Audiohobby.pl

Muzyka na Wielkanoc

lancaster

  • Gość
19-03-2008, 09:29
Temat akurat apropos zbliżajacych się świat....ale macie jakis specjalny repertuar również na inne okazje /świeta ?
....mi np. od lat zostalo, ze w okresie lata bardzo czesto mi sie nuci vaya con dios :)
....więcej obiawów u siebie nie zauważylem....no moze na swieta kolędy arki noego...co za audiofilski obciach....ale musiałem to z siebie wyrzucić ;)

clo2

  • 1702 / 5895
  • Ekspert
19-03-2008, 09:34
>lancaster
>Aby nie było zamieszania tu prawimy wyłącznie o wielkanocnych jajkach;)
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5895
  • Ekspert
19-03-2008, 09:36
Sorry, ale myślałem, że to ten pierwszy wątek. Kolego lancaster, co ty tu "wywijasz"?;). Stosuj szybko odpowiednią prośbę o wiadomej treści do kolegi zhornika;)
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

sceptyk

  • 3 / 5879
  • Nowy użytkownik
21-03-2008, 00:12
Ponieważ spadł śnieg, proponuję kolędy BoneyM...

RA RA RASPUTIN
Lover of the Russian queen
There was a cat that really was gone
RA RA RASPUTIN
Jestem sceptycznie nastawiony.

konto_usuniete

  • 402 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2008, 10:11
ADMIN: Konto i wpisy zostaly usuniete na prosbe uzytkownika (parmenides).

fistulator

  • 348 / 5890
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2008, 10:32
Odpowiadasz na wpis
>> parmenides, 2008-03-21 10:11:41
no dobra - zaczynajmy: dzisiaj Wielki Piątek, zatem pasje oraz stabat matery. moje ulubione to pasja sw. Jana JSB (wiem, wiem, że mateuszowa jest podobno lepsza:)

a czemu lepsza?:)

Dla mnie bardziej dramatyczna i zwarta niż Matuszowa. Mateuszowa za bardzo odwraca uwagę ariami-komentarzami akcja dramatyczna jest wyhamowywana. W brew pozorom Mateuszawa jest bardziej kontemplacyjna a Janowa skondensowana i pełna silnych emocji. Przecież np. to w Janowej Piotr po swoim zaparciu się Chrystusa  rozdziera szaty w "ach mein Sin" w Mateuszowej z tego napięcia i bardzo ludzkiej reakcji na błąd robi się kontemplacyjna pokora i przebłagalne "Erbarme dich" :)

clo2

  • 1702 / 5895
  • Ekspert
21-03-2008, 10:46
>Parmenides, fistulator

Mi osobiście wydaje się, że obie Pasje są po prostu INNE. Żadna nie jest "lepsza". Podobno jednak Bach sam znacznie bardziej cenił "Mateusza". Zapisu tego utworu dokonał bardzo starannie czerwonym atramentem, co zdarzyło się ponoć tylko w tym przypadku (miejmy nadzieję, że powodem nie był brak innego koloru;), ale Pasji nie pisał przecież przez jeden dzień) . Badacze wnioskują, że Mateusz to takie jego "ukochane dziecię";).
Faktem jest, że w Mateuszu jest mniej napięcia. Ale ma ona nieco inny charakter. Zapowiedź samego charakteru mamy już w rozpoczynających obie pasje (Jana i Mateusza) chórach.
Co do rowlekłości - Mateusz faktycznie jest o 1/3 dłuższy. Chociaż myślę, że długość utworu nieco dokucza jedynie osobom, które nie znają niemieckiego. Znajomość języka pozwalająca na śledzenie treści recytatywów musi znacząco zmieniać odbiór tego dzieła. Ja niestety jestem biedny, bo niemieckiego nie znam czego w takich momentach żałuję.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5895
  • Ekspert
21-03-2008, 10:48
Aaa...sam się złapałem. Kolega lancaster powielił wątek który już był i robi się zamieszanie, bo ten drugi to chyba taki "jajcarski" a my przenosimy tutaj dyskusję z pierwszego wątku "Muzyka na Wielkanoc".
Prosiłem, aby ten drugi dla uniknięcia zamieszania usunąć i co?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

fistulator

  • 348 / 5890
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2008, 10:58
>> clo2, 2008-03-21 10:46:33
>Parmenides, fistulator Mi osobiście wydaje się, że obie Pasje są po prostu INNE. Żadna nie jest \\"lepsza\\". Podobno jednak Bach sam znacznie bardziej cenił \\"Mateusza\\". Zapisu tego utworu dokonał bardzo starannie czerwonym atramentem, co zdarzyło się ponoć tylko w tym przypadku (miejmy nadzieję, że powodem nie był brak innego koloru;), ale Pasji nie pisał przecież przez jeden dzień) .


clo2 w pasji mateuszowej z tego co pamiętam faksimilie to czerwonym atramentem wpisany jest tylko chorał (tez zazwyczaj śpiewany przez chłopców w pierwszym chórze) po to by by go wyróżnić z partytury i podkreślić jego ważność. I tyle :)

clo2

  • 1702 / 5895
  • Ekspert
21-03-2008, 14:16
>fistulator

Sprawdziłem nawet bo sam bardzo dawno o tym czytałem. W partyturze cały tekst w Mateuszu zapisany starannie czerwonym atramentem a zapis nutowy brązowym (a więc czerwień nie z braku akurat innego atramentu;)). To bodaj jeden jedyny przypadek takiej formy zapisu dzieła wokalno-instrumentalnego przez Bacha. Dodatkowo partytura jeszcze przez Bacha była starannie podklejana. Badający manuskrypt stawiali tezę porównując z innymi rękopisami Bacha, że "Mateusz" musiał  mieć dla niego szczególne znaczenie.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5895
  • Ekspert
21-03-2008, 14:29
>fistulator
>Wbrew pozorom Mateuszawa jest bardziej kontemplacyjna a Janowa skondensowana i pełna silnych emocji.

Jest jak piszesz. Wydaje mi się, że nawet nie ma pozorów aby sprawy mogły mieć się inaczej.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

fistulator

  • 348 / 5890
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2008, 15:32
Odpowiadasz na wpis
>> clo2, 2008-03-21 14:16:08
>fistulator Sprawdziłem nawet bo sam bardzo dawno o tym czytałem. W partyturze cały tekst w Mateuszu zapisany starannie czerwonym atramentem a zapis nutowy brązowym (a więc czerwień nie z braku akurat innego atramentu;)). To bodaj jeden jedyny przypadek takiej formy zapisu dzieła wokalno-instrumentalnego przez Bacha. Dodatkowo partytura jeszcze przez Bacha była starannie podklejana. Badający manuskrypt stawiali tezę porównując z innymi rękopisami Bacha, że \\"Mateusz\\" musiał mieć dla niego szczególne znaczenie.

clo2 -> gdzie o tym czytałeś ? bo ja dzisiaj miałem w rękach faksimile i jest tak jak pisałem tylko chorał jest na czerwono w pierwszym chórze.

clo2

  • 1702 / 5895
  • Ekspert
21-03-2008, 17:56
>fistulator

Źródło: Ernest Zavarsky "J.S.Bach" PWM Kraków 1973.

"Rękopis partytury Pasji według św. Mateusza (BWV 244) jest jedną z najpiękniej napisanych autobiograficznych partytur Bacha. Partytura ta (w berlińskiej Deutsche Staatsbibliotek; Mus. ms. autogr. Bach P 25) pochodzi z lat trzydziestych, a poprawki uszkodzonych stronic są jeszcze późniejsze (powołanie w przypisie na "Bach-Jahrbuch 1963/64 - dop. mój). Z tego, że Bach wpisał w partyturze tekst Ewangelii czerwonym atramentem, podczas gdy nuty i pozostałe teksty brązowo-czarnym, oraz z troskliwie naprawionych uszkodzonych stron widać, że sam kompozytor uważał dzieło to za pozycję szczególnie wartościową i ważną w swej twórczości". (s. 300-301).

Masz rację. Nie zwróciłem uwagi czytając to niegdyś, że nie całość tekstu została napisana czerwonym atramentem.  Mea culpa;). Przytoczyłem powyższy cytat, ponieważ w nim wyrażona została opinia o szczególnej wartości dla Bacha Pasji wg. Św. Mateusza.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

Molibden

  • 1906 / 5895
  • Ekspert
22-03-2008, 03:37
Na tę porę roku jak znalazł: Igor Strawiński - Święto wiosny; J.M. Jarre - Equinoxe.

Dla mnie bez różnicy. Dzisiaj - Krawfrwek - "The Man Machine" i Blak Sabbath "Paranoid"
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

konto_usuniete

  • 402 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
24-03-2008, 23:29
ADMIN: Konto i wpisy zostaly usuniete na prosbe uzytkownika (parmenides).