Audiohobby.pl

Samodzielna naprawa przetworników Stax Lambda Pro z 1982 r.

Krzysztof_M

  • 1469 / 5279
  • Ekspert
13-12-2020, 00:42
I jak poszła naprawa? Jakieś wieści z placu boju?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
04-12-2021, 21:31
I jak poszła naprawa? Jakieś wieści z placu boju?
jakiś czas temu wydawało mi się że widziałem jak opisywałeś proces podmiany membran na takie własnej produkcji... aktualnie sobie konstruuję własne przetworniki od podstaw i mam problem ze znalezieniem dostawcy folii bopet w polsce / europie który oferowałby grubości poniżej 5 μm - byłbym wdzięczny jakbyś uchwylił rąbka tajemnicy kto takie rzeczy u nas produkuje ;) (na pewno sporo szukania by to zaoszczędziło)
« Ostatnia zmiana: 04-12-2021, 21:33 wysłana przez whero2 »

Krzysztof_M

  • 1469 / 5279
  • Ekspert
05-12-2021, 01:16
Zmartwię Cię - u nas w (w UE) nikogo takiego nie znalazłem. Szukałem tego na ebayu, swoje folie kupiłem dobre 7-8 lat wstecz.
Jak obecnie to wygląda to nie wiem. Nie szukałem też lokalnie zamienników, z pewnością są takie, ale czy sprzedadzą detaliczne ilości zamiast 10 km? Jeśli znajdziesz coś lokalnie to pochwal się, będzie to cenne.

I może otworzysz swój wątek o tych przetwornikach? Chętnie pokibicuję :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
05-12-2021, 12:08
Zmartwię Cię - u nas w (w UE) nikogo takiego nie znalazłem. Szukałem tego na ebayu, swoje folie kupiłem dobre 7-8 lat wstecz.
Jak obecnie to wygląda to nie wiem. Nie szukałem też lokalnie zamienników, z pewnością są takie, ale czy sprzedadzą detaliczne ilości zamiast 10 km? Jeśli znajdziesz coś lokalnie to pochwal się, będzie to cenne.

I może otworzysz swój wątek o tych przetwornikach? Chętnie pokibicuję :)
no to trzeba będzie poszukać - na razie porządkuję wszystkie elementy układanki i oceniam które pomysły realizować na początku i jak postępować naprzód... jak zacznę proces już konkretnie od zera (wcześniej jedynie modyfikowałem przetworniki staxa) to zacznę dokumentować fotograficznie i założę temat ;) (ale to pewnie i tak blisko roku naprzód - pewnie się postaram wsunąć próbki pokrytych membran pod SEM i sprawdzić jednolitość powłok ;) )

Krzysztof_M

  • 1469 / 5279
  • Ekspert
06-12-2021, 00:20
Zmartwię Cię - u nas w (w UE) nikogo takiego nie znalazłem. Szukałem tego na ebayu, swoje folie kupiłem dobre 7-8 lat wstecz.
Jak obecnie to wygląda to nie wiem. Nie szukałem też lokalnie zamienników, z pewnością są takie, ale czy sprzedadzą detaliczne ilości zamiast 10 km? Jeśli znajdziesz coś lokalnie to pochwal się, będzie to cenne.

I może otworzysz swój wątek o tych przetwornikach? Chętnie pokibicuję :)
no to trzeba będzie poszukać - na razie porządkuję wszystkie elementy układanki i oceniam które pomysły realizować na początku i jak postępować naprzód... jak zacznę proces już konkretnie od zera (wcześniej jedynie modyfikowałem przetworniki staxa) to zacznę dokumentować fotograficznie i założę temat ;) (ale to pewnie i tak blisko roku naprzód - pewnie się postaram wsunąć próbki pokrytych membran pod SEM i sprawdzić jednolitość powłok ;) )
Widzę tutaj nie wąskie podejście do tematu - bardzo mnie to cieszy, trzymam kciuki za dalszy rozwój :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

radwoc

  • 6 / 1257
  • Nowy użytkownik
30-01-2022, 03:37
I jak poszła naprawa? Jakieś wieści z placu boju?

Cześć, nie dawałem znaku przez ponad rok, bo nie miałem kiedy się zabrać do składania "kanapki".
Aż do teraz, kiedy to trafiłem na nieoczekiwaną kwarantannę i odgrzebałem wszystkie zaległe naprawy.

Szybkie podsumowanie:
Ostatecznie zrezygnowałem z poszukiwania siateczki na zewnętrznej warstwie
i wykonałem - za Twoją radą - podwójną mocno pogniecioną foliówkę śniadaniową.
Przetworniki do membrany kleiłem klejem UHU, a folie do przetworników tym lakierem, który poleciłeś. Ten lakier schnie w miarę powoli, a przy okazji zachowuje sporą lepkość i świetnie się nadał podczas naciągania folii.
Folię odciąłem prawie do krawędzi, a 1mm nadmiary delikatnie podgrzałem zapalniczką.
Potem musiałem jeszcze dokleić ramkę czarnej metalowej siatki (lakierem), następnie metalową siatkę i jej ramkę (UHU) i całość do obudowy, też UHU. Na każdym etapie ściskałem czarnymi dużymi spinaczami papierniczymi.
Całość składania-klejenia-schnięcia trwała około 4 godzin.

Przetworniki kąpałem w izopropanolu w myjce ultradźwiękowej, oczywiście wszystko
super-sterylnie, z delikatnym dmuchaniem powietrzem.
Coś zrobiłem, czego nie polecałeś, a mianowicie umyłem membranę izopropanolem. Wiem, ryzykowne, ale niestety musiałem, wyglądała bardzo słabo, była brudna. Więc wylałem na nią odrobinę izopropanolu, delikatnie rozprowadziłem i przecierałem patyczkiem z watą te widoczne zabrudzenia, potem wylałem alkohol i poczekałem aż wyschnie. Nie wiem, czy coś usunąłem, ale membrana działa, więc może napylona warstwa jest
jednak "mocniejsza" niż izopropanol.

Przesterów żadnych nie ma, przetwornik gra dobrze. Jest jednak tak, jak wspominałeś: przy dwustronnej folii nieco zmniejszyła się słyszalność wysokich tonów (co do niskich tonów nie słyszę specjalnej różnicy). Dlatego wrócę pewnie do wymiany zewnętrznej folii na siateczkę, jak tylko znowu znajdę chwilę (i siateczkę).

Mam nadzieję zrobić jeszcze pomiary porównawcze obu przetworników.

Krzysztof_M Jeszcze raz dzięki za pomoc i cenne uwagi, dużo mnie nauczyło serwisowanie tego przetwornika. Przede wszystkim cierpliwości i czystości pracy. Odczarowałeś elektrostaty i dałeś wiarę w samodzielny serwis. Dzięki.

Moje oczy i uszy kierują się teraz w stronę innych przetworników niż elektrostatyczne, mianowicie słuchawek Audeze LCD-X, Focal Clear MG Professional i HEDD HEDDphone. Zwłaszcza te ostatnie z przetwornikiem AMT mnie ciekawią.

Pozdrawiam.
Radek

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
30-01-2022, 10:48
Zmartwię Cię - u nas w (w UE) nikogo takiego nie znalazłem. Szukałem tego na ebayu, swoje folie kupiłem dobre 7-8 lat wstecz.
Jak obecnie to wygląda to nie wiem. Nie szukałem też lokalnie zamienników, z pewnością są takie, ale czy sprzedadzą detaliczne ilości zamiast 10 km? Jeśli znajdziesz coś lokalnie to pochwal się, będzie to cenne.

I może otworzysz swój wątek o tych przetwornikach? Chętnie pokibicuję :)
no to trzeba będzie poszukać - na razie porządkuję wszystkie elementy układanki i oceniam które pomysły realizować na początku i jak postępować naprzód... jak zacznę proces już konkretnie od zera (wcześniej jedynie modyfikowałem przetworniki staxa) to zacznę dokumentować fotograficznie i założę temat ;) (ale to pewnie i tak blisko roku naprzód - pewnie się postaram wsunąć próbki pokrytych membran pod SEM i sprawdzić jednolitość powłok ;) )
Widzę tutaj nie wąskie podejście do tematu - bardzo mnie to cieszy, trzymam kciuki za dalszy rozwój :)
znalazłem źródło bopet'u 1-2um na membrany do przetworników, znajomy zakupił nowe CNC i zgodził się na pomoc przy tworzeniu statorów (chcę spróbować jaki efekt będzie miało wykonywanie perforacji nie prostopadłych do płaszczyzny - powinno wpłynąć na odpowiedź fazową mechanicznego tłumienia przetwornika przy wyższych głośnościach dla środkowego regionu membrany)
... co do powłok to czekam wciąż aż PG wróci do normy - mam nadzieję na możliwość skorzystania z ich napylarek - skala grubości powłok jest dosyć niestandardowa żebym chciał próbować z komercyjnym zakładem a koszty materiałów są w rzędzie set a nie kilkudziesięciu złotych

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
30-01-2022, 10:50
odnośnie obudowy to poszukuję hifiman'ów kształtem pochodnych he1000 (oczywiście najlepiej używanych z uszkodzonymi przetwornikami jako donor) - co sądzicie o takim "swapie"?

Krzysztof_M

  • 1469 / 5279
  • Ekspert
30-01-2022, 12:02
znalazłem źródło bopet'u 1-2um na membrany do przetworników, znajomy zakupił nowe CNC i zgodził się na pomoc przy tworzeniu statorów (chcę spróbować jaki efekt będzie miało wykonywanie perforacji nie prostopadłych do płaszczyzny - powinno wpłynąć na odpowiedź fazową mechanicznego tłumienia przetwornika przy wyższych głośnościach dla środkowego regionu membrany)
... co do powłok to czekam wciąż aż PG wróci do normy - mam nadzieję na możliwość skorzystania z ich napylarek - skala grubości powłok jest dosyć niestandardowa żebym chciał próbować z komercyjnym zakładem a koszty materiałów są w rzędzie set a nie kilkudziesięciu złotych
Gratulacje, liczę na nowy wątek wkrótce założony, nie ma się co tu podpinać.
Nie zapomnij opisać też w jaki sposób zamierzasz przeprowadzać testy potem.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −