Audiohobby.pl

Denon DRM-740

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 11:01
Na wstępie chciałbym się przywitać ze wszystkimi na forum. Czytam forum namiętnie od bardzo długiego czasu, biernie.
Przyszedł czas na rejestrację, gdyż zmagam się z problemem, albo tylko mi się wydaje.
Nabyłem jakiś czas temu decka jak w temacie. Wszystko pięknie, ładnie odtwarza, nic się nie wkręca, taśmy nie gniecie itp, ale...
No właśnie, jest pewne ale, otóż gdy nagrywam na kasetę typu pierwszego, czyli żelazo, to bez włączonego dolby przy odsłuchu, szum straszny, przynajmniej tak mi się wydaje. Na chromie oczywiście mniej, na metalu jeszcze nie sprawdzałem. Natomiast z włączonym dolby, szum adekwatnie mniejszy, ale jakość wysokich pozostawia dużo do życzenia. Jest ich mało. Bez włączonego dolby tez przy odsłuchu szału nie ma, ale lepiej.

W czasach gdy kasety były w kioskach, miałem decka Sanyo już nie pamietam modelu, ale pamietam, że jak nagrałem taśmę to moim zdaniem grało duuuużo lepiej.

Ciekawostka, gdy nagram ciszę, to tak jakby szum w nagraniu był większy niż na taśmie gdzie nie ma nagrania... hmmm?

Może coś trzeba zrobić typu demagnetyzacja?
Nigdy tego nie robiłem, wiec nie wiem jak się za to zabrać.

Jeśli trzeba mogę wstawić próbki jakiegoś nagrania na życzenie.

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 11:42
Kurczę, nie napisałem, że np kasety fabrycznie nagrane, odtwarza lepiej niż te nagrane przez moją osobę, to znaczy fabryczne jakby mają „lepszą” górę i mniej szumu bez włączonego dolby.
Moje nagranie wykonane w dolby B i odsłuch bez dolby, szumi dużo mocniej niż fabryczne nagrania.

Wiem ze taśma musi szumieć, ale chyba nie aż tak?

Chyba, że to tak ma być :) a ja się czepiam niepotrzebnie?
Po południu zrobię próbki nagrań i załączę, może ktoś rozwieje moje wątpliwości.

Co do samego urządzenia, naprawdę działa spoko, w miarę cicho, żadnych problemów z wysterowaniem wskaźników czy spadków „po taśmie” jak w źródle wskaźniki tak po taśmie. Głowice czyste, mechanicznie żadnych problemów...

Tak ma być, czy się czepiam niepotrzebnie tego decka? :)

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
03-09-2020, 12:32
Witaj. Problemem w tym wypadku jest układ dolby, a mianowicie jego rozstrojenie. Elementy dyskretne które znajdujące się wokół układu ulegają jakby degradacji... co za tym idzie wartości przede wszystkim kondensatorów się zmieniają i cała kalibracja toru przeprowadzona w fabryce bierze w łeb. Magnetofon nadaje się do przejrzenia wymiany poszczególnych elementów na nowe i powtórnej kalibracji, czyli wymaga porządnego serwisu. To akurat normalny objaw tego stanu rzeczy. Na jednych taśmach nagranych tylko z dolby B czyli tymi "firmowymi" bedzie dobrze a na innych nie tak jak to opisałeś.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 12:59
Dziękuję za odpowiedź.
Czyli jednym słowem dolby padło?
Czyli może odpuścic nagrywanie w dolby?, bo na dobry serwis, u mnie w okolicy niestety nie ma co liczyć :(

Cieszę się, że to Ty mi odpowiedziałeś, bo mam jeszcze jedno pytanie.
Pokretło BIAS...
gdy ustawione jest po środku, na każdej taśmie jaka mam, wysokich prawie nie ma, sa przytłumione, jedynie nagranie w pozycji na minimum jest ok.
Tak ma być? Nie ma znaczenia czy chrom czy ferro, efekt taki sam, choć chrom wiadomo lepiej.

Zamieszcze poźniej próbki nagrań, w wolnej chwili ocenisz czy jest dobrze?

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
03-09-2020, 13:46
Nagrywanie z dolby ja bym sobie odpuścił, chyba że faktycznie szum aż tak bardzo Cię drażni... ale jeśli zdecydujesz się na nagrywanie z dolby to magnetofon wymaga serwisu. Dolby może nie "padło", co po prostu wymaga pewnych zabiegów jak np. wymiana przede wszystkim kondów elektrolitycznych i późniejszego skalibrowania całości do wartości fabrycznych.

Odnośnie Biasu. To pokrętło w pozycji środkowej czyli na "godzinę 12" jakby nic nie wnosi i nic nie dodaje ze swojej strony tak najprościej mówiąc. Odnośnie wysokich tonów oczywiście, ale jeśli na pozycji maksymalnie w lewo (czyli "-") masz dopiero jakieś różnice, (wysokie wracają do normalności) to jest coś nie tak albo z magnetofonem albo z kasetą na której nagrywasz. Bo takie ustawienie powinno być w pozycji "godziny 12" czyli na "0".
Pierwsze co bym sprawdził:
- stan rolek i wałków czy są czyste.
- stan pasków napędowych wewnątrz mechanizmu czy nie są luźne.
- rozmagnesować głowice.
- spróbować nagrania na czystej nowej taśmie, czy jest dobrze czy nie. (bias pozycja 0, i bez żadnego dolby )

Jeśli nowa taśma będzie nagrywana poprawnie to odrazu wskaże nam problem. Jeśli zaś nawet na nowej taśmie magnetofon będzie nagrywać źle trzeba by go przeserwisować.

poniżej wycinek z instrukcji Denon-a DRM-740 tłumaczący w prosty sposób do czego służy pokrętło bias:
« Ostatnia zmiana: 03-09-2020, 13:52 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 15:51
Wszystko rozumiem to co piszesz odnośnie bias.
Może źle wytłumaczyłem. Gdy pokrętło jest w pozycji zero, to ten dźwięk wysokich jest słaby, oczywiście płynnie regulując w lewo czy tam w prawo, zmienia się płynnie, tylko że tak powiem, mało. Jak wrócę z fizjoterapii wrzucę jakieś przykładowe krótkie nagranie z opcjami dolby (b i c i bez) oraz z płynnym przejściem regulując bias.
Kasety na których nagrywam to „nówki sztuki”.
Odpakuję do testu TDK CDing2 i jako ferro Basf ferro super.

Może się okazać, że po prostu wyolbrzymiam problem którego nie ma, bo dwadzieścia pare lat słuchania CD jednak wypacza słuch :)

Dlatego jak zapodam pliki (na jakiś serwis hostingowy, albo coś), proszę o ocenę. Będę wdzięczny.

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 17:52
Dobra, więc tak:
Nagrania dokonane na czystych NOWYCH taśmach.
Ferro to Emtec Ferro Extra I
Chrom to TDK CDing2

Objaśnię:
plik nr 1 - szum czystej nowej taśmy
nr 2 - szum nagrania z zerowym sygnałem
nr 3 - utwór nagrany bez dolby i odtworzony bez dolby
nr 4 - utwór nagrany w dolby B i odtworzony w dolby B
nr 5 - utwór nagrany w dolby C i odtworzony w dolby C
nr 6 - utwór nagrany bez dolby i odtworzony bez dolby z regulacją BIAS od 0 do minimum (w lewo) początek to 0 koniec to minimum.

no i orginał do porównania z CD :)

Bardzo, ale to bardzo proszę o posłuchanie i powiedzenie mi wprost, czy mam urojenia (albo złe taśmy kupuję do niego), czy deck ma lecieć na sprzedaż (serwisu tu nie znajdę w promieniu 150km) :(

Wyjaśniam pomniejsze:
Tor tasmy wyczyszczony po mojemu, czyli po staremu - spirytusem :)
Głowica czysta jak kryształ.
Skos od nowości nie ruszany, lakier na śrubach, a wiem bo to od kumpla, który miał od nowości :)

link do dysku google, aby pobrać nagrania, są minutowe max chyba, czysty WAV:
https://drive.google.com/drive/folders/1BVOaDxPXS-DKAPTh9ewutolWx8ZfUWRd?usp=sharing

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 18:04
W czasach gdy kasety były w kioskach, miałem decka Sanyo już nie pamietam modelu, ale pamietam, że jak nagrałem taśmę to moim zdaniem grało duuuużo lepiej.

Już wiem co to było :) SANYO RD-400. Naprawde jakość była jak na dwugłowicowca - Wypas, jak to mówią :)

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
03-09-2020, 19:36
Więc tak moim zdaniem ten Denon tak nagrywa jakby z pod kotary...  Na końcowym fragmencie (nr. 6 chrom ) regulacja biasu w nagraniu na chromie jest słyszalna jak cholera. Ale z kolei na żelazie także utwór nr.6 różnica znikoma. Coś jest nie tak z tym magnetofonem. Jak możesz to pokaż na zdjęciu jak wygląda tor prowadzenia taśmy czyli głowice i rolki. Ale obstawiam to że po prostu wymaga regulacji i prawdopodobnie wymiany "kilku" kondów.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
03-09-2020, 19:48
Była niedawno 740 na allegro ale mnie ktoś przelicytował, tam było uszkodzenie coś z balansem opisywane chyba i coś jeszcze, może to ten .............   od elvisa ?

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 20:06
Kurczę...
Zdjęcia według prośby.
No i panowie prośba o poradę co robić? Sprzedać to, czy naprawiać, aczkolwiek nie mam gdzie, chyba że pomożecie i sami ogarniemy?

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
03-09-2020, 20:25
prawa rolka do wymiany wg mnie bo twarda jest i świeci się

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 20:31
Jest to do ogarnięcia, bo są rolki dostępne, ale raczej ten element nie wpływa na dźwięk jak opisał kolega AUDIOTONE.
Proszę o doradztwo - naprawiać (z waszą pomocą) czy sprzedać i kupić coś innego?

Czułem na ucho, że to nie nagrywa jak dawniej :)

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
03-09-2020, 20:40
Rolki nie wpływają ? wpływają na naciąg taśmy co też wpływa na dźwięk.

Bercik

  • 57 / 1333
  • Użytkownik
03-09-2020, 20:46
Nie no spoko, tylko jak pisałem, taśmy fabryczne grają dobrze.