Audiohobby.pl

Jaki magnetofon do nagrywania Audio w wysokiej jakości

elvis000

  • 2 / 178
  • Nowy użytkownik
01-11-2023, 00:18
Witam mam artystę który chce nagrać w wysokiej jakości ...
Wpadliśmy na pomysł że można to.zrobic na magnetofonie szpulowym ...
Co polecacie ?

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
01-11-2023, 09:27
Witam mam artystę który chce nagrać w wysokiej jakości ...
Wpadliśmy na pomysł że można to.zrobic na magnetofonie szpulowym ...
Co polecacie ?
Pytając o magnetofon do nagrań muzyki w celach artystycznych nie można pominąć kwestii czy to ma być stereo czy wielościeżkowy magnetofon? Ale o tym ani słowem nie wspomniałeś w swoim pytaniu, dlaczego?

Coś się obawiam, że chyba nie do końca wiecie co chcecie uzyskać ani jakimi metodami.
Magnetofonów nie używa się do nagrywania materiałów wysokiej jakości a do uzyskania efektu taśmy analogowej.
Może chodzi Wam o uzyskanie takich efektów, które z powodzeniem już się robi przy pomocy odpowiednich programów?
Np. w tym filmiku to całkiem dobrze wytłumaczone (polecam tez inne filmiki z tego kanału):


α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
01-11-2023, 11:41
Pytając o magnetofon do nagrań muzyki w celach artystycznych nie można pominąć kwestii czy to ma być stereo czy wielościeżkowy magnetofon? Ale o tym ani słowem nie wspomniałeś w swoim pytaniu, dlaczego?

No właśnie zacznijmy od tego jaki to ma być typ nagrania. Czy to ma być wieloślad z zespołu czy zapis cyfra, potem obróbka i na taśmę w celu "złagodzenia" brzmienia. W jaki sposób ma być zrealizowany miks czy w cyfrze czy na stole analogowym, taśma przed czy po masteringu jeżeli mówimy 2 śladzie. No i kwestia tego czy chce matkę czy nie chce matki czy może po prostu potrzebuje do tłoczni. Z resztą miałem już o tym rozmowę z właścicielem jednej z tłoczni i trochę mnie nakierunkował a swój materiał edytuję w formie cyfrowej pomimo miłości do analogu i taśma pojawia się sporadycznie tam gdzie jej na prawdę potrzeba
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
01-11-2023, 16:21
Nie nooo :)   Chłopaki-  można trochę inaczej odpowiedzieć.   
  Ja na to pytanie :
Wpadliśmy na pomysł że można to.zrobic na magnetofonie szpulowym ...
Co polecacie ?

Odpowiem :) tak   >    Polecam rozpocząć negocjację.   Mogę wystawić swojego Tadka TD 20 np.   do wykonania zadania.   Chociaż w starciu z waszymi machinami to on taki amatorski raczej jest

ed.   jak by nie było to marne szanse będą znaleźć dobre maszyny gdzie indziej heheheheehehhe
   Bo na naszym forum chyba są wszystkie żywe jeszcze- porządne magnetofony
     W sumie to ciekawe pytanie byłoby:  który z naszych magnetów nadawałby się w miarę dobrze do nagrań?
« Ostatnia zmiana: 01-11-2023, 16:30 wysłana przez pień »

elvis000

  • 2 / 178
  • Nowy użytkownik
01-11-2023, 17:42
Witam mam artystę który chce nagrać w wysokiej jakości ...
Wpadliśmy na pomysł że można to.zrobic na magnetofonie szpulowym ...
Co polecacie ?
Chodzi o uzyskanie taśmy matki która można przekazać do tłoczni na winyl ...
Projekt zakłada że cała ścieżka idzie analogowo 'po staremu " pojęcia o tym nie mam dlatego pytam ...

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
01-11-2023, 18:45
Witam mam artystę który chce nagrać w wysokiej jakości ...
Wpadliśmy na pomysł że można to.zrobic na magnetofonie szpulowym ...
Co polecacie ?
Chodzi o uzyskanie taśmy matki która można przekazać do tłoczni na winyl ...
Projekt zakłada że cała ścieżka idzie analogowo 'po staremu " pojęcia o tym nie mam dlatego pytam ...
Ale macie jakąś osobę, która to ogarnia od strony technicznej? Co to znaczy, że "cała ścieżka idzie analogowo 'po staremu "? To sugeruje, że macie pod ręką jakiegoś mistrza, który to już analogowo obrabia i przygotowuje?
Macie jakieś wytyczne co do tego przynajmniej z jaką prędkością musi być ta taśma "matka" nagrana i na jakiej szerokości?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
01-11-2023, 18:56
Po prostu gościu szuka studia do nagrań analogowych i tyle.
Nikt tego nie ogarnie samym szpulowcem i mikrofonem, zwłaszcza że chcecie wydać płyte.
Szukajcie gdzie takie studio jest i po kłopocie, chociaż to będzie spory kłopot.
Pewnie coś takiego   https://trstudio.com/15/3-krok-mastering.htm      https://studiodr.pl/studio-nagran/    https://wodzubeats.pl/
i wiele innych poszukaj se w necie .
« Ostatnia zmiana: 01-11-2023, 19:00 wysłana przez Hammer »

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
02-11-2023, 09:21
Chodzi o uzyskanie taśmy matki która można przekazać do tłoczni na winyl ...
Projekt zakłada że cała ścieżka idzie analogowo 'po staremu " pojęcia o tym nie mam dlatego pytam ...

Ale po co?
O razu wytłumaczę jedną rzecz którą poruszałem kiedyś z właścicielem tłoczni. Jeżeli nagrywasz matkę to magnetofon nagrywający matkę i potem w tłoczni powinien być kalibrowany na jednej taśmie wzorcowej tak by nie wprowadzić utraty ubarwienia pasm. To jest pierwsze, druga sprawa, taśma matka nie jest wygodna w obecnych czasach. Tłocznia przyjmie ale wygodniej w cyfrze.

Ale macie jakąś osobę, która to ogarnia od strony technicznej? Co to znaczy, że "cała ścieżka idzie analogowo 'po staremu "? To sugeruje, że macie pod ręką jakiegoś mistrza, który to już analogowo obrabia i przygotowuje?
Macie jakieś wytyczne co do tego przynajmniej z jaką prędkością musi być ta taśma "matka" nagrana i na jakiej szerokości?

Tutaj poruszyłeś dobry temat, w przypadku 2 śladu to wszystko musiało by iśc na tzw setkę czyli trzeba mieć dobry stół i realizatora który w trybie ciągłym ogarnie co sie dzieje uprzednio robiąc próbę.

Matka to na 100% mała studyjna na nabie 1/4 cala bo to 2 ślady.

Nikt tego nie ogarnie samym szpulowcem i mikrofonem, zwłaszcza że chcecie wydać płyte.

Tutaj Też dobrze poruszyłeś temat. To nie tylko mikrofon ale i stół, rejestrator, magnetofon i tak dalej.


Jako ze siedzę w temacie, jeżeli nie masz skila ani coś a musisz bardzo mieć na taśmie to nagrać na komputer cały proces , zrobić miks , mastering kupić szpulaka który się do tego nadaje czyli sprawny z dobrymi głowicami studer 80 (jakieś 37tyś) lub A810 (28 tyś) wykalibrować , kupić taśmę i teraz uwaga, na jedną stronę winyla wchodzi 22 minuty przy prędkości 15ips (503m) czyli trzeba jakieś 550 metrów taśmy żeby były zapasy na każda stronę czyli trzeba nabyć dwie szpule po 750m (takie sprzedają). Matka nie może mieć klejeń w audio prócz rozbiegówek i poszczególnych tracków.
To jest najłatwiejszy sposób, którego i tak nie polecam
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
02-11-2023, 09:33
Witam mam artystę który chce nagrać w wysokiej jakości ...


A jeszcze dobrze powiedziane w wysokiej jakości, jak zrobisz to na cyfrze z próbkowaniem 96khz 24bit to będzie już wypas. a skąd to wiem?
https://youtu.be/sq1YlpXoMoQ?si=lLourjW_X4Y7C_Mo
Mój projekt muzyczny, nagrywane właśnie na takich parametrach w naszym studio, obróbka cyfrowa miks i master cyfra. Jedynie krzyk w tle był zrobiony na moim analogowym kompresorku, który opracowałem jakiś czas temu. Analogizowałem na szpule ale tylko do celów archiwalnych i tyle :)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik