Audiohobby.pl

Muzyka czy.... kult basu !?

H.P.

  • 166 / 5898
  • Aktywny użytkownik
22-10-2008, 00:40
>> digi58, 2008-09-15 12:20:43
>>Witam
Podstawa do dobrej reprodukcji basu jest pomieszczenie i tego nie da się przeskoczyć .
Obojętnie jakie kolumny sie tam postawi.<<
..................................
Ale to tylko połowa sukcesu, druga połowa to odpowiednia i prawidłowo zestrojona obudowa w stosunku do zastosowanego głośnika i jego parametrów
.................................
>>Druga zasada im lepsze głośniki tym trudniej uzyskać dobry bas .<<
................................
Coś podobnego  czytam pierwszy raz. Jest odwrotnie, oczywiście przy zachowaniu pierwszego warunku  i dotyczy to też tych "gorszych" głośników. Mógłbyś wyjaśnić w czym rzecz i o co chodzi?

H.P.

  • 166 / 5898
  • Aktywny użytkownik
22-10-2008, 00:41
>> digi58, 2008-09-15 12:20:43
>>Witam
Podstawa do dobrej reprodukcji basu jest pomieszczenie i tego nie da się przeskoczyć .
Obojętnie jakie kolumny sie tam postawi.<<
..................................
Ale to tylko połowa sukcesu, druga połowa to odpowiednia i prawidłowo zestrojona obudowa w stosunku do zastosowanego głośnika i jego parametrów
.................................
>>Druga zasada im lepsze głośniki tym trudniej uzyskać dobry bas .<<
................................
Coś podobnego  czytam pierwszy raz. Jest odwrotnie, oczywiście przy zachowaniu pierwszego warunku  i dotyczy to też tych "gorszych" głośników. Mógłbyś wyjaśnić w czym rzecz i o co chodzi?

H.P.

  • 166 / 5898
  • Aktywny użytkownik
22-10-2008, 00:42
>> digi58, 2008-09-15 12:20:43
>>Witam
Podstawa do dobrej reprodukcji basu jest pomieszczenie i tego nie da się przeskoczyć .
Obojętnie jakie kolumny sie tam postawi.<<
..................................
Ale to tylko połowa sukcesu, druga połowa to odpowiednia i prawidłowo zestrojona obudowa w stosunku do zastosowanego głośnika i jego parametrów
.................................
>>Druga zasada im lepsze głośniki tym trudniej uzyskać dobry bas .<<
................................
Coś podobnego  czytam pierwszy raz. Jest odwrotnie, oczywiście przy zachowaniu pierwszego warunku  i dotyczy to też tych "gorszych" głośników. Mógłbyś wyjaśnić w czym rzecz i o co chodzi?

H.P.

  • 166 / 5898
  • Aktywny użytkownik
22-10-2008, 00:43
dlaczego nie mogę  wkleić całej odpowiedzi?

H.P.

  • 166 / 5898
  • Aktywny użytkownik
22-10-2008, 00:44
>> H.P., 2008-10-22 00:43:51
dlaczego nie mogę wkleić całej odpowiedzi?

>> digi58, 2008-09-15 12:20:43
>>Witam
Podstawa do dobrej reprodukcji basu jest pomieszczenie i tego nie da się przeskoczyć .
Obojętnie jakie kolumny sie tam postawi.<<
..................................
Ale to tylko połowa sukcesu, druga połowa to odpowiednia i prawidłowo zestrojona obudowa w stosunku do zastosowanego głośnika i jego parametrów
.................................
>>Druga zasada im lepsze głośniki tym trudniej uzyskać dobry bas .<<
................................
Coś podobnego  czytam pierwszy raz. Jest odwrotnie, oczywiście przy zachowaniu pierwszego warunku  i dotyczy to też tych "gorszych" głośników. Mógłbyś wyjaśnić w czym rzecz i o co chodzi?

H.P.

  • 166 / 5898
  • Aktywny użytkownik
22-10-2008, 00:45
>> digi58, 2008-09-15 12:20:43
>>Witam
Podstawa do dobrej reprodukcji basu jest pomieszczenie i tego nie da się przeskoczyć .
Obojętnie jakie kolumny sie tam postawi.<<
..................................
Ale to tylko połowa sukcesu, druga połowa to odpowiednia i prawidłowo zestrojona obudowa w stosunku do zastosowanego głośnika i jego parametrów
.................................
>>Druga zasada im lepsze głośniki tym trudniej uzyskać dobry bas .<<
................................
Coś podobnego  czytam pierwszy raz. Jest odwrotnie, oczywiście przy zachowaniu pierwszego warunku  i dotyczy to też tych "gorszych" głośników. Mógłbyś wyjaśnić w czym rzecz i o co chodzi?

  • Gość
23-10-2008, 13:51
>> digi58, 2008-09-15 12:20:43
Druga zasada im lepsze głośniki tym trudniej uzyskać dobry bas .

Mógłbyś to rozwinąć ? Frapująca teza.

H.P.

  • 166 / 5898
  • Aktywny użytkownik
23-10-2008, 15:02
>> digi58, 2008-09-15 12:20:43
>>Witam
Podstawa do dobrej reprodukcji basu jest pomieszczenie i tego nie da się przeskoczyć .
Obojętnie jakie kolumny sie tam postawi.<<

Ale to tylko połowa sukcesu, druga połowa to odpowiednia i prawidłowo zestrojona obudowa w stosunku do zastosowanego głośnika i jego parametrów

>>Druga zasada im lepsze głośniki tym trudniej uzyskać dobry bas .<<

Coś podobnego  czytam pierwszy raz. Jest odwrotnie, oczywiście przy zachowaniu pierwszego warunku  i dotyczy to też tych "gorszych" głośników. Mógłbyś wyjaśnić w czym rzecz i o co chodzi?

lancaster

  • Gość
23-10-2008, 15:10
Z tym ze pomieszczenie pomaga lub szkodzi odtwarzaniu basu to oczywizda, ale ze m lepszy glosnik tym trudniej uzyskac dobry bas ???
Nei rozumiem ? Powiedzmy ze mamy szybki, dynamiczny driver z jednej i lekko zmulony z drugiej...dla mnie nie ma specjalnie watpliwoci ze bas z tego pierwszego porównywany z drugim w dowolnych warunkach lokalowych będzie lepszy.
A że czasami glośniki "lepsze" sa lepsze tylko ze wzgledu na cenę to OK. Z drogiego muła faktycznie bas jest ciezszy do uzyskania niż z tanszego drivera dającego lepszą odpowiedx.

digi58

  • 70 / 5847
  • Użytkownik
02-11-2008, 20:41
Witam stwierdzenie ,że im lepszy głosnik tym trudniej uzyskać dobry bas napisałem bardzo ogólnie .
Bas to dla mnie zakres od przykladowo 20-200hz .
Uzyskanie  basu z dobrych głośników  jest trudniejsze ale w powiązaniu pokój + kolumna .
Oczywiście myśle o pomieszczeniach od 30m^.
W malyh pomieszczeniach nie ma tego problemu myslę o reprodukcji basu.
Jak miałem monitory na scanach w miarę miałem temat basu opanowany .
Teraz mam trochę większe kolumny zamknięte i problem wrócił  ale powoli kończę już adaptacje.
Mam znajomego który ma elektrostaty to w zasadzie OB w tym typie konstrukcji nie ma problemu z basem.
Moda jest teraz na konstrukcje OB na forach duzo się o tym czyta .Przy tego rodzaju konstrukcjach też potrzebna jest adaptacja pomieszczenia  ale w całkiem innym zakresie pasma akustycznego .
Potocznie zwane  burczybasy  czyli obudowa OZ i basreflex potrzebuja naprawdę duzego nakładu i wysiłku w adaptację pomieszczenia.
Porównywanie np. OB z OZ w nie przygotowanych pomieszczeniach jest naprawde absurdem a własciwie  jedne i drugie potrzebują innego pomieszczenia myślę o adaptacji.
Na koniec mogę dodać że jak słucham tych elektrostatów to bas jest powalający.
Miałem okazję słuchać jak te elektrostaty grały w surowym a potem skończonym pomieszczeniu .

Pozdrawiam

Cashlack

  • 1566 / 5800
  • Ekspert
02-11-2008, 22:04
Bas to jest pełnoprawny element pasma akustycznego. Bez basu nie ma high-fidelity. Bas to też jest muzyka. Basowe efekty specjalne (BFX) dają posiadaczowi nowo zakupionego za ciężkie pieniądze sprzętu mnóstwo radości. Pytanie postawione w tytule wynika z praktycznych trudności uzyskania MELODYJNEGO basu, rozsądnym kosztem - pieniężnym i wielkościowym.

Problemem nie jest uzyskanie basu, tylko jego kontrola i sklejenie z wyższymi częstotliwościami, czyli uzyskanie podobnego charakteru basu jak reszty pasma. Czyli basu "szybkiego", "w fazie".

Krzywa opisująca zależnosc szerokości odgrody i zejscia basu jest bardzo podobna do krzywej energii koniecznej do uzyskania basu z odgrody, tj. ilość energii rośnie sobie na początku bardzo pomału, aby od mniej więcej 100 hz w dół gwałtownie zacząć rosnąć. Rezygnując z częstotliwośći "poniżej" kolanka krzywej, można przy tym samym koszcie ogólnym systemu wycisnąć dużo więcej muzyki (fidelity). I stąd pytanie w temacie.

Nawet Pan Nelson Pass w swoim KleinHorn dociągnął ledwie do 50 hz i sięgnął ostatecznie po 2 dodatkowe "subwoofery" ;-)

"Krzywą" energii można podzielić z grubsza na: pionową (20khz-100hz), kolanko (100-50 hz) i poziomą (gwałtownego przyrostu energii) (50hz-20hz). Pasmo 200-50 hz, czyli "kolanko" krzywej jest przez wielu wskazywane jako dobre miejsce "psychoakustycznie" do szycia. Choć prawdziwa zależność  może być oczywiście odwrotna, tj. brzmi dobrze bo akurat tam wychodzi kolanko... .

Bo 100 hz, to już jest w zasadzie wysoki dźwięk, który robi już większość dostępnego audio w ogólności.Mi osobiście extended range, tj. 100hz- 16khz z jednego źródła + dokładka 2x sub (np odgroda ogrodowa) by już chyba wystarczył... :-)

First watt, solid core, full range. ;-)
Lity drut, first watt, full range.

digi58

  • 70 / 5847
  • Użytkownik
03-11-2008, 10:48
Zgadzam sie ,że bas jest pełnoprawnym elementem pasma .
Wbrew pozorom brak tego basu najbardziej odczuwam w muzyce poważnej .
Duża orkiestra lub organy bez niskiego basu to już nie to samo.
Akurat zakres 100-200hz jest zakresem który robi najwięcej szkody w czytelności dżwięku.
Oczywiscie każde pomieszczenie to inny problem ale do pewnych granic.
W kiepskim pomieszczeniu mozna postawić nawet kolumny za 100tyś zł lub więcej i tak nie zagrają.
Tego nie da się przeskoczyć.
Miałem też okazję słuchać muzyki w pomieszczeniu w którym zastosowano korekcje cyfrową i co ciekawe nie grało to
tak jak powinno ,znajomy zrezygnował z takiego rozwiązania okazło sie ,ze naturalna adaptacja pomieszczenia jest nieporównywalnie
lepsza.Przy cyfrowej korekcji ciągle się coś gotowało w dżwięku .
Przy pomiarze charakterystki niby wszystko ok ale jak zaczeła grać muzyka to już nie szło tego słuchać szczególnie przy duzych składach .
Dlatego cały czas będę namawiał do poprawy akustyki pomieszczeń oczywiście w miare możliwośći .
To jest klucz do wysokiej klasy dżwieku nawet z nie najwyższej pułki sprzętu .
Wymiana kabelków ,kondensatorów nawet lamp to naprawdę jest nic w porównaniu z adaptacją pomieszczenia.
Trochę ostatnio bawiłem się parowaniem lamp mogę powiedzieć tylko jedno mozna je parować pod względem emisji
ale sonicznie to sie nie pokrywa trzeba potem porównać każdą lampę ze sobą bo okazuje się że parametry elektryczne są takie same a
grają całkiem inaczej.

Arek_50

  • 1130 / 5898
  • Ekspert
05-11-2008, 16:40
A tak co do basu i nie tylko ku przestrodze.Kupilem NHT Super Two,w transporcie wyrwala sie jedna z cewek.Naprawiajac obejrzalem dokladnie zwrotnice i okazalo sie ze w jednej kolumnie glosnik sredniotonowy byl podlaczony odwrotnie na plytce niz w drugiej (!)Tak wiec warto nie tylko sluchac ale sprawdzac wyniki odsluchu.Moze problem z basem lezy zupelnie gdzie indziej....