Audiohobby.pl

SONY MDS-JE520

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
23-10-2021, 22:47
...napisałem stary komputer i stara nagrywarka, ale ok temat zapomniałem już.

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
23-10-2021, 23:58
...napisałem stary komputer i stara nagrywarka, ale ok temat zapomniałem już.
OK

JaKub92

  • 1822 / 5450
  • Ekspert
24-10-2021, 15:30
"Jakościowo wiem, że jest kompresja i nie osiągnie parametrów CD"- o co  chodzi bo nie  bardzo wiem ?

Jest większa kompresja niż na CD, mniejszy bitrate.

Co do nagrywania CD Audio, szczerze mówiąc, nie odczuwam słyszalnej różnicy w jakości samych płyt. Ale jeśli chodzi o trwałość zapisu, z obecnie dostępnych płyt preferuję Verbatim AZO (te z niebieskim nośnikiem). Wypalają się pięknie i nigdy nie ma problemu z odczytem.

Ale odeszliśmy trochę od tematu. Wojciech, może warto by założyć temat odnośnie nagrywarek CD i samych płyt :) Choć może już takowy jest na forum.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
24-10-2021, 15:36
"Jakościowo wiem, że jest kompresja i nie osiągnie parametrów CD"- o co  chodzi bo nie  bardzo wiem ?

Jest większa kompresja niż na CD, mniejszy bitrate.

Co do nagrywania CD Audio, szczerze mówiąc, nie odczuwam słyszalnej różnicy w jakości samych płyt. Ale jeśli chodzi o trwałość zapisu, z obecnie dostępnych płyt preferuję Verbatim AZO (te z niebieskim nośnikiem). Wypalają się pięknie i nigdy nie ma problemu z odczytem.

Ale odeszliśmy trochę od tematu. Wojciech, może warto by założyć temat odnośnie nagrywarek CD i samych płyt :) Choć może już takowy jest na forum.
Jestem za na  100% a  co tam napiszę 1000%.

JaKub92

  • 1822 / 5450
  • Ekspert
24-10-2021, 15:37
Super! :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
24-10-2021, 18:00
Jakubie, o ile dobrze rozumiem to masz zbyt mało pamięci błędów. Zwykle jest to spowodowane problemami z mechaniką, rzadziej z elektroniką. Odtwarzacze/nagrywarki MD jak i CD są skonstruowane mechanicznie bardzo podobnie, w związku z większą używalnością O/N CD to one są częściej opisywane. Masa problemów podobnych do Twojego.
Pamięć, co oczywiste, ma pewną, obliczoną przez projektanta systemu, pojemność. Obliczenia te zakładają maksymalną ilość zapisanych rekordów w jednostce czasu. My nie wiemy ani jaka jest pojemność ani tym bardziej jaka jest ilość tych rekordów maksymalnie zapisanych. Jeśli system będzie uszkodzony mechanicznie, to ilość błędów będzie przekraczała tą maksymalną objętość pamięci.
Reasumując -> sprawdź porządnie mechanizm MD na okoliczność uszkodzeń mechanicznych, możesz sprawdzić i wymienić kondensatory w drodze zasilania.

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
24-10-2021, 18:22
Jakubie, o ile dobrze rozumiem to masz zbyt mało pamięci błędów
Nie wiem czy taka informacja przydatna ale podaje za serwis instrukcją:
"err history"- Displays the 10 latest errors - Displayed as “0π E@@”.
π indicates the history number. The smaller the number, the more recent is the error. (00 is the latest).
@@ indicates the error code."

JaKub92

  • 1822 / 5450
  • Ekspert
26-10-2021, 19:06
Dzięki za odpowiedzi, chłopaki. A czy da się tą pamięć jakoś zresetować?
Mechanizm oczywiście dobrze przepatrzyłem, nawet dwa razy... I tak, jak pisałem - na innych płytkach potrafi dobrze nagrać. Kwestia jest tylko tego, czy już powoli siada mi głowica i laser, przez co nie wszystkie płytki już dobrze nagra, czy po prostu te płytki, które kupiłem są wadliwe.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
29-10-2021, 18:46
Więc zanim wywleczesz głowicę z tego "body", przejrzyj mechanizm na zacinanie, opory przesuwu, brak smaru na prowadnicach i zębatkach i inne dolegliwości starego człowieka.
A i na kondzie nie wydasz fortuny, choćbyś kupił wszystkie pod laser.

JaKub92

  • 1822 / 5450
  • Ekspert
30-10-2021, 21:49
Więc zanim wywleczesz głowicę z tego "body", przejrzyj mechanizm na zacinanie, opory przesuwu, brak smaru na prowadnicach i zębatkach i inne dolegliwości starego człowieka.
A i na kondzie nie wydasz fortuny, choćbyś kupił wszystkie pod laser.

Mechanizm przesuwu oczywiście przepatrzyłem, chodzi gładko. Oś wyczyściłem i naoliwiłem. Ale raczej jest to problem z płytkami. Ostatnio nagrywałem znowu na innej SONY i też wszystko OK... Pytanie tylko, czy one w ogóle nie nadają się do nagrywania, czy też właśnie laser i głowica nie są już w na tyle dobrej kondycji, żeby nagrać gorszej jakości płytki...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
30-10-2021, 21:56
Sprawdź na innym sprzęcie i sie dowiesz.

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
31-10-2021, 02:26
A czy da się tą pamięć jakoś zresetować?
Pamięci nie trzeba i nie można zresetować, ona przyjmuje sekwencyjnie ostatnich 10 błędów i od nowa, każdy 11 błąd jest pierwszym w tej pamięci.