Audiohobby.pl

Kenwood KX-9010

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2020, 15:18
Dzięki Panowie za miłe przyjęcie :).

Wczoraj wziąłem na tapetę moje dwa "bieżące" decki - Kenwood KX-9010 i NAD 6340... kurcze żebym wiedział, że skończę zabawę o 4 w nocy to pewnie bym się zabrał tylko za jednego.

NAD
Mechanizm został na nowo przesmarowany, bo W&F wychodził na poziomie 0,11 DIN, a że był to pierwszy przeze mnie serwisowany deck to i było parę niedociągnięć. Teraz W&F jest na poziomie 0,06-0,07 DIN, peaki są dość spore - 0,15, ale teraz przynajmniej da się tego słuchać.
Porządniej usiadłem do ustawienia azymutu, bo kasety nagrane na Kenwoodzie na NADzie wymagały ustawienia Play Trim na +1. Teraz jest super.
Mniejsza zawartość wysokich tonów w jednym z kanałów w tym decku się wyjaśniła - ktoś przede mną pokręcił potkiem SVR001 - "Playback EQ", które serwisówka określa w skrócie: nie ruszaj, chyba że głowica była wymieniana... W związku z tym przy moim pierwszym serwisie tego nie ruszałem :D, a to był błąd. W każdym razie teraz poziomy wysokich tonów są już prawidłowe w obu kanałach.

KX-9010
Tutaj to się trochę wkopałem :D. Niby deck, którego na bieżąco używam, ale ostatni raz coś w nim ustawiałem ponad rok temu, więc postanowiłem się trochę mu przyjrzeć, bo zawsze na nim nagrywam.

Azymut okazał się minimalnie nie trafiony i o dziwo ten etap zajął mi najwięcej czasu...
Stosowałem się do Wojtkowej instrukcji:
1) Ustawić azymut głowicy pod kasetę testową przy odciągniętej lewej rolce
2) Włączyć do obiegu lewą rolkę i korygować jej ustawienie, żeby azymut był taki jak z pkt.1
(mam nadzieję, że dobrze zapamiętałem).
No więc w tym decku, żeby mieć dojście do lewej rolki trzeba wyjąć mechanizm z decka (albo zdjąć front decka). Super, wszystko ustawiłem, mechanizm do środka, sprawdzenie i...zupa. Okazywało się, że ustawianie tego "na zewnątrz" decka nie zdawało egzaminu. Po wsadzeniu mechanizmu do decka i skręceniu zawsze były różnice.
Chwile mi zajęło znalezienie sposobu na to, stąd skończyłem o 4 w nocy...
Koniec końców ustawiłem wszystko jak najlepiej na zewnątrz decka, sprawdziłem tor przesuwu "wygryzioną" kasetą (bo takiej z lusterkiem nie mam). Wszystko było elegancko, wrzuciłem mechanizm do środka i delikatnie skorygowałem azymut głowicy (bo to już jest do zrobienia przez przednie drzwi).
Nie mam pojęcia czy podejście było prawidłowe, ale działa - mam ładną, niewiele falującą krechę na oscylatorze, a kasety nagrane wcześniej brzmią elegancko.

Potem korekta poziomów wyjściowych i nagrywania, ale to wymagało dosłownie minimalnej korekty i następnie coś mnie podkusiło, żeby zobaczyć jak się będzie zachowywał deck przy pokręceniu prkami od "Play Trim"... Zwłaszcza interesowało mnie jak będzie to wpływać na kalibrację.
Efekt testów był do przewidzenia ACTS kalibrował taśmę zawsze do płaskiej charakterystyki, bez znaczenia na ustawienia Play Trim. Oczywiście taśmy nagrane wcześniej brzmiały ze zbyt wyeksponowaną lub zgaszoną górą pasma.
Tak więc na koniec ustawiłem Play Trim wg serwisówki (+0,5dB na 10kHz względem 1kHz).
Powiem szczerze, że nic mądrego nie ustaliłem, bo wystarczyło się chwilę zastanowić i oszczędziłbym godziny grzebania. Mimo wszystko pomysł, żeby jak w NADzie wyrzucić dodatkowy potencjometr Play Trim na front decka uważam za bardzo trafiony. Jedynie wtedy należy pamiętać, żeby przed każdym nagrywaniem Play Trim ustawić na pozycję 0 :D.

Przy okazji sprawdziłem też prędkość przesuwu i W&F, bo zarówno rolka jak i pasek mają jakoś półtorej roku. Prędkość przy ścieżce 3150Hz była na poziomie 3153Hz, więc nawet nie dotykałem pr'ki, a W&F przy czystym torze przesuwu wychodził 0,04 DIN z peakami do 0,06. Kiedyś koledzy wspominali, że WFGUI podaje trochę "optymistyczne" odczyty, ale powiem szczerze, że nic więcej mi nie potrzeba, bo nawet na upierdliwym utworze nie słyszę ani falowania ani drżenia.
Dodam tylko, że lewa rolka jest od Mikhoma ze Słowacji, a pasek od revox_de z Niemiec.


Pod koniec jeszcze zagadka...
Pierwszy screen pokazuje odczyt 8kHz z kasety Audiotone po ustawieniu Azymutu.
Drugi screen natomiast pokazuje odczyt "po taśmie" przy nagrywaniu 8kHz...

Jeśli dobrze pamiętam wyjaśnienie Wojtka z innego forum, to bodajże wychodzą tutaj niedogładności głowicy zespolonej. Jeśli faktycznie tak jest, to ja się pytam: dlaczego producenci nie robili nałogowo niezależnych głowić nagrywającej/odczytującej, żeby można było azymuty obu ustawić niezależnie :D.

Dobra, już nie truje więcej, choć koledzy pewnie pamiętają moje przydługie posty z innych czasów.
Zakończę ostatnim pytaniem: Jak często robicie przegląd mechaniczny/elektryczny Waszych decków używanych na codzień do nagrywania?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
21-03-2020, 15:51
Pod koniec jeszcze zagadka...
Pierwszy screen pokazuje odczyt 8kHz z kasety Audiotone po ustawieniu Azymutu.
Drugi screen natomiast pokazuje odczyt "po taśmie" przy nagrywaniu 8kHz...

Jeśli dobrze pamiętam wyjaśnienie Wojtka z innego forum, to bodajże wychodzą tutaj niedogładności głowicy zespolonej. Jeśli faktycznie tak jest, to ja się pytam: dlaczego producenci nie robili nałogowo niezależnych głowić nagrywającej/odczytującej, żeby można było azymuty obu ustawić niezależnie :D.

To raczej nie ja mówiłem lub pisałem o tej przypadłości. Ale w stosunku do pokazanych zdjęć to wygląda na to że jest coś nie tak. Sygnał jest przesunięty dokładnie o 180 stopni tak nie powinno być. Sprawdź prosze na innych 3 głowicówkach.
« Ostatnia zmiana: 21-03-2020, 16:03 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2020, 16:02
Sprawdź prosze na innych 3 głowicówkach.
Nie mam innych, tzn. jedna leży w kanapie niesprawna.

Kurcze to mnie trochę zmartwiłeś. Dodam tylko, że nie dla wszystkich kaset jest tak idealnie 180 stopni, tutaj było raczej ekstremum. Sprawdzałem jeszcze podpięcie głowicy, czy gdzieś tam ktoś nie mieszał, ale wygląda to prawidłowo (zdjęcie w załączeniu). Nie sprawdziłem tylko, czy takie zachowanie jest jednakowe dla niższych częstotliwości również.

Jakiś pomysł co to mogłoby być?

Inna sprawa, że deck nagrywa i odtwarza poprawnie, nie słyszę żadnego ubytku pasma, a wykresy przenoszonych częstotliwości np dla TDK SA-X dochodzą do 18kHz praktycznie płasko i po czym zaczynają opadać. Nawet dla co zwyklejszych kaset Type I czy Type II pasmo przenoszenia mieści się w granicach fabrycznych (spadek -3dB przy nagrywaniu z poziomem -20dB Type I do 18kHz, Type II do 19 kHz wg serwisówki).

No ale jestem otwarty na sugestie diagnozowania problemu, jeśli miałbyś jakiś pomysł :).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
21-03-2020, 16:07
Już mam. Masz zamienione przewody przy głowicy....zaraz dam ci jak ma to być poprawnie.  :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2020, 16:09
Już mam. Masz zamienione przewody przy głowicy....zaraz dam ci jak ma to być poprawnie.  :)

Jesteśm pewien? Tutaj jeszcze kilka ujęć.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
21-03-2020, 16:18
Tak podaje serwisówka jak widać.
Czyli lewa strona głowica zapisująca oznaczania na serwisówce liczbowe :

1. Różowy
2. Biały
3. Biały
4. Różowy

Prawa strona głowica odczytująca :

1. Różowy
2. Biały
3. Biały
4. Różowy

Tak piszą w serwisówce.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2020, 16:19
Już mam. Masz zamienione przewody przy głowicy....zaraz dam ci jak ma to być poprawnie.  :)

Spojrzałem w serwisówce...ech...nagrywająca, tak?

No dobra, przelutowanie to nie problem, tylko jakie tego były skutki? Czy teraz mam do nagrania od nowa wszystkie kasety? :D

Edit: O proszę, w tym samym czasie znaleźliśmy ten wycinek ;), ale powyższe pytanie aktualne tj. jakie tego były skutki?
« Ostatnia zmiana: 21-03-2020, 16:22 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
21-03-2020, 16:23
Mateuszu zrób pomiar oscyloskopem po przelutowaniu czy coś się zmieniło ale powinno być wszystko dobrze. Ale jak co to pomyślimy co dalej.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
21-03-2020, 16:27
Mateuszu musisz sam sprawdzić. Bo nagrania wykonane nie w fazie będą brzmieć inaczej. Wydaje mi się że powinieneś to wyłapać już dawno.


Mateusz, poczekaj.....

W moim 9010 tez jest tak podłączone jak w Twoim... 9010. To co wszystkie były z źle ustawiona fazą ??? Sprawdź w necie...fotki 9010 bo na niektórych widać. Chyba że jest błąd w serwisówce.


Przenoszę ten temat do wątku z KX-9010
« Ostatnia zmiana: 21-03-2020, 16:40 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2020, 16:35
Oj posprawdzam, posprawdzam.

Ciekawa sprawa, bo ustawienie głośników w przeciwfazie wyłapywałem zawsze bez problemów. Magia...ale nic to, przelutuję te kable przy nagrywającej i porobię testy.

Trudno, w najgorszym wypadku poleci te kilkaset kaset raz jeszcze do nagrania i tyle :D. O ile w ogóle będę zauważał jakąś różnicę, bo tak jak mówisz... do tej pory powinienem był to wyłapać, a nie wyłapałem. Wysokie tony były, niskie tony również...magia.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2020, 16:54
Mateuszu musisz sam sprawdzić. Bo nagrania wykonane nie w fazie będą brzmieć inaczej. Wydaje mi się że powinieneś to wyłapać już dawno.


Mateusz, poczekaj.....

W moim 9010 tez jest tak podłączone jak w Twoim... 9010. To co wszystkie były z źle ustawiona fazą ??? Sprawdź w necie...fotki 9010 bo na niektórych widać. Chyba że jest błąd w serwisówce.


Przenoszę ten temat do wątku z KX-9010

No to teraz już zgłupiałem. Jeden przypadek to jeszcze ktoś mógł pomieszać, ale dwa...
Czy znalazłbyś chwilę kiedyś, żeby sprawdzić jak to u Ciebie wygląda przy odczycie po taśmie podczas nagrywania?

Tak jak pisałem wcześniej, nagrania brzmią poprawnie, a w zasadzie nawet lepiej, bo brzmią bardzo dobrze.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
21-03-2020, 16:57
nie mam już niestety 9010.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2020, 17:10
Rozumiem,

To nie pozostaje mi nic innego jak sprawdzić temat samemu. Nie widzę problemu z przelutowanien tych kabli dla samego sprawdzenia oczywiście, ale najpierw posprawdzam na kilku kasetach i różnych częstotliwościach jak to wygląda.

Tylko kurcze te punkty lutownicze wyglądają naprawdę porządnie i jednakowo, co trochę mi nie pasuje, że ktoś grzebał.

Ponadto muszę wyciągnąć tego 1100HX z czeluści kanapy i sprawdzę jak tam wyglądają połączenia. Głowica jest chyba taka sama.

Czy z Twojego doświadczenia ustawienie azymutu jest zawsze identyczne - dla kasety testowej i potem przy podsłuchu po taśmie?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
21-03-2020, 17:15
Czy z Twojego doświadczenia ustawienie azymutu jest zawsze identyczne - dla kasety testowej i potem przy podsłuchu po taśmie?

Nigdy nie sprawdzałem "skosu" po "taśmie" z prostego powodu, bo takie nagranie nic nam nie daje. Żadnej odpowiedzi.
A skos zawsze sprawdzałem na kasecie oryginalnej, bo do czegoś musiałem się odnieść. Tzn. mieć jakiś wzorzec, a takowe posiadam. Więc ustawiam do takich. A nagranie z generatora na magnetofon i odsłuch po taśmie nic nam nie mówi.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
21-03-2020, 17:33
A nagranie z generatora na magnetofon i odsłuch po taśmie nic nam nie mówi.

To może to kolejny przypadek szukania przeze mnie dziury w całym. Brzmi dobrze, to po co się czepiać ;-).
Inna sprawa, że ta moja głowica jest już dość mocno zużyta chyba. Próg już ma wyczuwalny pod paznokciem idąc od środka głowicy w stronę frontu decka. Te trzy kreski na blaszce też już są ledwo widoczne.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz