Audiohobby.pl

Komputery pasywne do audio - silent PC i dodatki

Bagnet

  • 24 / 104
  • Użytkownik
14-01-2024, 00:30
Nie znalazłem takiego wątki, więc założę, bo się tym bardzo interesuję. I chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami.

Składam takie komputery od kilku lat, wyzwaniem był dla mnie komputer Lukas'a za 100kzł. Stwierdziłem, że można mieć podobny za ok 10kzł i ... udało się. Zrobiłem takich komputerów kilka, co pół roku mniej więcej wymieniam swój komputer na nowszy.

Tak to wygląda z zewnątrz i w środku.
« Ostatnia zmiana: 14-01-2024, 00:40 wysłana przez Bagnet »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
14-01-2024, 09:16
Ciekawostka.
Tak patrzę ale chyba wyeliminowałeś też typowy zasilacz komputerowy z wiatrakiem.
Jako że nie siedze w temacie silent comp to powiedz coś więcej na jego temat........
Jest to normalny comp z minimum grafiki na pokładzie tylko do podglądu i jakaś wypaśna karta muzyczna, pasywne chłodzenie, czy jak to budowałeś ?

Pytam bo widziałem z wystawek coś takiego niedawno przystosowane do wieżowego  systemu.
No i pytanie czy w dobie wentylatorów praktycznie nie słyszalnych z metra czy dwóch sens takich działań jest?

coś takiego poczytałem
https://www.bequiet.com/pl/insidebequiet/1660
« Ostatnia zmiana: 14-01-2024, 09:23 wysłana przez Hammer »

-Pawel-

  • 4724 / 5499
  • Ekspert
14-01-2024, 09:58
Pięknie to wygląda, szacun! ;-)

Sam jakiś czas temu zainwestowałem w chłodzenie wodne i również jestem bardzo zadowolony, ale takie wyciszenie i wygląd PC jaki widzę na Twoich fotkach to już naprawdę wysoka półka. Gratulacje!

Bagnet

  • 24 / 104
  • Użytkownik
14-01-2024, 12:40
Ciekawostka.
Tak patrzę ale chyba wyeliminowałeś też typowy zasilacz komputerowy z wiatrakiem.
Jako że nie siedze w temacie silent comp to powiedz coś więcej na jego temat........
Jest to normalny comp z minimum grafiki na pokładzie tylko do podglądu i jakaś wypaśna karta muzyczna, pasywne chłodzenie, czy jak to budowałeś ?

Pytam bo widziałem z wystawek coś takiego niedawno przystosowane do wieżowego  systemu.
No i pytanie czy w dobie wentylatorów praktycznie nie słyszalnych z metra czy dwóch sens takich działań jest?

coś takiego poczytałem
https://www.bequiet.com/pl/insidebequiet/1660


To zupełnie inne podejście. Komputer nie wydaje ŻADNYCH dźwięków, totalnie cichy. Wyeliminowałem zarówno wiatraki jak i HDD, nie ma też napędu CD, który może się przydać ale... jak chcę zripować album, to mam CD zewnętrzne podłączane po USB.

Zasilacz jest liniowy, zewnętrzny, pasywny, również bezgłośny.

Przy okazji są to bardzo wydajne i bardzo nowoczesne komputery. Jednak głównym sprawcą dobrego dźwięku jest karta z portem USB (np. Pink Faun) jako źródło dźwięku do DAC. Dlaczego USB a nie SPDIF? Bo po USB mogę przesłać natywne DSD do DSD512, a mam takie albumy. DoP (DSD over PCM) to tylko DSD64 lub 2-kanałowo DSD128 (ale niewiele urządzeń to obsługuje).  Ważna jest nie tylko karta, ale taktowanie karty zegarem wysokiej precyzji oraz bardzo dobre zasilanie. Super-regulator MOJO Audio ma szumy i tętnienia mniejsze niż bateria LiON. To wszystko daje muzykę bardzo dobrej jakości, porównywalną lub lepszą niż z najlepszych CD (szczególnie na plikach hi-res). To daje nam bardzo przyjemne przeżycia w obcowaniu z muzyką.
« Ostatnia zmiana: 14-01-2024, 12:51 wysłana przez Bagnet »

Bagnet

  • 24 / 104
  • Użytkownik
14-01-2024, 12:43
Pięknie to wygląda, szacun! ;-)

Sam jakiś czas temu zainwestowałem w chłodzenie wodne i również jestem bardzo zadowolony, ale takie wyciszenie i wygląd PC jaki widzę na Twoich fotkach to już naprawdę wysoka półka. Gratulacje!

Dziękuję! Mam w tym wprawę... :) Choć czasem części do siebie nie pasują (2 fotka) i wtedy trzeba kombinować.

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
19-01-2024, 21:57
Bardzo estetycznie to wygląda, aż by się chciało dać akrylową obudowę żeby móc patrzeć na wnętrze. Nawet kondensatory smd są pod kolor.
Paweł

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
21-01-2024, 10:05
Gratulacje świetnej roboty, cieszy oko no i wierze, że ucho również :)

Ale intryguje mnie to wymienianie wnętrza co pół roku - odtwarzanie to nie jest jakieś ciężkie zadanie dla komputera.
Co pół roku to nie wymieniają komputerów nawet gracze komputerowi :)
Jaki zatem jest powód?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
21-01-2024, 10:46
 Znakomicie wszystko zrobione !    Podziwiam
Taki komputer aż chce się mieć :)    chociaż fanem stacjonarów nie jestem.   Bardzo mnie za to interesują kluczowe słowa dla mnie  >> Pink Faun  oraz >DSD do 512 <<  Jakiegoś tam DAC-a mam co to niby chodzi do 512   ale coś z nim nie tak i krzaczy się.   
  Widać że kolega Bagnet   ma to wszystko przerobione i gdyby dokładniej zechciał napisać co z czym jeść to ja zapisuję się na ew. szkolenie  :)
  Achh  skleroza -  pytanie :

Bagnet    Czy jako komputerowo-muzycznie zakręcony ,  czy przerabiałeś system >  AudioPhile Linux ?
  Jeżeli tak to co o nim sądzisz?    Czy da radę sprawnie to pójść na jakimś jednopłytkowcu?   Coś typu Raspberry  albo podobnym.
« Ostatnia zmiana: 21-01-2024, 10:52 wysłana przez pień »

Bagnet

  • 24 / 104
  • Użytkownik
21-01-2024, 17:20
Bardzo estetycznie to wygląda, aż by się chciało dać akrylową obudowę żeby móc patrzeć na wnętrze. Nawet kondensatory smd są pod kolor.

Dziękuję. To przypadek akurat... :D

Bagnet

  • 24 / 104
  • Użytkownik
21-01-2024, 17:21
Gratulacje świetnej roboty, cieszy oko no i wierze, że ucho również :)

Ale intryguje mnie to wymienianie wnętrza co pół roku - odtwarzanie to nie jest jakieś ciężkie zadanie dla komputera.
Co pół roku to nie wymieniają komputerów nawet gracze komputerowi :)
Jaki zatem jest powód?

Ja to po prostu lubię. Nie robię tego zarobkowo, bo mi się nie chce. Ale co jakiś czas lubię to zmontować i wtedy sprzedaję poprzednią konfiguracji. Nie muszę zarabiać, ale też nie tracę. Takie status quo, a jednak mam ciągle świeży komputer.

Bagnet

  • 24 / 104
  • Użytkownik
21-01-2024, 17:27
Znakomicie wszystko zrobione !    Podziwiam
Taki komputer aż chce się mieć :)    chociaż fanem stacjonarów nie jestem.   Bardzo mnie za to interesują kluczowe słowa dla mnie  >> Pink Faun  oraz >DSD do 512 <<  Jakiegoś tam DAC-a mam co to niby chodzi do 512   ale coś z nim nie tak i krzaczy się.   
  Widać że kolega Bagnet   ma to wszystko przerobione i gdyby dokładniej zechciał napisać co z czym jeść to ja zapisuję się na ew. szkolenie  :)
  Achh  skleroza -  pytanie :

Bagnet    Czy jako komputerowo-muzycznie zakręcony ,  czy przerabiałeś system >  AudioPhile Linux ?
  Jeżeli tak to co o nim sądzisz?    Czy da radę sprawnie to pójść na jakimś jednopłytkowcu?   Coś typu Raspberry  albo podobnym.

Przerabiałem ROCK Roon i Euphony.
ROCK jest taki sobie dźwiękowo, żadna rewelacja. Euphony jest świetny, naprawdę dźwiękowo to petarda. Problemem w obu przypadkach są sterowniki do DAC - tylko uniwersalne ALSA które są takie sobie. A ja chcę używać DAC w pełni. W dodatku oba te linux'owe systemy mają problemy z połączeniem WiFi (a mam takie i innego mieć nie mogę), więc zostaje mi Windows. Tylko ja stosuję wersję PRO i usuwam wszystkie zbędne komponenty. Tak okrojone Windows jest dużo szybszy i efektywny.
Porównywałem mój komputer w prostszej wersji z dCS Rossini - sam streamer grał... porównywalnie. Koszt 10X wyższy.

Bagnet

  • 24 / 104
  • Użytkownik
07-02-2024, 00:54
Parę fotek mojego przedostatniego dzieła. Mocna konfiguracja. Teraz mam kolejny, a ten w drugim systemie, ale myślę o sprzedaży.

Płyta główna ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI DDR5 LGA1700
Procesor Intel Core i3-13100 3.4GHz, 12MB, 4 core 8 thr., BOX
Microsoft Windows 11 Pro DVD OEM 64-bit PL
Pamięć Kingston FURY Renegade Silver 32GB (2x16GB) DDR5 6000 CL32
Samsung 980 500MB M.2 2280 PCI-E NVMe *2szt
Obudowa H5 nowa
DC-ATX 500W HiFi
Zasilacz HD Plex 300W
Zasilacz MOJO
Pink Faun USB NEW

« Ostatnia zmiana: 07-02-2024, 00:57 wysłana przez Bagnet »

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
07-02-2024, 19:03
Nie no Bagnet
  Ja chyba Ciebie zaznaczę w opcjach żeby nie czytać :)   Bo mnie od tego nagle mój prawie bezszelestny komp zaczął wpieniać hehehehehe

Lumperator

  • 3 / 4469
  • Nowy użytkownik
09-03-2024, 01:09
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Czemu stosujesz pełnowymiarową płytę ATX, a nie np. mATX albo nawet ITX? I również ciekawi mnie czemu akurat Z790 do takiego procesora, a nie sporo tańszy B760?

Bagnet

  • 24 / 104
  • Użytkownik
16-03-2024, 21:19
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Czemu stosujesz pełnowymiarową płytę ATX, a nie np. mATX albo nawet ITX? I również ciekawi mnie czemu akurat Z790 do takiego procesora, a nie sporo tańszy B760?

Płyta ATX ze względu na możliwości i chipset, a co za tym idzie ważne parametry systemu. Nie ma małej sensownej z Z790. Wiem, że płyta przewymiarowana, chipset spokojnie by wystarczył B760, ale ja... lubię na maksa. Za to mam WiFi 6e i system startuje w kilka sekund. Taka satysfakcja wewnętrzna, że zrobiony najlepiej, jak to możliwe.