Audiohobby.pl

Kolumny do cichego sluchania

abuq1

  • 51 / 5889
  • Użytkownik
12-10-2008, 23:32
Do cichego słuchania polecam takie zestawy

abuq1

  • 51 / 5889
  • Użytkownik
12-10-2008, 23:33
.

EMiL

  • 531 / 5874
  • Ekspert
12-10-2008, 23:54
abuq1,
patrzac na Twoje kolumny doznalem niekontrolowanego opadu szczeny! Widzialem male zdjecia na audiostereo, ale dopiero te ukazuja proporcje i kunszt stolarza, zreszta wiem ktorego:)

Moje zdanie znasz, w tym konkretnym przypadku w18ex az sie prosil zamiast L18rnx....
Sam pomysl misiomora, projekt zwrotki, panele Irka i cala reszta jest absolutnie top. Ten zestaw musi grac niesamowicie.
Jak sie sprawdza niskie ciecie 1,7k aluminiowego seasa? Jak to wogole gra?:)

abuq1

  • 51 / 5889
  • Użytkownik
13-10-2008, 00:31
- Jak to wogole gra? :)

Dla mnie tak  :o

W skrócie: bardzo detalicznie , bardzo przestrzennie,  dynamicznie, swobodnie ,ze świetną górą i niebanalnym zejściem.
Według mnie rewelacja. Ani trochę nie żałuję wydanej kasy, a jak na DIY to naprawdę sporo kosztowało.
Jak znajdę chwilkę to skubne o nich osobny wątek ;]

Co do w18ex to narazie nie czuje potzreby czegokolwiek zmieniać, ale nie mówie nie.
Tylko narazie z powodu braku misiomora na forum sam nie dam rady zwrotki przemodelować

abuq1

  • 51 / 5889
  • Użytkownik
13-10-2008, 00:40
wracając do tematu wątku,  piszesz: "Slucham prawie zawsze cicho/bardzo cicho, inaczej nie lubie. W konstrukcjach "firmowych" 2way denerwuje mnie brak zrownowazenie basu ze srednica i wysokimi. Basu przy cichym sluchaniu jest dla mnie zawsze za malo..."
jeśli chodzi głównie o bas to w mojej konstrukcji, przy bardzo małych poziomach głośności bas nie zanika, pojawia się również ten najniższy (jeśli jest na nagraniu oczywiscie), który jest bardziej odczuwalny niż słyszalny, rewelacja ;], zresztą pozostałe zakresy również zachowują między sobą poprawne proporcje

Horst

  • 248 / 5885
  • Aktywny użytkownik
13-10-2008, 08:49
abuq1

co to za zwrotnica?, ten radiator to tylko subwoofer, czy cała kolumna jest aktywna?

abuq1

  • 51 / 5889
  • Użytkownik
13-10-2008, 19:36
zwrotnica jest projektu Misiomora,
Tylko doły sa aktywne, góra będzie  filtrowana aktywnie górnoprzepustowo

EMiL

  • 531 / 5874
  • Ekspert
13-10-2008, 21:22
abuq1,
ja ze wzgledu na skromne warunki lokalowe musze ograniczyc sie do 2way. Na tak zaawansowane konstrukcje jak Twoja przyjdzie jeszcze czas;)

Panowie, zadam w takim razie inne pytanie: lepiej 2 x 15stka MTM czy jedna 18stka zakladajac ciche odsluchy? 18stka w rodzaju seasa ER18, L18 lub W18NX nie zadne weglowe scany czy ushery...

Krs47

  • 1037 / 5887
  • Ekspert
14-10-2008, 19:42
18-tka z reguły zejdzie niżej niż 2x15cm. W mojej opinii z tą wyoką skutecznością to lekka przesada, moje monitory na ER18RNX miały jakieś 84db i cicho słuchało się tego znakomicie. Problemy pojawiały się na dużych pozimomach głośności gdzie nisko strojony woofer miał spore wychylenia w zakresie tzw. "siodła" wytrzymałości amplitudowej, czyli w okolicach 50Hz.

Do cichych odsłuchów w małych pomieszczeniach 2way na 18cm basie, z niskim strojeniem i nisko ciętym gwizdkiem jest imho optymalnym rozwiązaniem. U mnie było słychac wszystko, co chciałem usłyszec już na b. niskich poziomach glośności.

Klasyczne 3way owszem lepiej radzi sobie z głośnym graniem ale w małym pokoju są problemy zarówno z ustawieniem jak i uzyskaniem odpowiedniej odległości dla prawidłowego sumowania się przetworników.

mordensiur

  • 934 / 5805
  • Ekspert
14-10-2008, 19:44
Witaj Krs47 po małej przerwie:)

EMiL

  • 531 / 5874
  • Ekspert
14-10-2008, 20:02
Krs47 wiem jak to wyglada od strony technicznej, chcialem subiektywnych odczuc:)

Krs47

  • 1037 / 5887
  • Ekspert
14-10-2008, 20:47
"Witaj Krs47 po małej przerwie:)"

Cóż, powoli się ogarniam, więc wróciłem :) Kolumny sprzedałem z powodów finansowych ale już powoli "otwieram rachunek" na poczet kolejnej konstrukcji. W dodatku wreszcie załatwiłem sobie troszkę porządniejszy pokój, około 22m2 (ok. 5,2m długości na ok.4,2m szerokości) zamiast dotychczasowych 14m2. Muszę "tylko" zarobic pieniądze, wyczyścic pokój z antycznych mebli ojca (chyba najtrudniejsze) i zaprojektowac konkretne 3way ;) Reasumując planowany termin ropoczęcia budowy to późna zima/wczesna wiosna...


"Krs47 wiem jak to wyglada od strony technicznej, chcialem subiektywnych odczuc:)"

To też było, tylko między wierszami ;) Mogę powiedziec, że subiektywnie bardzo mi się podobało, więc jedną zdecydowaną opinię już masz.

Jeszcze jedna, mam nadzieję ciekawa obserwacja odnośnie TM na ER18RNX, w moim małym pokoju (14m2) tak jak pisałem wyzej przy dużych głośnościach dźwięk stawał się dośc nieprzyjemny, co ciekawe wynikało to w dużej mierze z rozmiaru pomieszczenia. Po sprzedaży kolumn spędziełem kilka godzin ze znajomym słuchając tych kolumn w sporym pomieszczeniu z wysokim sufitem, z moim wzmacniaczem. Różnic było sporo ale najbardziej zdziwiło mnie jak głośno potrafi to grac nie męcząc uszu. Pojedyńcza 18-tka Seasa jednak potrafi wytworzyc całkiem sporo decybeli nie raniąc przy tym uszu i tak na prawdę w moim małym pomieszczeniu to nie rozmiar woofera był ograniczeniem. Słuchając tego w dużym pokoju nawet przy sporych wychyleniach membrany środek subiektywnie dużo nie tracił na czytelności.

Wiem, że zaznaczyłeś, iż chodzi o ciche słuchanie, aczkolwiek ta dygresja była odnośnie "pakowania" 3way czy też "oversized 2way" z 8 calowym wooferem do małych pomieszczeń. W obecnych czasach spokojnie można poprzez odpowiedni dobór woofera oraz konstrukcję zwrotki otrzymac niemal pełnopasmowy i wyważony dźwięk za pomocą 7calowego basowca i 1calowej kopułki. Ceną za niskie zejście i wyważenie pasma jest w tym przypadku niska efektywnośc, po skompensowaniu BSC nie ma co liczyc na więcej niż 83-85db oraz ograniczone maksymalne SPL w porówniu do 3way, co jak już sobie ustaliliśmy nie stanowi w takiej sytuacji problemu.

IMHO po prostu TM 7+1 i pełne (lub przynajmniej 5db jak było u mnie) BSC ;)

Pozdrawiam

EMiL

  • 531 / 5874
  • Ekspert
14-10-2008, 20:55
3way czy oversized 2way ze wzgledow lokalowych nie maja obecnie szans na realizacje.

Co do doswiadczen odnosnie dzwieku w malych pokojach, moje sa bardzo podobne, lekarstwem bylyby pewnie ustroje akustyczne.
Wiekszy pokoj = wiekszy "spokoj" dzwieku;)  

Max SPL i skutecznoscia zupelnie sie nie przejmuje.

  • Gość
15-10-2008, 08:46
>> Krs47, 2008-10-14 20:47:49

"wyważony dźwięk za pomocą 7calowego basowca i 1calowej kopułki"

Wydaje mi się, że Twoja recepta na dobry dźwięk przy cichym słuchaniu jest zbyt pochopna. Zamiast minimonitorów o niskiej skuteczności, lepsze do tego celu byłyby kolumy o wysokiej skuteczności (żywiej reagujące na najmniejsze impulsy prądowe). To tylko moja teoria podparta doświadczeniem cichego odsłuchu monitorów o skuteczności 89 dB (niezbyt mi się podobają).

Poza tym "gra" cały system. Każdy wzmacniacz ma " magiczny" punkt na swojej skali, który dzieli go na 2 wzmacniacze - poniżej tego punktu taki sobie, powyżej tego punktu super.

Uzyskanie dobrego dźwięku przy cichym odsłuchu jest bardzo trudne nawet dla bardzo drogich (i często dobrych) systemów - patrz prezentacje na SA, gdzie często natężenie dźwieku przekracza granicę przyjemności odsłuchu. Dlaczego jest tak głośno - bo wystawcy uważają że dopiero wysokie poziomy głośności pokazują wszystkie zalety ich sprzętu. Nie widziałem/słyszałem prezentacji "system do cichego słuchania" - bo, tak mi się wydaje, jest to duże wyzwanie.

Krs47

  • 1037 / 5887
  • Ekspert
15-10-2008, 09:26
Jarek, co do wzmacniacza się zgadzam, a ten "magiczny" punkt to zwykle wynik znacznych nielinowości analogowych potencjometrów przy małych poziomach wysterowania.

Co do skuteczności kolumn sprawa dla mnie wygląda inaczej a wysokoefektywne 2way zwykle nabijają tą skutecznośc nie tam gdzie trzeba (wyższy środek/ góra). IMHO dla uzyskania dobrego dżwięku przy niskich głośnościach kolumna powinna mieć mocno skompensowane BSC, bo dopiero wtedy pojawia się równowaga tonalna dla małych sygnałów. Sam 7calowy woofer do takiej konstrukcji może i zwykle ma te 89-90db ale po dołożeniu zwrotki traci 5-6db na rzecz BSC i stąd skutecznośc kolumny na poziomie 83-85db. Nie ma takiej fizycznej możliwości żeby małe 2way na pojedyńczym 7calowym wooferze miało w okolicach 90db przy jakimkolwiek sensownym zejściu. Zależnośc jest prosta, dodajemy efektywności to tracimy na zejściu, chyba że zwiększymy woofer/ilośc wooferów i obudowę, a nie o to przecież chodzi jeśli chcemy to wstawić do małego pomieszczenia.

Btw. przy niższej efektywności kolumn mocniej odkręcamy wzmacniacz dla uzyskania określonego poziomu głośności, więc szybciej powinien zacząc grać jak trzeba ;)