Audiohobby.pl

Wymiana plików pomiędzy forumowiczami

  • Gość
18-03-2010, 14:43
To nie lepiej skorzystać z chomikuj.pl?
Hasło na pw i już

marcow

  • 1045 / 5343
  • Ekspert
23-03-2010, 09:10
Nie wiem czy zadaję pytanie w dobrym miejscu ale spróbuję.

Czy może mi ktoś wytłumaczyć albo wskazać odpowiedni materiał po polsku na temat plików muzycznych wysokiej jakości.
Jakie są wymaganie sprzętowe odnośnie komputera i DAC.
Jakieś dobre miejsca z muzyką klasyczną lub jazzowa.

Jak oglądałem transmisję Midem Classical z Cannes to jedną z nagród otrzymał jakiś e-sklep.
Może znacie ten adres?

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
28-04-2011, 09:43
Odgrzebałem ten temat - i zastanawiam się czy nie moglibyśmy rzeczywiście, zgodnie z prawem zrobić takiej forumowej wymiany między stałymi userami (np staż na forum dłuższy niż rok, postów więcej niż 10) w ramach art. 23 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - tj. dozwolony użytek chronionych utworów.

Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego a ów zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Myślę, że stałych userów wiąże tu stosunek towarzyski - bez dwóch zdań.

Warto też pamiętać, że  nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, a stanowiące integralną i podstawową część procesu technologicznego oraz mające na celu wyłącznie umożliwienie:
   1)   przekazu utworu w systemie teleinformatycznym pomiędzy osobami trzecimi przez pośrednika lub
   2)   zgodnego z prawem korzystania z utworu.


Problemem jest tu Art. 35, który stanowi, że "Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy." - zdania są u podzielone w doktrynie czy regulacja ta wyłącza czy też nie, możliwość "dzielenia" się własną muzyką z osobami pozostającymi w stosunku towarzyskim.


Powyższe potraktujcie luźno, jako rzucony temat, odgrzany pomysł.

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
28-04-2011, 15:16
PS. Zakładając, że FLAC\'a można używać do transmisji strumieniowej, można by pomyśleć o rodzaju odtwarzacza tak by z miejsca gdzie ew zdeponujemy pliki można je było odtwarzać bezpośrednio przez np. foobar bez pobierania całych plików na komputer?

marmur

  • 26 / 5544
  • Użytkownik
28-04-2011, 19:20
Trzeba miec strone do niej serwer sporej wielkosci i przepustowosci, zrobic strone www na niej zamiescic jakis odtwarzacz multimedialny i mozna by sluchac tam plikow.
Ciezko FLAC przesylac ze wzgledu na ograniczenia techniczne, malo kto posiada takie predkosci netu.

Vinyloid

  • 2470 / 5102
  • Ekspert
28-04-2011, 22:39
Ciekawy temat - muszę się temu bliżej przyjrzeć pod kątem foobara. Niestety podobnie jak kol. marmur nie wróżę wielkiego sukcesu tej metodzie przy obecnych prędkościach łącz. U siebie mógłbym co prawda bez problemu pobierać flaki zrobione z CD ale z gęstymi formatami już kicha. Pozostaje pytanie z jaką prędkością pracują serwery dostawcy i jaką oferują pojemność. Nie bez znaczenia będzie też szybkość upstreamu - upload płyty trwałby kilka razy dłużej niż jej przesłuchanie. Przy kolekcji rzędu 100-200 płyt to byłby lekki horror :-(
Mimo to jutro spróbuję zrobić mały teścik.

reactor

  • 1649 / 5328
  • Ekspert
28-04-2011, 22:57
Może zamiast bawić się w udostępnianie, domeny i inne serwery poprostu zrzućmy się na dysk przenośny, który będzie sobie krążył po ludziach. Każdy będzie miał ustalony termin na zgranie i dogranie plików i po kłopocie. ;->

Vinyloid

  • 2470 / 5102
  • Ekspert
28-04-2011, 23:04
Kolego reactor, zauważyłem, że ostatnio macie same poronione pomysły :-)

kuben

  • 488 / 5298
  • Zaawansowany użytkownik
28-04-2011, 23:36
Są takie serwisy internetowe gdzie tworzy się "pokoje" w których można puszczać muzykę.
Jeden z nich jeszcze w fazie beta http://listeningroom.net (Trzeba się zapisać na prywatną betę i zarejestrować w Twitterze)
A nazwę drugiego serwisu zapomniałem :)
Oczywiście muzyka nie jest tam przechowywana wiec trzeba się umawiać na "sesję" jest tez tam chat wiec można się dogadywać kto, kiedy i co udostępnia.


--------------------------------------------------------------

kuben

  • 488 / 5298
  • Zaawansowany użytkownik
28-04-2011, 23:47
Ok znalazłem tą druga stronkę.
Stworzyłem pokój http://www.mumuplayer.com/audiohobby
Wystarczy tylko wpisać nick i już można działać.


--------------------------------------------------------------

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
29-04-2011, 11:13
Jakie pliki można tam "hostować" ? Flac?

Vinyloid

  • 2470 / 5102
  • Ekspert
29-04-2011, 11:14
No więc przetestowałem i foobar współpracuje z serwerem mojego dostawcy z flakami 16/44.1 i 24/88.2 kHz bez zająknięcia...dopóki nie próbuję przewinąć utworu. Dostaję wtedy taki oto komunikat : "Unable to seek to 0:49.226 (Unsupported format or corrupted file):" Później pokombinuję jeszcze z 24/96 i 24/192. Jak ktoś chce linki to na priva, bo nie mam zamiaru na starość zmieniać orientacji seksualnej w jakimś zapyziałym więzieniu :-)

Vinyloid

  • 2470 / 5102
  • Ekspert
29-04-2011, 11:59
W razie kłopotów z haczeniem się utworów należy ustawić większy bufor odtwarzania w menu Preferences -> Playback -> Output -> Buffer Lenght oraz w menu Networking -> HTTP Buffer Size. Nie zawsze działa skutecznie ale u mnie jest spora poprawa. Dzięki za info senior asmagus ;-)

P.S.
Jazda z serwerem zacznie się prawdopodobnie gdy muzykę zacznie odtwarzać więcej niż jeden użytkownik :-(

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
29-04-2011, 12:04
Nie spodziewałem się, że to tak dobrze będzie działać.

Zastanowić się trzeba jak można by taki zbiór, jeśli powstanie, zabezpieczyć np. hasłem i loginem (lub w inny sposób) by dalej współpracowało to z foobarem ?


Alek

Vinyloid

  • 2470 / 5102
  • Ekspert
29-04-2011, 12:12
Żadne hasła nie pomogą jeśli zawiedzie czynnik ludzki. A ten zawodzi najczęściej ;-)