Audiohobby.pl

SONY MDS-JE520

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
14-10-2021, 15:39
Z góry przepraszam za jakość pierwszego foto - robione kilka lat temu telefonem...
Zdjęcia "flaków" zrobiłem wczoraj, kiedy go rozebrałem, ponieważ nawalił :( Jest to jego pierwsza awaria.
Przyszło mi wczoraj 5 nowych płytek i chciałem ponagrywać. Więc płyta zaczęła przegrywać się bez problemu, aż po około 20 minutach zaczęło wywalać na wyświetlaczu "Rec Error C13". Pomyślałem, że to może jednorazowy błąd, więc skasowałem płytkę i zaczynam od nowa. Po około 20 minutach znowu to samo... Więc myślę sobie: może wadliwa płytka?.. (choć wątpiłem w to, bo to BASF Made in Japan, dopiero co wyjęte z folii). Na drugiej płytce - po około 20 minutach znów ta sama sytuacja! Więc rozebrałem gada, wyczyściłem laser, głowicę, oraz oś, po której są prowadzone. Po wyczyszczeniu robię kolejną próbę - znów to samo, też po około 20 minutach!
Nie miałem za bardzo pomysłu, więc między czasie zrobiłem małe "spa" przedniemu panelowi i przy okazji wyczyściłem przyciski, przełączniki, oraz encoder.
Później wpadłem na pomysł próby nagrywania na jakiejś zupełnie innej płytce. Akurat miałem jakąś SONY, którą nieumyślnie skasowałem (nie była zabezpieczona i niechcący musiało mi się coś kliknąć, kiedy była w walkmanie...). Ta o dziwo nagrała się cała, bez komunikatu o błędzie na wyświetlaczu. Więc ponawiam próbę na tym BASFie (na razie "na sucho", bez sygnału ze źródła) i tym razem o dziwo ok! Więc zadowolony zabieram się do nagrywania. Cała płytka nagrała się ładnie, bez błędów (prawie 70 minut), więc dla pewności spróbowałem odtworzyć - no i tutaj masakra... Pierwsze 2 utwory w porządku, 3 już przerywa, a kolejnych nie wczytuje wcale, aż dopiero pod koniec płytki od biedy wczytał dwa ostanie... Tą samą płytkę sprawdziłem na walkmanie - odczytał trochę więcej, ale też nie wszystko...
Sprawdziłem jeszcze samo odtwarzanie w tej nagrywarce i nagrane wcześniej płytki czyta bez problemu, więc wszystko wskazuje na problem z samym zapisem :(
Może jest tu ktoś, kto "walczył" z MD i coś podpowie? Czy to na bank głowica, czy może jednak coś innego?...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Wojciech7

  • 1492 / 1087
  • Ekspert
14-10-2021, 17:29
"Rec Error C13".
Czy masz do niego serwisówkę?

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
14-10-2021, 18:56
Laser się kończy chyba, ja walczyłem kiedyś z 2 minidiscami i efekty marne.
Ponoć pamięć zapisuje też ilość błędów i teź  takie mogą być efekty, ale nikt nie napisał jak skasować licznik błędów.
Może jakiś kondesator wywala zasilanie ? ale jest ich tak mało.......
Nagrywarki cd tez mi tak siadały......

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
14-10-2021, 19:54
Czy masz do niego serwisówkę?

Może jakiś kondesator wywala zasilanie ? ale jest ich tak mało.......

Na płytce pod mechanizmem jest kilka kondensatorów SMD, więc też przeszło mi przez myśl, ale nie wiem jeszcze, za co one właściwie odpowiadają.
« Ostatnia zmiana: 14-10-2021, 20:04 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
20-10-2021, 17:55
Dziś zrobiłem jeszcze jedną próbę nagrywania na tej płytce SONY, tym razem nie "na sucho", tylko z muzyką. Cała nagrała się dobrze, wszystkie utwory odczytuje. Jeszcze jedna próba na BASFie i znowu ERROR :( Teraz zastanawiam się, czy te BASFy mogą być rzeczywiście tak lipne (w co nie wierzę), czy te kaprysy przy próbie ich nagrania to już w jakimś stopniu zużycie głowicy lub lasera... Ale może jest tu ktoś, kto miał do czynienia z tymi płytkami?
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
20-10-2021, 22:09
Jeśli na innych nagrywa normalnie to może coś faktycznie jest z tymi płytkami nie tak... przeszukałem neta i nic nie piszą na temat jakiśkolwiek wad tych z Japonii.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
20-10-2021, 22:15
Mam gdzieś ninidisca chyba ze dwie szt jakbyś był w Krakowie na luzie możesz mi podrzucić parę szt to sprawdzę, tylko muszę odkopać je.... no i sie sprawdzi......zapomniałem że mam takie sprzęty.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
22-10-2021, 14:00
Jeśli na innych nagrywa normalnie to może coś faktycznie jest z tymi płytkami nie tak... przeszukałem neta i nic nie piszą na temat jakiśkolwiek wad tych z Japonii.

Wydaje mi się że w przypadku MD nie było tak, jak z kasetami czy CD, że było dużo podróbek i innego dziadostwa...
Mam gdzieś ninidisca chyba ze dwie szt jakbyś był w Krakowie na luzie możesz mi podrzucić parę szt to sprawdzę, tylko muszę odkopać je.... no i sie sprawdzi......zapomniałem że mam takie sprzęty.

Dzięki, może skorzystam, chyba że wcześniej sprawdzę u kolegi, który ma podobną nagrywarkę.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Wojciech7

  • 1492 / 1087
  • Ekspert
22-10-2021, 15:00
Mam gdzieś ninidisca
Masz racje -w dzisiejszych czasach to już zabytek techniki, lasery prawie niedostępne, płytki  drogie.Kiedyś chciałem kupić i dobrze  zrobiłem że nie kupiłem. Lepszy jest ten "japończyk"-:)))
 

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
23-10-2021, 14:58
Nagrywarka DVD do PC? Tego to akurat pełno. Zresztą Mini Disc zawsze podobał mi się bardziej od CD, choćby ze względów estetycznych. Jakościowo wiem, że jest kompresja i nie osiągnie parametrów CD, ale już fajnie się tego słucha.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Wojciech7

  • 1492 / 1087
  • Ekspert
23-10-2021, 16:11
Nagrywarka DVD do PC? Tego to akurat pełno. Zresztą Mini Disc zawsze podobał mi się bardziej od CD, choćby ze względów estetycznych. Jakościowo wiem, że jest kompresja i nie osiągnie parametrów CD, ale już fajnie się tego słucha.
Tak nagrywarka do PC ale nie taka przeciętna jednak i nie od  chińczyka. Ma duże możliwości względem nagrywania odtwarzania.Jest to kolejny sprzętowy przydaś do reszty pionierowców moich. Stacjonarny odtwarzacz PDR509 podskakuje z radości jak może odtwarzać nagrane cd-audio przez PC z tamtą nagrywarką :))).
Jak powszechnie podaje internet wzg nagrywania cd-audio wszyscy piszą że tylko jak najwolniej można nagrywać-nieprawda. Ta nagrywarka przynajmniej w moim sprzętowym układzie śmiga takie nagrywanie  do prędkości x24 bez utraty jakości nagrywania.To nie jest forum o komputerach, nagrywaniu więc nie wiem czy można by się rozpisywać właśnie o niej tutaj.
"Jakościowo wiem, że jest kompresja i nie osiągnie parametrów CD"- o co  chodzi bo nie  bardzo wiem ?

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
23-10-2021, 18:38
A propo, od "jakości " nagrania dużo zależy jakie płyty dasz, niestety w przeciągu lat zaczęto produkować cieńsze płyty do nagrywania, co odbiło się niestety na "jakości", dlatego też wolniej "dokładniej" się nagrywa.
Kultowe w dawnych czasach były nagrywarki Teac ze szklanymi soczewkami...a prędkość x 2 dawała poczucie prawie doskonałem kopii (jak mówili)

Wojciech7

  • 1492 / 1087
  • Ekspert
23-10-2021, 20:15
A propo, od "jakości " nagrania dużo zależy jakie płyty dasz, niestety w przeciągu lat zaczęto produkować cieńsze płyty do nagrywania, co odbiło się niestety na "jakości", dlatego też wolniej "dokładniej" się nagrywa.
Kultowe w dawnych czasach były nagrywarki Teac ze szklanymi soczewkami...a prędkość x 2 dawała poczucie prawie doskonałem kopii (jak mówili)
Zgadza się z płytami cdr ostatnio coraz trudniej kupić w miarę dobre jednak.Większość płyt jakie kupuje tak jest u mnie  sprzętowo nie mam możliwości nagrywania wolniej niż 16x. No to nagrywam na 16x lub 24x potem sprawdzam jakość nagrania- i wychodzi jak jest naprawdę po nagraniu. Tego nie wiem czy w tych starych nagrywarkach audio stacjonarnych , odtwarzaczach  pionkowych  są  szklane  soczewki?

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
23-10-2021, 22:24
Wystarczy kupić albo ze śmietnika starego kompa z windowsem XP, program do nagrywania i stare nagrywarki, których i tak rzadko i tak się uźywało i mamy nagrywarke.
Mój jeden nagrywa od 6x ale kombinuje jak mieć 1X, nie wiem czy płyty tez nie mają blokady na x nagrywanie....

Wojciech7

  • 1492 / 1087
  • Ekspert
23-10-2021, 22:45
Wystarczy kupić albo ze śmietnika starego kompa z windowsem XP
Do takiego kompa nie podłączysz teraz produkowanych nagrywarek, ponieważ są różne gniazda w nagrywarce i na PBC komputera.Płyty mają zapisane prędkości z jakimi można nagrywać.Nie  wspomnę o czasie nagrywania
np. 60 muzyki=60 minut nagrywania na cd przy prędkości x1.To już lepiej nagrywać na  stacjonarnej nagrywarce audio. Ale to forum audio jednak a nie komputerowe więc na tym zakończę pisanie w tym temacie.
Pozdrawiam wieczorową porą:)))