Audiohobby.pl

Samodzielne zestawy głośnikowe

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
01-02-2020, 22:31
Witam , ostatnio czytałem sobie różne info na różnych forach o tym. Osobiście od 20 lat bawię się w kolumny, uwielbiam dźwięk , akustykę itp, choć nie bawię się w labolatoria , symulacje komputerowe itp. Czasami przeczytałem od kogoś mega skomplikowane teorie na temat wykonywania kolumn i w sumie zachciałem o tym napisać. Nie bardzo rozumiem tego "spuszczania się" nad "milionem elementów" które trzeba by spełnić. Producenci gadają o nieziemskich trudnościach w budowie a potem przywalają taką cenę że masakra heh :D, wykonałem jak dotąd mnóstwo par kolumn, które żyją przez laata już i wzmacniacze żyją. Niby trzeba spełnić pewne zależności ok, jasne. Są prawa akustyczne że tak powiem które należy brać pod uwagę, ale czasami ktoś chce coś zrobić a inni zaczynają "płynąć" z radami heh :) , że na koniec ten ktoś pewnie ma dość :D , nasze uszy są coraz gorsze a kolumny to tylko pół sukcesu. Jakość dźwięku w internecie , na YouTube czy wszelkich nośnikach pozostawia wieele do życzenia. Jak się nie zmieni wykresu utworu np w Audacity to jest kicha, kiepski bass, wokal taki sobie a góra to nie wspomnę, wiem bo to sprawdziłem miliard razy i dalej sprawdzam. Więc nawet gdy kupi się mega extra bass refleksy , to będzie tak sobie. Każdy a może nie wszyscy heh, mówią jak trudno zrobić kolumny , a wcale tak nie jest. Skombinować dobrą BR-kę jest trudno. Robiłem różne , z małym basem , dużym , z dwoma basami, i te były fajniejsze ale gdy raz "na oko" heh zrobiłem TL-kę to było odkrycie Ameryki heh , bas ARN226 8ohm , wylot z przodu , tunel miał ok 2,5m. grały nieziemsko!! wzmak Yamaha bodaj AX450 2x65W żyła przez lata( i nadal żyje :D), nie wiem jak by wyglądały labolatoryjnie i mam to gdzieś , na Elektrodzie chyba mają dużo info o TL-kach. A sprawa prosta , użyć mdf , Fs najlepiej niskie od 20Hz czy ok 30Hz( polecam głośniki STX ), Sd głośnika, liczyć dł tunelu teraz gram na basach od nich 33cm( moc max 500W), TL na 25 Hz, wys 1,6m , jest taka potęga że strach, a pracy włożonej było nie dużo. Fajne TL-ki wyszły na basie Alphard LW650 6,5cala , na 40Hz, tunel 2m starczył i jest mega! gość który je ma nie chce innych już od lat. Chodzi mi o to że nie trzeba być druidem aby coś zrobić :)) zachęcam do zabawy w stolarkę i akustykę :) pozdrawiam wszystkim którym chciało się to przeczytać :))

Karol

  • 2008 / 4315
  • Ekspert
01-02-2020, 22:56
...pozdrawiam wszystkim którym chciało się to przeczytać :))

@Xman Akustic fajny temat, ale rzeczywiście ciężko się czyta, bo nie formatujesz tekstu.
Leci to wszystko ciurkiem i przy czytaniu dostawałem lekkiego oczopląsu. :)

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
02-02-2020, 02:42
...pozdrawiam wszystkim którym chciało się to przeczytać :))

@Xman Akustic fajny temat, ale rzeczywiście ciężko się czyta, bo nie formatujesz tekstu.
Leci to wszystko ciurkiem i przy czytaniu dostawałem lekkiego oczopląsu. :)


haha sorry bardzo , śpieszyłem się przy pisaniu a chciałem poruszyć kilka wątków , ale się poprawię

Karol

  • 2008 / 4315
  • Ekspert
02-02-2020, 18:19
Czasami przeczytałem od kogoś mega skomplikowane teorie na temat wykonywania kolumn i w sumie zachciałem o tym napisać. Nie bardzo rozumiem tego "spuszczania się" nad "milionem elementów" które trzeba by spełnić. Producenci gadają o nieziemskich trudnościach w budowie a potem przywalają taką cenę że masakra heh :D, wykonałem jak dotąd mnóstwo par kolumn, które żyją przez laata już...
...
Chodzi mi o to że nie trzeba być druidem aby coś zrobić :)) zachęcam do zabawy w stolarkę i akustykę :)

Jak piszesz masz 20 letnie doświadczenie w budowaniu kolumn i lubisz to.
A jakbyś tak stworzył, taki poradnik krok po kroku dla ludzi, którzy nigdy się czymś takim nie zajmowali?!
Może masz jakieś zdjęcia demonstrujące postęp robót, zrobione w trakcie budowy kolumn.
Można byłoby je wykorzystać, skupiając się na najbardziej Twoim zdaniem, newralgicznych momentach budowy.
Mógłbyś też przemycić w tym poradniku, niezbędną Twoim zdaniem porcję teorii.
Jakby nie było pewne rzeczy trzeba policzyć, zasymulować.
Uważam, że dla wszystkich początkujących w tej dziedzinie, chcących skorzystać z twojego apelu, byłaby to nieoceniona pomoc.
Jeżeli masz taką możliwość, to wrzuć jakieś fotki kolumn, które zrobiłeś. :)

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
03-02-2020, 09:48
Czemu nie, z przyjemnością mogę pomóc :)

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
03-02-2020, 20:48
Tylko że , nie zajmuję się już BR-kami. Osobiście uważam , że to strata czasu i sił. Więc pozostają tylko TL-ki. Jeśli ktoś chce BR to musi wyłożyć sporo kasy bo te , powiedzmy do 3 kawałków są mało warte, a za 3klocki można złożyć świetne TL-ki.
  Trzeba ustalić jaki mamy wzmak i jak duży jest pokój. jeśli do 20m kwadr. to wystarczy nawet bas 6,5 cala, lub ewent 8 cali. Dalej, czy kolumny będą stały w rogu, blisko ściany czy odsunięte od niej. Od tego zależy usytuowanie wylotu tunelu.

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
03-02-2020, 21:28
Jeśli to wiemy, to możemy sobie poszukać gł.basowego, polecam stronkę stx.pl. Dobieramy średniak i wysoki. Trzeba się zastanowić jak podzielimy pasmo , czyli kiedy odetniemy bas, od kiedy średniak no i tweeter . Pamiętać należy że nie odcina nam się pasmo od razu, czyli można puścić średniaka np o 100Hz dalej czyli np. bas do 200Hz a średniak od 300 Hz . Przy wysokim to nawet 500Hz czy więcej. Do obliczenia filtrów polecam PE nr 8 z roku 2000. Jest tam artykuł Zwrotnice i filtry głośnikowe.
   Ale można też zrobić inaczej. Na Allegro np szukamy fajnych kolumn używanych, ale nie uszkodzonych ;), wyjdą tanio a jest zestaw głośników i zwrotnica. Bardzo polecam Quadrala. Ich kolumny nawet po 30, 40 latach są niesamowite, sprawdzamy tylko ich stan. Robimy nowe obudowy TL, chyba że kupimy jakieś ich TL-ki, np Titan, Vulkan czy Montan. Są w cenie od 3 , 3,5 tysiąca heh ;) .

 Do obliczenia obudowy potrzebne nam jest Sd basu( powierzchnia membrany), jego częstotliwość Fs, i np dobroć Qts ( jeśli Qts mniejsza niż 0,5 to Fs musi być poniżej 30Hz).

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
03-02-2020, 21:41
Najlepiej używać płyt MDF , w markecie nam przytną. Na front można też dać sklejkę.
  Sd głośnika basowego powie nam jaki przekrój ma mieć tunel. Są takie założenia żeby wlot kanału był od 2 do 1,7 raza większy od Sd a wylot o 0,8 raza mniejszy.
  Długość tunelu wyliczymy ze wzoru:
      Lti= 344/4xFs
   344 to prędkość dźwięku w powietrzu
 Gdy obliczymy filtry to dobrze jest połączyć je „powietrznie”, na przewodach, żeby sprawdzić jak na nich grają nasze głośniki.
« Ostatnia zmiana: 03-02-2020, 21:52 wysłana przez Xman Akustic »

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
03-02-2020, 22:03
Gdy wynikowa dł tunelu będzie np 2,6m to ustawiamy wys kolumny na 130cm, a w środek dajemy przegrodę. Taka linia najlepiej gdy nie jest łamana wielokrotnie. Przegroda może być umiejscowiona prosto albo lekko pod skosem pamiętając o zasadzie wejście szersze a wyjście węższe. Możemy zrobić niższą obudowę ale wówczas musimy dać więcej materiału tłumiącego, uzyskamy do tych ok 15% wydłużenia fali, aby zbliżyć się do dł tych potrzebnych 2,6m.

Karol

  • 2008 / 4315
  • Ekspert
03-02-2020, 22:31
Panie, a skąd ja tyle miejsca wezmę! Myślałem, że to będzie łatwiejsze. ;)

A tak na poważnie to fajnie, że rozpocząłeś ten poradnik. Jak dla mnie, może być jeszcze bardziej łopatologicznie.
@Xman Akustic, ja się na tym nie za bardzo znam, to "łyknę" wszystko co napiszesz, ale koledzy sprawdzają. ;-)
« Ostatnia zmiana: 03-02-2020, 22:37 wysłana przez Karol »

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
04-02-2020, 03:23
:D , mi nikt nie wciśnie „ Ej głupoty piszesz, tego tamtego i tam dalej” bo ja już te kolumny wykonałem , sprawdziłem , słyszałem, widziałem itp itd hehe , ja piszę jak JA je robiłem, czasem coś przeczytałem w internecie a okazało się inaczej i musiałem wprowadzać poprawki czyli ktoś nie miał racji. To jest życie. Każdy musi wiedzę sprawdzić praktycznie. Ale skoro zgłaszają się do mnie ludzinki aby im zrobić kolumny to chyba nie jestem najgorszy :D ;))

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
04-02-2020, 04:03
to kilka ostatnich projektów

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
04-02-2020, 05:25
Moje aktualnie używane :

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
04-02-2020, 05:31
wylot mają u góry, bass STX-a, piękny głośnik , trzęsienie ziemi robi. Co do tweeterów to dla mnie praktycznie liczą się tylko wstęgi , ewent z kopułką tytanową

Xman Akustic

  • 27 / 1539
  • Użytkownik
04-02-2020, 05:59
Obudowy najlepiej skręcać śrubami, dobrze uszczelnić silikonem bądź klejem na ciepło. Dać nóżki bo inaczej meble skaczą heh.
   Jeśli chodzi o zwrotnice to ambitne jest samemu wytrawić płytki , bo nie polecam żadnych sklepowych uniwersalnych. Ewent quadralskie heh :)
  Jeśli chodzi o średniaka to wiadomo , montować w oddzielnej komorze gdy jest z koszem otwartym , można wtedy użyć nawet grubej tektury( chociażby z takiego „walca” na którym była jakaś folia czy coś), albo z cieńszego drewna. Gdy kosz jest zamknięty to można go dać w tej samej komorze co bas .