Audiohobby.pl

MiniDSP SHD

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
09-12-2020, 16:57
Właśnie doleciał. Ciekaw jestem wrażeń, ale na razie odbywa kwarantannę przy grzejniku :p
Razem z wymianą okien, instalacją min ustrojów i zasłon będzie miał za zadanie zapewniać zabawę na najbliższe miesiące...

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
09-12-2020, 18:54
@colcolco, gratuluję zakupu. :-)
Rozumiem, że kwarantanna ma swoje prawa i nie poganiam.
Ale po jej zakończeniu, chętnie obejrzałbym zdjęcie tylnej ścianki urządzenia. :)

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
09-12-2020, 19:58
Czy masz zamiar używać tego do korekcji, z jakimś softem, n.p. z Dirac, czy raczej do mierzenia głośników?

https://live.dirac.com

Errata ......Upsss. Teraz widzę, że to chyba cały system. "Niezła bryka" :-)
« Ostatnia zmiana: 09-12-2020, 20:03 wysłana przez Gustaw »

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
10-12-2020, 06:43
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-minidsp-shd-dac-dsp-and-streamer.4286/

W pomiarach wygląda ok.
Mój tor na chwilę obecną wygląda tak: Cambridge SM6 jako źródło/DAC z NAS - zwrotnica analogowa 24dB/350Hz - dwie stereofoniczne końcówki mocy - bezpośrednio 26W oraz 12MU i R3004 cięte tradycyjną zwrotnicą.
Zakup i mam nadzieję uruchomienie DSP ma uprościć tor i zasilać bezpośrednio dwie końcówki mocy. Mniej kabli, mniej połączeń, krótsze ścieżki sygnałowe i nade wszystko mozliwość korygowania modów. W moim miejscu odsłuchu gra od samego dołu, ale mody 30-60Hz są irytujące.   

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
10-12-2020, 08:10
Mówisz - masz. Dziękuję za zdjęcie. :)

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
10-12-2020, 11:52
Masz jakiś patent na regulację głośności? Cyfrowo, dwie gałki we wzmacniaczach czy coś jeszcze innego?
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
10-12-2020, 13:17
Na razie cyfrową robotę robi Cambridge i oby mini działało równie bezproblemowo. 

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
11-12-2020, 11:08
Pierwsze dźwięki poleciały w eter, czyli działa.

Przełączanie miedzy zapisanymi ustawieniami (4 różne kombinacje) trwa sekundy i można wybrać optymalny dopieszczając w czasie rzeczywistym.
Na początek zostawię ustawienia, nad którymi siedziałem z pół roku czyli podział 350Hz, ale drugie z 330Hz czeka... Część powyżej podziału ma większą skuteczność i będzie dławiona w tym samym oknie crossovera. Na pokładzie jest jeszcze korektor parametryczny i specjalnie dla zmelmaga podbiję 19Hz :) 

Volumio służy do ustawiania m.in sieci. Po ustawieniu sprawy w swoje ręce wziął BubbleUPnp, który dobrze znam i jest sprawdzony w bojach. Gałka z przodu jest wielofunkcyjna. Służy głównie do regulacji głośności, ale można nią wybierać presety i przechodzić w stan czuwania.

Ps trochę skwierczy zimna przetwornica. Po rozgrzaniu - ucichła. Pierwszy minus.

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
13-12-2020, 11:54
Zasilacz ucichł. Router nie chce przydzielać kolejnych adresów i po wi-fi zrywa połączenie. W najbliższym czasie podciągnę kabel. Przy okazji zakabluję TV i NC+
Pytanie do elektroników i praktyków: w systemie z cyfrową zwrotnicą minidsp pojawiła się lepsza zgodność fazowa powyżej 5kHz, co może być powodem?

Ps w tej chwili gram jakby na innym systemie. Jest ciekawiej...

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
13-12-2020, 12:07
Zależy co zrobiłeś. U mnie się poprawiła bo pomierzylłem opóźnienia i je skorygowałem.

U Ciebie oryginalna zwrotka może krzywo była zrobiona.

Z drugiej strony jeżeli masz skonfigurowane ciry to one jednak wprowadzają dodatkowe opóźnienia. Więc stawiam na przypadek. Najlepiej pomierz i wprowadź świadome korekcję.
Raczej stawiał bym że fizyczne zwrotki nie były idealnie w te punkty ze względu na tolerancję części lub driverów (np woffer na 500 Hz a średniotonowy na 490). Aktywnie masz w punkty takie jak wybrane. Nie stawiał bym że to lepsze zgranie fazowe tylko że gra trochę inaczej.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
13-12-2020, 19:14
Wywaliłem cztery kable i analogową zwrotnicę aktywną, może to ona dla częstotliwości powyżej 5kHz rozmydlała fazę i może faktycznie coś w niej źle polutowałem? :P

Piszę o sytuacji spoza punktu cięcia, w której dwa głośniki podłączone +→+  oraz -→- grały nie do końca precyzyjnie a po zmianie na cyfrę i sprawdzeniu sygnałem testowym ponad 6kHz w fazie i przeciwfazie, różnica między sygnałami jest wyraźna.
Używam tych sygnałów każdorazowo po zmianach.

Miałem kiedyś klienta, który miał ciekawy system robiony na zamówienie. Zaprezentował nagranie pianina. Pianino miało rozmiar 6x8m przy cichym słuchaniu.

I jeszcze jedno. Pisząc o zgodności fazowej myślimy najczęściej o punkcie podziału i skutkach w postaci dołka w pasmie przenoszenia. A czy układy analogowe mogą tą fazę przesuwać np o 60 stopni? Zamiana zasilania nie pomoże. Zawsze będzie kaszana. Czysto teoretycznie okiem laika...

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
13-12-2020, 21:41
A nie jest tak ze na analogu miałeś dużo mniej strome filtry niż na cyfrze? Bo to mógł by być powód.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
14-12-2020, 05:56
I stary, i nowy filtr nie jest aktywny przy 5-6kHz. a soczewkowanie dźwięku jest teraz lepsze... Pozostawiłem na początek 24dB/okt, taki jak w AZA 24.

Przy okazji, jak wygląda faza na wyjściu z filtrów analogowych czy wzmacniaczy? Powinna być w całym paśmie taka sama, ale czy jest ona sprawdzana i w momencie projektowania układów zgodna z fazą na wejściu? W układach pasywnych i jednym wzmacniaczu nie ma to znaczenia, ale w układach aktywnych - tak.

Pytam, bo w swoim układzie aktywnym miałem przez jakiś czas dwie różne końcówki mocy. Jedna sterowała full range a druga zasilała 26W Scana. Po zmianie na dwie identyczne końcówki mocy, poprawiła się czytelność źródeł pozornych. 

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
14-12-2020, 13:47
Przy okazji, jak wygląda faza na wyjściu z filtrów analogowych
Zalezy od rodzaju filtra i ew jego parametrów. Schodka bym się nie spodziewał.

https://www.analog.com/en/analog-dialogue/articles/phase-response-in-active-filters-2.html#

Pytam, bo w swoim układzie aktywnym miałem przez jakiś czas dwie różne końcówki mocy. Jedna sterowała full range a druga zasilała 26W Scana. Po zmianie na dwie identyczne końcówki mocy, poprawiła się czytelność źródeł pozornych.

Jeden mógł raz czy dwa razy odwracać fazę inny w ogóle. Dlatego najłatwiej jest stosować jednakowe końcówki. Ale na cyfrowej zwrotce i to da się skompensować/poprawić.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
14-12-2020, 13:53
U siebie możesz pokonfigurować filtry typu FIR i od fazy przynajmniej na poziomie fitrów się odciąć, a nawet wyrównać/wypłaszczyć te zmiany (nie wiem na ile SHD ma tam mocy/tapów).
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES