Audiohobby.pl

ONKYO TA 2900

Destroyer

  • 335 / 1314
  • Zaawansowany użytkownik
13-02-2021, 22:18
To mój dziewiąty egzemplarz jaki zakupiłem przez okres ok. 20-stu lat.Właściwie to od niego zaczęła się moja ponowna fascynacja magnetofonem i kasetą.Podobał mi się nie tylko zewnętrznie ale byłem też urzeczony jego pięknym brzmieniem które mi b.odpowiadało. Niestety, wszystkie miały ten sam problem z nagrywaniem za który są odpowiedzialne dwa potencjometry wykonujące funkcję REC CAL.Te elementy są praktycznie nierozbieralne, ponieważ ich poszczególne części połączone są dwoma aluminiowymi nitami.Jeśli już komuś uda się je rozebrać to musi się liczyć z tym że występują tam b.małe elementy i złożenie ich ponownie to robota dla wysoko kwalifikowanego zegarmistrza.Poza tym wyczyszczenie powierzchi po których przesuwają się trójpalczaste łapki, nie zawsze dają dobre wyniki i cały układ w dalszym ciągu kuleje.W ostatnim egzemplarzu który zdobyłem, postanowiłem wykąpać potencjomerty w myjce ultradźwiękowej. Bez rezultatu.Kilka lat temu zakupiłem na zach.portalu parę kompletów potencjometów, które zastąpiły te oryginalne.Są to japońskie ALPS-y i po małych przeróbkach doskonale zastępują te stare Onkyo.W moich poprzednich trzech  egzemplarzach świetnie się sprawdzają i służą nowym właścicielom.
TA 2900 jest flagowym deckiem firmy. Mechanizm to typowy wyrób Sankyo z trzema silnikami, w tym jeden DD,podwójnym kapstanem i świetnie zmontowaną elektroniką wysokiej klasy.W żadnym egzemplarzu który miałem, nie było problemu z elekroniką. Typowe usterki dotyczyły jedynie pasów,silniczka od przewijania lub od pozytywki, idlera i ew.rolek.
Magnetofon pięknie się prezentuje.Cechuje go czysty dynamiczny b.relaksujący dźwięk umieszczony w dużej przestrzeni. Funkcja Accubiasu dobrze dostosowuje możliwości kalibrowanej taśmy a potencjometry REC CAL i PRESET LEVEL precyzyjnie dostroją poziom nagrywania.
Informuję każdego potencjalnego nabywcę, że jeśli zakupi taki egzemplarz a sprzedawca będzie mu wmawiał że sprzęt jest w pełni sprawny, to nich w to nie wierzy. Chyba że poinformuje on go o wykonanej naprawie ew. wymianie tych potencjometrów.
Polecam każdemu pasjnacie tego sprzętu. Warto go mieć!!       
St.

artekk

  • 1694 / 5881
  • Ekspert
14-02-2021, 00:58
Świetny opis Stanisławie.

Krótko mówiąc masz decka w przysłowiowym paluszku :)

Swojego (Twojego) już nie mam. Zmienił właściciela, po czym do mnie wrócił, a teraz już definitywnie się pożegnaliśmy.
Magnetofon mimo pozornie skomplikowanej konstrukcji jest bardzo przyjazny serwisowo. Zarówno w kwestii demontażu, mechaniki oraz innych elementów konstrukcyjnych, jak i kalibracji, która przebiega szybko, łatwo i przyjemnie.

Nie mogłem przekonać się do brzmienia 2900/2090, które w jednej strony oferowało ponadprzeciętną przestrzenność i świetne rozciągnięcie basu, a jednocześnie wydawało mi się zbyt gęste i mało zróżnicowane względem materiału muzycznego. Naprawdę byłem rozdarty słuchając tego decka. Ostatecznie stwierdziłem, że wolę chyba TA-2070 z całym jego rockowym "brudem" i drive'm. 2900/2090 był dla mnie chyba zbyt...grzeczny ?

Deck jest śliczny, a charakterystyczna dla Onkyo "choinka" robi robotę. Szczególnie ikony pokazujące pracę mostka z głowicami, tego chyba w magnetofonach kasetowych nie zrobił nikt, brawo Onkyo :)
« Ostatnia zmiana: 14-02-2021, 01:03 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5881
  • Ekspert
14-02-2021, 13:43
Kilka fotek TA-2900/2090 :
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
14-02-2021, 18:13
Wyświetlacze to one miały niesamowite :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Destroyer

  • 335 / 1314
  • Zaawansowany użytkownik
14-02-2021, 19:14
Ostatecznie stwierdziłem, że wolę chyba TA-2070 z całym jego rockowym "brudem" i drive'm. 2900/2090 był dla mnie chyba zbyt...grzeczny ?
Arturo!
Bo ten deck i jego brzmienie dokładnie odzwierciedla stan mojego ducha... hihi....))
St.

nano

  • 9079 / 4987
  • Ekspert
14-02-2021, 19:21
ja nie lubie grania  brudnego  jak opsales
..
wyswietlacz  suuuuuuper..dzieki

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
14-02-2021, 19:30
W UK jest bardzo mały dostęp do ONKYO i jakieś porządne magnety zdążają się bardzo sporadycznie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4987
  • Ekspert
14-02-2021, 19:37
ja mam  znow ze smietnika piekny onkyo...pokaze na dniach podnioslem tylko za wyglad..niska polka...zaobaczymy..znow bedzie sie dzialo..a model 2070  jak mowilem nie wolno kupic w ciemno    nie dla kazdego jego brzmienie..jeszcze raz..2900 jest piekny
« Ostatnia zmiana: 14-02-2021, 19:48 wysłana przez nano »

siwy

  • 658 / 2608
  • Ekspert
14-02-2021, 19:43
Fajnie się prezentują te Onkyo i gratuluję wytrwałości Stanisławie. Nigdy żadnego nie miałem jak zresztą wielu innych ☹️
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

artekk

  • 1694 / 5881
  • Ekspert
14-02-2021, 20:05
ja nie lubie grania  brudnego  jak opsales

Jak widziałeś, ten "brud" wziąłem w cudzysłów, bo 2070 w żadnym razie nie gra brudno. W stosunku do 2900 ma nieco bardziej przytępioną górę przy nagrywaniu ze względu na brak HX PRO, ale wydaje się bardziej spontaniczny i żywy. 2070 to świetny deck.
« Ostatnia zmiana: 14-02-2021, 20:14 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4987
  • Ekspert
14-02-2021, 21:57
juz kiedys o 2070 gadalismy..jest dziwny poteznie gra  mnie bylo za ciemno..slowo brydnie  nawet mi pasuje..mam takie osobiste zdanie o tym decku