Audiohobby.pl

Tandberg TD 20A

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
03-07-2022, 10:26
Rozumiem Mag-u  że zostawiłeś sobie takiego jak ten mój,  znaczy czterościeżkowca :)    A jak dwutorowce wypadają?
  W sensie mocno biją takiego jak powyżej czy raczej kosmetycznie?    No bo prędkości pożerania taśmy to wiadomo :)
Tam w tych HS-ach  jakiś myk wyczytałem zrobiony  że i bez dolby dynamika w kosmos a szumy niesłyszalne.   Ale jak to zrobione to pojęcia nie mam-  no i czy wogóle to taki cud-malina czy tylko chłopakom z rozpędu na uszy padało -hahahah
   ed:   ja czekam na HS-a który musi się biedak do mnie dobrać z jakiejś wioski w Wyoming- mam nadzieję że nie zastrzelony na śmierć jest hahaha.    Z tego co wiem to tylko pogryziony- powierzchownie i niegroźnie
   (podczas wymiany korespondencji dowiedziałem się że bardzo podobne zjawisko wystąpiło jak w tym moim na początku.   Magnet sobie stał na półce parę lat nie odpalany.   Gościa naszło na jakieś wspomnienia- odpalił i po jakimś czasie poszedł z HS-a dym i smród.   Wyłączył z prądu bo bał się żeby chaty nie spalić :)   Kropka w kropkę to samo-   zdechły pewno kondensatory  od sterowania silnikami-   bo jak pisał magnetofon nie zaprzestał grać gdy to nastąpiło hahahaha.  Mój miał to samo )
« Ostatnia zmiana: 03-07-2022, 10:43 wysłana przez pień »

Marek-41

  • 391 / 5865
  • Zaawansowany użytkownik
03-07-2022, 12:30
Masz zaślepkę na gnieździe zdalnego sterowania, czy brakuje tego gniazda? Co do HS, to różnica jest. Nie jakaś kosmiczna, ale jednak. W końcu ma do dyspozycji co najmniej dwa razy większą powierzchnie taśmy do dyspozycji .Z tym patentem z dynamiką , to musi być nie  tylko wersja HS, ale TD20SE. Jest z reguły cały czarny i włącznik -20db mikrofonu ma inny opis. Już nie pamiętam jaki. Na pewno Mag mi pomoże. Już wiem .Normal i specjal.
Marek-41

MAG

  • 2393 / 5851
  • Ekspert
03-07-2022, 12:34
Rozumiem Mag-u  że zostawiłeś sobie takiego jak ten mój,  znaczy czterościeżkowca :)    A jak dwutorowce wypadają?
  W sensie mocno biją takiego jak powyżej czy raczej kosmetycznie?    No bo prędkości pożerania taśmy to wiadomo :)
Tam w tych HS-ach  jakiś myk wyczytałem zrobiony  że i bez dolby dynamika w kosmos a szumy niesłyszalne.   Ale jak to zrobione to pojęcia nie mam-  no i czy wogóle to taki cud-malina czy tylko chłopakom z rozpędu na uszy padało -hahahah
   ed:   ja czekam na HS-a który musi się biedak do mnie dobrać z jakiejś wioski w Wyoming- mam nadzieję że nie zastrzelony na śmierć jest hahaha.    Z tego co wiem to tylko pogryziony- powierzchownie i niegroźnie
   (podczas wymiany korespondencji dowiedziałem się że bardzo podobne zjawisko wystąpiło jak w tym moim na początku.   Magnet sobie stał na półce parę lat nie odpalany.   Gościa naszło na jakieś wspomnienia- odpalił i po jakimś czasie poszedł z HS-a dym i smród.   Wyłączył z prądu bo bał się żeby chaty nie spalić :)   Kropka w kropkę to samo-   zdechły pewno kondensatory  od sterowania silnikami-   bo jak pisał magnetofon nie zaprzestał grać gdy to nastąpiło hahahaha.  Mój miał to samo )

Tak mam 4 ścieżki został ze mną jako projekt.
A co do reszty 2 tracków wszystkie były serwisowane i działały tak jak trzeba.
To są modele z przeznaczeniem do użytku domowego.
Gdybym miał ocenić to dzwiękowo bardzo dobrze ( oczywiście 2 track HS)
Do domowego użytkowania TD 20 jest ok, mechanicznie jak widać bez profesjonalnych fajerwerków więc edycja i tp odpada.
Poza tym ładny z wyglądu i robi duże wrażenie na gościach nawet tych nie obcujących na co dzień ze sprzętem vintage.
Czy w domu potrzebujemy wyższych prędkości? to zależy czy mamy na tyle materiału nagranego  w tejże prędkości i to tyle.
Systemy opracowane przez Tandberga Actilinear, Dyneq :

http://www.ant-audio.co.uk/Tape_Recording/Theory/Tandberg_Actilinear_Dyneq.pdf

Model TD 20SE zawiera płytkę eq

http://sportsbil.com/tandberg/td-20a-se-b.pdf

A ten Tandberg TD 20 SE The Final Edition był ostatnim który kupiłem do kolekcji Tandberga.



A to wersja ASR



A przed TD 20 był jeszcze taki 10X bez i z Dolby jako 10XD


« Ostatnia zmiana: 03-07-2022, 13:01 wysłana przez MAG »

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
03-07-2022, 13:01
Masz zaślepkę na gnieździe zdalnego sterowania, czy brakuje tego gniazda? Co do HS, to różnica jest. Nie jakaś kosmiczna, ale jednak. W końcu ma do dyspozycji co najmniej dwa razy większą powierzchnie taśmy do dyspozycji .Z tym patentem z dynamiką , to musi być nie  tylko wersja HS, ale TD20SE. Jest z reguły cały czarny i włącznik -20db mikrofonu ma inny opis. Już nie pamiętam jaki. Na pewno Mag mi pomoże. Już wiem .Normal i specjal.

Gniazdo jest :)   Tylko gdy grzebałem i akurat skończyło mi się piwo to uczyniłem z kawałka puszki zaślepkę hehehehe.   To jest bardzo fajna (mnie się podoba)  zaślepka ale potrzebne koniecznie Tyskie w puszcze.   Tam w dnie jest taka fajna blacha :)   Tym wklęsłym do piwa trzeba zapodać jako wypukłe w magnecie hehehehe.
   Piwo oczywiście trzeba uprzednio wypić bo inaczej nie będzie działać jak trzeba-  zaślepka ma się rozumieć.

--
Hmmmm-   czyli tak na czuja teraz :)    Można tą czadową płytkę EQ   zapodać do dowolnej maszyny z serii TD  i mieć full wypas.
     A wrażenie robi to fakt-  już widziałem reakcję dzisiaj :)

ed:   a tak wogóle to chyba dorobię zdalne sterowanie.  Mam chińskiego pilota do wszystkiego-  znaczy kilka guzików a po stronie odbiornika kilka wyjść które idą na zwarcie w zależności co naciśnie się w nadajniku.   Bez kabla to działa oczywiście.    Można się będzie >podmostkować < do gniazdka i chyba wszystko powinno zatrybić bo to tylko odnoga linni od klawiatury w magnecie.  Tam żadnego proca nie ma.
« Ostatnia zmiana: 03-07-2022, 13:10 wysłana przez pień »

Marek-41

  • 391 / 5865
  • Zaawansowany użytkownik
03-07-2022, 21:55
Kiedyś odwiedził mnie kolega z bezprzewodowym oryginalnym zdalnym sterowaniem .Dzięki temu wiem, że moje gniazdo działa jak trzeba. Mam przewodowe zdalne sterowanie do Philipsów. Ale , tylko je sprawdziłem i leży nie używane. Fajne jest , bo ma podświetlane przyciski identycznie jak w N-4450.
Marek-41

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
04-07-2022, 08:40
  Z ciekawości popatrzyłem na ebaya czy jakieś sterowanie jest.   Kiepsko z wyborem no i cena mało zachęcająca i nie ma co się dziwić skoro jedyny na świecie :)

https://www.ebay.de/itm/275362945472?hash=item401ce919c0:g:8HAAAOSwe4BiXDe0

Szybciej magnetofon kupi się niż pilota do niego - hahahaah
   W ameryce jeszcze jeden ale to bankowo do tych serii 10X    adresowany  i zepsuty :)

https://www.ebay.com/itm/325199942129?hash=item4bb76d51f1:g:PPEAAOSwlDBiimtJ

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
04-07-2022, 23:22
Tego jeszcze u mnie nie było :)   Dwa dni z rzędu słucham muzy z jednej maszyny i nawet w tym czasie nie zabrałem się za następną.
  A nawet jeden rozgrzebany biedak stoi pod oknem.
Dziwne....


 Tyle że trochę kabli zamówiłem rano bo mi się zrobił deficyt.  Ponadto-  kiedyś chwaliłem Harmana że ma od groma wejść.
  Kurna-  nie zaszkodziłoby gdyby było więcej :)

     Wspominałem wcześniej że coś z nagrywaniem jest nie tak w TD i sygnał świruje na wejściu po kilku minutach normalnej pracy.   Kondensatory wymienione i wiecie co?
  Sygnał dalej świruje-  trochę się zmieniło bo sygnał pada na obu liniach wejścia a poprzednio na jednej.   Trochę nerwa złapałem ale potem na zimo wszystko zacząłem analizować.
Tak więc-  śmieszna sprawa :)    To nie Tandberg świruje tylko CD  z którego podawałem sygnał do niego.
    Tyle  że  podłączony do wzmacniacza , działa zupełnie normalnie.   
Czy możliwe jest że Tadek z CD (rotel)  gryzą się zwyczajnie?  Nie pasują prądowo czy co?    Techniola podłączyłem i bryka wszystko radośnie i sygnał nie świruje.
ed:   to jak na krótko kablem ze sobą-  czy coś się zmieni gdy sygnał za pośrednictwem wzmaka pójdzie to nie wiem-   no bo kabli za mało a rewolucji już mi się nie chciało robić.

    No i chyba za jakiś czas kupię - jak się gdzie uda za rozsądną kasę-  Kaseciaka Tandberga.
       Chyba zabujałem się w tej firmie hahahahaah
Jakiego polecacie ?    Nie chcę się rozdrabniać-  jakiego wypasa bym łowił :)   
« Ostatnia zmiana: 04-07-2022, 23:34 wysłana przez pień »

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
05-07-2022, 09:12
Małe update z dzisiaj rana.
    Pany-  jest tak:

Szlifowana głowica zapisująca działa jakby ok -   na opych przez cwaniaczka przeszłoby na próbie :)   Ale zrobiłem próbkę nagrania na tej samej taśmie - tego samego utworu  na starym 3500X  i >   stary znokautował TD20  w tej kwestii -  wcale dużo nie przesadzam.    Średnie i wysokie tony zdecydowanie biją jakością.
   Tak więc-  sprawa głowicy zapisującej w dalszym ciągu otwarta.
Trochę zakręciłem biasem i generalnie jest najlepiej gdy zjechany na minimum.

:(

Marek-41

  • 391 / 5865
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2022, 17:56
Też miałem problem z poziomem sygnału. Z innego wejścia jest ok. Gdy do wejścia jest równocześnie podłączony kabel din i cinch, to występują problemy.
« Ostatnia zmiana: 12-09-2022, 18:15 wysłana przez Marek-41 »
Marek-41