Audiohobby.pl

kolumny marzeń

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
21-08-2020, 16:23
ostatnio podobaja mi sie systemy aktywne, konkretnie bawie sie dwoma i dsp ma dla mnie wysoki potencjal sluchalnosci czyli tego o co w calej tej zabawie moim zdaniem chodzi ;-)


z zastrzezeniem o jakim Bacek wspomnial, za duzo nie korygowac, bo siada.
https://banbye.pl polecam :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
18-07-2021, 18:44
to będzie banalne co powiem, bo sam stosuję dokładnie przeciwne podejście do tematu.

Dla mnie taka kolumna marzeń jest konstrukcja przypominająca Tonsil Pulse  w swojej idei. Nie chodzi konkretnie o tę konstrukcję tylko o zasadę działania. Użycie głośników o bardzo szerokim zakresie częstotliwości wykonane tak by odtwarzały go maksymalnie równo i tym samy dało sie je połączyć prosta zwrotnicą. na przykład elektrycznie 1 rzędu do tego uwzględniająca naturalne spadki charakterystyk tak by nie trzeba przebiegów dodatkowo korygować pułapakami  i obwodami zobla.

Do tej pory nie spotkałem zadowalająco brzmiących konstrukcji tego typu. W ogóle bardzo mało jest głosników konstruowanych do takich zastosowań.
Puse brzmią strawnie ale z oczywistymi ograniczeniami technologicznymi. Może powinienem popracować nad taka konstrukcją?

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
19-07-2021, 21:58
nie wiem co napisac :-) tez uwazam ze ma to sens jesli przetworniki same tak chca

https://banbye.pl polecam :-)

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
22-07-2021, 11:55
Po sklepach nie łażę, opinii o kolumnach nie czytam, odsłuchów gotowców nie robię.  Mam tak już hmmmm...   z 10 lat przynajmniej.
Nie natrafiłem na takie co by mi pasowały najbardziej.
Do tego co mam w marzeniach (dźwiękowych) najbardziej zbliża się wyrób kolumnopodobny który sam zbiłem z desek.  Dwudrożny z prostą do bólu zwrotnicą również własnego wykonania.
Wynik jest niezły (dźwiękowo)  ale dużo mu jeszcze brakuje do tego co bym chciał uzyskać.  Stąd też na półce już od roku leżą nowe głośniki ale jakoś czasu nie ma na dłubanie.
Rozważam budowę zestawu aktywnego bo po prostu zwrotnice mnie w...pieniają a głośnika co by poszedł na całe pasmo to jam nie widział jeszcze.   Nie słyszał znaczy.
Znajomy kiedyś powiedział że jestem p.....  oraz  przesunięty fazowo bo wszystko robię pod głos Karen.
Karen Carpenter ma się rozumieć.
A skąd to mam to za długa historia na małego posta.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
22-07-2021, 14:28
Po sklepach nie łażę, opinii o kolumnach nie czytam, odsłuchów gotowców nie robię.  Mam tak już hmmmm...   z 10 lat przynajmniej.
Nie natrafiłem na takie co by mi pasowały najbardziej.

No jak nic nie słuchasz to trudno żebyś coś trafił :).
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
22-07-2021, 20:59
Aaaaa
No tak. znaczy w ostatnim czasie coś się zmieniło w stosunku do tego co było kiedyś?
Jeżeli tak to gotowym gdzieś pójść coś zauszyć.  Ale jeżeli cudo kolumny żeby je posiąść będą wymagały długiej batalii z managerem w banku i zastawić trza będzie, bo ja wiem?
Ciężarówki z 40 tonami cennego towaru to nawet z miejsca nie drgnę :)

Wojciech7

  • 1466 / 1066
  • Ekspert
22-07-2021, 21:57
Ciężarówki z 40 tonami cennego towaru to nawet z miejsca nie drgnę :)
Za taką ewentualnie cenę też bym "nie drgnął"- to już mogą być dobre kolumny, które będą tymi wymarzeniowymi:)))

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
23-07-2021, 11:16
No tak. znaczy w ostatnim czasie coś się zmieniło w stosunku do tego co było kiedyś?
Tak, moim zdaniem na gorsze. Pytanie jak stare kiedyś masz na myśli.
Jestem z przeciwnego ideowo do dech stronnictwa czyli z tub i to dla mnie jest to lepsze które było. O dziwo u nas też jest problem z basem (głównie rozmiarowy jeżeli chodzi o paczki).
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
23-07-2021, 20:44
No tak.  Żeby taka trąba dała bas to spora chyba powinna być.  Takie grube drzewa już na świecie wyginęły z których by to szło wystrugać.
A plastik odpada przecie, bo w takim gabarycie musiałby być chiński co wiadomo z mety  że lipa będzie.
Nie wierzysz to spytaj pierwszego z brzegu gościa na zlocie w tematyce odpowiedniej.
  A co do do > jak stare<   
Bo ja wiem, jakie 15 lat wstecz.  Wydaje mi się cała para poszła w desgin raczej.  A danymi technicznymi zajęli się spece od marketingu i te karteczki z wykresami co to im inżynierowie (jeżeli jeszcze jacyś pozostali)  przynosili to raczej tyłek sobie nimi podcierali.
Łatwiej przecież prostą kreskę w edytorze zrobić niż bawić się w rysowanie szlaczków, które tfu-tfu  jeszcze spłoszą  audiofila jednego z drugim.
a co mi tam, zrobię małe ed:

Tak będzie jakie 10 standardowych lat wstecz:)
Gdzieś mnie licho podkusiło i głupim bo zawierzyłem niezwykle wprost (akurat opis był z prawdziwej gazety i przez prawdziwego audiofila popełniony. Gość rozłupał wziął był cenne kolumny i spiracił detale i ofiarował je biednym jak czynił Robin Hood)
kwiecistemu opisowi nieziemskiego brzmienia pewnych kolumn które dzięki temu mogły zaistnieć w świecie DIY.  Trudne w realizacji i kosztowne nawet jak na projekt z tej kategorii.
Dobra myślę sobie, co mi tam wystrugać dwie skrzynki i wypchać drogimi podzespołami.
Walczyłem z dechami w czasie gdy czekałem na przesyłkę pozostałych części z egzotycznych krajów.  Mam na myśli nie jakieś Chiny czy Filipiny tylko Norwegię i Danię.
Cena wszystkich tych podzespołów jakiegoś obcego księgowego w portfelu faktycznie mogłaby o atak serca przyprawić.  Mój był jednak przygotowany i jakoś to ścierpiał. Chociaż płynność finansowa była zachwiana prze jakiś czas.
 Ok, wszystko doszło, zlepiłem do kupy.  Zwrotnice wyszły rozmiaru który ledwie standardowy stół mieścił.
Pełnie kondensatorów o średnim rozmiarze kufla, pułapek, zapomiałem jak im ta fachowo na imię.
Dobra, pora odpalić.
Wzmacniacz z literką A , Pionieer, pewno ze 250 W na kanał.  Nie w kij dmuchał miał wygara bo parę membran wielkości dużej patelni wyeksmitował na moich oczach to wiem co piszę.
 Cały w strachu, gałka głośności na zero, jakaś muza z CD już podana- zaczynam delikatnie odkręcać nic.
Daję powera bardziej, coś tam brzęczy. W końcu wpienionym zapodaję w pobliże ostatniej ćwierći i zaczęło grać.
Moja mała wtedy jeszcze była mała :)  Stoi obok i mówi:   chyba wzmacniacz się zepsuł, bo jakoś dziwnie grają te głośniki.
Podkreślam że mówi, wcale nie musiała się jakoś extra wysilać żeby ją można było słyszeć.
Następna moja myśl że słuch audiofilski znacząco przewyższa mój.  Bo dźwięka jaki wydały z siebie te kolumny to nawet mój piecho by nie chciał olać, chociaż zapewne też  miał lepszy słuch od mojego. No ale ze mną przystawał to wiadomo że jego olanie nie byłoby wiarygodne
 Ale na badanie słuchu nie poszedłem.  Zgodnie z sugestią małej sprawdziłem wzmacniacz, kable- Ok było.
Pół dnia sprawdzałem tajle w zwrotnicach i kolejny raz poprawność połączeń.  Wszystko Ok.
 Nic to, minęło parę dni-ochłonąłem.
Przyniosłem z wyposażenia szopy starą Wharfedale kupioną w komplecie  za 2 dychy na bazarze od jakiegoś dziadka.  Jakoś grały nawet, ale zamulasto- takie w sam raz do warsztatu.  Rozmiary głośników z grubsza pasowały i wiele nie myślałem zamieniłem bez jakichkolwiek modyfikacji.  Na żywca- bez jakiejkolwiek analizy powiesiłem je na tej zwrotnicy co tam była w srodku, przykręciłem i co?
No i był efekt WOW.
Duńskie głośniki jednak dają głos i to zajebisty.

« Ostatnia zmiana: 23-07-2021, 21:54 wysłana przez pień »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
26-07-2021, 15:42
Dwa wnioski, raczej oczywiste.

Drogie komponenty nie gwarantują dobrego efektu.

Stworzyć od zera samemu coś co będzie dobre nie jest prosto.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
26-07-2021, 21:53
lecimy dalej :-) prosto jest wypić dwa piwa, oraz : jak nie wiesz czego chcesz to dostaniesz nie wiadomo co :-)
https://banbye.pl polecam :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
08-08-2021, 11:59
Odwórcmy wiec kategore - nie marzymy o tym czego nie da sie zrobić.

Zatem kolumny marzeń technicznie to coś co da się zrealizować i jak najlepiej wykorzystac istniejace rozwiazania techniczne. Czyli optymalne.

Bedą 3 drożne zapewne. Zapewne BR (Melo napisze ze wyłącznie TL, ale tak naprawdę to jest to samo tylko inaczej zrobione). Inni którzy stana za OZ lub OB znajda się w mniejszości z powodu trudności technicznych.

A teraz brzmieniowo - sposóród tych kolumn o konstrukcji optymalnej wybieramy jak powinny brzmieć... Równo - w sensie płasko czy moze z pierd...nięciem??? A może powinny :plumkać" jak większosc konstrukcji komercyjnych uznawanych za dobre - tak jak swego czasu plumkały wszystkie modele ESA na głośnikach Peerless ?

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
09-08-2021, 17:46
Płasko to mi się kojarzy z brakiem dynamiki a nie z równym graniem. Moje najbliższe marzenie to Klipsch Jubilee. Nie słyszałem ale słyszałem KHorn (a te bardzo dobre wrażenie zostawiły) a amerykańce piszą że jest tylko lepiej.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
09-08-2021, 21:29
Płasko to mi się kojarzy z brakiem dynamiki...

A mi z brakiem gradacji planow w glab.

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
12-08-2021, 13:10
tetejro, zalezy jakie pomieszczenie. W mniejszych dobre 2 drogi albo i mniej ;-)

jakos ostatnio niewiele mi sie w gustach zmienia, przestalem sie zastanawiac czy pasmo jest "rowne" w sensie liniowe. Wystarczy ze suiektywnie "kompletne".
Dynamika , zwlaszcza przy niskich poziomach glosnosci pozadana, w tym mikro, bez tego dxwiek jest dla mnie bez życia. Jak kolumny maja latwosc oddawania transjentow to scena jest OK, nie pamietam innego przypadku.

No i nigdy nie wiesz czego sie "nie da" zrobic, nie zakladaj, jak cos przyjdzie do glowy warto sprawdzic bo inaczej gdzie w tym wszystkim marzenia ?;-)
https://banbye.pl polecam :-)