Audiohobby.pl

Subwoofer zamiast adaptacji pokoju?

Wuelem

 • 32 / 278
 • Nowy użytkownik
03-12-2019, 13:05
@Gustaw napisał: "Dźwięk subów jest zwykle odklejony od reszty pasma. Prawie nie spotkałem jeszcze klasycznego suba, aktywnego lub pasywnego, który by "nadążał". Lepiej mieć dobry bas do 50Hz niż ciągnący się 25 Hz."

To wynika z czasu pogłosu, dla niskich częstotliwości można przyjąć 2 razy dłuższy niż dla środka pasma. Czyli na przykład 0,4 vs 0,8 sek. Czyli nieważne jakiego suba użyjemy, wygaszanie energii subbasu będzie zawsze dłuższe i pozostanie "ogon". Oczywiście bez zabiegów dodatkowych i przy niesprzyjających okolicznościach.
Przyjęcie sposobu, że lepiej podłogówki, które subbasu nie mają (z paru powodów jak nawet przenoszą najniższe częstotliwości, to są one wyciszone w stosunku do reszty pasma - hasło przewodnie: kompresja termiczna) - nie rozwiązuje problemu, tylko całkiem go pomija. Ze szkodą dla pełnopasmowego odtwarzania muzyki.

Jeśli wstawimy duże kolumny, czyli zdolne do odtworzenia najniższych dźwięków - problem będzie ten sam, co z zastosowaniem subwoofera. Niestety, zasada jest jedna: w uzyskaniu najwyższej jakości wysokich sprzyja mały pokój, w uzyskania najwyższej jakości basu - duży. W tym obszarze leży kompromis, a nie w wyborze sposobu odtworzenia subbasowego pasma.

Karol

 • 1556 / 2899
 • Ekspert
03-12-2019, 13:08
Czyli w malutkim pokoju lepszy mniejszy sub (nie schodzący tak nisko) ?

Jeżeli zamierzasz eksperymentować, to spróbuj z tym subem Bose, którego nazwę podałem.
Urządzenie sprawdzi się w każdym pokoju. Ma wbudowany wzmacniacz do napędzania kolumn.
Poradzi sobie nawet z większymi kolumnami. Jedyny warunek, to kolumny nie mogą być mniej niż 8 Ω.
Dźwięk jest zastanawiająco dobry, nawet prosto z komputera via DAC.
Bose Acoustimass Powered System 2683-2, to sprawdzony patent. Nie tylko przeze mnie.
Bose to Bose. Mnie go polecili ludzie, którzy walory tego rozwiązania znali dużo wcześniej.

Wuelem

 • 32 / 278
 • Nowy użytkownik
03-12-2019, 14:12
Ma wbudowany wzmacniacz do napędzania kolumn.
oraz
kolumny nie mogą być mniej niż 8 Ω.

Jakie ma znaczenie impedancja kolumn, skoro subwoofer jest aktywny?

Karol

 • 1556 / 2899
 • Ekspert
03-12-2019, 18:07
Jakie ma znaczenie impedancja kolumn, skoro subwoofer jest aktywny?

Takie samo jak przy innych wzmacniaczach, do których nie należy podłączać kolumn o niższej impedancji niż wskazana parez producenta. To nie jest "samotny" subwoofer. On jest składnikiem systemu nagłośnienia. Czasami można go upolować wraz z dwoma satelitkami. Spróbuj wpisać w przeglądarkę Google frazę "Bose Acoustimass Powered System 2683-2", powinno coś się znaleźć na temat tego systemu.

Wuelem

 • 32 / 278
 • Nowy użytkownik
03-12-2019, 23:48
Jeśli dobrze dostrzegam, to nie ma żadnych regulacji dopasowujących. Funkcjonuje więc jako zestaw głośnikowy. Nierozłącznie z satelitami. Nie widzę tego w poważniejszej instalacji, pułapka i pożywka dla przeciwników rozwiązań z subem.
Pewnie sprytna, ale to zabawka. Patrząc na zaciski głośnikowe... narodziny kina domowego? :-)

Karol

 • 1556 / 2899
 • Ekspert
04-12-2019, 00:44
Jeśli dobrze dostrzegam, to nie ma żadnych regulacji dopasowujących. Funkcjonuje więc jako zestaw głośnikowy. Nierozłącznie z satelitami. Nie widzę tego w poważniejszej instalacji, pułapka i pożywka dla przeciwników rozwiązań z subem.
Pewnie sprytna, ale to zabawka. Patrząc na zaciski głośnikowe... narodziny kina domowego? :-)

Ja miałem pewne zarzuty do grania swoich kolumn. Dlatego jak mi ktoś podpowiedział, coś takiego, to sprawdziłem czy to prawda. Z czystej życzliwości dzielę się tym rozwiązaniem, bo u mnie i u paru jeszcze osób zagrało.
Rozumiem, że ten patent Cię nie interesuje, bo u Ciebie nie ma czego poprawiać.
Ale jeżeli jest, to zamiast teoretyzować, za 200-300 zł, można sprawdzić, co ta "zabawka" potrafi.
Tyle to się płaci płaci się za pady do słuchawek firmy Dakoni. Po zastosowaniu tego suba, zmiana w dźwięku na plus, będzie zdecydowanie większa niż po podmianie padów. Ja sprawdziłem to rozwiązanie.
Jak Ty sprawdzisz i stwierdzisz, że to nic nie warte, to podziel się tą wiedzą i ostrzeż innych, by nie dali się nabrać. :)
« Ostatnia zmiana: 04-12-2019, 01:00 wysłana przez Karol »

Wuelem

 • 32 / 278
 • Nowy użytkownik
05-12-2019, 17:49
Miło argumentujesz, tylko powiedz: przy takich satelitach do jakich częstotliwości gra subwoofer? Większość zastrzeżeń dotyczy zauważalnego miejsca ulokowania subwoofera. Według Twoich doświadczeń należy postawić go pośrodku, na wprost słuchacza, czy ktoś zdecydował się postawić go w zupełnie innym miejscu? Pytanie jest z tych teoretycznych, ale ponieważ praktyka jest najlepszą teorią i taką masz po swojej stronie, to przybliż informacje o punkcie podziału albo jak w praktyce można wykorzystać jego potencjał uwzględniając mikro-minisatelity (jak nisko one mogą zagrać...?) będące w komplecie.

Karol

 • 1556 / 2899
 • Ekspert
05-12-2019, 20:03
@Wuelem, pokazałem pewną możliwość poprawienia dźwięku kolumn. Według mnie bardzo tanią.
Chcesz spróbuj, nie chcesz nie próbuj. Twoja sprawa.

Wyjaśnię tylko, tym którzy zdecydują się na coś takiego, (choćby z czystej ciekawości), że nie ma co sugerować się tym, co pisze @Wuelem. Najwyraźniej nie doczytał lub źle zrozumiał moje wpisy. Do suba nie podłączamy żadnych satelitek, tylko własne kolumny. Satelitki nie są do niczego potrzebne, nawet jakby były w komplecie.
Sygnał prosto z DAC-a, czy wbudowanej karty muzycznej, doprowadzamy do suba, a do niego podłączamy własne kolumny i tyle. A sub może stać gdziekolwiek miedzy kolumnami, lub gdzieś z boku. Ja postawiłem go między kolunami.

« Ostatnia zmiana: 05-12-2019, 21:55 wysłana przez Karol »

Wuelem

 • 32 / 278
 • Nowy użytkownik
05-12-2019, 22:01
To odpowiem prosto: to droga do katastrofy. Zapoznaj się z metodą dostrojenia subwoofera do kolumn głównych. Ten z zestawiku NIE ZAPEWNIA podstawowych narzędzi, aby to zrobić PRAWIDŁOWO.
Nie podając częstotliwości podziału sub/sat kupowanie tego w ciemno jest rzucaniem się pod pociąg. Szansa 1 na milion, że przeżyjesz. Tu szansa 1 na 1 000 000, że spełni to jakiekolwiek kryteria jakościowe.

Subwoofer jest fabrycznie DOPASOWANY do satelitek z zestawu i NAJPEWNIEJ ma elektroniczną korekcję pasma, aby z tych maleństw i przy swoich własnych ograniczeniach jakoś zagrać. Te wewnętrzne ustawienia przeniosą się na podłączone kolumny. Do tego bas będzie kierunkowy, bo podział jest znowu NAJPEWNIEJ wyżej niż się zaleca.
To już lepiej dać 200-300 zł na schronisko dla zwierząt, niż sprawdzać to, co jest przesądzone. Mówiłeś, że można przestrzec - to przestrzegam.

Jeśli ktoś chce poprawić sobie dźwięk subwooferem, to za 300 zł kupi samodzielny, uniwersalny model umożliwiający prawidłową konfigurację z dowolnymi kolumnami - w metodzie płynnego dodania do kolumn głównych. Wówczas subwoofer i kolumny są podłączone równolegle do wzmacniacza (oporność kolumn jest bez znaczenia, bo aktywny subwoofer nie obciąża dodatkowo wzmacniacza). Taki sposób daje GWARANCJĘ uzyskania czegoś pozytywnego. Subwoofer odcinamy nie wyżej niż 100 Hz, aby można było go postawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu (wybieramy oczywiście z listy najlepszych - jak je rozpoznać trzeba już dodatkowej wiedzy).

Pytanie, czy subwooferem można poprawić akustykę...? Tak, można uzyskać podobny efekt, ale wówczas potrzeba więcej niż jeden. Każde wysokiej klasy kino domowe korzysta ze znanych metod. Tam nie tylko celem jest właściwy odbiór w jednym konkretnym miejscu (1 słuchacz), ale w wielu dla siedzących obok i rząd dalej. Akurat w najniższych częstotliwościach różnice w głośności (różne miejsca w pokoju/sali) dochodzą do 30 dB, więc jest zasadnicze zadanie do wykonania.

Polecanie samochodu bez koła lub dwóch do przejażdżki, i to po wyboistej drodze, jest dobrym żartem.
Albo całkowitym niezrozumieniem tematu.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2019, 22:05 wysłana przez Wuelem »

Karol

 • 1556 / 2899
 • Ekspert
05-12-2019, 23:06
Mówiłeś, że można przestrzec - to przestrzegam.

Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem, że dopiero jak spróbujesz i potwierdzą się twoje teorie, to przestrzeż innych. :)
Na razie nic nie sprawdziłeś i dalej teoretyzujesz. Według Twoich wyobrażeń, to nie ma prawa zagrać. Otóż gra, czy Ci się to mieści w głowie czy nie. O pomyśle z samodzielnym, uniwersalnym modelem za 300 zł, umożliwiający prawidłową konfigurację z dowolnymi kolumnami, poczytaj wyżej. Mimo, że według Ciebie powinien się sprawdzić, takiemu np. @Gustawowi wziął się i nie sprawdził. Co kłamał? Najpewniej tak, bo nie miało prawa mu się nie sprawdzić, kiedy Ty uważasz, że powinno.
Albo musiał coś źle zrobić. Nie mam żadnego interesu, żeby kogokolwiek wprowadzać w błąd czy ordynarnie oszukiwać.
Piszę tylko o tym, co sam sprawdziłem. A jeżeli coś mi się wydaje, to jasno to komunikuję zastrzegając, że to tylko moje zdanie i że mogę się mylić. @Wuelem, jeżeli sugerujesz że kłamię, to napisz to otwartym tekstem.
Twoje insynuacje są nie na miejscu i mocno nie w porządku.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2019, 23:25 wysłana przez Karol »

Wuelem

 • 32 / 278
 • Nowy użytkownik
06-12-2019, 00:00
Nadinterpretujesz. Mam tylko uwagi, że nie odnosisz opisywanych kwestii do praw fizycznych. Miejsce dla ustawienie subwoofera się wylicza z wymiarów pomieszczenia, punkt podziału warunkujący właściwy (sub)bas jest z góry przyjęty, częstotliwość dolna z małych kolumn jest mierzalnie graniczną. Ten polecany zestaw nie spełnia podstawowych kryteriów i nic tego nie zmieni. Pewnie mamy inny punkt odniesienia i oczekiwania - ale to nie fizyka, by dało się porównać.

Napisałeś, by nie sugerować się tym, co piszę. Piszę, aby ludzie nie wydali na darmo kasy. Uczynny jestem :-)

Wuelem

 • 32 / 278
 • Nowy użytkownik
06-12-2019, 10:11
Aby nie zostało bez jednak konkretniejszej myśli, która zdecydowanie odsunie na bok jakiekolwiek osobiste znaczenie zapisywanych słów. Mnie nie interesują popełniane przez kogoś błędy przy konfiguracji, lecz tylko potencjał sprzętu.
W mojej ocenie, aby rozpocząć walkę z subwoferem musi on mieć:
- płynna regulację częstotliwości podziału
- regulację wzmocnienia
- regulację fazy.

Wystarczy, że ktoś wymyśli sobie słuchanie na siedzisku przy samej ścianie, gdzie słyszy bas dobiegający bezpośrednio i od razu odbity (więc wzmocniony x 2) i z każdym subwooferem będzie miał problem. I takie błędne decyzje można mnożyć. Ale oceniam przydatność (i szanse na sukces) urządzenia. Odstępuję od dalszej dyskusji, jedynie dodam na koniec, że w moim zestawie jest subwoofer. Ale nawet z tego faktu nie należy wyciągać żadnych wniosków w kontekście tej ogólnej rozmowy. Dla wszystkich najlepszego.   

Gustaw

 • 2743 / 1890
 • Administrator
06-12-2019, 15:09
Wystarczy, że ktoś wymyśli sobie słuchanie na siedzisku przy samej ścianie, gdzie słyszy bas dobiegający bezpośrednio i od razu odbity (więc wzmocniony x 2) i z każdym subwooferem będzie miał problem.

To mogła być przyczyna moich niepowodzeń podczas testów subwoofera.

fakamada

 • 1065 / 3973
 • Ekspert
06-12-2019, 17:01
Czy ktoś wie czy ma sens wstawianie subwoofera do pokoju jako substytutu adaptacji pokoju? Idea jest taka, że subwoofer można wygodniej ustawić w większej liczbie miejsc w pokoju, czyli można popróbować, gdzie będzie najlepsza akustyka. A wiadomo, że bas do 200Hz ma całościowo największe znaczenie.

Sposób 1:

Rozstawiasz po pokoju 3-4 subwoofery. Każdy z nich jest ustawiony w innym miejscu w związku z czym generuje inne mody pomieszczenia. Mody z 3-4 źródeł wyrównują się nawzajem dając w miarę płaską, uśrednioną  charakterystykę.

Sposób 2:

Używasz subwoofera z DSP. Mierzysz odpowiedź w miejscu odsłuchu. Wprowadzasz korekcję usuwając peaki.

Sposób 3 (najlepszy):

Kilka subów + DSP.

Karol

 • 1556 / 2899
 • Ekspert
06-12-2019, 20:33
Wystarczy, że ktoś wymyśli sobie słuchanie na siedzisku przy samej ścianie, gdzie słyszy bas dobiegający bezpośrednio i od razu odbity (więc wzmocniony x 2) i z każdym subwooferem będzie miał problem.

To mogła być przyczyna moich niepowodzeń podczas testów subwoofera.

:)