Audiohobby.pl

Vistaon B200 aplikacje, modyfikacje

lancaster

  • Gość
13-04-2008, 17:10
...bo dobry jest ten b200 :) serio. Juz sam z siebie calkiem OK, a  jak brzmi po tuningu
.....pewnie niebawem usłyszymy :)

cypher

  • 252 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
23-04-2008, 21:30
Hej,
Zaintrygowany wpisami Lancastera postanowiłem własno usznie sprawdzić, co i jak z Visatonem B200. Po wpisaniu w Google słowa klucza okazało się ze w 3city jest dystrybutor i ma aktualnie te głośniki do posłuchania.
Poszedłem żeby je zobaczyć /posłuchać, myślałem, że zajmie mi to 10 min a spędziłem ponad godzinę.
Miałem możliwość obejrzenia samych głośników oraz odsłuchy w "firmowych" obudowach zamkniętych w dwóch opcjach: bez korekcji zwrotnicą i z korekcją..
Wrażenia:
Głośnik bardzo ładnie solidnie wykonany, ciężki kosz odlewany z metalu wszystko bardzo precyzyjnie wykonane..
Zaaplikowany "wprost" do obudowy drze się strasznie ;-(( w zasadzie nie daje sie tego słuchać. Miły Pan dokonał przy mnie pomiaru SPL (na wprost ok 1,5m oraz ok 30 cm). Okazało się że głośnik gra w paśmie ok 40Hz do ok 14 kHz z podbiciem w okolicach ok. 1- 2 kHz o 6dB.. Był to szybki pomiar obrazujący jedynie odczucia "darcia" się. Następnie podłączyliśmy zwrotnicę wykres wypłaszczyła się a głośnik został przytemperowany do poziomu, kiedy fajnie się go słuchało.
Nie podejmuje się oceny brzmienia, ponieważ słuchałem na nieznanym tranzystorze w nieznanym pomieszczeniu i na nieswoim materiale muzycznym.
Bardzo intrygujące doświadczenie..
Generalnie:
Głośnik gra zaskakująco wysoko w okolicach 14 kHz jest dołek ok 2dB potem znowu się podnosi i ciągnie wyżej nie wiem jak wysoko, ponieważ mikrofon do pomiarów nie był w stanie bez spadku tego mierzyć..
Całkiem dobry bas z pojedynczego 8" głośnika realnie słychać do ok 50 Hz..
Zapytałem również o mod związany z wycięciem dust cap-a i zaaplikowania "wtyczki fazowej" Pan stwierdził, że taka operacja może przynieść więcej szkody niż pożytku. Twierdził, że w tym głośniku nakładka przeciwpyłowa zwiększa sztywność membrany w zakresie niskich częstotliwości a w wypadku wysokich drga jak kopułka..
Nie pozostaje nic innego jak tylko sprawdzić najwyżej pozbędziemy się w radosnym eksperymencie ok 900 pln ponieważ tylko kosztuje para głośników ;-))..
Podsumowując, bardzo ciekawy głośnik wart uwagi..
PS. Przepraszam za bardzo ogólny opis SPL i być może niezbyt fachowy język;-))). Jedno jest pewne wykres ze strony Visatona jest śliczny, ale nieprawdziwy;-))))


cypher

  • 252 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik

a_men

  • 746 / 5889
  • Ekspert
06-08-2008, 19:56
Porównanie B200 w wersji fabrycznej i ze stożkiem fazowym.

a_men

  • 746 / 5889
  • Ekspert
16-09-2008, 15:03
Kolejny pomysł na "zepsucie" B200.
http://www.fullrangedriver.com/forum/viewtopic.php?id=2007&p=4
Szczegółowo opisany i z załączonymi zdjęciami.

rosencrantz

  • 31 / 5687
  • Użytkownik
15-10-2008, 18:41
Witam :)
Myślałem o budowie czegoś w oparciu o b200. Głośnik jest sam w sobie strasznie natarczywy, brakuje mu podstawy a na górze jest niezły bajzel, ale jednak coś w sobie ma. Do głowy przyszło mi by dać na dół jakiegoś 18 calowca, a na górę np. sabę. B200 zostawić bez zadnego filtra. Wyciąć w nim dziurę i wsadzić stożek fazowy. I moje pytanie - czy ma to jakikolwiek sens? Czy ktoś tego próbował - i z jakimi skutkami? Niskotonowy zamykać w pudle? 100l? Jakie głośniki byłyby najlepsze?  

second_edition

  • 249 / 5841
  • Aktywny użytkownik
15-10-2008, 19:09
Nęci mnie ten projekt...
ale wymienił bym tego niskotonowca... z tego co zrozumiałem na zagranicznych forach to nie jest idealny ten dół i basowiec zbiera raczej ciengi. Na górę myślałem aby dołożyć jakiegoś fostexa supertwetera... Widzicie sens takich działań?

second_edition

  • 249 / 5841
  • Aktywny użytkownik

lancaster

  • Gość
15-10-2008, 19:25
B200 to moim zdaniem jeden z lepszych fullrange jakie sa dostępne.

...chuc niewłasciewie uzyty potrafi być ....dziwny :)
Sluchalem go w zestawach firmowych visatona na zeszlorocznym as i było....matowo :) Przekaz lekko pryzsloniety jak z klasycznych kolumn, tylko ez "cyknięć"

Czasami bawię sie b200 i mam nadzieje uzyć go w obudowie ala auditorium 23
solo moze byc za jasny ale zobaczymy.


Ten glośnik po tuningu byl z tego co czytalem porównywany z Quad ESL56 :) ... i wypadl dynamiczniej.
Niewtgrzany gra brzydko. - bajzel o ktorym piszesz. Jezeli wygrzany gra Tobie tak jak piszesz to najwyraźnij pokazuje mozliwosci pomieszczenia lub elektroniki/

rosencrantz

  • 31 / 5687
  • Użytkownik
15-10-2008, 19:29
jakim tuningu? bo już mi ślinka cieknie :)

a_men

  • 746 / 5889
  • Ekspert
16-10-2008, 19:26
>>Czasami bawię sie b200 i mam nadzieje uzyć go w obudowie ala auditorium 23
solo moze byc za jasny ale zobaczymy.

Tez mnie to nęci:))

a_men

  • 746 / 5889
  • Ekspert
12-01-2009, 10:48
Ciekawa opinia nt. B200 posiadacza PHY-HP:
http://www.audiocircle.com/circles/index.php?topic=19717.0

Hello, Holyghostfire21!
The B200\'s really accomplish alot of the PHY-HP\'s sound at a tenth the cost.  There are some differences, though.  There is a thread on the need for bass augmentation with the B200\'s, that I don\'t really feel is necessary on the 12 inch PHY-hp\'s,  but you can live with the B200\'s very easily, and for the price, it\'s as if they were free compared to the french drivers. The PHY-HP\'s have a creamy wholesome sound while the B200\'s are a bit more constrained and sterile in comparison (but this might be since they are so new and haven\'t fully broken in or loosened up yet).  
That\'s the sonic difference; the aesthetic difference is greater, and I have been told that I am not going to use the B200\'s in my living room /listening room since the bronze surrounds and baskets look so killer on the french drivers when mounted in Lexan.  The utilitarian look of the black B200\'s will relegate them to a bedroom system where they aren\'t in full view of our guests according to my wife.
The sound of the B200\'s is open, articulate, accurate, quick and dynamic.  They image better than the 12 inch drivers do even when mounted in the same Lexan Baffles, so the difference in imaging has to be the drivers.
I have had musician friends who know what instruments are supposed to sound like say "WOW" when they listen to the Visaton B200\'s.  
The B200\'s seem to be more efficient than the PHY-HP drivers, even though the specs would lead you to believe otherwise.  Just be sure your sources and amplification are dead quiet with these drivers and you will be happy.
Best of luck and happy listening!


"Geniusz może mieć swoje ograniczenia, ale głupota nie jest tak upośledzona."

mordensiur

  • 934 / 5810
  • Ekspert
13-01-2009, 13:27
na gorę to można chocby da rbt-95 od monacora.

ahaja

  • 513 / 5895
  • Ekspert
22-01-2009, 00:16
:-)