Audiohobby.pl

AKAI CS-F11

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
12-02-2024, 09:24
Męczenie dalej......

Kasete którą nagrałem w nocy po 1 kalibracji odczytałem dopiero rano.
I co się okazało że jednak coś jest nie tak i całą sprawe opisałem w dzile technicznym w dyskusjach o kalibracji kaseciaków.

Co mamy na dzisiaj....Kaseciak jest skalibrowany poprawnie tylko że podbija przy nagrywaniu pasmo poniżej 300 hz i po nagraniu kasety własnej odczyt jest w granicy 2-3 dB wyższy zalezy od kasety.

Nie są to podbicia własne kasety, bo kalibracje przeprowadzałem z różnyhmi kasetami i testowałem też rózne.
No i szukamy sposobu na odnalezienie przyczyn tego zjawiska, występuje ono w obydwu kanałach jednocześnie.

Co dalej, pod wrażeniem tego zjawiska wylutowano przełączniki aby stwierdzić czy nie maja wady i czegoś nie przełączają ....jednbakze nie i po czyszczeniu efekty te same.

Można się sprzeczać czy taki model niski ma sens tyle czasu robić.... po kalibracji i recapingu on dosyć fajnie gra, nagrywa kasety dynamicznie w pasmie słyszalnym, dobrze się tego słucha na walkmana także odtwarza na innym sprzęcie. nie będzie to NAK 150 , ale materiał muzyczny w konkretnym przekazie, idealny do muzyki np trance itd....
Gdyby nie to podbicie basów albo inaczej podbicie przy nagrywaniu byłby całkiem niezły klocek .
Fakt do zmiany są bodajze 3 idlery, na razie kręcą się przyzwoicie.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
12-02-2024, 19:03
A czy charakterystyka częstotliwościowa ustawiona poprawnie? Bo tutaj jest zgoła inaczej...
Ponieważ potkami VR3 i VR3b ustawiamy jednocześnie BIAS (10kHz) i Level (1kHz). dla -25dB... dla żelazówki.
I to samo dla chromu VR5 i metal VR6. Czyli dla każdej z rodzaju taśmy trzeba ustawiać dwa razy, osobno dla każdej częstotliwości. By uzyskać płaską charakterystykę bez żadnych podbić, mała odchyłka od tego ustawienia właśnie da nam takie górki i dołki w paśmie.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
12-02-2024, 19:54
Ustawiłem dla żelaza na poziomie -20 dB czyli ok 52mV górę 10 Khz i dół 400 hz na takie samo 52mV, ale okazuje się że badając dalej ze pomierzyłem 80 Hz i tutaj pomiar wykazał 62 mV, czyli ewidentnie podbija poniżej 300 Hz mocno.
Reszta pasma sprawdzona wyrywkowo i poziom 52 mV jest równy z odchyłem na plus ok 1-2 mV co nie ma znaczenia.

Przed nim robiłem Denon 500 i tam pomiary były prawidłowe i szybko.


Jeszcze jeden trop został.... że ustawiano go do starych modeli kaset, które miały inną ch-ke niz ich nowsze wersje.

Inny trop to może w elektronice jakieś elementy mają wartość ni tak jak powinno, ale nie wiem , który obwód sprawdzić, zmienić wartość itd

Wiem Wojtek o czym piszesz, ale nie da sie zrobić płaskiej od samego dołu od ok 20 hz .
Napisze ponownie procedure.

Kaseta dolBy sygnał 400/200 i ustawiam sygnał na scalaku wg noty na 590 mV na wskaźniku ustawiam przy znaczku db czyli tam jest 3db.
wkładam tasete na zapis na -20dB i tutaj ustawiam 10khz i 400 khz na taką samą wartość, sprawdzam wyrywkowo to pasmo i jest w miare płasko licząc odchyłki plus minus ok 1-2 mV.

Nagywam muzykę do 0VU a odtwarza mi do 2-3 Vu  i ewidentnie słychać więcej basu.

Artur zasugerował mi jeszcze sprawdzenie głowicy o podobnej rezystancji jak oryginał.
A moze coś głupio robie permanentnie..... mam mase roboty innej od paru dni , ale mysle że to poprawnie.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
12-02-2024, 22:57
Sprawdziłem kasetą testową z pasmem.... mam taką i dopiero sobie przypomniałem o niej.........

Przy 250 hz jest 2x większa wartość niż przy 6,3Khz i stopniowo opada.
Ide obadać głowice.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
13-02-2024, 13:05
wymieniłem głowice o parametrach prawie identycznych, jest jak nówka spod lady.....
Może mniej basu podbija ale niestety po kalibracji efekt podbicia zapisu przy odczycie pozostał.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
13-02-2024, 17:19
Być może korekcja zapisu daje w dupe.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
17-02-2024, 08:32
Czy ja wiem......, po konsultacjach z lekarzem i farmaceutą po paru podmiankach kondów do tematu dalejk nic się nie wniosło.
Za to sprawdziłem dogłębniej i podbija skubany dokładnie najmocniej okolice 60 Hz mniej więcej przy 50 mV dostarczanego sygnału odczyt jest ok 70mVm przy 100hz jest 60 mV i czegoś takiego nie widziałem do tej pory.
Nie mam jeszcze oscyloskopu no i jest to takie macanie przez ściane.

Ps.
Nie wiem czy tropem nie jest korekcja zapisu, zrobiłem test żelazówki na pozycjach metal i cr-mo i tam ten bas podbija się jeszcze więcej, możliwe to??
« Ostatnia zmiana: 17-02-2024, 08:56 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
25-02-2024, 15:28
Zabawa trwa.
Szkoda mi było oryginalnej głowicy to ją wypolerowałem oglądając jakiś film po nocy i mam nadzieje że działać będzie dalej.......

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
25-02-2024, 21:16
Po wielu tam próbach z tym podbijaniem basu zabrałem się w końcu za sprawdzenie półprzewodników.;
Bigo... na razie 4 tranzystory przewalone, między jednym złączem jest przerwa a drugie jest rezystancją  i tylko modele 2SC1312 padły.
I nic na to nie wskazywalo bo zwarcia nie miały, sygnał śmigał.........
Niespodziewanka i to nie tylko w jednym kanale......

Badam dalej......

Zacząłem szukać tych tranzystorków ale mało co jest na szybko.
Mam 2sc1815 z wylutów sporo to poparuje i wymienię wszystkie 1312 na te i oczywiście złoże baranka w ofierze żeby zadziałało.......
No i może zasilania sprawdze czy czasem któreś nie zgłupiało
« Ostatnia zmiana: 25-02-2024, 22:27 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-02-2024, 08:09
1815 spasowały i kaseciak nie padł po wymianie.....hehehe, wymieniłem wszystkie 1312 w torze audio.
Należy jednak pamiętać że te tranzystory montuje się odwrotnie niż 1312 bo mają lustrzane wyprowadzenia w stosunku do nich.

Szybka kalibracja , w sumie bardzo stabilna już teraz w pasmie 400 hz - 10 Khz, przy 60 hz jest jednak malutkie podbicie,  wczesniej nigdy nie zwracałem na to uwagi, może jeszcze jakiś element nie do końca jest sprawny, albo po prostu decka tak ma.
Ciekawostką jest to co spowodowało uszkodzenie tamtych 2SC1312, zasilanie stabilne, może po prostu starość albo wada, tego nawet Enki nie wie bo sms-a odesłał......- nie wiem.....

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
26-02-2024, 17:18
Ładnie Ci ta polerka wyszła!
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-02-2024, 17:47
Ładnie Ci ta polerka wyszła!

Pochwała od Mistrza jest bardzo cenna i jeszcze bardziej motywuje do lepszej pracy.......

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
26-02-2024, 17:53
Zrobisz jeszcze kilka głowic i będziesz takim samym mistrzem jak ja.
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
28-02-2024, 09:30
Zastanawiam się nad upgradem regulacji wstępnej reg poziomu zapisu, troche jest upierdliwa w swoim zakresie.
Tam jest 30 k podkówka a jakby dać rezystorki po 20 k na brzegach i w środku 5 k podkówka,  bo zasadniczo regulacja jest na środku tylko.
Tak samo bias na cr i me brakuje zakresu aby było cudniej...

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
28-02-2024, 22:44
Pewnie ktoś sie zastanawia po cholere taki słaby model gmerać...... nie ma HXPRO to pewnie wysokie ma słabe itd.....
A tu niespodziewanka po kalbracji jaka jest na razie wysokie deck ma jak na Akajca przystało, czyste i mocne,
Specjalnie odpaliłem cd z podwójnym przetwornikiem AD1865 aby był klimat lekkiego analogu.
No cóż pracy z nim jeszcze  będzie, dzisiaj poszły rezystory z toru wstępnego nagrywania, w sumie ten przedzwmacniacz jest już całkiem nowy teraz.
Nie wiem czy ktoś popatrzył na schemat, ale tor zapis i odczyt zrobiony wyłącznie na tranzystorach minimalistycznie plus tylko dolby B.
Można by skopiować ten układ  do samoróbki.
Dzisiaj jeszcze kondy w zasilaczu poszły w sam raz na nie czas....