Audiohobby.pl

Technics RS-M280

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
10-03-2020, 19:11
Technics RS-M280 to bardzo ciekawy magnetofon, długo go szukałem. Co mamy na wyposażeniu, więc tak dwa wałki, DD, pełna kalibrację z generatorami i oczywiście 3 głowice.

Poniżej małe video z pierwszego testu po naprawie:



Pomiar i kalibracja poziomu odczytu :



Test zapisu 1kHz :



I kilka zdjęć posiadanego kiedyś egzemplarza :
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
10-03-2020, 19:16
I końcowe video z testem zapisu muzyki:



I kilka zdjęć mechaniki:
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
27-04-2020, 15:33
Kilka dodatkowych zdjęć :
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5450
  • Ekspert
28-04-2020, 14:23
Piękne foty, Wojtku, można by rzec, że artystyczne, bo i jest co podziwiać w tym mechanizmie :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
28-04-2020, 21:36
Piękne foty, Wojtku, można by rzec, że artystyczne, bo i jest co podziwiać w tym mechanizmie :)
Mechanizm to rozwojowa wersja "RS-M250 series", czyli standard u Technics-a w tamtych latach. Ale jak tutaj widać mamy DD i dwa wałki więc jest dobrze, i nareszcie "normalny" idler. Więc pytam się.... czemu nie dali tej wersji mechanizmu do RS-B100 tylko tak pokombinowali z tym idlerem. RS-B100 był jakby następcą tego RS-M280 to i mechanizm mógł odziedziczyć było by mniej problemów z idlerem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
15-12-2020, 23:41
I mnie się trafił taki do roboty. Stan wizualny bardzo przyzwoity, niestety mechanizm nie działał prawidłowo, magnetofon nie podnosił mostka i blokował się po włączeniu "PLAY". Po wymuszeniu odtwarzania i próbach z nagrywaniem okazało się, że kalibracja "leży", występuje duża nierównomierność kanałów przy zapisie i odczycie, wszystkie przełączniki, trzeszczą, strzelają, kanały na przemian zanikają. Inaczej mówiąc magnetofon pozornie znajdujący się w niezłym stanie nadaje się do gruntownej odbudowy.

Żeby wydostać mechanizm w RS-M280 trzeba się trochę nagimnastykować. Po pierwsze musimy odkręcić blaszaną osłonę znajdującą się na górze mechanizmu, aby tego dokonac należy wpierw zdemontować płytę czołową magnetofonu. Potem jeszcze dwie śruby od spodu, wypięcie kilku ładnie u Technicsa oznakowanych literami złącz, trochę gimnastyki z przedłużką włącznika sieciowego i może gadzina w końcu nam wylezie na stół :)

W magnetofonie wykonano konserwację mechanizmu, w tym wymianę pasków (nieco uciążliwą w tym modelu), smarowanie tego, co trzeba, a także naprawę plastikowego zabezpieczenia sprężyny w ramieniu idlera, który to element okazał się pęknięty. Następnie przeprowadzono regenerację wszystkich przełączników i potencjometrów, umyto i wyczyszczono plastikowe chassis magnetofonu, a końcowym etapem było sprawdzenie toru przesuwu taśmy, regulacja prędkości, azymutu głowicy odtwarzajacej oraz kalibracja elektroniki.

Nie będę powielał fotek Wojtka, zresztą świetnych, kilka trochę innych ku pamięci :
« Ostatnia zmiana: 16-12-2020, 00:54 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
15-12-2020, 23:48
Mechanizm wyposażony jest w uciążliwe delikatne taśmy, na stałe połaczone z jego elementami :

« Ostatnia zmiana: 16-12-2020, 00:32 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
15-12-2020, 23:55
Jak wspomniałem, uszkodzony był taki element. Nasunąłem na niego ciasną nakrętkę i przykleiłem, powinno zdać egzamin. Pożókłe i brudne elementy mechanizmu zostały odświeżone w myjce. Wraz z bransoletką drugiej połówki ;)

Płyta główna została wymontowana celem demontażu przełączników i potencjometrów do czyszczenia, przy okazji także wyczyszczona.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
16-12-2020, 00:28
cd.
Kolejne mycie i efekt końcowy.

Magnetofon u mnie zagrał jak nie-Technics :) Ciepło, gładko, analogowo, przestrzennie. Jest to inna szkoła niż RS-B100, który brzmi efektownie, detalicznie i niemal wybuchowo, dynamicznie. RS-M280 posiada brzmienie relaksujące, ale raczej pod względem ogólnego charakteru, barwy, ponieważ nie brakuje motoryczności, a bas potrafi zejść nisko. Magnetofon wykazuje się dużą kulturą brzmienia, jednocześnie nie uspokajając go zbytnio. Ot, taki złoty środek. Może nie przypaść do gustu miłośnikom dźwięku analitycznego i jasnego. Dla mnie kwintesencja analogowego brzmienia.
« Ostatnia zmiana: 16-12-2020, 00:56 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
16-12-2020, 08:51
Arturo dzięki za szczegółowe opisanie napraw i kika słów o brzmieniu. Mozna by rzec że 280-tka jest ostatnim Technics-em ze starej szkoły brzmienia, owszem ostatnim ale uważam że najbardziej dopracowanym brzmieniowo. Jest to następca RS-M95 w prostej linni, czy Technics dopracował brzmienie w 280-tce ... w/g. tego co widzę to tak. Ale 95-tki nie miałem więc do końca się nie wypowiem. Arturo jak Ty to widzisz? Jest podobny do 95 czy lepszy?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
16-12-2020, 11:11
RS-M95 już dawno nie mam, więc ciężko mi powiedzieć jak wypadłoby bezpośrednie porównanie. Reszta systemu jest jednak taka, jak była i mam wrażenie, że RS-M280 słuchało mi się jednak przyjemniej niż RS-M95.

Na przegląd czeka jeszcze jeden RS-M280....i RS-M95, więc może kiedyś uda się porównać łeb w łeb :)

Cieszę się, że w końcu udało mi się posłuchać RS-M280, bo to bardzo dobrze brzmiący, trochę chyba niedoceniany i rzadko spotykany magnetofon. Jeśli skupimy się na poszczególnych składowych brzmienia, RS-M280 nie jest jakimś wyczynowym magnetofonem. Jednak oferuje ogromną przyjemność ze słuchania, a to czasami ważniejsze niż subsoniczny bas i hiperprzestrzeń.

Z innej beczki - nie do końca podoba mi się mechanizm z trudnym dostępem do niego, taśmami, idlerami i paskami. Trochę dziwnie to wykombinowali. Nie jest też zbyt cichy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
16-12-2020, 19:45
Arturo jeszcze raz dziękuję, za ocenę.
Lubiłem ten magnetofon za brzmienie ;)
Dawno już takiego nie widziałem na portalach aukcyjnych, szkoda.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Radmar

  • 1138 / 5867
  • Ekspert
17-12-2020, 21:00
Ja natomiast nigdy go nie widziałem w wersji srebrnej, poza katalogami oczywiście. Pomijam też zdjęcia z aukcji czy z ogłoszeń dostępnych w innych rejonach świata. W Europie srebrny M280 był - jeżeli w ogóle był - chyba bardzo nieliczny. Okazuje się jednak, że ta wersja kolorystyczna też istnieje.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
20-12-2020, 01:01
Krótkie video, azymut na taśmie 10kHz oraz pomiar W&F opisanego wyżej egzemplarza Technicsa RS-M280 :



« Ostatnia zmiana: 20-12-2020, 01:04 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
20-12-2020, 02:52
Przy JIS-e jest perfekcyjnie :) Mechanizm mało zużyty.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.