Audiohobby.pl

Unitra ZRK ZK246

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
01-11-2020, 10:31
Ja z tego nic nie rozumiem już, to w końcu prędkość jest niezależna od zasilania tego konkretnego silnika czy nie?

tomek05

  • 176 / 1647
  • Aktywny użytkownik
01-11-2020, 11:44
Ja dziękuję.
Co się bulwersujesz,  silnik szeregowy jak sama nazwa mówi ma uzwojenia stojana i wirnika połączone w szereg. Są to silniki posiadające uzwojenie stojana, wirnika i komutator. Takie są stosowane w elektronarzędziach, pralkach, odkurzaczach itp. Mogą być wykonane na prąd przemienny jak i stały. W nich obroty są faktycznie zależne od napięcia.

Silnik asynchroniczny nazywany również indukcyjnym nie ma komutatora i co za tym idzie nie ma uzwojenia na wirniku, wirniki są klatkowe. Prędkość jest zależna od częstotliwości w sieci a nie napięcia.
Częstotliwość 50Hz odpowiada prędkości synchronicznej 3000 obrotów na min. chyba że silnik posiada dwie pary biegunów to wtedy uzyskujemy 1500 obrotów na min.
Tego rodzaju silniki są tylko na prąd przemienny.

Gdzie zatem widać w silniku z ZK246 szczotki i uzwojenie wirnika?

Na zdjęciach wirnik i silniki asynchroniczne oraz silnik z ZK246, ostatnie zdjęcie to wirnik silnika szeregowego.
« Ostatnia zmiana: 01-11-2020, 11:51 wysłana przez tomek05 »

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
01-11-2020, 13:29
Nie mam pojęcia co mi wlazło do oczu, że zapomniałem jaki tam jest silnik. Te rzeczywiście nie dają się regulować napięciem.
Moja wina. I myślę, że moja wiedza jest GÓWNO WARTA przy twojej.

tomek05

  • 176 / 1647
  • Aktywny użytkownik
01-11-2020, 13:42
Oj tam, oj tam każdemu się może zdarzyć. Mylić się ludzka rzecz :-) Mnie też się czasem coś pokrzaczy :-)
Te rzeczywiście nie dają się regulować napięciem.
Dają się regulować ale nie napięciem tylko częstotliwością. Elektroniczny falownik załatwia sprawę.
A i jeszcze jedna ważna rzecz dotycząca silników asynchronicznych, mają jeden kierunek wirowania. Aby zmienić obroty z L na P trzeba obrócić o 180 stopni wirnik.
Przykładem dzisiejszych silników asynchronicznych są tkzw. inwerterowe np. w pralkach. Trójfazowe połączone w gwiazdę sterowane z elektronicznego falownika PWMem.

W starych pralkach bez elektroniki ogarniali takie silniki i miały nawet dwie prędkości a nawet rewersy.
Ciekawe czy ktoś wie jak to się robi?
« Ostatnia zmiana: 01-11-2020, 13:53 wysłana przez tomek05 »

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
01-11-2020, 13:58
AUDIOTON PROSZĘ O WYKASOWANIE TYCH GŁUPOT, KTÓRE NAWYPISYWAŁEM TUTAJ
Kiedyś na AS.pl Konstanty pisał, że silniki w szpulakach są prędkościowo zależne od częstotliwości, owszem tak, ale trzy-fazowe (takie z kondensatorem rozruchowym). W tym i w podobnych magnetofonach, polskich jedno silnikowych, są silniki jednofazowe szeregowe, a tych prędkość zależy od napięcia zasilania. Te także dają się sterować sygnałem PWM, są na A...o dostępne takie do max 40pln. Można by taki użyć do sterowania prędkością tego silnika.
DZIĘKUJĘ

tomek05

  • 176 / 1647
  • Aktywny użytkownik
01-11-2020, 14:32
AUDIOTON PROSZĘ O WYKASOWANIE TYCH GŁUPOT, KTÓRE NAWYPISYWAŁEM TUTAJ
Kiedyś na AS.pl Konstanty pisał, że silniki w szpulakach są prędkościowo zależne od częstotliwości, owszem tak, ale trzy-fazowe (takie z kondensatorem rozruchowym). W tym i w podobnych magnetofonach, polskich jedno silnikowych, są silniki jednofazowe szeregowe, a tych prędkość zależy od napięcia zasilania. Te także dają się sterować sygnałem PWM, są na A...o dostępne takie do max 40pln. Można by taki użyć do sterowania prędkością tego silnika.
DZIĘKUJĘ

Następny "orzeł" ten Konstanty trójfazowe silniki :-)
Kondensator rozruchowy występuje TYLKO w silnikach synchronicznych, te nie są w stanie same wystartować.
A trójfazowy czy jedno nic nie ma do rzeczy, zasada działania ta sama.

I tak to jest z tym internetem, każdy pisze co mu ślina na język przyniesie a następni powielają te bzdury.
Korzystać z neta trzeba umieć. To fantastyczny wynalazek tylko nie wszyscy powinni mieć do niego dostęp :-)

Tu przykład jakiegoś idoty, teraz drugi idiota obejrzy i nieszczęście gotowe.
https://youtu.be/Dsbt3mOm_3M
Takich przykładów jest na pęczki.
« Ostatnia zmiana: 01-11-2020, 14:39 wysłana przez tomek05 »

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
01-11-2020, 15:06
AUDIOTON PROSZĘ O WYKASOWANIE TYCH GŁUPOT, KTÓRE NAWYPISYWAŁEM TUTAJ
Kiedyś na AS.pl Konstanty pisał, że silniki w szpulakach są prędkościowo zależne od częstotliwości, owszem tak, ale trzy-fazowe (takie z kondensatorem rozruchowym). W tym i w podobnych magnetofonach, polskich jedno silnikowych, są silniki jednofazowe szeregowe, a tych prędkość zależy od napięcia zasilania. Te także dają się sterować sygnałem PWM, są na A...o dostępne takie do max 40pln. Można by taki użyć do sterowania prędkością tego silnika.
DZIĘKUJĘ

Arturo jak jest coś do zmienienia lub usunięcia to napisz mi dokładnie co i jak ma to wyglądać. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
01-11-2020, 16:20
Czyli reasumując  w magnetofonie ZK246 jest silnik , którego prędkość jest niezależna od podanego napięcia.
Wpływ na prędkość jego obrotów może mieć częstotliwość napięcia w sieci jeśli chodzi o zasilanie.
I tutaj mamy w tym temacie już jasność.

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
01-11-2020, 19:02
Arturo usunąłem to co zaraportowałeś.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
01-11-2020, 19:56
Na schemacie mamy rezystory 124 i 124 przy głośnikach, są one w magnetofonie duże i jeden jest taki nieszczególnie cały co widać na foto po prawej stronie.
Co będzie zamiennikiem dobrym, coś z tego ?
https://allegro.pl/kategoria/rezystory-duzej-mocy-powyzej-2w-67263?string=4%2C7%20ohm%205W%20Rezystor&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-2-0717

Czy zamiast czyścić przełącznik 6 pozycyjny nie lepiej by było go zmienić na nowy chyba taki sam jest ?

« Ostatnia zmiana: 01-11-2020, 20:37 wysłana przez Hammer »

tomek05

  • 176 / 1647
  • Aktywny użytkownik
01-11-2020, 20:50
Na schemacie mamy rezystory 124 i 124 przy głośnikach, są one w magnetofonie duże i jeden jest taki nieszczególnie cały co widać na foto po prawej stronie.
Co będzie zamiennikiem dobrym, coś z tego ?
https://allegro.pl/kategoria/rezystory-duzej-mocy-powyzej-2w-67263?string=4%2C7%20ohm%205W%20Rezystor&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-2-0717
Mogą być, w oryginale jest 4,7 ohm 6W  a te z linka 5W.  Jak nie będziesz grał głośno to wytrzyma ale lepiej szukaj 10W
Byle nie druciaki, kup ten:
https://allegro.pl/oferta/rezystor-metalizowany-mox-10w-4-7ohm-5-7310551518
albo ten:
https://allegro.pl/oferta/rezystor-ty-ohm-superes-4-7ohm-10w-bezindukcyjny-7023807440
Oczywiście wymień obydwa.
Czy zamiast czyścić przełącznik 6 pozycyjny nie lepiej by było go zmienić na nowy chyba taki sam jest ?
Niestety nie jest taki sam, myślę że nie kupisz nic co by się tam nadało chyba że oryginał NOS ale przypuszczam jego że stan nie będzie lepszy od tego co masz w magnetofonie.
Pozostaje regeneracja.

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
02-11-2020, 19:49
AUDIOTON PROSZĘ O WYKASOWANIE TYCH GŁUPOT, KTÓRE NAWYPISYWAŁEM TUTAJ
Kiedyś na AS.pl Konstanty pisał, że silniki w szpulakach są prędkościowo zależne od częstotliwości, owszem tak, ale trzy-fazowe (takie z kondensatorem rozruchowym). W tym i w podobnych magnetofonach, polskich jedno silnikowych, są silniki jednofazowe szeregowe, a tych prędkość zależy od napięcia zasilania. Te także dają się sterować sygnałem PWM, są na A...o dostępne takie do max 40pln. Można by taki użyć do sterowania prędkością tego silnika.
DZIĘKUJĘ

Arturze, zrobiłeś jakiś błąd, pod tym cytatem, to nie jest mój wpis. Piszę to dla jasności.

Tomku - racja, zmiana prędkości zależy tu od zmiany częstotliwości sieci, nie napięcia i to z tym ponoć były problemy jeszcze w latach 70/80. Popieprzyło mi się, sorki.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
03-11-2020, 20:42
Sorry Jakubie, ale nie idzie teraz tego sprawdzić bo Wojciech skasował ten post, a ja nie mam pojęcia jak to się stało, że to niby Ciebie cytowałem.

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
04-11-2020, 15:24
Widocznie przez pomyłkę kliknąłeś nie tam, gdzie trzeba ;) No ale wyjaśnione. Nic się nie dzieje.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub