Audiohobby.pl

kolumny marzeń

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
28-07-2020, 15:19
"I dlatego Ty milionerem nie zostaniesz (chyba że przy dużej inflacji). Ty zaniemówiłeś a Apple nawet nie mając rozwiązania od razu by to opatentowało."

jak nie jak tak, Panie Ferdku ;-)

wsiadam na kunia, stawiam obok i sprzedaje :-)

PS.ostatnio chyba microsoft (chodza zlosliwe plotki, ze nazwe firmy wymyslila małzonka Billa Gatesa :-)) probuje opatentowac glosnik wykorzystujacy supermalloy. Rozwiazanie znane od czasu wymyslenia supermalloyu i jego uzycia pewnie z 50 lat temu, z tym ze oni chca to pod kątem kompa.
Glosnik to glosnik, "patent" tego typu moze zglosic jedynie impatent...czy jakos tak podobnie sie to nazywa :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
29-07-2020, 16:19
 
marzenia są różne różniste, a poniewaz zamierzam stworzyc takie kolumny postanowilem tu na forum zrobic sondaz opinii.
A nie myslales, aby tu i tam posluchac troche wybranych modeli kolumn i kupic gotowe - dla Ciebie grajace wybitnie ?
Budowa, to jednak zawsze ryzyko utraty czesci zainwestowanych pieniedzy, gdyz uzyskana jakosc dzwieku moze nie do konca odpowiadac, a stisujac jakies tanie glosniczki i kiepskiej jakosci (sztywnosci) obudowy nie mozna sie niczego spektakularnego spodziewac.
Ja z poczatkiem 21 wieku posiadalem gotowe kolumny, jednak jak sprowadzilem ze Stanow pierwsze stare Tannoye, to po pierwszych dzwiekach byla natychmiastowa decyzja o sprzedazy dotychczasowych. Potem bylo kupowanie podobnych Tannoyi, ale w wiekszych obudowach i w sumie mialem ich troche.  Kupilem rowniez same glosniki 12-to calowe (koncentryczne - wspolosiowe) i zbudowalem do nich solidne obudowy (sklejka brzozowa i wiele usztywnien) ok. 105 l. Kolumny te graly dla mnie super, gdzie bym nie pojechal posluchac, to u siebie podobalo mi sie najbardziej i tak sluchalem z nich ponad 10 lat, az poznalem kogos z sasiedniej miejscowosci, kto szukal - i nadal chyba szuka - dla siebie dzwieku i jak sie pojechalo do niego,to na ogol mial na stanie do posluchania 8 – 10 par roznych kolumn, plus rozna elektronika. Pozyczylem od niego do posluchania 10 calowe Goldy w obudowach Turberry i pozniej mlodsze oryginalne male Eatony - rowniez na 10-cio calowych glosnikach, ale model HPD295. Z Goldow swietny dzwiek, ale uwazam, ze obudowy dla nich byly zbyt duze, bo troche momentami przydudnialo. Zas po ok tygodniu sluchania  Eatonow uswiadomilem sobie, ze przez ten czas, kazdego dnia odpalalem tylko te, a nie swoje kolumny. Po bezposrednich porownaniach obu par stwierdzilem, ze z Eatonow odczuwam jednak wieksza przyjemnosc zesluchania i ze lepiej buduje scene 3d. Posiadajac jeszcze te moje spore kolumny mialem ochote jeszcze sprawdzic inne - uwazane za wybitne glosniki - a mianowicie Red LSU/HF/12.L i zbudowac do nich obudowy.  Pozniej sprawy potoczyly sie tak, ze Redy wraz ze zwrotnicami kupilem, a checi na budowe skrzynek odeszly. Odeszly, gdyz zaczalem sie coraz gorzej czuc i tak trwa do dzisiaj, a samopoczucie nie pozwala na realizacje jakis dalszych projektow audio. A co do obudow, to zaprojektowalem sobie takowe (zrobilem rysunki) dla 10-cio i 12 calowych glosnikow. 12-to calowych z uwagi na Red-y, a 10-cio z uwagi na Eatony, gdyz glosniczki w nich sa w stanie fabrycznym, natomiast obudowy wymagalyby renowacji. A poniewaz te stare obudowy glosnikow sa kiepskiej jakosci, to chcialbym tym HPD295 dac inne - super sztywne - obudowy, ze sklejki brzozowej, majace w przekroju ksztalt elipsy, klejone z plastrow uprzenio wyciatych na frezarce numerycznej CNC. Odgrody rowniez mnie wciąż męczą i nawet mam jeden glosnik niskotonowy 15 cali, ale pewnie tylko na tych mekach się skonczy :-(
Nie wiem gdzie mieszkasz, ale jeśli odleglosc by nie przerazala, to mozesz posluchac u mnie tych Eatonow.  Co do moich poprzednich Tannoy-i, to co do w tym watku piszacych, troche zna je Bacek, bo w tamtych latach odwiedzil mnie parę razy (również z Lancasterem) i o ile pamietam, to również mu się ich dźwięk podobal.  A i Gustaw był w tym okresie u mnie posluchac i kilku innych kolegow z Poznania.
Jacek, Leszek …!  Czy nie czas po latach mnie ponownie odwiedzic i przy okazji posluchac tych maluchow Eatonow ? 
I w innym pomieszczeniu (dluzsze - 30 m kw.), bo mieszkam w innym domku.

P.s. Sadze, ze do tego kolegi, ktory posiada sporo sprzetu rowniez bedzie mozna podjechac.
 Ale nasmarowalo mi sie tekstu...
« Ostatnia zmiana: 29-07-2020, 16:22 wysłana przez Lutek »

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
29-07-2020, 18:55
nie, nie myślałem, ale dzięki za podzielenie się przemyśleniami :-)


sluchalem wielu kolumn ktore mi sie podobaly (pod wieloma wzgledami, w tym najwazniejszym - cheć sluchania),w zwiazku z tym nie sa one juz kolumnami marzen ;-)

Tak sobie szukam i kombinuje, niektóre uwagi we watku naprawde interesujace.
Zwlaszcza Karol dał do myslenia :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
29-07-2020, 23:47
Jako były właściciel Eatonów powiem...
Nie, nie są to kolumny marzeń. Fajne - owszem, ale niczego nie robią wybitnie.
Poza tym to naprawdę dość małe paczki i masy oraz potęgi w ogóle nie można oczekiwać.
Najlepsza jest gitara akustyczna. Ale to co na samym dole i na samej górze - dziś do 5 tys. zł dużo jest lepszych.

Ale nasmarowalo mi sie tekstu...
I raczej niepotrzebnie, bo ten dla którego "smarowałeś", chyba zna tę historię...

Na pewno jeśli szukać kolumn innych niż wszystkie, to w jakiś sposób trzeba pozbywać się obudowy. Dźwięk nie będzie wszędobylski, jeśli więziony jest w skrzynce. Swobodne promieniowanie jest celem. Tak na czuja stwierdzam.

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
30-07-2020, 00:10
Na pewno jeśli szukać kolumn innych niż wszystkie, to w jakiś sposób trzeba pozbywać się obudowy. Dźwięk nie będzie wszędobylski, jeśli więziony jest w skrzynce. Swobodne promieniowanie jest celem. Tak na czuja stwierdzam.

Ja wiem, jak się chodzi po pokoju, to nie ma jakichś drastycznych zmian w brzmieniu, poza tym, że wysokotonowce muszą uderzać prosto w uszy, aby była dobra scena. Czyli nawet z zamkniętych skrzynek priomieniuje dość równomiernie.
Tutaj dużo szczegółów: https://www.acs.psu.edu/drussell/Demos/BaffledPiston/BaffledPiston.html

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
30-07-2020, 05:56
....

Na pewno jeśli szukać kolumn innych niż wszystkie, to w jakiś sposób trzeba pozbywać się obudowy. Dźwięk nie będzie wszędobylski, jeśli więziony jest w skrzynce. Swobodne promieniowanie jest celem. Tak na czuja stwierdzam.


to moze omipolar ale Duevel ? Skrzynka na basie co prawda jest, ale taki kompromis wydaje sie rozsadny (gabaryt).
Sluchalem tez Gradientów (Helsinki), rowniez ciekawa konstrukcja.

Z listy kolumn jakie pojawily sie do tej pory, mysle ze wlasnie tego Gradienta wzialbym na weekend do posluchania :-)
https://banbye.pl polecam :-)

vector

  • 321 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
30-07-2020, 10:13
Mnie się marzą teraz takie:

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
30-07-2020, 16:38
Nie, nie są to kolumny marzeń (...), to naprawdę dość małe paczki i masy oraz potęgi w ogóle nie można oczekiwać.
Jesli "marzen", to zapewne nie.
Zgoda...Oczywiscie, ze sa gabarytowo male, a zaproponowalem je jako model do posluchania, jesli ktos nie ma specjalnie miejsca na wielkie szafy i nie chce sie bawic z budowa. Oczywiscie mozna tez posluchac wiekszych modeli z glosnikami 12-to czy nawet 15-to calowymi serii HPD, jak Devon, Cheviot, Berkeley czy Arden, tyle, ze tylko glosniczki HPD295 (te w Eatonach) posiadaja zawieszenie gumowe, natomiast pozostale na piance, na dluga zywotnosc ktorej nie ma co liczyc. No i mozna posluchac tez starszych Goldow, czy jeszcze starszych Redow. Acha..., ale tu byla mowa do ok. 10 kzl, a za tyle, to Redow nie ma. Ja tymi Eatonami naglasniam pokoj 30-to metrowy i bez problemu daja sobie rade - nawet przy bardzo duzym natezeniu dzwieku.
Kto nie zna, to tak one wygladaja:

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
30-07-2020, 17:16

Jacek, Leszek …!  Czy nie czas po latach mnie ponownie odwiedzic i przy okazji posluchac tych maluchow Eatonow ? 
I w innym pomieszczeniu (dluzsze - 30 m kw.), bo mieszkam w innym domku.


Lutek,

Pod koniec sierpnia chętnie Cię odwiedzę.
Teraz wybieram się na zasłużony urlop i jadę w "ciepłe kraje" czyli do Polski :-)

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
30-07-2020, 17:17
Mnie się marzą teraz takie:

Z tego co pamiętam to chyba dużo Ci już do takiego systemu nie brakuje  :-)

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
30-07-2020, 17:42
Pod koniec sierpnia chętnie Cię odwiedzę.
Ciesze sie...

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
30-07-2020, 21:35
Lutek, tu nie bylo mowy o cenie, tzn. Karol zaproponowal i jest to propozycja Karola :-)
https://banbye.pl polecam :-)

lok

  • 432 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
30-07-2020, 21:57
Mnie się marzą teraz takie:
Co to jakieś nowe słuchawki ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
30-07-2020, 22:12
dobry pocisk :-)))
https://banbye.pl polecam :-)

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
31-07-2020, 00:14
Mnie się marzą teraz takie:
Mnie by się marzył najpierw taki dedykmowany pokój odsłuchowy zamiast mieszkania w chowie klatkowym.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES