Audiohobby.pl

AKG K240 Studio vs Sennheiser HD595

Bednaar

  • 556 / 5857
  • Ekspert
24-11-2008, 18:51
Witam :)
Jestem o krok od zakupu słuchawek, na placu boju pozostały dwa modele wspomniane w temacie. K240 słuchałem w dwóch róznych miejscach i warunkach - okazuje się, że są bardzo wrazliwe na amplifikację i zależnie od jej rodzaju potrafią zagrać zupełnie odmiennie, jednak wrażenia z odsłuchów odniosłem jak najbardziej pozytywne. Niestety, nie miałem możliwości odsłuchu Sennków HD595, tylko 555 ktore w moim odczuciu nie mają startu do K240 - mają w porównaniu z nimi brzmienie mocno rozmyte - fakt że bardziej barwne, ale stopień zaowalowania charaktersystczny dla 555 stawia je jednak w moim odczuciu niżej od K240. 595 mają te same przetworniki jak 555, ale inną budowę i ponoć dużo lepsze brzmienie. Mam pytanie - czy ktoś porównywał bezpośrednio K240 i HD595 i mógłby opisac mi różnice w ich sposobie grania? Nie chodzi mi o porównanie na zasadzie lepsze-gorsze, bo każdy ma swoje preferencje - często odmienne. Poprosze po prostu o w miarę obiektywną próbę porownania jednych i drugich.

Renia239

  • 213 / 5856
  • Aktywny użytkownik
24-11-2008, 21:13
AKG 240 i Senn 595 to dwie różne szkoły dźwięku które są absolutnie nie porównywalne w zakresie prezentacji samego dźwięku. AKG przypominają bardziej dźwięk prezentowany przez kolumny czyli wyraźnie identywikowanie kierówków dźwięku (kanałów) i podział sceny na L i P. Senn grają bliżej, głowa jest na scenie. AKG moim zdaniem są mniej szczegółowe, mniej jest niskich tonów i mniej koloru (barwy). Jak je słuchałem miałem wrażenie grania ich jak radyjnka trazystorowego małej mocy. Jdyną pozytywną stroną AKG jaką sobie przypominam to tylko średnica. Jeżeli możesz to spróbuj posłuchać senn 595. Ich dobrą stroną (senn) jest fakt, że zagrają dobrze z każdym źródłem. Senn 595 używam codziennie w pracy z zestawem komputer jako źródło, Qaudio wzmacniacz słuchawkwowy i IC Qed Qunex 1. Gra to fatastycznie. Moim zdaniem AkG to nie ta klasa ale musisz posłuchać przecież kupujesz je dla siebie i to dla Ciebie muszą wspaniale grać .Pominięie odsłuchu senn 595 raczej byłoby błędem. Życzę miłych poszukiwań. Napisz co wybrałeś i dlaczego.

Bednaar

  • 556 / 5857
  • Ekspert
25-11-2008, 00:15
W zyciu nie porównałbym sposobu grania AKG K240S do radyjka tranzystorowego o małej mocy, wręcz przeciwnie - poczułem się, jakbym miał na głowie kolumny grające sporym basem, bogatą średnicą i nieco przgaszoną górą - przez co dźwięk był może zmatowiony i niezbyt barwny, ale jednocześnie szczegółowy (konturowy) - dodam tylko, że przsłuchiwany przeze mnie egzemplarz w ogóle nie grał wcześniej - wyjęty świeżo prosto z pudełka. Sennki HD555 w porównaniu z nimi to podbity wyższy bas, jest go więcej ilościowo ale jest rozmyty, srednica i góra podkoloryzowane, ale jednocześnie jakieś takie zamazane - sprawiły na mnie wrażenie dość nudnych słuchawek, dodatkowo poprzez niektóre aspekty przypominały mi moje tragiczne HD500. Słuchane przeze mnie Sennki 555 były na pewno wygrzane - egzemplarz przeznaczony do odsłuchów w sklepie. Obawiam się, że zmiany w brzmieniu 595 moga być tylko kosmetyczne w stosunku do 555 - chyba po prostu nie toleruję szkoły brzmienia Sennheisera, a może też jestem zniechęcony do firmy przez 7-letnie używanie niesławnych HD500. Niemniej jednak na wielu forach Sennki HD595 są wychwalane i stawiane wyżej od K240 Studio - stąd moje zainteresowanie tematem. Postaram się jeszce gdzieś w Łodzi znaleźć HD595 i odsłuchać, jeśli się nie uda wezmę K240 - nie chcę kupować w ciemno.

szwagiero

  • 2239 / 5900
  • Ekspert
25-11-2008, 09:34
Dokładnie tak zrób, co prawda mam trochę inne odczucia co do góry w AKG K240 Studio, bo według mnie jest również podbita tak jak trochę bas, ale ogólnie są to dobre słuchawki i chyba właśnie wpadają w Twoje gusta. HD 595 słuchałem tylko raz i tylko chwilę, więc się nie będę wypowiadał - wydaje mi się, że mogą mieć lepsze wypełnienie i więcej barwy - ale zdaje się, że Ty bardziej szukasz "pazura". Pytanie ostatnie czy słuchałeś Beyerów DT990Pro? Wydaje mi się, że by Ci bardzo odpowiadały. Osobiście jeszcze bardziej wolałbym tańsze teraz DT-150, ale chyba nie mogą to być słuchawki zamknięte?

ps. na allegro jest dobra ceną na AKG - poniżej 400 PLN.

Pozdrawiam,

Bednaar

  • 556 / 5857
  • Ekspert
25-11-2008, 13:38
Własnie słuchałem dziś AKG K240 w porownaniu z jeszcze raz Sennkami HD555 oraz - z braku 595 - HD650. Faktycznie Sennki ogolnie rzecz biorac mają lepsze wypełnienie - AKG są przy nich nieco suche, ale za to ostrzejsze i - można rzec - bardziej z pazurem. Ciekawe, że teraz z innym źródłem wydało mi się, że K240 mają bardzo dużo góry i też sporo basu, ale nie tak mocny jak w przypadku wcześniejszych odsłuchó z innym źródłem.
Mój wzmak Onkyo Integra A8670 - ktory bedzie napędzać słuchawki - sam z siebie ma takie Sennkowate brzmienie - kolorki, zaoalowania itp. więc myslę, że z jakimikolwiek Sennkami z serii HD5xx/6xx tworzyłby niemal równie niestrawny duet, jak obecnie z HD500 (oczywiście mam świadomośc, że HD500 to jednak very low fi). Rzeczywiście w pierwszej chwili porownując K240 i HD555 można odnieść wrażenie, że te pierwsze grają jak tranzystorowe radyjko - ale to tylko ze względu na dużo wyższą skutecznośc Sennków - ale przecież nie dla skuteczności wybieramy słuchawki (w przypadlu porownania HD650 i K240 już nie czułem tej różnicy). Reasumując wybieram K240S, nawet je przed chwilą zamowiłem :) Faktycznie na Allegro są bardzo tanie, ale używki - znalazłem nówki w sklepie muzyczny.pl w bardzo dobrej cenie (wyprzedaż) i z przesyłką gratis - dopłacam tylko 40 zł i mam 2 lata gwarancji :)
Beyerów niestety nie ma nigdzie w Łodzi - jak pisałem, nie chcę kupować w ciemno. DT150 nie brałem pod uwagę ze względu na budowe zamkniętą, zastanawiałem się za to nad DT990 pro, ale czytałem o wycofanej średnicy i to mnie właśnie hamowało przed kupnem bez odsłuchu (K240 na pewno średnicy nie brakuje), ponadto mój budżet jednak nie może przekroczyć 500 zł - HD595 były najdroższymi słuchawkami jakie mogłem kupić. DT990pro to coś ok. 600 zł.
Jak się osłucham z K240 i nieco się wygrzeją - opiszę swoje wrażenia na forum.
Dziękuję wszystkim za porady :)

walkman6

  • 333 / 5779
  • Zaawansowany użytkownik
25-11-2008, 13:41
Moim zdaniem słuchane w sklepie (na pierwszy rzut ucha ;) hd595 grają bardzo podobnie do hd650 - tylko głośniej (mają chyba większą efektywność). Słuchałem również hd555 i podzielam uwagi kolegów powyżej - raczej nic ciekawego. Proponuję koniecznie odsłuchać hd595. A tak poza tym są bardzo wygodne... co również jest bardzo ważne.
Pozdrawiam

Bednaar

  • 556 / 5857
  • Ekspert
25-11-2008, 14:00
Jak 595 grają podobnie do 650 to tym bardziej ciesze się, że wybrałem K240 :)
Co do wygody - po latach użytkowania Sennków drażni mnie sztywny pałąk spoczywający całym ciężarem na głowie (ból już po 30 min. słuchania), o wiele bardziej odpowiada mi elastyczny pałąk stosowany w AKG - tylko martwię się, ile wytrzymają te gumki rozciągające sie po założeniu słuchawek na głowę - mam wrażnenie, że to słaby punkt konstrukcji wszystkich studyjnych AKG.

majkel

  • 7476 / 5898
  • Ekspert
25-11-2008, 14:01
Jak dla mnie jakościowo HD595 bliżej mają do HD600 lub HD650 niż do HD555. Są bardziej wyrównane na krańcach pasma i mają bardziej rozdzielczą średnicę. Znam takich, co na tych słuchawkach zakończyli poszukiwania nauszników dla siebie. Co do DT990 Pro - potwierdzam, bardzo dobre słuchawy, często widywane na uszach realizatorów dźwięku, granie szybkie, wyraźne i dokładne, z lekkim podbiciem skrajów pasma.

Bednaar

  • 556 / 5857
  • Ekspert
25-11-2008, 14:28
Jeszcze jedna uwaga, dlaczego jednak K240 - otóż zdawały mi się bardziej przezroczyste i dosłowne w przekazie od HD650, które z kolei moim zdaniem dodają sporo od siebiem głównie w kwestii wypełnienia dźwięku "kolorkami". W sklepie bardziej atarkcyjnie i milej zagrały Sennki ale zauważyłem, że po dłuższym odsłuchu te "kolorki" stają się męczące i nużące - słuchawki grające jak AKG wymagają jednak uważniejszego słuchania, co czyni je - moim zdaniem - bardziej interesujacymi (mają większy potencjał w kwestii zaskakiwania słuchacza od miłych i bezpiecznych HD650).

szwagiero

  • 2239 / 5900
  • Ekspert
25-11-2008, 15:17
Bednaar ja bym nie wysuwał wniosków na Twoim miejscu z tej prostej przyczyny, że HD600 i 650 potrzebują odpowiednio wysokiej klasy napędu w postaci źródła i wzmacniacza. Niestety na postawie odsłuchów w sklepie nie powinno się, a nawet nie można nic wyrokować!

Biorąc pod uwagę, że w najbliższym czasie nie będziesz kupował dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego to myślę, że dobrze zrobiłeś, że kupiłeś AKG. Natomiast szkoda, że jednak nie odsłuchałeś DT990Pro - może któryś z forumowiczów (tu lub na AS) wysłałby Ci je do odsłuchu? No ale teraz to "po ptokach" :)

Pozdrawiam,

szwagiero

  • 2239 / 5900
  • Ekspert
25-11-2008, 15:18
Tym bardziej szkoda jeśli chodzi o DT990Pro, bo one są raczej bardziej szczegółowe i detaliczne od AKG - co Tobie jak widzę się podoba.

slaw.g

  • 14 / 5676
  • Nowy użytkownik
25-11-2008, 15:19
nie sluchaj opinii  kogos kto uzywa tych sluchawek na komputerze beka !!!!!!!!

szwagiero

  • 2239 / 5900
  • Ekspert
25-11-2008, 15:24
>> slaw.g, 2008-11-25 15:19:45
>nie sluchaj opinii kogos kto uzywa tych sluchawek na komputerze beka !!!!!!!!

a to co?

Bednaar

  • 556 / 5857
  • Ekspert
25-11-2008, 23:47
Nie wątpię, że jest sporo słuchawek lepszych od K240, ale takie DT990 Pro są w najlepszym razie (czyt.: w najniższej cenie jaką znalazłem za nówki) 200 zł droższe od K240S - czyli o połowę ceny zamowionych przeze mnie K240. Pytanie, czy te Beyery są aż tyle lepsze od AKG, że opłaca się do tych drugich dopłacić połowę ich wartości? Jednak wolę te 200 zł wydać na płyty - to jest moje właściwe hobby, sprzęt to tylko narzedzie - jednak to narzędzie powinno odtwarzać muzykę w przyjemny dla mnie sposób, a Sennki HD500 tego mi nie zapewniają. Mam nadzieję, że podłaczone do mojego systemu K240S okażą się od nich wyraźnie lepsze.

kopaczmopa

  • 786 / 5838
  • Ekspert
26-11-2008, 08:50
A  trzeba bylo zagadac Bednaar, i wysluchalbys DT990Pro i moze puscilbym Ci je za rozsadna kase ( jeszcze na gwarancji dlugo). Chyba wole HD580tki mimo ze bas DT990 jest lepszy.
ciekawosc brzmienia