Audiohobby.pl

Tandberg Cross Field 3500 X

AUDIOTONE

  • 9396 / 5837
  • Ekspert
18-05-2022, 20:07
Dobrze by to było zrobić, by działały podczas odtwarzania.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1303 / 2795
  • Ekspert
18-05-2022, 21:52
Na pierwszy rzut oka jest to dość łatwe. Niestety po głębszym się przyjrzeniu już tak słodko nie jest. Trzeba dołożyć trymerki do regulacji wskaźników, kolejny przełącznik i kupę mechaniki poczynić by to się przełączało z automatu.

pień

  • 2241 / 1035
  • Ekspert
18-05-2022, 22:28
Na pierwszy rzut oka jest to dość łatwe. Niestety po głębszym się przyjrzeniu już tak słodko nie jest. Trzeba dołożyć trymerki do regulacji wskaźników, kolejny przełącznik i kupę mechaniki poczynić by to się przełączało z automatu.

Spoko--   Nie takie rzeczy ze szwagrem robilim :)
  Tylko tutaj pewno elegancko byśmy wymiękli z prostej przyczyny bo żeby zrobić to trzeba wiedzieć co robić :)
  Dawaj przepis- jeżeli masz ochotę.
Ale może być (wskazane)   wersja uproszczona.  Tzn.  nie musi przełącznik działać z automatu a może być od machnięcia palcem jakiegoś pstryka-  miejsca tam dosyć.
   Manual dlatego że jednak więcej się słucha taśm niż je nagrywa i wielką upierdliwością nie byłoby przełączenie tego w razie potrzeby.

ed:  mogą być nawet dwa albo trzy pstryki -  jeżeli przeszłaby wersja w rodzaju bypass-a
aaaa- skleroza.    W szufladzie mam zdaje się jakąś gotową płytkę do sterowania wskaźnikami -   od Wegi  -Sony   starego kaseciaka z wycieraczkami-  może podejdzie?
« Ostatnia zmiana: 18-05-2022, 22:39 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1303 / 2795
  • Ekspert
19-05-2022, 08:29
Skoro się decydujesz, to zaczynamy.
Sygnał nagrywania na wskaźnikach jest wyregulowany prawidłowo, czytaj w/g serwisówki.
Zacznijmy od zmierzenia napięcia zmiennego na minusie C123 i w punkcie 110 Mother Board, podczas zapisu na całkiem sprawnej taśmie 400Hz/0dB, w tym przypadku chyba 0,775V. Ta częstotliwość, bo większość multimetrów poradzi sobie z nią.
Następnie mierzymy sygnał z taśmy.
Przełączamy "source" na "tape" i mierzymy na minusie C149.
Wszystko zapisujemy na żółtej karteczce.
Wyniki tu wklejasz, bo ja też bym chciał wiedzieć co tam namierzyłeś ;).

pień

  • 2241 / 1035
  • Ekspert
19-05-2022, 19:12
Ok, wstępnie ho capito :)
   Popraw w razie czego.
Mogę rzucić sygnał 400Hz z generatora  i ustawić zero dB  na wskaźnikach?    Bo oczywiście żadnej wzorcowej taśmy na szpulaka nie mam żeby sprawdzić >zerowanie<   przed całym zabiegiem.
   Taśma się znajdzie-  wezmę dziewiczą z pudełka Basf LH Super -  DP 26
ed:   na wszelki wypadek piszę.   Numer seryjny mojego egzemplarza :   4004815.   W serwisówce są inne warianty-  wychodzi że mojego dotyczy ta płyta która jest na str. 27

ps.  Chyba najpierw powinienem poczytać co w serwisówce pisze na temat regulacji-   a ja z rozpędu :)
« Ostatnia zmiana: 19-05-2022, 19:27 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1303 / 2795
  • Ekspert
19-05-2022, 21:06
Jeśli dobrze dekoduję, to Twój zawiera się na strzech ostatnich stronach. Pomiary będą poprawne dla wszystkich wersji. Istotą tego testu jest określić różnicę napięć podczas nagrania i odtwarzania sygnału z taśmy. Nie musisz puszczać taśmy testowej, bo jest to mało ważne. Wpuszczasz na wejście liniowe określony sygnał i mierzysz go w tych punktach, w których pisałem.
Narazie tyle, jak to zmierzysz to się pochwal, a potem będą następne punkty.
Dla lepszej orientacji, zwróć uwagę na tabelkę z napięciami po prawej stronie na dole pierwszej z tych trzech stron.
To taka drobna zagadka, bo musisz zlokalizować wszystkie punty pomiaru ;).
« Ostatnia zmiana: 19-05-2022, 22:32 wysłana przez ArturP »

pień

  • 2241 / 1035
  • Ekspert
19-05-2022, 23:21
OK :)   Dzisiaj już tego nie zrobię bo ustawiałem dokładnie >kinematykę<  sprzętu.  Szczególnie hamowanie które poprzednio to ot tak sobie.
   A okazało się że ma duży wpływ na jakość dźwięku.

A co do tych pomiarów- choroba.  Niezłą klasówkę będę miał i pewno dostanę pałę.   Nie przypominam sobie żebym był w szkole na tych lekcjach- hahahahaha.   Zapewne coś ważnego wypadło- babcia chora albo co .......   
   Jutro powalczę z tym.
Gapiłem się w ten schemat i dostałem zadanie-  zgrubnie kapuje (chyba)   Ale to pomiar z jednego kanału będzie i wydaje mi się że analogiczny na drugim to kondensatory o liczbie w numerze o 100 większej -tak?
ed:  jutro jeszcze muszę kupić żółte karteczki :)
   Nie mam-   

ArturP

  • 1303 / 2795
  • Ekspert
20-05-2022, 09:44
Tak, 100 więcej do tych miejsc, o których pisałem.
Tabelka zaleca sygnał 1kHz, więc na wejście podajesz takie napięcie by w punkcie 1 było 100mV i właściwie, jeśli wcześniej miałeś wszystko ok, to nie musisz nic dalej regulować. Ale sprawdzić warto, Twój miernik da radę takiemu sygnałowi, piszę o 1kHz/775mV lub 1kHz/1000mV. A to dlatego, że nie mogę się dokładnie doczytać. Punkt 8.3 krzywe odpowiedzi zapisu. Niewiele z tego rozumiem. Są dwie możliwości, albo jestem głąb, albo nieuk.
Z żółtymi karteczkami daj spokój, mogą być różowe ;).
Aaaa i koniecznie w linie.
« Ostatnia zmiana: 20-05-2022, 10:57 wysłana przez ArturP »

pień

  • 2241 / 1035
  • Ekspert
20-05-2022, 22:03
Dzisiaj też nici z pomiarów bo dopiero przed chwilą wróciłem z pracy.  Trzeba zjeść śniadanio-obiado-kolację i wypić piwo.  Potem pewnie padnę na dziób i tyle będzie :)

ArturP

  • 1303 / 2795
  • Ekspert
21-05-2022, 09:43
A kto Ci się każe spieszyć?
Zrób na spokojnie pomiary i tu pokaż wyniki.
 A czy zrobisz wczoraj, dziś, jutro, to mało ważne.
POZDRO....

pień

  • 2241 / 1035
  • Ekspert
21-05-2022, 22:43
Dobra- trochę odespałem zaległości i zabrałem się za pomiary.
   Wyszło tak:

Podczas zapisu sygnału 400Hz  napięcie na na minusie kondensatora C123  wynosi >  ZERO  (na plusie zresztą tak samo)
                    Na drugim kanale  dla pewności sprawdziłem tzn  C223  również wynosi >ZERO

Podczas zapisywania  sygnału  na kondensatorze  C149  napięcie wynosi  > 53-54 mV
  analogicznie na                                                     C249  napięcie wynosi  >45-65  mV
    (to zmierzyłem tak z ciekawości co tam po drugiej stronie podczas zapisu widać)

Podczas odtwarzana  na kondensatorach C 149  osiąga około 72-73 mV
                                                                   C 249  skacze w przedziale 52- 72 mV




 


Ponadto-  takie trochę jakby jaja są  bo po podaniu sygnału ale podczas gdy przesuw taśmy jest wstrzymany  wskaźniki wysterowania dają się sprowadzić do >ZERO<   i stoją jak wmurowane.    Ale po odblokowaniu przesuwu prawy kanał świruje i trzeba potencjometrem zjechać ustawiony na wstrzymaniu poziom.   Nie udaje się bo poziom zapisu skacze na prawym kanale  od ok  -3  do +3 dB
  Przy czym lewy dalej stoi jak wmurowany.


   Ustawiony poziom na wstrzymaniu (widoczna wajha pozycja na prawo to >STOP   lewo >GO
   (dodam dla wnikliwych że wszystkie >systemy<  są wtedy na chodzie.  Wstrzymanie przesuwu odbywa się na drodze mechanicznej poprzez uchylenie rolki dociskowej,  Silnik cały czas kręci )


   Poniżej poziom podczas zapisu

 


Z uwag dodatkowych:   jakość zapisu w kanale lewym OK   w prawym słychać to co widać na wskaźniku wysterowania :)   Oraz bardzo wyraźnie słyszalny wzrost poziomu>  szumu
   Tak to wygląda na chwilę obecną.
Teraz pójdę i zapodam jakąś muzę z telefonu-   niech sobie ponagrywa a ja potem sprawdzę jak mu poszło :)
« Ostatnia zmiana: 21-05-2022, 22:53 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1303 / 2795
  • Ekspert
21-05-2022, 23:31
Jak zaobserwujesz to śmiganie wskaźnika R, to zewrzyj na chwilę przełącznik rec select R 2 z 3 i popatrz czy wskaźnik śmiga. Jeśli się uspokaja to znaczy, że uszkodzenie jest w przełączniku. Jeśli nie, to możliwy uwalony R212, potencjometr wstępnej regulacji zapisu. Sprawdź jeszcze, delikatnie ruszając Q203, Q204, Q205. Jak będzie coś nie tak, to są zimne luty.

pień

  • 2241 / 1035
  • Ekspert
21-05-2022, 23:35
Arturze  - sam do tego doszedłem przed chwilą :)  podczas próby nagrywania z telefonu



tak to jest- trochę techniki i człowiek się gubi-  zwłaszcza taki jaskiniowiec jak ja.
   Cholera- pętlę sobie w pomiarach nagrywałem-  ale przy odsłuchu 400Hz  nie słyszałem że mam echo -hahahaha  :)
W pozycji OFF   wszystko nagrywa jak trzeba i bez świrowania
   Rano sprawdzę czy to przypadkiem nie ma wpływu na stan napięć na C123 i C223
« Ostatnia zmiana: 21-05-2022, 23:39 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1303 / 2795
  • Ekspert
22-05-2022, 08:28
Ja w ogóle nie brałem przełącznika kopiowania pod uwagę. Sam wpadłeś na to.
Przyczyną odczytu "0 V" podczas nagrywania 400Hz, może być złe ustawienie miernika. Ma być na zakresie "Hz%", tylko nie wiem czy tak będzie pokazywać napięcie. Na zakresie ACV mierzysz tylko do ok. 1000Hz, potem pomiar może się zachowywać jak chce. Na "-" C123 masz częstotliwość generator podkładu, ok. 85kHz, a tego miernik nie zmierzy na ACV.

pień

  • 2241 / 1035
  • Ekspert
22-05-2022, 10:52
OK,  druga runda po wyspaniu się :)



Zakres mV  widzi częstotliwość i miernik jak wół pokazuje przekroczenie zakresu-  kondensatory C123 oraz C223
  (jakim cudem takiego dupnego Over Load  wczoraj nie widziałem?   Nie wnikam lepiej -heheheh)

Zmiana zakresu:

ed:   chwila przerwy  -hosting zdechł muszę restart walnąć



  po zmianie zakresu :)  kondensatory  C123 i C223

Przy odczycie :  kondensatory C149 i C249



Oczywiście dzisiaj wskaźniki wysterowania podczas nagrywania stały jak wmurowane



ps.  moja obawa że naruszyłem ustawienie dolnej-opozycyjnej głowicy chyba są prawdziwe-  słyszę że zapis prawego kanału (czy też track 3)  jest jakiś taki- kijowaty lekko.   Zrobię kilka próbek na czujosłuch :)  z jej ustawieniem.   Spirytusu z opiłkami niestety nie mam żeby zobaczyć na taśmie jak to wygląda.
   Raz kozie śmierć

ed;   nie było tak źle-  w końcu on po taśmie też >monitor   daje.   Poprawiłem na ucho i nawet OK mi się wydaje-  co nie znaczy że to jest ustawienie najlepsze :)
  Jednak te wszystkie stare kondensatory koniecznie trzeba powywalać- słychać że już to zmumifikowane takie i szumiąco-trzeszczące
Poziom szumów znaczny i w strefie ciszy w nagraniach do tej ciszy jest bardzo daleko.   W samym nagraniu już tego tak nie czuć  oczywiście  a poza tym ten stary taśmociąg ma bardzo przyjemny w odbiorze dźwięk.
 Dobry jest skubany-nooo.  Warto było po niego jechać :)
« Ostatnia zmiana: 22-05-2022, 13:38 wysłana przez pień »