Audiohobby.pl

kolumny marzeń

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
04-08-2020, 02:46
czas temu, kiedy testowalem rozne glosniki PA probowalem znalexc je w Polsce, bezskutecznie.
Nie pamietam zeby mieli w ofercie te 5,5 i 6,5cala na stronie www, albo przegapilem.
Nie ma znaczenia bo i tak nikogo majacego oferte nie znalazłem, glosniki wygladaja ciekawie, jakbys tetejro trafil, daj znac.
https://banbye.pl polecam :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
07-08-2020, 19:59
Najprościej to chyba byłoby kupić Xaviany i je z nich wykręcić :D Dwóch sprzedawców w Polsce nie handluje serią studio monitor. Jeden z nich ma w ogóle tylko głosnik Jansen.

Tak przy okazji Xaviana - to jest dopiero przypadek na który sie Pylon zapatrzył. żeby nie mozna tak łatwo kopiować Xavianów to wymyslili sobie Czesi wirtualne marki głosników. Wczesniej stosowali głośnik LPG sprzedawany jako Monacor  SPH-176. Poniewaz LPG to jest producent głosników ETON więc Xavian wymyślił sobie że stosuje głośnik produkcji ETON :D

Teraz poszli dalej. Napisali że stosują głosniki w technologii Audiobarchetta - co to za "technologia" nikt nie wie. Ale z ich strony wiedziel link do głosników tego "znanego" producenta - link na Facebook do pustej strony.

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
07-08-2020, 23:11
akurat Pylon z tego co mi wiadomo nie jest zapatrzony :-))
Xaviana nie sledze, ale Pylon nie "celowal" , po prostu robi :-) na rynku sa w takim budzecie trzy na krzyz sensowne glosniki wiec pewnie niejedna firma korzysta.

https://banbye.pl polecam :-)

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
08-08-2020, 22:19
Myślałem, że w skali Xaviana czy Pylona co najmniej jakaś fabryka w Chinach robi im głośniki wg ich projektu. HEDD podobno głośnik niskotonowy tak właśnie robi (ich projekt - kevlar + kapton) a głośnik wysokotonowy AMT składają sami.

Jak używają głośnika za 250zł, który każdy może sobie kupić, to jest to kolejny dla mnie przykład, że niewiele w audio kolumnowym już jest do zrobienia i stąd wątki w stylu "Dlaczego technika audio umiera".

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
09-08-2020, 15:35
urok pisania na amatorskim forum :-)

wyznacznikiem "wypasu" jest ze jakas fabryka w CHRLD robi jakiejs firmie cokolwiek ?
Owszem np. na magnesy czy to ferrytowe czy neodymowe Chiny maja monopol (zwlaszcza na neodym) i to tyle w temacie, wykonuja wg specyfikacji dowolny rdzen jesli tylko akurat ktos potrzebuje ich kupic np 10 000 :-)
Nie wiem jak Xavian, ale Pylon czesc glosnikow ktore uzywa sam projektuje i sklada U SIEBIE. Bo ma taką mozliwosc technologicznie. Z tego co mi wiadomo firma idzie w kierunku calkowitej samowystarczalnosci jesli chodzi o glosniki (projekt i produkcja).

wiesz gruesome z glosnikami jest jak z kuchnią, kazdy moze sobie kupic polprodukty i zrobic z tego danie życia, w moim przypadku podobnie jak w przypadku wielu filozofow kulinarnych temat konczy sie jajecznica i odgrzaniem pierogow "domowych", tylko ja sie na forum kulinarnym nie wypowiadam :-)
https://banbye.pl polecam :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
09-08-2020, 19:11
Wiemy ze maczałes palce w konstrukcji głosników dla Pylona, na których chyba zrobili cała jedna konstrukcję. A kto improdukował to nie wiem. Ale wczesniej mieli głosniki STX  którym nadawali swoje oznaczenia i pisali że to są ich głośniki "oemowe". Zabawne, chyba nie rozumieli czym jest OEM.

Xavian przegina. Ceny coraz bardziej z sufitu a głosniki coraz tańsze i coraz bardziej "egzotycznych" producentów. Pod względem szukania tanich rozwiazań to przypaominaja tez Audio Academy. Ten juz od dawna jedzie po bandzie z zabytkowymi (konstrukcje sprzed 30 lat) głosnikami po 60 zł w hurcie, w kolumnach za 6000.
« Ostatnia zmiana: 09-08-2020, 19:21 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
09-08-2020, 19:19
Jak używają głośnika za 250zł, który każdy może sobie kupić, to jest to kolejny dla mnie przykład, że niewiele w audio kolumnowym już jest do zrobienia i stąd wątki w stylu "Dlaczego technika audio umiera".

Przepraszam sobie bardzo - "dlaczego technika audio-stereo umiera" - i to watek mojego autorstwa nie majacy nic wspólnego z głośnikami akurat :D

Co do głośników Sica to po prawdzie ich 6,5' pasuje idealnie do obudowy którą złozyłem sobie lat temu XX. Była robiona pod polipropylenową Vifę, potem w niej pracował polipropylenowy Tonsil. potem jeszcze papierowy Tonsil  i od wielu lat stała niewykorzystana czekając na piłe lub siekierę. Ale wpadły mi w oko te Sica pasujące parametrami jakby z tego były :) Więc Vifal na górze pasma, Sica 6,5 na dole i nawet nie musze ciać obudowy i usuwac przegrody bo wchodzi idealnie w zadaną objętość.

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
09-08-2020, 23:30
Dziś zrobiłem test na kolumny (dźwięk) marzeń: kolumny za tysiaka i do tego elektronika też za tysiaka (CD i AMP klasa D).
Kryteria, że to "marzenie" obiektywnie:
- będąc pięterko niżej ma się wrażenie, że na górze śpiewają żywi ludzie (test dźwięku z oddali - ZDANY)
- głowa sama chodzi i ciało kiwa się do rytmu (test efektu słuchawkowego - ZDANY)
- chce się śpiewać, głos sam wyrywa się z gardła (test starej baby kościelnej zawodzącej - ZDANY)
- pstrykanie palcami tak samo realne jak to, co wychodzi z kolumn (test na impuls i czystość - ZDANY)
- przechodzenie dźwięków między kolumnami jest wyjątkowe, zdaniem innych (test z osoby trzeciej - ZDANY)
- jest głośno, a i tak chce się dalej podkręcać volume (test na drive i ogólny fun - ZDANY).

Żeby nie było, że wymyślam, niedowiarkowie mogą to usłyszeć. Nie podaję na czym to, bo nie gra co napisane, tylko co rozstawione. Dodam tylko, że dzisiejszy upał mi nie zaszkodził i napisałem przy pełnej przytomności :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
10-08-2020, 16:36
bardzo dobrze Wuelem, takie kolumny to ja rozumiem, gratuluje !:-)
https://banbye.pl polecam :-)

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
10-08-2020, 21:15
A czego tu gratulować, firmowe paczki PRO. Wersja pasywna - monitory gotowce, nowe były za 1000 zł. Ujęły mnie na tyle, że zostawiłem sobie, poleżały w kartonach jakiś rok i... odpaliłem na 45 m^2.

Zdradzę, że odkąd posłuchałem Audio Note, zwykłem przy monitorach siadać blisko. Jest wtedy jak lubię.
Słuchając z większej odległości wszystko blednie i miniaturyzuje się. Plus dużo miejsca za kolumnami.
Przepis na dobry dźwięk. Może wszystkie kolumny są tak dobre, tylko rzadko kto daje im taki komfort miejsca?

Jak rozumiem u Ciebie co zmiana kolumn to nowy awatar? Pod tym względem jestem do obrzydzenia nudny.

Gdyby ktoś chciał "kolumny marzeń" kolega pozbywa się topowych szerokopasmowców Bodnara, dokładnie tych, które wygrały AS (sam p. Bodnar mu dowiózł - kolega je usłyszał w Sobieskim) i sam bym je z miejsca kupił, gdybym miał miejsce na dodatkowe. Po tamtym sukcesie zdrożały ponad x 4. Kolega nie dla odzysku kasy się pozbywa, więc jest okazja. Jedne z tych paczek, które grają LIVE. Mogę słuchać i się nie ruszać z miejsca godzinami. Do dziś mam za lodówką karton z wyciętą kolumną w naturalnej wielkości - to był mój pomysł na własne wykonanie (wszak nie ma zwrotnicy, więc niewiele trzeba wiedzy...), ale zapał ostygł. Po prostu nie mam stolarza pod ręką, bo inaczej byłoby już po mnie i nowe zawalisko domowe w rodzinie. Genialnych kolumn nie ma wiele, te w lakierze wówczas kosztowały (jedyne) 11 000 zł. Byłem w Katowicach (550 km w jedną stronę dla nich zrobiłem!) i po wizycie byłem umówiony na 8 000 zł, ale zabrakło mi odwagi. Gdzieś coś czułem, że WLM może przestać mi się podobać (szczególnie wokale zniewalały z Sonido!), więc dla spokoju ducha nie realizowałem marzenia. Obraziłem się "na kolumny", gdy na fali dobrych opinii osiągnęły cenę 45 000 zł. Ale tak, miałem czas, gdy "Bodnary" uważałem za kolumny marzeń.
« Ostatnia zmiana: 10-08-2020, 21:23 wysłana przez Wuelem »

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
11-08-2020, 08:18
tez uwazam ze fajne glosniki, znajomy w Poznaniu ma takie wielgaski na mniejszych driverach i gra pieknie.

Duze pomieszczeniefajna sprawa, ale kolumny bym dobieral raczej wg klucza dopasowania a nie im wiekszy lokal tym lepiej sie  w nim odezwą monitorki ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
11-08-2020, 09:35
ale kolumny bym dobieral raczej wg klucza dopasowania a nie im wiekszy lokal tym lepiej sie  w nim odezwą monitorki ;-)

Ale dlaczego CZEPIASZ SIĘ firmy BOENICKE - robiącej też ciekawe kolumienki? :-)

PS. Taki mam metraż testowy, dobry, bo trochę ludzi może się zejść. A chyba zgodzimy się, że co do zasady i tak najlepiej słucha zawsze jeden. Mu bez różnicy, gdzie siedzi i co jest wokół, bo zamyka oczy i przeżywa (ot co - taki ideał!).

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
11-08-2020, 21:56
w ogole sie nie czepiam, 30cm suby najczesciej aktywne pasuja do sporych lokali :-)

najbardziej pdobala mi sie prezentacja z szolku w Wawie lata temu, byly takie paczki z wstega na gorze, pedzone makintoszami.

Dobre wrazenie zrobily tez maluchy ostanio, choc trzeba bylo uwazac z repertuarem bo pracowaly na xmaxie juz przy ani jopek :-)

acz zgadzam sie, ze lepiej miec "za duze" pomieszczenie niz za male to fakt, mozna monitory nawet przysunac do sciany i usiasc blizej. Niemniej jak sie chce miec naglosnione pomieszczenie a nie strefe warto uwazam miec na uwadze mozliwosci zestawow.
Odsuniecie paczek od scian dobrze robi przestrzeni

 
https://banbye.pl polecam :-)

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
11-08-2020, 23:18
naglosnione pomieszczenie
Sprzęt nagłośnieniowy jest celem czy odtwarzający? :-)
W sumie coś z PA może i warto rozważyć... Choć przyznam, raczej skupiałem się dotąd na "strefie" fotela.

lepiej miec "za duze" pomieszczenie niz za male
Na moje duże daje rezerwę na przestawianie kolumn. Przestrzeń jest przydatna, aby znaleźć optymalne ustawienie (gdzie dźwięk ma zarówno gęstość i lekkość). Małe wymusza pozycję kolumn i jest często po "marzeniach".

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
12-08-2020, 16:43
Wuelem, trzeba podlaczyc elektronike do kolumn (chyba ze aktywne) :-)

nie ma co kombinowac mysle, zwyczajnie dobrac kolumny do pomieszczenia, w "za duzym" jest pare ruchow wiecej, wieksze paczki to wieksza skala ktora jest waznym uwazam elementem, przynajmniej dla ludzi ktorzy zwracaja uwage na skale.
https://banbye.pl polecam :-)