Audiohobby.pl

Pioneer CT-F750

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
03-03-2020, 22:07
No to przyszła kolej na tego gada, biorę się za niego. Chodzi głównie o wymianę pasków. Głowica wytarta jak progi w ..., ale ciężko będzie coś znaleźć, bo to głowica 4-śladowa (auto-revers). Kolega mówił też, że jakbym znalazł gdzieś jeden klawisz mechanizmu (jest ułamany), to byłoby super, ale jakoś nie siedzę w Pioneerach, więc nie orientuję się na razie, od których modeli może pasować.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
03-03-2020, 22:33
Pacjent już roznegliżowany, gotowy do operacji ;) Front jest dość mocno brudny, więc po zrobieniu mechanizmu zrobię mu "spa". Jak widać, na przedostatnim foto, zdążył strzelić pasek od hamowania lewego talerzyka.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5826
  • Ekspert
03-03-2020, 22:44
O i ma revers :)
Tzw. "niebieska seria" mało jest tych modeli reversyjnych. Większość na rynku jest zwykła 2 głowicowa, ale i zdarzają się rodzynki 3 głowicowe.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
03-03-2020, 22:56
O i ma revers :)
Tzw. "niebieska seria" mało jest tych modeli reversyjnych.

Dlatego będzie problem znaleźć do niego głowicę, ale to od razu powiedziałem koledze.

Dobra... Wyjąłem mechanizm i od razu rzucił mi się w oczy silnik, bez górnej blachy. Oczywiście nieoryginalny, bo zakładam, że oryginalnie był tam MMI, stosowany wtedy w większości magnetofonów tej klasy. Nie wiem jeszcze, co zrobię w związku z tym. Zobaczę, jak będzie zachowywał się po wymianie pasków...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5826
  • Ekspert
03-03-2020, 23:13
Jakubie głowica nie wygląda na jakaś zajechaną, chyba że tak światło pada. A silnik to na pewno by lepiej się sprawował coś tego typu z stabilizacją FG Servo.

Jakbyś wiedział jaki ma być oryginalny silnik... to może coś znajdę u siebie w moich zapasach:
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
03-03-2020, 23:21
No ładne masz zapasy ;) Ale zobaczymy, jak będzie chodził ten.
Głowica jest mocno zjechana, na tym foto widać lepiej ;) I oczywiście rów już wyczuwalny palcem.
A teraz zabieram się za czyszczenie mechanizmu, oraz wymianę pasków. Stary pasek główny był w stanie rozkładu i już raczej nie oryginalny, bo dosyć wąski.
« Ostatnia zmiana: 03-03-2020, 23:33 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5826
  • Ekspert
03-03-2020, 23:32
Jak co to i tak pogadamy w sobotę.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
03-03-2020, 23:34
Jasne ;) Ale mam nadzieję ogarnąć go do tego czasu :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
04-03-2020, 16:13
Wczoraj zdążyłem wyczyścić mechanizm i założyć paski. Po podłączeniu mechanizmu, silnik nie startował, nie dochodziło do niego napięcie. Było już bardzo późno i padałem na pysk, więc odpuściłem.
Dzisiaj zabrałem się do szukania uszkodzenia. Posprawdzałem przełączniki, kilka diód w linii zasilania silnika, aż dobrałem się do zasilacza i oto, co znalazłem. Pourywane ścieżki w miejscu lutowania tej "poczwórnej" diody (nie wiem, czy jakoś się to nazywa? Na schemacie jest to oznaczone jako po prostu dioda). Dwie nóżki były podłączone na kabelkach, więc dwie pozostały miały prawo oderwać się razem z kawałkiem ścieżki... Zrobiłem to tak, jak na ostatnim foto. Nie wygląda pięknie, ale i tak lepsze takie połączenie, niż na kabelkach (przynajmniej siedzi sztywno).
Po zalutowaniu tych diód, mechanizm próbuje ruszyć, przełączanie kierunku odtwarzania reaguje (wcześniej to też było martwe), także zasilanie jest już OK. Silnik za to ledwie kręci. Dochodzi do niego napięcie 13,5 V, więc silnik do wymiany. Działam dalej.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5826
  • Ekspert
04-03-2020, 17:43
To co polutowałeś Jakubie to jest mostek prostowniczy składa się z 4 diod, i prostuje napięcie przemienne na stale. To tak najprościej. Możesz wpisać sobie w google np. Mostek Gretza i wtedy będziesz mieć pełne rozeznanie.
« Ostatnia zmiana: 04-03-2020, 19:27 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
04-03-2020, 19:08
Dzięki, Wojtku. Znałem nazwę, a nie pokojarzyłem... Widzisz, jaki ja czasami głupi jestem... ;)
Znalazłem silnik, wstawiłem go i maszyna ruszyła.
« Ostatnia zmiana: 04-03-2020, 19:10 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
04-03-2020, 19:10
 Później zabrałem się jeszcze za czyszczenie idlerów, ale niestety nie do końca pomogło :( O ile te od play'a chodzą dobrze, to z przewijaniem jest kiepsko, ale z tym chyba nic więcej na razie nie zrobię...
Wziąłem się więc za ustawienie prędkości, żeby obadać, jak chodzi po tych wszystkich zabiegach i tu kolejne rozczarowanie... Szybko zauważyłem, że dość mocno pływa i zauważyłem, że rolki słabo ciągną, ale przy delikatnym dociśnięciu ich do osi wydaje się być OK. Spróbuję zwiększyć ich docisk, ale są już dość wyślizgane, więc nie wiem, czy to w pełni załatwi problem.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5826
  • Ekspert
04-03-2020, 19:34
Jakubie silnik który zamontowałeś jest bardzo dobry do takiego deka. Co do gumiastych rolek to sprawdź czy ramiona rolek chodzą płynnie i nic nie jest jakby zapieczone, stwardniałe. Bo miałem takie przypadki już w Nakach 480Z.... że ramiona rolek były zapieczone na amen.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
04-03-2020, 19:48
Jakubie silnik który zamontowałeś jest bardzo dobry do takiego deka. Co do gumiastych rolek to sprawdź czy ramiona rolek chodzą płynnie i nic nie jest jakby zapieczone, stwardniałe. Bo miałem takie przypadki już w Nakach 480Z.... że ramiona rolek były zapieczone na amen.

Właśnie tego typu silniki widzę w większości deck'ów tego typu. Są mocne, a w końcu to mechanizm jednosilnikowy i pierwszy-lepszy silnik mógłby nie podołać.
Ramiona rolek sprawdziłem, chodzą lekko. Zauważyłem, że sprężyny słabo je dociągają. Dzięki za wskazówkę.
A tutaj taka mała ciekawostka. Obydwa przyciski kierunku odtwarzania działają tak samo. Jeśli przykładowo: magnetofon odtwarza w prawą stronę, ponowne naciśnięcie przycisku "w prawo", zmienia kierunek odtwarzania. Zresztą sami zobaczcie:
&feature=youtu.be
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5826
  • Ekspert
04-03-2020, 19:57
A tutaj taka mała ciekawostka. Obydwa przyciski kierunku odtwarzania działają tak samo. Jeśli przykładowo: magnetofon odtwarza w prawą stronę, ponowne naciśnięcie przycisku "w prawo", zmienia kierunek odtwarzania. Zresztą sami zobaczcie:

No takiego patentu to jeszcze nie widziałem... nie prościej było dać jeden przycisk z napisem np:  <<<DIRECTION>>>
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.