Audiohobby.pl

Audio => Ogólnie o audio => CD / DAC => Wątek zaczęty przez: colcolcol w 09-12-2020, 16:57

Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 09-12-2020, 16:57
Właśnie doleciał. Ciekaw jestem wrażeń, ale na razie odbywa kwarantannę przy grzejniku :p
Razem z wymianą okien, instalacją min ustrojów i zasłon będzie miał za zadanie zapewniać zabawę na najbliższe miesiące...
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Karol w 09-12-2020, 18:54
@colcolco, gratuluję zakupu. :-)
Rozumiem, że kwarantanna ma swoje prawa i nie poganiam.
Ale po jej zakończeniu, chętnie obejrzałbym zdjęcie tylnej ścianki urządzenia. :)

Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 09-12-2020, 19:58
Czy masz zamiar używać tego do korekcji, z jakimś softem, n.p. z Dirac, czy raczej do mierzenia głośników?

https://live.dirac.com (https://live.dirac.com)

Errata ......Upsss. Teraz widzę, że to chyba cały system. "Niezła bryka" :-)
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 10-12-2020, 06:43
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-minidsp-shd-dac-dsp-and-streamer.4286/

W pomiarach wygląda ok.
Mój tor na chwilę obecną wygląda tak: Cambridge SM6 jako źródło/DAC z NAS - zwrotnica analogowa 24dB/350Hz - dwie stereofoniczne końcówki mocy - bezpośrednio 26W oraz 12MU i R3004 cięte tradycyjną zwrotnicą.
Zakup i mam nadzieję uruchomienie DSP ma uprościć tor i zasilać bezpośrednio dwie końcówki mocy. Mniej kabli, mniej połączeń, krótsze ścieżki sygnałowe i nade wszystko mozliwość korygowania modów. W moim miejscu odsłuchu gra od samego dołu, ale mody 30-60Hz są irytujące.   
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Karol w 10-12-2020, 08:10
Mówisz - masz. Dziękuję za zdjęcie. :)
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 10-12-2020, 11:52
Masz jakiś patent na regulację głośności? Cyfrowo, dwie gałki we wzmacniaczach czy coś jeszcze innego?
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 10-12-2020, 13:17
Na razie cyfrową robotę robi Cambridge i oby mini działało równie bezproblemowo. 
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 11-12-2020, 11:08
Pierwsze dźwięki poleciały w eter, czyli działa.

Przełączanie miedzy zapisanymi ustawieniami (4 różne kombinacje) trwa sekundy i można wybrać optymalny dopieszczając w czasie rzeczywistym.
Na początek zostawię ustawienia, nad którymi siedziałem z pół roku czyli podział 350Hz, ale drugie z 330Hz czeka... Część powyżej podziału ma większą skuteczność i będzie dławiona w tym samym oknie crossovera. Na pokładzie jest jeszcze korektor parametryczny i specjalnie dla zmelmaga podbiję 19Hz :) 

Volumio służy do ustawiania m.in sieci. Po ustawieniu sprawy w swoje ręce wziął BubbleUPnp, który dobrze znam i jest sprawdzony w bojach. Gałka z przodu jest wielofunkcyjna. Służy głównie do regulacji głośności, ale można nią wybierać presety i przechodzić w stan czuwania.

Ps trochę skwierczy zimna przetwornica. Po rozgrzaniu - ucichła. Pierwszy minus.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 13-12-2020, 11:54
Zasilacz ucichł. Router nie chce przydzielać kolejnych adresów i po wi-fi zrywa połączenie. W najbliższym czasie podciągnę kabel. Przy okazji zakabluję TV i NC+
Pytanie do elektroników i praktyków: w systemie z cyfrową zwrotnicą minidsp pojawiła się lepsza zgodność fazowa powyżej 5kHz, co może być powodem?

Ps w tej chwili gram jakby na innym systemie. Jest ciekawiej...
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 13-12-2020, 12:07
Zależy co zrobiłeś. U mnie się poprawiła bo pomierzylłem opóźnienia i je skorygowałem.

U Ciebie oryginalna zwrotka może krzywo była zrobiona.

Z drugiej strony jeżeli masz skonfigurowane ciry to one jednak wprowadzają dodatkowe opóźnienia. Więc stawiam na przypadek. Najlepiej pomierz i wprowadź świadome korekcję.
Raczej stawiał bym że fizyczne zwrotki nie były idealnie w te punkty ze względu na tolerancję części lub driverów (np woffer na 500 Hz a średniotonowy na 490). Aktywnie masz w punkty takie jak wybrane. Nie stawiał bym że to lepsze zgranie fazowe tylko że gra trochę inaczej.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 13-12-2020, 19:14
Wywaliłem cztery kable i analogową zwrotnicę aktywną, może to ona dla częstotliwości powyżej 5kHz rozmydlała fazę i może faktycznie coś w niej źle polutowałem? :P

Piszę o sytuacji spoza punktu cięcia, w której dwa głośniki podłączone +→+  oraz -→- grały nie do końca precyzyjnie a po zmianie na cyfrę i sprawdzeniu sygnałem testowym ponad 6kHz w fazie i przeciwfazie, różnica między sygnałami jest wyraźna.
Używam tych sygnałów każdorazowo po zmianach.

Miałem kiedyś klienta, który miał ciekawy system robiony na zamówienie. Zaprezentował nagranie pianina. Pianino miało rozmiar 6x8m przy cichym słuchaniu.

I jeszcze jedno. Pisząc o zgodności fazowej myślimy najczęściej o punkcie podziału i skutkach w postaci dołka w pasmie przenoszenia. A czy układy analogowe mogą tą fazę przesuwać np o 60 stopni? Zamiana zasilania nie pomoże. Zawsze będzie kaszana. Czysto teoretycznie okiem laika...
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 13-12-2020, 21:41
A nie jest tak ze na analogu miałeś dużo mniej strome filtry niż na cyfrze? Bo to mógł by być powód.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 14-12-2020, 05:56
I stary, i nowy filtr nie jest aktywny przy 5-6kHz. a soczewkowanie dźwięku jest teraz lepsze... Pozostawiłem na początek 24dB/okt, taki jak w AZA 24.

Przy okazji, jak wygląda faza na wyjściu z filtrów analogowych czy wzmacniaczy? Powinna być w całym paśmie taka sama, ale czy jest ona sprawdzana i w momencie projektowania układów zgodna z fazą na wejściu? W układach pasywnych i jednym wzmacniaczu nie ma to znaczenia, ale w układach aktywnych - tak.

Pytam, bo w swoim układzie aktywnym miałem przez jakiś czas dwie różne końcówki mocy. Jedna sterowała full range a druga zasilała 26W Scana. Po zmianie na dwie identyczne końcówki mocy, poprawiła się czytelność źródeł pozornych. 
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 14-12-2020, 13:47
Przy okazji, jak wygląda faza na wyjściu z filtrów analogowych
Zalezy od rodzaju filtra i ew jego parametrów. Schodka bym się nie spodziewał.

https://www.analog.com/en/analog-dialogue/articles/phase-response-in-active-filters-2.html#

Pytam, bo w swoim układzie aktywnym miałem przez jakiś czas dwie różne końcówki mocy. Jedna sterowała full range a druga zasilała 26W Scana. Po zmianie na dwie identyczne końcówki mocy, poprawiła się czytelność źródeł pozornych.

Jeden mógł raz czy dwa razy odwracać fazę inny w ogóle. Dlatego najłatwiej jest stosować jednakowe końcówki. Ale na cyfrowej zwrotce i to da się skompensować/poprawić.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 14-12-2020, 13:53
U siebie możesz pokonfigurować filtry typu FIR i od fazy przynajmniej na poziomie fitrów się odciąć, a nawet wyrównać/wypłaszczyć te zmiany (nie wiem na ile SHD ma tam mocy/tapów).
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 16-12-2020, 19:12
Zabawa zapowiada się ciekawsza niż na folderach :P
Jeden klik i dostaje się inny system, INNY. 
Dopiero liznąłem obsługę. Uruchamiamy MiniDSP, łączymy z program z urządzeniem, aktywujemy Dirac, ściągamy plik kalibracyjny do umika i okienko po okienku jak w grze komputerowej. Jutro sprawdzę (komp żony :) co ustawiłem w filtrach, że dostaję na jednym z ustawień mono...

Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 17-12-2020, 13:01
Długie wieczory zabaw przed Tobą. Z czasem rodzą się idee co jeszcze mogę tu wepchnąć/zmienić.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 18-12-2020, 16:43
MiniDSP ma zaimplementowaną możliwość "przewijania" utworu czego pozbawiony jest mój były SM6 Cambridge.
Walka z filtrami nabiera rumieńców. Wyrównałem charki, ale rozjechały się fazy. Ciekawy efekt słyszalny jest np na "Too Much Rope" PF. Zaprzęg (na zwykłej analogowej zwrotnicy) ładnie przesuwał się z za lewej kolumny - za prawą a teraz robi to tylko część zaprzęgu a reszta wyłania się z głębi i wpada na twarz :P
Znikły dudnienia. You and Your Friend ma nudną, ale wyraźnie zaznaczoną ścieżkę basu między 40 a ~80Hz. Obnażał podbicia i zwarcia mojego pokoju. Teraz jest niemal idealnie równo.
Nie wiem czy w ogóle można w Mini zmieniać fazę zakresów... Zadanie na weekend.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 18-12-2020, 19:23
A walczysz z iir czy fir?
Rephrase do ręki i opanujesz i fazy. Gdzieś widziałem tutorial dedykowany do minidsp.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 19-12-2020, 15:05
Musiałem się dokształcić po tym pytaniu :P

To właśnie IIR zaimplementowane w equalizerze spowodowały takie cuda z fazą. Dla zabawy wyciąłem dwa czy trzy dołki oraz jakieś górki wąskopasmowym filtrem i te właśnie częstotliwości odjechały z fazą jak po whisky. Po wyłączeniu parametric EQ wszystko wróciło do normy.
Rephase z FIR: https://www.minidsp.com/applications/advanced-tools/rephase-fir-tool

W świetle powyższych możliwości dsp dopieszczanie systemu kablami, jest niczym grzebanie łopatą w genotypie.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 19-12-2020, 21:18
Fairy to fantastyczne narzędzie ale  niestety do operacji na niskich częstotliwościach wymagają mocnego sprzętu. Zaawansowane filtry mogą wymagać dziesiątek tysięcy tapów. W mojej zwrotce jest na sztywno 1024 na kanał. Na zrobienie zwrotki to wystarcza ale na same korekcje na basie to za mało.
Także ostatnio jadę na iir.
Na kompie w używając np brutefir można szaleć z firami do woli tylko jest problem z dobrymi wielokanałowym i kartami do kompa.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 20-12-2020, 07:01
Wybrałeś aktywny podział ze względu na zabawę i możliwość szybkich zmian? Faza w zwrotkach analogowych jest jakby sprawą loterii, bo nie zmienimy konstrukcji głośnika. Jest skutkiem kompromisu na podziale. Piękne źródła pozorne (równy rozkład fazy) i wyrównana charakterystyka nie zawsze idą w parze.

Misiomor (swoim wpisem o niskich podziałach) wybił mi z głowy pasywny podział. Teraz jeszcze bardziej wcześniejszą doceniam decyzję.

Mikrofon jest u mnie w wierzchołku trójkąta równobocznego. Kąt skierowanego na wprost mikrofonu do wysokotonowego wynosi 30 stopni. Pierwsze pomiary pokazały solidny zjazd na charakterystyce powyżej 5kHz kiedy świadom byłem 0,5dB podbicia. Nie stosowałem oporników w filtrze sekcji śr/wys. Podbicie tego pasma dało efekt "jasności", bo dla ucha kąt odsłuchu pozostał "na wprost". Na basie jest odwrotnie: widoczne na pomiarach solidne podbicie jest sprzeczne z dobrymi wrażeniami z odsłuchu i zmniejszenie tego zakresu zabiło niskie.
Moje "nerwowe" zabiegi w celu wyrównania charki były bezcelowe i błędne.
W następnych próbach skieruję mikrofony na wprost każdej z kolumn podczas pomiarów.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 20-12-2020, 10:33
Wybrałeś aktywny podział ze względu na zabawę i możliwość szybkich zmian?
Dokładnie. Plus możliwość zgrania fazowego/opóźnień poszczególnych driverów. W tubach opóźnienia pomiędzy poszczególnymi driverami są znaczne.
Korekcja pasma, szczególnie na plus wychodzi najczęściej kiepsko.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 20-12-2020, 10:35
A na pomiarach basu pewnie wychodzi ci room gain. Tu trzeba ostrożnie podchodzić do takich pomiarów. W tutorialach do REW jest więcej jak sensownie mierzyć  bass z room gain.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 20-12-2020, 11:25
Pomiary miały uwzględniać "pracę" pokoju. Obiektywne pomiary czyli np z komory bezechowej nie specjalnie mnie interesują. Nie mam produktu, który musi uwzględniać różnorodność potrzeb i lokali odbiorców :) Nie musi być uniwersalny.
MiniDSP potwierdziło względnie dobre zszycie kolumny. Wcześniej robiłem pomiary Panasonikiem w polu bliskim. Zgranie full range z 26W robiłem "na słuch". Niskie wyłącznie poprzez sprawdzenie strojenia impedancją....

Na dziś: wyłączyłem wskazane przez Ciebie iir razem z całym parametric EQ. Skórka była "droższa" od wyprawki.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 20-12-2020, 14:15
REW właśnie pod pomiary i korekcję pokoju był tworzony. I tu też różne strategie można mieć. Nawet mody pokoju nie w każdym jego punkcie są takie same. A pomiary na długich czasach bywają mylące, sam piszesz że tego doświadczyłeś, że na pomiarach widać górki których na ucho nie słychać.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 24-12-2020, 10:08
W kwestii formalnej: najtaniej znalazłem na stronie Juoiga, holenderskiego dystrybutora. 1515,- szybka, sprawna i gratisowa przesyłka.
DSP rewelacyjnie ogarnął niskie. Skończyło się szarpanie garnkami na piętrze.
Nowe pomiary i opinie: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/minidsp-shd-review-updated-dsp-dac-streamer.18681/
Słabe Wi-fi. Wraz z planowaną wymianą okien zainstaluję kable.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 06-01-2021, 19:27
Kupując DSP zakładałem problemy, nerwowe reakcje czy nawet odsprzedaż - jeżeli się nie sprawdzi. Jedyne co się nie sprawdziło, to czarne wizje porażki.
DSP załatwiło sprawę modów nie tylko basu, ale również średnich. W zasadzie niczego od świąt nie zmieniałem. Zaznaczyłem tylko taką korektę, aby charakterystyka delikatnie opadała około 5dB od 5kHz w górę. Tak mi pasuje :)

Dwa słowa o dźwięku.
Wyobraźcie sobie sytuację, w której słuchacie muzyki i macie świadomość niedoskonałości pomieszczenia. Znacie je i wiecie o podbiciu tu i tam i jeszcze gdzie indziej. Akceptujecie to a słuchanie i tak sprawia przyjemność. Jedynie odpuszczacie niektóre nagrania... i tu jest sedno problemu.
Odpuszczamy te, które w naszym systemie grają źle. Może to być gęsty rock albo wokal, pojedynczy utwór albo płyta a nawet cały gatunek. W tej chwili WSZYSTKO brzmi ok. Załączałem ostre granie rockowe, kwartety z pochodami basowymi uwypuklającymi niedoskonałości pomieszczenia czy wokale babskie :) Jest na tyle dobrze, że odświeżyłem dawno nie słuchanej Botti in Boston, świetnie brzmią płyty Dire Straits z równym, ale wyraźnie zaznaczonym basem, jest akceptowalna barwa całości.
Mam wrażenie, że aktualne głośniki nigdy nie nadążą z dynamiką za poprzednimi 18W4531. Może to być związane z tym, że podział jest w okolicach 350Hz a te częstotliwości 18W odtwarzał z niezrównaną dynamiką.
Dla zabawy spróbuję podziału w okolicach 500 czy nawet 700Hz. Odpuszczam na razie zabawy z fazą, bo są zbędne. Po remoncie pokoju zrobię kolejne pomiary...   
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 07-01-2021, 15:36
Gratulacje odwagi i udanej implementacji.
Ja obecnie Behringerem wycinam mody z pokoju, ale to mocno niedoskonałe narzędzie i niewygodne w obsłudze.
Od dawna przymierzam się do MiniDSP i z pewnością Twoje boje mi w tym pomogą :)

Przy okazji pochwal się, czy remont pokoju będzie obejmował adaptację akustyczną?
(to kolejna rzecz, która chodzi za mną od dawna).
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 07-01-2021, 16:40
Gdyby te wypociny na coś, komuś ... byłoby świetnie :)

DSP kształtuje przebieg a dokładnie wypłaszcza go "z automatu", ale linia jak w załączniku jest tylko propozycją. Można ją kształtować wg własnego uznania. Punkty na linii są "ruchome"...
Mini ma przyjemny pilot. Zmiana utworu z wgranej listy odtwarzania oraz głośniej i ciszej jest wystarczające. Dobrze działa obsługa poprzez BubbleUPnP z komórki. Dużym atutem MiniDSP jest wrzucenie niemal wszystkiego do jednej obudowy. Odtwarzacz, streamer, DAC, zwrotnica i zero kabli między nimi.

Adaptacja to może za dużo powiedziane, ale zmienię okna, zasłony, dołożę panele za miejscem odsłuchowym i jeszcze raz wszystko pomierzę. Pogłos w moim pokoju był opanowany wcześniej. DSP na tyle dobrze poradziło sobie z modami, że z rozrzewnieniem czytam o tysiącach $$ wydawanych na profesjonalne panele, gąbki, pochłaniacze itd... O godzinach spędzonych na poprawianiu brzmienia kablami, podstawkami pod nie czy kulkami z wolframu. O chodzeniu z kolumnami po pokoju w poszukiwaniu cudu.

Rozumiem rozżalenie osiemnastowiecznych producentów lin po wynalezieniu silnika parowego, bo teraz jestem świadkiem takiego skoku technologicznego. Oczywiście żaglowce pływają i mają się tak dobrze jak technika analogowa, ale i one i ogólnie pojęty "analog" staje się prawie perwersyjny :P W takim sensie zabawa w audio z lampami, kasetami i winylami może sprawiać przyjemność, ale byłbym ostrożny z dorabianiem ideologii o wyższej jakości tego nad "cyfrą". 
Ps bardzo analogiczna sytuacja jest na rynku aparatów fotograficznych. Mój stary Nikon 5100 robi - pod pewnymi względami - zdjęcia gorszej jakości od komórki córki. Procesory i programy zastępują w pewnych sytuacjach kilogramy złomu, o kliszy nie wspomnę...

Od 10 lat gram na tych samych kolumnach, ale dawno już z taką przyjemnością nie schodziłem na "posiedzonko".
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 07-01-2021, 20:15
O zaletach cyfrowej korekcji przekonałem się sam jakieś 12 lat temu, ale Behringer DEQ2496 nie należy do klasy mercedesów w tej kategorii.
Jednak aby radykalnie poprawić odbiór przez wycinanie chociażby 3-4 najbardziej dokuczliwych rezonansów to wystarczył.
Niestety same pomiary, potem testy i znowu pomiary to bardzo upierdliwa robota w tym wypadku, na jakąkolwiek automatykę nie ma co liczyć. A ja uwielbiam grzebać w swoim torze audio, więc po każdej znaczącej zmianie w akustyce pokoju albo w torze (np. dodanie nowych subów dla elektrostatów Quada) wypadałoby całą zabawę powtarzać.

Dlatego bardzo mnie zaintrygował Twój wątek, nie ukrywam, że jak tylko uporam się z remontem mojego pokoju (a obecne pandemiczne okoliczności tego nie ułatwiają) to mam nadzieję powtórzyć Twój sukces, tak pięknie przecież przez Ciebie opisany :)
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 10-01-2021, 11:03
Behringer
To solidny sprzęt, pewnie nie do odróżnienia dźwiękowo od Mini, ale zmusza do zabawy "na piechotę". Jestem zdania, że różnice w zniekształceniach na poziomie -110dB są poza zakresem naszego słuchu. Mogę się mylić :)

Mini odtwarza 24/192, gęstsze też sprawdzę. Obudowa jest zimna nawet po kilku godzinach od włączenia.   

Trzy nagrania jakoś związanie z religią :)

          Preston nagrał Bacha genialnie, ale dopiero teraz doceniam pracę realizatorów. Ogarnięto całe pasmo w trudnym miejscu. To co uważałem za akustykę kościoła, było dodawane przez mój pokój :P
         Gardiner z Koncertami Brandenburskimi był do dziś zagadką. Pierwsze nagranie na płycie zawiera triole i ogólnie podziały na trzy. W poprzednim systemie wyraźnie słyszałem nierówności rytmiczne. Coś jakby mało precyzyjne wejście trąbek, nie do końca sprawna sekcja dęta z lewej strony. Na aktualnym systemie muzyka brzmi równo jak karabin maszynowy. Sam nie wiem, co lepsze :) ale faktem jest poprawa. Tylko czego? Timingu, czasów narastania, fazy?
          I trzecie z Madonną. Frozen nie jest dziełem, ale lubię je ze względu na "latające" dźwięki, zakres częstotliwości i nierówne podziały rytmiczne. W przypadku tego nagrania również mogłem odczuwać jak wibrafonopodobne urządzenie w lewym kanale nie do końca gra w tej samej orkiestrze co reszta zespołu i uznawałem to za celowe działanie realizatora. Mini na tyle zmieniło dźwięk, pokazało smaczki, coś tam wyrównało, że aktualne podziały rytmiczne są przewidywalne i nie robią wrażenia chaosu.

MiniDSP wprowadziło do systemu rodzaj spokoju. Wyobraźcie sobie, że przez dłuższy czas rozmawiacie z kimś idąc ruchliwą ulicą. Znacie jego głos, słyszycie intonacje i słowa, wyczuwacie emocje, ale wkładacie w to sporo wysiłku. Trzeba wyciszyć tło, skoncentrować się na mówcy, uważać na samochody i dziury. Przenieście teraz tą samą rozmowę do swojego pokoju a skupienie się na treści, temacie i formie rozmowy stanie się łatwiejsze. Właśnie tak, czyli spokojniej i łatwiej mogę słuchać muzyki.

 
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 10-01-2021, 13:22
Oj, ale kusisz, działowi marketingu pewnie wystawiasz faktury ;)
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 11-01-2021, 16:31
;)
Męczył mnie - przywołany wyżej - Gardiner z Bachem. Dla porównania wersja Abbado:



To rogi najprawdopodobniej grają triole i przełamują na dzień dobry rytm. Zaczynają już w 5 sekundzie. Zastanawiało mnie dlaczego zmiana ustawień MiniDSP wpływa na rytmikę tego i dalszych fragmentów. Albo ogólniej: jak to się dzieje, że ten sam utwór na niektórych systemach brzmi z werwą, noga sama wybija rytm itd.. a na części systemów muzyka brzmi jak hinduski jazz :)

Ten fragment z wejściem rogów jest poniżej w analizie Audacity. Wizualizacja wygląda jak grzebień o ostrych, głębokich pikach a dodatkowo ze sporą rozpiętością od 100 Hz do kilku kilo Hz. Jeżeli np główna składowa dźwięku rogu będąca szczytem "attaku" na obwiedni będzie "akurat" wycinana przez grzebień systemu (pomieszczenie, filtry czy co tam jeszcze) a będzie podbijana składowa wybrzmiewania to da efekt opóźnienia. Sądzę, że składowe harmoniczne i ich rozłożenie równie mocno wpływa na ogólnie wrażenie werwy i dynamiki systemu co na barwę. I jeżeli tak jest, to jest to zaskoczenie. W muzyce na żywo liczy się głównie czas wejścia instrumentów i wyczucie rytmu grajków, ale już w kiepskich akustycznie kościołach z podbijaniem i wycinaniem składowych, muzyka potrafi nie zagrać. Zespół górali w ciasnej knajpie zawsze zatrzęsie kuflami z piwem :), bo i akustyka sprzyja.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 11-01-2021, 18:53
Hahaha, rzeczywiście, na drugim nagraniu aż razi to "złe wejście".
To intrygujące, że po korekcji to inaczej brzmi u Ciebie.
Natomiast na pierwszym nagraniu dźwięk tego instrumentu jest wielokrotnie słabiej nagrany, ale odnoszę wrażenie, że efekt "nie zgrania się z resztą zespołu" też występuje, ale przez takie a nie inne nagranie jest słabo słyszalny.
Ja to odsłuchiwałem na słuchawkach i wydaje się, ze czasowe zgranie wtedy jest perfekcyjne, czyli taki kontrowersyjny utwór chyba.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 11-01-2021, 22:20
Za pomocą DSP nie zastąpisz adaptacji akustycznej pokoju. Najwyżej dostosujesz pasmo w danym punkcie, pogarszając w innym. Można sporo poprawić, ale cudów nie będzie bez dostosowania pokoju.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 12-01-2021, 08:16
.na drugim nagraniu aż razi to "złe wejście"
Prawda? Może wzorem prawdziwych fili podchodzących bardzo systematycznie do odsłuchu, powinienem go wozić w zamykanej zamkiem walizce z kolekcją CD zabijających system? ;)
Czy "poprawiając" cyfrowo dźwięk w miejscu odsłuchu miałeś wyrzuty sumienia? Spotkałem się już z argumentami pt dźwięk ma być czysty, taki jak w oryginale, DSP psuje dźwięk itd...


pogarszając w innym
Inne (miejsce odsłuchu) mnie nie interesuje, ale jeżeli DSP wyciął najbardziej kapryśne mody z zakresu 30-80 Hz, to poprawa będzie słyszalna w każdym miejscu pomieszczenia.
Przygotowanie pokoju zawsze jest dobre dla dźwięku i cały czas coś tam poprawiam.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 12-01-2021, 14:11
Inne (miejsce odsłuchu) mnie nie interesuje, ale jeżeli DSP wyciął najbardziej kapryśne mody z zakresu 30-80 Hz, to poprawa będzie słyszalna w każdym miejscu pomieszczenia.
Przygotowanie pokoju zawsze jest dobre dla dźwięku i cały czas coś tam poprawiam.

Dana górka lub dołek mogą pochodzić z wielu odbić z różnych miejsc pokoju i trochę rozjechanych w czasie. O ile gołą charakterystykę "popoprawiasz" to rozjazdy, dudnienia i inne nadal zostaną choć z inną apmlitudą. Będą mniej uciążliwe ale nadal będą. Adaptacji akustyki nic tu nie zastąpi.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 12-01-2021, 14:43
Sorry za prowokacyjny styl pisania, ale wierzcie mi: biorę do serca wszystkie Wasze uwagi. Zdobywam nowe doświadczenia w zupełnie obcym mi temacie, nie jestem pyszałkiem i doceniam uwagi ;)
Ps właśnie dostałem informację o jutrzejszej dostawie okien. Będą głębiej osadzone i już to wymusi remont pokoju...
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 12-01-2021, 14:45
pogarszając w innym
Inne (miejsce odsłuchu) mnie nie interesuje, ale jeżeli DSP wyciął najbardziej kapryśne mody z zakresu 30-80 Hz, to poprawa będzie słyszalna w każdym miejscu pomieszczenia.
Przygotowanie pokoju zawsze jest dobre dla dźwięku i cały czas coś tam poprawiam.
Znajdziesz miejsca w pokoju, gdzie nie tylko podbija dźwięk, ale też go niweluje. To nie jest tak, że jakaś częstotliwość jest podbita w całym pokoju i obniżenie głośności pomoże w każdym miejscu. Spróbuj różnych symulatorów pomieszczeń. Jeden jest w programie Room EQ Wizard, inny znalazłem na stronie sklepu https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Współczuję ludziom, co mają pokój w kwadracie tak, jak ja.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 12-01-2021, 16:22
Znajdziesz miejsca w pokoju..

Może nie wyjaśniłem, ale ten etap mam za sobą. Po zrobieniu kolumn 10 lat temu wiedziałem, że nisko schodzą, ale w miejscu odsłuchu nie słyszałem częstotliwości strojenia - 22Hz. Celem było usłyszenie najniższych częstotliwości systemu w miejscu odsłuchu. dalsze kombinacje z półkami i meblami miały zmniejszyć czas pogłosu i zminimalizować mody. Niestety, modów najbardziej dokuczliwych (nie zagracając pokoju bass trapami) nie udało się zwalczyć. Zrobił to w 10 minut DSP. 
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 12-01-2021, 16:31
W moim wypadku też adaptacja akustyczna pójdzie w parze z korekcją DSP.
Skoro dźwięk ma być najczystszy, to oznacza mniej zniekształceń.
Ostatnim elementem w torze, na który mamy wpływ, to pokój.
Zatem adaptacja akustyczna to przecież nic innego jak pasywna korekcja, minimalizująca zniekształcenia od pokoju.
DSP natomiast to rodzaj korekcji poprzez sprzężenie zwrotne - razem z adaptacją akustyczną są w stanie dostarczyć dźwięku czystszego niż bez ich ingerencji w sygnał.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 13-01-2021, 13:30
To nie jest tak, że jakaś częstotliwość jest podbita w całym pokoju i obniżenie głośności pomoże w każdym miejscu.
Ok ale w tym colcolcol ma rację, siedzi i słucha tam gdzie siedzi a w innych miejscach pokoju choćby i potop.
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 20-01-2021, 08:18
Jest problem, bo dawno tyle czasu nie spędzałem na słuchaniu ;)
Aktualne ustawienia są ok, ale odczuwalny jest nadmiar wysokich. Dla mnie za jasno mimo opadającej ch-ki. Z kolei osłabionego basu mogłoby być więcej. Odpuszczę kolejne pomiary do czasu ukończenia remontu pokoju z wstawieniem paneli akustycznych w miejscach pierwszych odbić od ścian. Dojdą zasłony, zmieni się w niewielkim stopniu geometria pokoju i po ogarnięciu tego, będzie czas na docelowe ustawianie. 
Dołki w okolicach 50 i 80 Hz wynikają prawdopodobnie z miejsca odsłuchu przy ścianie. Ona też będzie wytłumiona panelem pochłaniająco-rozpraszającym.
DSP w niewielkim stopniu podbija i jak się wydaje, głównie "zabija".
Tytuł: MiniDSP SHD
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 29-08-2021, 07:44
Podłączony przez kabel do sieci nie zrywa połączeń i wznawia je nawet po wylogowaniu z Bubbleupnp. Gra identycznie jak przez wi-fi :)
Jest nowa funkcja a raczej funkcjonalność, na którą wpadłem po pomiarach.
Są cztery łatwo dostępne "banki", na których można zapisać różne, oczekiwane ustawienia. Np ciche słuchanie z podbitymi skrajami pasma na jednym, ulubione przy średnim poziomie odsłuchu i kolejne dla głośnego słuchania z miarę wyrównanym pasmem. Różne ustawienia filtrów można wykorzystać również pod konkretną muzykę.
DSP daje nieprawdopodobne możliwości zabawy barwami. Moim testem na dobrą średnicę są głosy a szczególnie kobiece.
Jedno jest pewne: nie ma czegoś takiego jak "wierne odtworzenie materiału". Jest to mit uświadamiany m.in przez szybki dostęp do wielu, czasami skrajnie różnych ustawień filtrów.