Audiohobby.pl

Pioneer A-77X

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
28-10-2021, 19:37
Przełączniki itp. warto potraktować w myjce ultradźwiękowej jeśli masz możliwość, efekt gwarantowany.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
28-10-2021, 20:17
Dobry pomysł, w pracy mam takie większe. Tylko będę musiał to sobie jakoś poukładać żeby nic nie pomylić.
Łukasz

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
28-10-2021, 20:19
Niekoniecznie do końca to dobry pomysł, bo jak styki są mocno zabrudzone, a przełczniki ściśle skręcone to trzeba rozbierać .....na części.

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
28-10-2021, 20:31
Oczywiście, że je rozbiorę.
Łukasz

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
28-10-2021, 20:59
To oczywiste, że przed załadowaniem do myjki trzeba rozebrać ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
31-10-2021, 19:50
Dziś rozebrałem pierwszy przełącznik - MUTING. Trochę trzeszczał przy wciskaniu - w środku trochę poczerniałe styki. Do czyszczenia mam: Argentum, IPA, PCC i smar SGB. Pierwszy był testem aby kolejne zrobić już dobrze.

A więc następne przełączniki po rozebraniu przemyję pierw alkoholem. Potem moczenie w Argentum (nie zanurzać pocynowanych nóżek, tylko styki) na kilkanaście sekund do uzyskania czystych styków. Wypłukanie w wodzie. Możliwe, że pojawi się biały nalot (powoduje to Argentum) którego musimy się pozbyć czyli czyszczenie IPA nasączając papier bądź papierową chusteczkę i łapiąc pincetą delikatnie wyczyścić. Na koniec wszystko jeszcze raz IPA. Na styki naniosłem troszeczkę smaru SGB - ma przezroczysty kolor i nie jest gęsty.
Jeszcze w drugim naczynku z Argentum zanurzę na chwilę przycisk z blaszkami które zwierają styki i analogicznie płukanie i przemycie alkoholem.

Do czyszczenia z przełącznika należny też wymontować zapadkę z blaszką - blokują w pozycji "ON" dlatego, że Argentum może działać tylko z jednym typem metalu. Mi ta blaszka bardzo poczerniała po kąpieli, tak zostawiłem bo jest bardzo delikatna i lepiej jej nie uszkodzić.
Aby rozgiąć blaszki przełącznika zamontowałem go w imadle. Tak samo zrobiłem przy zaginaniu.
Do czyszczenia nie używałem papieru ściernego.

Przed czyszczeniem mało dokładnie zmierzyłem rezystancję (jakieś dziesiąte Ohma), ale po czyszczeniu  wyszła teoretycznie nie więcej niż 10mOhm. Miernik UNIT UT602 nie ma mniejszego zakresu niż 20,00 Ohm. Byłem też ciekaw czy smar (do tego przeznaczony) nie zrobi jakiegoś zwarcia i stąd pomiar na zakresie 2000MOhm, ale jest OK.

Przy okazji na płytce z przyciskiem MUTING zmieniłem rezystory dzielnika napięcia na DALE.

Przednia płytka już zdemontowana. Czeka mnie rozbiórka łącznie 15 przełączników i poprawa lutów.
« Ostatnia zmiana: 31-10-2021, 21:08 wysłana przez panterka »
Łukasz

pień

  • 2215 / 1002
  • Ekspert
02-11-2021, 07:31
Te styki to chyba te same małe sk........y  co w moim Harmanie.
  No to masz zabawę ale widzę że podobne rozwiązania mechaniczne stosujesz :)
   Tak na wszelki wypadek piszę-  uważaj na ślizgi bo u mnie w jednym czy dwóch pstryczkach były różne w poszczególnych gniazdach.

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
02-11-2021, 20:57
Pewnie tak samo małe. Najbardziej boję się tych z listwą rozłączającą.
Będę pojedynczo czyścił to nic nie pomylę.
Łukasz

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
12-11-2021, 22:01
Dawno nie pisałem ale to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Mógł bym napisać wszystko poczyszczone i można składać przód - no ale nie. Uszkodził mi się jeden z przełączników, oczywiście ten najtrudniejszy do dostania. Tłumaczę sobie, że nauka kosztuje i teraz mam już jakieś doświadczenie (sposób) jak sobie z nimi radzić.

Gotowe do polutowania to selektor kolumn, dwa selektory TAPE i selektor źródła.
Przełączniki "Muting" i "Subsonic" będą wymienione na nowe. Nie podoba mi się ich praca po czyszczeniu. Nowe kupione na alledrogo otworzę i zobaczę w jakim stanie są styki (na omomierzu idealne), jeszcze smar SGB i zamykam. Oczywiście trzeba zmienić metalowy uchwyt.

Uszkodzony przełącznik od funkcji "Line Straight" zastąpię zworkami, jak taki dostanę to przywrócę do oryginału (biały przycisk).
Z ciekawostek to źle poskładane przełączniki wyboru głośników, na zdjęciu krzywo zaciśnięte. Osiągały też największe rezystancje - nawet 10kohm i więcej.
Kilka przełączników miało pozaginane nóżki, ale z tym nie miałem większych problemów i udało się wylutować bez większych strat.

Jutro dwa przełącznik i może zobaczę w oddali brzeg do którego płynę. :)

Oczywiście kupię przełącznik z białym przyciskiem 12pin jeśli ktoś taki posiada (jest na wcześniejszych zdjęciach).
« Ostatnia zmiana: 12-11-2021, 22:05 wysłana przez panterka »
Łukasz

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
14-11-2021, 14:42
I przód na swoim miejscu.
Przed polutowaniem przełączników, przykręciłem płytkę z nimi do frontu dla jak najmniejszych naprężeń.
Wszystkie przewody idealnie wpasowały się w swoje wtyczki. Jestem pod wrażeniem dokładności i spasowania blachy frontowej. Potencjometry wchodzą w swoje otwory z dokładnością do może kilku dziesiętnych milimetra, nie przesuwają się, wszystko jest na swoim miejscu.
Na ostatniej fotce kilka rzeczy które przygotowałem do wykonania prac, a o których może nie wspomniałem. Pędzelkiem do pudru czyściłem ostatecznie przełączniki przed nasmarowaniem i złożeniem (u mnie służy głównie do wycierania frontów z kurzu). Kawałki foli z paczek, przez nią kręcę wszystkie śrubki żeby ich nie obrobić. Ponacinane w różny sposób patyczki kosmetyczne i kawałki papierków były do czyszczenia styków przełączników po argentum - wyglądały jak polerowane. Tasiemka lutownicza jedyny słuszny sposób według mnie do poprawy lutów - nie lubię odsysaczy i odsysarek. Oklejone klucze do przykręcenia potencjometrów nie zostawiają po mnie śladów.

Teraz czas na tył wzmacniacza, tam tylko czyszczenie. :)
Łukasz

pień

  • 2215 / 1002
  • Ekspert
14-11-2021, 16:40
Trzymam kciuki :)
     A w moim wzmaku zakichany pstryczek od mono<>stereo  zdechł :(  wczoraj.   Chyba na amen
Mam teraz lewy kanał w obu-   albo tylko w lewym kanale.
   Trza kuć znaczy- 
:(

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
14-11-2021, 20:57
@panterka Czyli już jest jakieś światełko w tunelu ;)


Trzymam kciuki :)
     A w moim wzmaku zakichany pstryczek od mono<>stereo  zdechł :(  wczoraj.   Chyba na amen
Mam teraz lewy kanał w obu-   albo tylko w lewym kanale.
   Trza kuć znaczy- 
:(
Robercie współczuje, zawsze coś. Można gdzieś trafić nowe te przełączniki?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
14-11-2021, 22:31
Trzymam kciuki :)
     A w moim wzmaku zakichany pstryczek od mono<>stereo  zdechł :(  wczoraj.   Chyba na amen
Mam teraz lewy kanał w obu-   albo tylko w lewym kanale.
   Trza kuć znaczy- 
:(

Ja też mam nadzieję, że obejdzie się bez fajerwerków. Jaki tam jest przełącznik.

@panterka Czyli już jest jakieś światełko w tunelu ;)

Jutro sprawdzam poprawność wszystkiego i włączam go do sieci.

Po wpisaniu w szukaj na allegro  SPEA12234B pojawi się aukcja. Szczęście, że chociaż ten można jeszcze kupić.

Dziś jeszcze poprawiłem luty na płytkach gniazd głośnikowych. Nie było to łatwe bo polutowali śruby którymi są przykręcone. Dużo zabezpieczeń tam jest - cewki, kondensatory, w modelu A-88X niema tych płytek (może i ja się kiedyś tego pozbędę).

Łukasz

pień

  • 2215 / 1002
  • Ekspert
15-11-2021, 08:36
@panterka Czyli już jest jakieś światełko w tunelu ;)


Trzymam kciuki :)
     A w moim wzmaku zakichany pstryczek od mono<>stereo  zdechł :(  wczoraj.   Chyba na amen
Mam teraz lewy kanał w obu-   albo tylko w lewym kanale.
   Trza kuć znaczy- 
:(
Robercie współczuje, zawsze coś. Można gdzieś trafić nowe te przełączniki?

Pewno tak ale jeszcze nie szukałem.   
  To taki jak nr 46 zdjęcia powyżej z sześcioma parami nóg.   Tak mi się zdaje bo i nie wygrzebałem go- brak czasu  :(  trochę rozleciał się mechanicznie w środku drań jeden.
Za parę dni uspokoi się to zrobie pewno zworkami na stałe STEREO  :) 

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
15-11-2021, 21:21
Pewno tak ale jeszcze nie szukałem.   
  To taki jak nr 46 zdjęcia powyżej z sześcioma parami nóg.   Tak mi się zdaje bo i nie wygrzebałem go- brak czasu  :(  trochę rozleciał się mechanicznie w środku drań jeden.
Za parę dni uspokoi się to zrobie pewno zworkami na stałe STEREO  :) 

Jak byś potrzebował taki z niebieskim przyciskiem to mogę sztukę z prezentować. :)
Łukasz