Trzy filmy do obejrzenia na iplex.pl
Dziennik nimfomanki
http://www.iplex.pl/filmy/dziennik-nimfomanki,1746Rok produkcji: 2008, czas: 95min.
Film niezły, choć nie tak dobry fabularnie i nie tak przyjemny jak możnaby spodziewać się po tytule :) Raczej skupia się na problemach.
Hiszpańska kinematografia na nieco wyższym poziomie niż te wszystkie histeryczne mielizny z tego kraju.
Sylvia
http://www.iplex.pl/filmy/sylvia,2046Rok produkcji: 2003, czas: 110 min. W rolach głównych Gwyneth Paltrow, Daniel Craig
Sylvia Plath nie żyje od blisko pięćdziesięciu lat. Stała się ikoną literatury XX w. Do jej śmierci przyczyniła się dziedziczona w rodzinie choroba psychiczna, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, wywołujące depresję i stany maniakalne. Dołączyła do panteonu postaci zmarłych tragicznie w młodym wieku.
Nie jest to ściśle film biograficzny - obejmuje wybiórczo tylko kilka ostatnich lat jej życia, od momentu poznania Teda Hughesa, który został jej mężem. Historia Sylvii Plath na długo wprowadza w przygnębiajcy nastrój i gorzko zapada w pamięć. Trudno przejść obojętnie wobec jej zmagań z życiem i śmiercią.
Film dostępny na iplex.pl tylko do 30.09.2011 r.
Przyjaciel Hitlera (Max)
http://www.iplex.pl/filmy/przyjaciel-hitlera,1685Rok produkcji: 2002 Czas: 105 min.
Skończyła się I wojna światowa. Niedożywiony, skromnie żyjący w Monachium kapral o nazwisku Huttler, Hűttler a może Hitler, kiepski mówca i agitator, szuka uznania jako malarz. Zaprzyjaźnia się z Maxem, zamożnym właścicielem galerii żydowskiego pochodzenia. Czy aż tak wiele brakowało, by Hitler zrobił karierę w sztuce a nie w polityce? Tego nigdy się nie dowiemy, film kończy ta sama scena co legendarny dokument Leni Riefenstahl "Triumf woli" (Triumph des Willens, 1934, dostępny na YT, polecam! klasyka dokumentu i propagandy, technicznie znakomity i nowoczesny) - przemówienia na VI zjeździe NSDAP w Norymberdze.
Ciekawe i nie często pokazywane spojrzenie na człowieka, który zanim stał się schorowanym tyranem i paranoikiem, żywo dyskutował o sztuce i pozostawał w kontakcie z kręgami malarskiej awangardy międzywojnia.