nie są już takie dobre.
2.może zmień źródło na cd
3 Jak ma autokalibracje  to może ona szwankuje po tylu latach.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
27-12-2021, 19:26
Zmienić źródło na CD ? Czy masz na myśli nagranie płyty na CD i przegranie na kasetę ? Co do ATC to deck ma swoje lata ale był praktycznie nie używany ( przyszła wtedy moda na CD 1995 r. :)  )
« Ostatnia zmiana: 27-12-2021, 19:33 wysłana przez zepter »

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
27-12-2021, 20:30
 Czy była rozmagnesowywana  głowica w magnetofonie demgnetyzerem-?
Ustawienia  audio dla spotify
https://support.spotify.com/pl/article/audio-quality/
Filtr Dolby będzie przycinał wysokie , czasami jeśli sygnał zaszumiony wytnie te szumy.
Podczas nagrywanie starać się nie przesterowywać  jednak sygnału.
https://jaktosie.pl/jak-poprawic-jakosc-dzwieku-spotify-na-moim-androidzie/
https://www.thefastcode.com/pl-pln/article/how-to-enable-an-equalizer-for-spotify-on-ios-and-android
« Ostatnia zmiana: 27-12-2021, 20:55 wysłana przez Wojciech7 »