Audiohobby.pl

MDS 442

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
08-01-2020, 22:27
Zabrałem się właśnie za reanimację "szuflady" MDS 442, którą dostałem niedawno od kolegi, wraz z prawie sprawnym wzmacniaczem oraz tunerem (nawet przestrojonym) z zestawu. Magnetofon po oględzinach "żyje", tylko paski do wymiany, poza tym, cały do czyszczenia. Z pomocą kompresora wydmuchałem ze środka kłęby kurzu, obudowa do mycia. Poza tym, jest w bardzo dobrym stanie i prawdopodobnie nigdy nic nie było przy nim grzebane (wszędzie są jeszcze nie zerwane plomby, śruby obudowy też wyglądały na nie ruszane. A co jeszcze bardziej mnie ucieszyło - jeszcze fabryczna, nie kręcona głowica ALPS z niewielkim śladem zużycia. Rzadko trafia się taki egzemplarz, bo większość, które spotykałem, to były trupy, najczęściej poobijane, zajeżdżone i pokręcone.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
08-01-2020, 22:30
Pierwsze co, oczywiście wziąłem się za wymianę paska. Stary wisiał jak flak i był przyklejony do koła zamachowego... ;)
Następnie czyszczenie idlerów i pozostałych gumowych kółek w mechanizmie, na których z latami zrobiła się smoła. Zauważyłem, że idler główny stwardniał i był popękany, ale na szczęście udało mi się wygrzebać jakiś z demontażu prawdopodobnie jakiegoś trupa ;) Idę działać dalej, bo przecież magnetofon jeszcze dziś MUSI zagrać ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

nano

  • 9079 / 4984
  • Ekspert
08-01-2020, 22:54
fotka 472
masz taki zdjecie  ale z dolu ?

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
08-01-2020, 23:33
fotka 472
masz taki zdjecie  ale z dolu ?

Nie mam, dołu nie odkręcałem, nie było takiej potrzeby.

Ciąg dalszy: Wyczyściłem i naoliwiłem wszystkie osie, na którym są mocowane kółka i talerzyki. Wszystko poskładałem, założyłem pasek od licznika i auto-stop'u, oraz od napędu szuflady. Mechanizm chodzi cichutko, wszystko ładnie chodzi, a przewija jak szatan ;) Jak na razie, musiałem tylko odrobinę zwiększyć naciąg taśmy (to akurat nic dziwnego po tylu latach. Tak więc cel osiągnięty - udało mi się posłuchać go jeszcze przed północą :D Teraz gra sobie wybebeszony w tle, a ja biorę się za mycie obudowy ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
09-01-2020, 00:54
Ciąg dalszy fotek ;) Jest i data produkcji, choć słabo widoczna (1987). Dokładniej widać na silniku :) Obudowa umyta i poskładana, więc przeszedłem do sprawdzenia prędkości przesuwu taśmy. Był prawie idealny - miernik pokazał 3170 Hz, więc zrobiłem minimalną korektę i jest OK :)
Następnie sprawdziłem poziom odczytu. Wrzuciłem kasetę 400 Hz 250 nWb/m (jak w serwisówce). Wskaźniki ładnie pokazały 0 dB na obu kanałach, sprawdziłem napięcie wyjściowe i też w zasadzie jak w serwisówce - jedynie w prawym kanale było około 20-30 mV za dużo, więc skorygowałem. Ale i tak jestem w szoku, że ten magnetofon po tylu latach tak ładnie trzyma parametry, choć przez prawdopodobnie ostatnie 10-15 lat stał nieużywany :O
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
09-01-2020, 02:02
Oczywiście nie wytrzymałem i przed snem musiałem sprawdzić jeszcze nagrywanie. I tutaj też w zasadzie nie ma co poprawiać ;) Polski sprzęt potrafi zaskoczyć :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

siwy

  • 658 / 2605
  • Ekspert
09-01-2020, 06:40
To ci się Jakubie trafiła niezła gratka, nie dosyć, że nie grzebany, w ładnym stanie, to jeszcze z pozostałymi elementami wierzy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

nano

  • 9079 / 4984
  • Ekspert
09-01-2020, 07:47
swietnie   super
dzieki

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
09-01-2020, 11:52
Też czasami mnie tak ciśnie i siedzę po nocach, żeby magnet w końcu się odezwał :)
Dobra robota Jakubie i magnet w fajnym stanie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
09-01-2020, 13:40
Też czasami mnie tak ciśnie i siedzę po nocach, żeby magnet w końcu się odezwał :)
Dobra robota Jakubie i magnet w fajnym stanie.

Inaczej człowiek nie zaśnie, tylko zastanawia się, co z nim dalej :D
Dzięki! ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
09-01-2020, 13:43
To ci się Jakubie trafiła niezła gratka, nie dosyć, że nie grzebany, w ładnym stanie, to jeszcze z pozostałymi elementami wierzy.

A wcześniej miałem już korektor w bdb stanie, oraz MDS 446, więc wieża praktycznie mi się skompletowała ;) Zrobię foto całości, jak już ją ładnie ułożę :) Dziś planuję jeszcze wyczyścić tuner i trzeba jeszcze wymienić w nim jedną żarówkę od podświetlenia skali. A mam jeszcze od dawien dawna jeszcze jednego MDS 442 (z logo DIORA, ale w tej samej wersji kolorystycznej), tylko tamten był kręcony i nie miał już oryginalnej głowicy, ale przyjdzie czas też na niego... ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
09-01-2020, 13:48
Jakubie gratuluję sprzęciora :)
Jestem ciekaw jaką tolerancję przewidywał producent odnośnie prędkości +/- 20Hz?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
09-01-2020, 18:12
Jakubie gratuluję sprzęciora :)
Jestem ciekaw jaką tolerancję przewidywał producent odnośnie prędkości +/- 20Hz?
Dzięki :)
W serwisówce odchyłka prędkości przesuwu taśmy wynosi +/- 1,5%, więc te 3170 Hz raczej mieściło się jeszcze w granicach tolerancji. De facto to prawie niesłyszalna różnica, i po 32 latach to naprawdę niezły "wynik". To też jest to, że DIORA montowała w tych magnetofonach dobre silniki od napędu capstan'a.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
09-01-2020, 18:32
Problemem  szufladach tych by zbyt wysoki poziom nagrywania, a pokazywało mało, na samej szufladzie nie było tego tak słychać ale na innych sprzętach już tak.

JaKub92

  • 1822 / 5478
  • Ekspert
09-01-2020, 22:55
Problemem  szufladach tych by zbyt wysoki poziom nagrywania, a pokazywało mało, na samej szufladzie nie było tego tak słychać ale na innych sprzętach już tak.

Też kiedyś mnie to dziwiło i przez dłuugi czas myślałem, że egzemplarze, które widziałem, są rozkalibrowane (przy odczycie też pokazywały "dziwnie" mało), ale Wojtek zrobił mi kiedyś mały wykład na temat 3 różnych norm, do których były kalibrowane magnetofony ;) Te DIORY były ustawiane do normy 250 nWb/m i to wszystko tłumaczy. Poza tym, wskaźniki w tych magnetofonach chodzą bardzo ospale i są niedokładne. Zauważ, że nawet kasety nagrywane fabrycznie, też mają różne poziomy zapisu.

Ale kontynuując i tymczasowo kończąc wątek, dziś udało się ogarnąć tuner. "Szuflada" przetestowana, już poskładana. Cały komplet naprawiony, wyczyszczony i przywrócony do stanu używalności ;) Załączam też jedno foto z wnętrza tunera przed wyczyszczeniem i po, żeby zobrazować Wam, że to samo było w magnetofonie, oraz wzmacniaczu... ;) I tak, jak obiecałem wcześniej - foto całego kompletu :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub