Audiohobby.pl

Podłączenie Chromecast 2 do AUX wzmacniacza.

zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
18-01-2023, 02:23
Mam wolny Chromecast 2 i 3 . Pomyślałem że mogę go wykorzystać do przesyłania muzyki ze Spotifi  lub Tidal do wzmacniacza. Problemem jest tylko konwersja z HDMI na RCA . Znalazłem takie urządzenia

https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/konwerter-audio-video-emmerson-dvc-03?gclid=Cj0KCQiAq5meBhCyARIsAJrtdr5DuJWB8-V4yClGkLM-ar9cHyvyQIETAxikw7Q_Rinti7FHGIMXU54aAhpeEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
drugi
https://allegro.pl/oferta/ekstraktor-audio-z-hdmi-do-toslink-spdif-cinch-11830463070.
Pomysł znalazłem tu
https://hejdom.pl/blog/28-smart-rozwiazania/650-jezeli-nie-chromecast-audio-to-co.html.
Ten pierwszy to Chińska zabawka ale działa.
Drugi wygląda poważniej.
Korzystam czasem z adapter odbiornik Bluetooth 5.0 UGREEN.
Może przez Chromecast i ten konwerter uzyskam lepszy dźwięk.
Ewentualnie podłączyć ten konwerter  do zewnętrznej karty dźwiękowej Sound Blaster x-fi HD i ją dopiero do wzmacniacza.




zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
18-01-2023, 10:31
Przejrzałem sobie Internet i rozumiem że te moje przetworniki to nawet nie leżały obok DAC ale nie zamierzam wydawać setek czy tysięcy złotych na DAC. Tego białego adaptera- przetwornika   mam już w domu a dokupię ten drugi. Jak mogę sprawdzić jakość muzyki dźwięku przetwarzanego przez te pseudo DAC-i.
Oprócz pomysłu na podłączenie wyjścia z tych przetworników do Sound Blaster x-fi HD i przetestowania ich na w komputerze programami np. REW, Spectra Plus lub Visual Analyzer. Ale tak naprawdę to nie mam pojęcia jak sprawdzić czym będą różniły się sygnały przetworzone przez przez te konwertery . Co stracę o nominalnego sygnału z Tidal przetworzonego w tych konwerterach.
« Ostatnia zmiana: 18-01-2023, 10:46 wysłana przez zepter »

Wojciech7

  • 1465 / 1065
  • Ekspert
18-01-2023, 11:15
przetestowania ich na w komputerze programami
Programy te może wychwycą różnice.Co będzie jak będzie jakoś zamiast jakość-? Gdzie jest frajda ze słuchania muzyki-?


zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
18-01-2023, 11:40
Ładnie to uchwyciłeś ( jakoś a nie jakość ) i oczywiście że jestem świadomy tego co zamierzam zrobić .
I że nie mieści się to w żadnej skali . I nikt z was nie wziął by tego do ręki.
Miałem podłączonego Chromecast do amplitunera kina domowego  Onkyo przez  HDMI i byłem bardzo zadowolony. Ale tam przetwornik był w amplitunerze i gwarantował jakąś jakość . A tu chińczyk i jeszcze najniższych lotów.
Dlatego chciałem sobie porównać oba i wybrać lepsze zło.
Tylko nie wiem jak to do końca zrobić.

Wojciech7

  • 1465 / 1065
  • Ekspert
18-01-2023, 12:27
Ładnie to uchwyciłeś ( jakoś a nie jakość ) i oczywiście że jestem świadomy tego co zamierzam zrobić .
I że nie mieści się to w żadnej skali . I nikt z was nie wziął by tego do ręki.
Miałem podłączonego Chromecast do amplitunera kina domowego  Onkyo przez  HDMI i byłem bardzo zadowolony. Ale tam przetwornik był w amplitunerze i gwarantował jakąś jakość . A tu chińczyk i jeszcze najniższych lotów.
Dlatego chciałem sobie porównać oba i wybrać lepsze zło.
Tylko nie wiem jak to do końca zrobić.
Trochę się pogubiłem.Co jest źródłem dźwiękowym-komputer,satelita,internet-? Sygnał idzie do amplitunera kina domowego, dlaczego po HDMI-?

zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
18-01-2023, 12:48
Napisałem że miałem podłączonego Chromecst to amplitunera Onkyo przez HDMI i dźwięk był na przyzwoitym poziomie.
A teraz chcę to podłączyć do wzmacniacza Technics SU VX700. Źródłem ma być Chromecast 2 z wyjściem HDMI -> ekstraktor HDMI z obrazka ( coś mi ta nazwa bardziej kojarzy się z wyrywaniem zębów ) -> wzmacniacz lub karta dźwiękowa i wzmacniacz . Ale z tą kartą ta tak sobie tylko pomyślałem.
Po HDMI bo Chromecast ma tylko takie wyjście.

Wojciech7

  • 1465 / 1065
  • Ekspert
18-01-2023, 13:28
Teraz już rozumiem. Fajny ten kanciasty wzmacniacz Technicsa ale widzę że lubi pociągnąć z kontaktu prąd elektryczny.

zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
18-01-2023, 14:49
Dziękuję. Też mi się podoba. Używany okazyjnie więc dużo prądu nie pożera.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
18-01-2023, 23:15
Przede wszystkim ten wzmacniacz będzie bruździł jakość.... więc co tam wcześniej będzie, to już nie poprawi się .....
Ale to moja opinia i moje uszy.

zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
19-01-2023, 11:22
Hamer miałeś rację właśnie wyrzuciłem go na śmietnik :-)
Przetestowałem ten biały konwerter z Chromecast-em . I powiem tyleż i tylko tyle że  działa. Ale jest  różnica jak puszczę dźwięk z komputera przez kartę do wzmacniacza nawet przez pętle magnetofonową. Poczekam na ten drugi konwerter i potestuję.
« Ostatnia zmiana: 19-01-2023, 11:27 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2023, 16:58
Zrobiłem testy trzech urządzeń.
- Urgen adapter odbiornik Bluetooth
- konwerter  HDMI - biały
- konwerter HDMI - czarny
- Chromecast 2 i 3
Do testów użyłem programu Spectra Plus , aplikacji generatora sinus z telefonu oraz Youtube.
Same profesjonalne narzędzia pracy na nie licząc Spektry Plus.
Z aplikacji w telefonie wygenerowałem przemiatanie 20Hz - 20kHz i wysyłałem sygnał do Chromecast a z Chromecast do konwerterów ( ekstraktorów ) przez HDMI a z nich do komputera przez RCA i patrzyłem na wyniki w Spectra PLus.
Wyniki zamieszczę w poście niżej.

zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2023, 17:07
Wyniki moich testów.
Pierwsze dwa są z białego konwertera . Pierwszy jest z generatora z telefonu . Drugi z Youtube filmik z 20Hz - 20kHz.
Kolejne dwa są z czarnego konwertera. analogicznie tak samo jak w pierwszym.
Z Urgena Bluetooth niżej w poście.

zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2023, 17:33
Czas na Urgen Bluetooth.
Spostrzeżenia jakie wyciągnąłem z testów.
- biały przenosi częstotliwości do 10kHz  i działa bez dodatkowego zasilania  wystarczy mu to z HDMI
-czarny przenosi częstotliwości w zasadzie do 20kHz . Ale z aplikacji do 15-16 kHz mimo że było ustawione 20kHz
 z Youtuba przenosił do 20kHz. Może aplikacja nie dokładna ale na innej było to samo.
- Urgen miał problem z sygnałem liniowym  z generatora przy 20Hz ale przy logarytmicznym i z Youtuba nie było problemu z tą częstotliwością. Przebieg w programie jakiś taki spokojny bardziej niż w tych konwerterach.
Wykres z Urgena przy -70dB nie miał niebieskiego przebiegu tak jak w tych konwerterach. Czy to jest zakłócenie ten niebieski przebieg na wykresach z konwerterów.
Nie wiem jak patrzeć na wynik tych popierdółek. Bo według mnie najlepiej wypad Urgen.
Może ktoś się odniesie do wyników moich testów.
Każde zdjęcie ma podpis z jakiego testu pochodzi.

zepter

  • 254 / 823
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2023, 20:03
Czy karta Sound Blaster X-Fi HD będzie działać bez komputera . Wymyśliłem takie podłączenie.
Chromecast  -> konwerter HDMI ( ten z testów )  z konwertera optykiem do karty -> z karty do wzmacniacza przez RCA.
Zasilanie karty z ładowarki USB  5V .
Niechciał bym uszkodzić czegoś. Teoretycznie pozbył bym się komputera i może lepszej jakości przetwornik jest w karcie niż w tym konwerterze.
Tylko czy karta działa bez komputera ?

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
29-01-2023, 21:59
Czy karta Sound Blaster X-Fi HD będzie działać bez komputera.

Nie.