Audiohobby.pl

Revox A700 Reproduce amplifier problem

0prawca

  • 51 / 1138
  • Użytkownik
10-12-2021, 22:41
Witam ponownie.
Może komuś się przyda.
Przyczyną problemu był sygnał na wejściu S-MUTE wzmacniacza odczytu.

Zaznaczyłem wyżej na schemacie wzmacniacza odczytu. Co ciekawe żaden z tranzystorów nie był uszkodzony.
Nie znalazłem jeszcze przyczyn tej usterki. Usunąłem skutek wylutowując całkowicie tranzystory. 
Po za tym objawem niema żadnego innego. Zacząłem podejrzewać wahania napięcia w sieci energetycznej. Sygnał S-MUTE to 24V niestabilizowane podawane na to wejście. Przełącznik napięć zasilających ustawiony mam na 240V, a napięcie w sieci miedzy 230V a 237V. Jak dotąd nic lepszego do głowy mi nie przychodzi. Od tamtej pory usterka nie pojawiła się wcale.

Tak na marginesie. Znacie wartość napięcia RMS mierzonego bezpośrednio na wyjściu głowicy odtwarzającej w magnetofonach innych marek niż dotyczy ten post? np: poziom nagranej taśmy 0 dB sinus 1kHz? Mierzył to ktoś z Was? Przy taśmie nagranej z poziomem 0 dB (bodajże 270 nWb) na zaciskach głowicy odtwarzającej w moim A700 przy częstotliwości 1kHz napięcie wyjściowe ma poziom 2,2 mV RMS. Mierzone V-640 Meratronik.

0prawca

  • 51 / 1138
  • Użytkownik
10-03-2022, 22:21
Witam ponownie.
Zamieszczam to w temacie dotyczącym REVOX'a A700, który (sam) rozpocząłem...
Ostatnio popełniłem coś takiego:

Cyfrowy wskaźnik wysterowania.
Posiłkowałem się wiadomościami zawartymi na tej stronie,  tym forum, tym forum i temu podobnych. Prezentowany na filmie wskaźnik można adaptować praktycznie do każdego magnetofonu czy wzmacniacza. Linki do kodów programów zamieszczone na forach nie działają. Jeśli jednak ktoś byłby zainteresowany tym wytworem, to ja służę pomocą. Zaskoczyła mnie szybkość działania analizatora widma. Elementy użyte do konstrukcji to:
1. Mikrokontroler Teensy 4.1
2. Teensy Audio Board (Rev D do Teensy 4.x)
3. DollaTek Ekran LCD 2,8" TFT LCD SPI

//Edit
Na szczególną uwagę zasługuje to, że słupkowy wskaźnik zaczyna się od -40 dB i to na prawdę działa. Można nagrać taśmę z poziomem -30 dB a wskaźnik analogowy nawet nie drgnie. Może do nagrania to nie jest jakaś wielka rewelacja, ale do kalibracji magnetofonu to jest nieoceniona rzecz.
« Ostatnia zmiana: 10-03-2022, 22:31 wysłana przez 0prawca »

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
11-03-2022, 02:59
A mi się zdawało, że to ja jestem rozgarnięty ;), niestety, zdawało misie :( .
SUPER SUPER jak mało to jeszcze raz SUPER.
Kilka już naście lat temu, ok. 2008 kupiłem coś podobnego w Australii, do swojego autka, do sterowania funkcjami życiowymi silnika. Sprawdziło się rewelacyjnie, niestety kilka lat później upadł mi palmtop i rozlał się wyświetlacz. Teraz wiem czym go reanimuje i jeszcze parę funkcji dodam.
Jak to warto czytać wpisy kolegów z forum audio ;););) .

Jak piszesz, może się to nadać świetnie do kalibracji, pod warunkiem, że samo będzie w miarę skalibrowane. Ja jestem stary i używam do tego, albo dedykowanych mierników, albo komputera z odpowiednim programem, co już uważam za przerost.
Ale jak komu wygodnie, nie mi oceniać.
Ogólnie rewelacja.