Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
27-12-2021, 20:50
Ja obstawiam źródło dość wątpliwej jakości (telefon) i magnetofon jednak ma już swoje lata może wymaga kalibracji. Zrób test i nagraj coś z CD lub radia FM czy także będzie źle czy będzie poprawa. Jeśli będzie jakaś zmiana na lepsze to wiadomo wtedy że telefon to zły pomysł jako źródło lepszej klasy... Z kolei 501 do jakiś dobrych nagrywarek nie należała. Z Dolby bym zrezygnował całkowicie, owszem wiąże się to z większą wymiennością kaset. Kasety trzeba samemu popróbować na których jest najlepszy efekt. Oczywiście nie wydając niepotrzebnie fortuny na chromy wysokiej klasy, a metale bym sobie odpuścił całkowicie. Demagnetyzacja głowicy także polepsza jakość nagrania.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 853
  • Zaawansowany użytkownik
27-12-2021, 21:20
Głowica nie była rozmagnesowywana. Zrobię próbę z płytą CD zobaczę jeszcze czy będzie różnica.
Muzyki słucham z spotify przez Chromecast podpiętego do drugiego amplitunera  przez HDMI i dźwięk jest ok.
Podłączę decka do tego drugiego amlitunera i nagram bezpośrednio z niego zobaczę jaki będzie efekt.
A może podzielicie się jak wy to robicie jak nagrywacie muzykę na kasety . Pewnie macie to do perfekcji opanowane i nie potrzebnie wyważam otwarte drzwi. Nie musi to być Spotify.
A może kupić Demagnetyzer elektryczny głowic magnetofonowych. Taki z Aledrogo.
« Ostatnia zmiana: 27-12-2021, 21:24 wysłana przez zepter »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
27-12-2021, 21:37
Taki ręczny demagnetyzer sprawdzi się bardzo dobrze. Także i kaseta demagnetyzująca robi robotę.
Ja zgrywam z gęstych plików i ogólnie z DAC-a. Czasami także z "patefonu". Ogólnie staram się unikać "niepewnych" źródeł (karty dźwiękowe marnej jakości itp.) Ogólnie normalny PC z zwykłymi wiatrakami itp, ze zwykłą kartą należy do takich źródeł które wprowadza wiele zakłóceń do sygnału. Najlepszym byłby w Twoim wypadku CD, lub spotify ale poprzez dac-a i "dedykowany mikro PC" tzw. transport plików. Ale to już nie moja działka ;)
Chromecast także daje radę, wiem bo mam w kuchni ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 853
  • Zaawansowany użytkownik
27-12-2021, 21:54
Zamówię ten  ręczny demagnetyzer mam dwa decki co prawda takie same. A co do CD to mówisz o CD nagranej na komputerze z tego nieszczęsnego Spotify. Mam co prawda  premium i jakość ustawioną na- bardzo wysoka. Może Tidal oferuje lepszą  jakość dźwięku. Coś mi się wydaje , że to raczej wina kiepskiej jakości kaset i decka . Choć jeszcze spróbuję z tym demagnetyzerem.
A jak wygląda sprawa z tym Chromecast podpiętym do amplitunera to też kiepskie rozwiązanie do nagrywania.
Czy taką budżetową kasetę jest sens nagrywać dwa razy . Czy pogorszy to jakość nagrania ?
« Ostatnia zmiana: 27-12-2021, 21:56 wysłana przez zepter »

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
27-12-2021, 21:57
To nie wina Spotify czy Tidala, one w premium mają jakość CD. Jak najmniej połączeń kablowych, nie przez amplituner tylko z chromecasta bezpośrednio do line in decka. Sprawdź czy chromecast ma jakieś ustawienia jakości audio. Wyłącz normalizację lub wyrównanie głośności w opcjach Spotify jeśli masz włączone. W chromecast/Spotify głośność na maxa, a poziom sygnału regulujesz w decku pokretłem rec level.
Na kasetę możesz nagrywać wiele razy bez problemu.

edit.
sprawdziłem ze te typowe chromecasty nie mają żadnych wyjść analogowych audio :(
Chyba, że masz chromecast audio.
« Ostatnia zmiana: 27-12-2021, 22:05 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
27-12-2021, 22:09
Ja miałem na myśli Chromkasta audio, bo takowego posiadam i jakość jest naprawdę ok (posiadam Chromcast audio 2). I wyjścia są analogowe i cyfrowe. Mogę śmiało polecić do podstawowego słuchania.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1497 / 1095
  • Ekspert
27-12-2021, 22:23
Czy nagrana kaseta magnetofonowa musi być doskonała? Skąd taka tendencja- może jestem za głupi i tego nie pojmuje jednak. Ja się cieszę że magnetofon jednak inaczej nagrywa a potem odtwarza tą cyfrowa muzykę. Bezwzględna  doskonałość zabija moją wolność, radość w tym czym robię-(nagrywanie na magnetofonie).
Ale co ja tam się znam na tym,może za jakiś czas powiedzmy za 50 lat na tym forum będę miał doskonałą wiedzę na te lub inne tematy.

zepter

  • 254 / 853
  • Zaawansowany użytkownik
27-12-2021, 22:34
Ja ma Chromecast 2 tylko z HDMI . Zgadza się nie jest to Chromecast audio. Dopytuje się bo chciał bym pocieszyć się znowu patrząc na kręcące się taśmy. Już zapomniałem jak to jest . Bo teraz to jest to takie bez duszy klikasz i leci co chcesz. Chyba się starzeję :) Chcę z tego co mam z niewielkim nakładem finansowym nagrać parę kaset i wieczorem posłuchać. I żeby to była najlepsza jakość jaką mogę na tym sprzęcie o uzyskać . I z waszą wiedzą coś na pewno poprawię.
W zasadzie to mam wszystko poustawiane tak jak piszecie odnośnie Spotify. Nagranie nie jest przesterowane. Tak do końca to taki laik ze mnie nie jest. Wskaźniki podczas nagrywania dochodzą do 0 dB.
« Ostatnia zmiana: 27-12-2021, 22:39 wysłana przez zepter »

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
27-12-2021, 22:59
Na tych kasetach co masz po kalibracji powinno bardzo ładnie nagrywać, prawie jak źródło.
Miałem kiedyś takiego cudaka i nie było problemów, choć też szału nie było.
 

zepter

  • 254 / 853
  • Zaawansowany użytkownik
28-12-2021, 11:41
Zamówiłem demagnetyzer. Mam jeszcze  Adapter odbiornik Bluetooth 5.0 UGREEN 2x RCA, jack 3,5mm, aptX.
https://strado.pl/product-pol-18743-Adapter-odbiornik-Bluetooth-5-0-UGREEN-2x-RCA-jack-3-5mm-aptX.html
I już doczytałem że bluetooth jest też stratny w przesyłaniu dźwięku. Ale czy nie będzie lepiej niż kabelkiem jack- 2x cincz z telefonu.
Że byśmy się dobrze zrozumieli nie chodzi mi o jakość studyjną ani o to by brzmiał to lepiej niż CD. Tylko aby uzyskać z tego co mam optymalną jakość dźwięku i nie popełniać błędów typu kabelek z telefonu podłączony bezpośrednio do decka.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
28-12-2021, 11:48
Że byśmy się dobrze zrozumieli nie chodzi mi o jakość studyjną ani o to by brzmiał to lepiej niż CD. Tylko aby uzyskać z tego co mam optymalną jakość dźwięku i nie popełniać błędów typu kabelek z telefonu podłączony bezpośrednio do decka.
To najlepiej wypada chyba chromecast pod względem jakości. Trzeba tylko zobaczyć z jakimi parametrami przesyła, 16 bit 44.1kHz było by całkiem dobrze. Kabelek będzie lepszy od bluetooth-a.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
28-12-2021, 11:56
Czy jest to prawdą że kasety chromowe nagrywają "mniej basu" czy jakiś znowu fake?

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
28-12-2021, 12:01
Czy jest to prawdą że kasety chromowe nagrywają "mniej basu" czy jakiś znowu fake?

Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 853
  • Zaawansowany użytkownik
28-12-2021, 12:09
Nawet kabelek z telefonu będzie lepszym rozwiązaniem niż ten Ugreen ? A jeżeli podłączam kabelkiem to lepiej sygnał puścić od razu do decka czy do amplitunera i nagrywać przez amplituner ?

Wojciech7

  • 1497 / 1095
  • Ekspert
28-12-2021, 12:12
No ciekawe.Z doświadczenia na  swoich magnetofonach i paru różnych firm kasetach chromowych  bas dobrze się nagrywa,wysokich jest więcej niż na taśmie żelazowej i dynamika  jest większa.Może mam nietypowe kiepskie swoje magnetofony?