Audiohobby.pl

Głowica SAN-E 521 testy, opinie, spostrzeżenia

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
30-03-2023, 12:55
Dzięki Arturze za opis Twoich bojów.
Wyszło, że w sumie to nie był zapis full-track tylko multi-track, czyli ewentualne nawet minimalne rozjazdy między szczelinami poszczególnych ścieżek głowicy dalej mogły mieć wpływ na niejednorodność śladu, szczególnie w perspektywie użycia tego zapisu do ustawienia azymutu?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
30-03-2023, 13:56
Hm, multi-track, full-track? Ani jedno ani drugie.
 Poszczególne ślady połączyłem równolegle, uzyskałem dwa ślady po osiem głowic w każdym, różnice wyrównałem układami RLC, całość dopasowałem do elektroniki Sony. Nie bawiłem się z kalibracją poszczególnych śladów, już to co opisałem zajęło mi ok. dwa tygodnie.
 Na fotkach są dwa otwory do regulacji szerokości szczelin, ale działające na wszystkie 18 szczelin jednocześnie. O ile pamiętam, to pod dużym powiększeniem (1500x) nie było widać żadnych różnic w szerokości. Głowice są dwie, zapisująca i odtwarzająca. Ta z numerem 25258 to "Rec" i szczeliną 7um, a druga z numerem 25259 "Play" ze szczeliną 3um, raczej dość standardowe szerokości.
 Narazie nie jestem w stanie tego zweryfikować, bo magnetofon stoi u kolegi w domu, a ten jest w Kanadzie, może coś się skroi na święta.
 Fotka z opisem ilości śladów może być trochę myląca, ważne są tylko małe cyferki 1-8 lub duża "1". Głowica kasująca jest full-track, więc całość jest traktowana jako stereofoniczny dwu-ścieżkowiec.

RetroTape

  • 454 / 803
  • Zaawansowany użytkownik
30-03-2023, 21:58
Bardzo fajny sprzęt, naprawdę robi wrażenie. Jeśli chodzi o nazewnictwo, to jak dla mnie masz głowicę 18 kanałów/18 ścieżek, nie ma znaczenia co one dokładnie nagrywają i czy w ogóle. Z opisu można by przyjąć, że są 2 kanały/16 ścieżek, ale nie zmienia to rodzaju głowicy która jest 18/18. Między ścieżkami są odstępy (puste miejsca) dlatego nie jest to głowica full-track, czyli 1 kanał/1 ścieżka, która zapisuje na całej szerokości taśmy bez przerw. Zamieszczam rysunek aby zobrazować sytuację, pokazuje akurat model 16/16 ale wiadomo co i jak.

Wracając do tematu, dla mnie to i tak sukces, że udało się za pomocą SAN-E nagrać sygnały poziomu całą szerokością ścieżki. Stworzyłem już sobie własne dwie 30 minutowe taśmy testowe 160 i 200 nWb/m. Mam dużą satysfakcję z tego powodu. Zniekształcenia udało mi się zniwelować do poziomu, który jest dla mnie akceptowalny.

Na razie zabawę z głowicą kończę, gdyż zabiera mi to za dużo czasu. Jeśli ktoś z kolegów wpadnie na pomysł jak usprawnić jej zapis to pewnie powrócę do testów :)

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
16-04-2023, 13:30
Jeśli ktoś z kolegów wpadnie na pomysł jak usprawnić jej zapis to pewnie powrócę do testów :)
No i ja właśnie co do tego pomysłu.
 Otóż moje doświadczenia z pomiarami (lecę z pamięci) sygnału nagrywanego głowicą fulltrack i równoległą multitrack, różnią się diametralnie.
Zanim zacząłem cokolwiek robić, znalazłem głowicę FT 1/4", nagrałem nią kilka sygnałów, różnymi konfiguracjami parametrów. Głowicę nagrywającą 8T 1/4" miałem wcześniej, łączyłem ją i szeregowo i równolegle. Użyłem układu 3-głowicowego z dość poprawnie ustawionym mechanicznie torem przesuwu taśmy, we wspomnianym kiedyś Fostex'ie A-8LR. Zmieniałem częstotliwość biasu, napięcie kasowania i zapisu, korzystałem z różnych taśm (Cr, Fe, analogowa, cyfrowa).  Odtwarzałem to głowicą 8T 1/4", skonfigurowaną oddzielnie dla każdego kanału. Wykazało to dla głowicy FT skupienie sygnału w środku taśmy, a pogorszenie sygnału na brzegach. Nie był to efekt powalający, ale dość mocno zachęcający do dalszych doświadczeń. Natomiast głowica 8T rozkładała sygnał równomiernie na całej szerokości taśmy. Wniosek wysnułem taki, że czym więcej cewek pracujących na tą samą ścieżkę, tym lepsze wypełnienie śladu zapisu. Dlatego też nie szukałem głowicy 2T 1/2", a użyłem tej 18T 1/2".
 Zapewne jak będę miał możliwość powrotu do tamtego układu (magnetofon kolegi), to stworzę jakieś pomiary i je tu przytoczę. Pod warunkiem, że znajdę wszystkie elementy tamtych układów zapisu. :)

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
17-04-2023, 00:00
Nie ma fizycznie możliwości aby głowica wielościeżkowa miała  idealnie szczeliny w jednej linii tak jak pojedyncza szczelina w głowicy full track.
Ale mogę sobie wyobrazić, że jeśli częstotliwość nagrywania jest niska to ślad na taśmie po głowicy multi track może być jednorodny.
Jednak w miarę wzrostu częstotliwości rozjazd geometryczny musi dać o sobie znać.
Układ cewek jest tutaj bez znaczenia, strumień jest ogniskowany w rdzeniu.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −