Audiohobby.pl

Kącik deckowego serwisanta

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
19-06-2017, 22:11
No to fakt rodzynek jest niebywały :) Zwłaszcza stan , czarna obwoluta ta z cienkiego plastiku nie popękana nigdzie . A dziwne że przeżyło to tyle lat. Może ktoś po prostu wsadził do szafki i nie ruszał . Woltomierz sprzedany w 1971 roku.

A co do łózka to już moja ładniejsza połowa nic nie mówi , bo i tak często lezą tam roznegliżowane ........ MAGNETOFONY OCZYWIŚCIE hahaha :)

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
07-12-2020, 21:13
Tak sobie dziś uświadomiłem że bardzo przydatnym narzędziem (bardziej urządzeniem)w naszych warsztatach była by "sygnałowa skrzynka rozdzielcza" . Mianowice chodzi mi oto, że ciągle latamy po naszych biurkach z kablami to do oscyloskopu, to do mierników poziomu, to do miernika W/F itd.... A jak by połączyć to wszystko w jedną "rozdzielnię".
 
Żeby skrzynka posiadała wejścia:
- dla mierzonego urządzenia (mierzony magnetofon Line OUT) (stereo 2xRCA)
- generatora audio (mono 1xRCA)
- wejście z sygnałem muzycznym (stereo 2xRCA)
- wejście z miernika T-100 (stereo 2xRCA)

Wyjścia:
- dla mierzonego urządzenia (mierzony magnetofon Line IN) (stereo 2xRCA)
- miernik W/F (mono 1xBNC)
- miernik mV (stereo 2xBNC)
- miernik T-100 (stereo 2xRCA)
- oscyloskop (stereo 2xBNC)
- Wyjście na wzmacniacz (stereo 2xRCA)

To chyba tyle. Do tego kilka przełączników na froncie, gniazda z tyłu, całość połączona razem i na biurku leżą tylko 4 chinch-e do mierzonego magnetofonu. Proste :) Co myślicie o takim ustrojstwie ?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
08-12-2020, 14:28
Wojciechu, z szacunku do Ciebie i do wszystkich Tu, na Forum, nie będę pisał nic, co ogólnie ludzie biorą za obraźliwe.
Jak wszystko, to i tak się da. Jest podstawowy PROBLEM. ZAKŁÓCENIA, które uniemożliwiają pomiary. Nie wyeliminują tego ekranowane kable czy gniazda i obudowy. W przewodach biegają takie małe skurwielki, które obijają się o te co biegną w inną stronę i nie zaradzi temu żaden ekran. Tylko odległość i prostopadłość przewodów (nierównoległość) może ten efekt zmniejszyć.
W muzyce i odsłuchu efekt taki jest mało odczuwalny (przesłuchy), ale w pomiarach zakłócenia wpływają czasem diametralnie na wynik.
A może inaczej, ja osobiście nie spotkałem się z taką skrzynką, używaną do pomiarów.
OK istnieją urządzenia wielofunkcyjne, ale można na nich jednocześnie zrobić jeden góra dwa pomiary(multimetr, oscyloskop, generator z częstościomierzem). Tyle, że takie urządzenia są projektowane od podstaw do góra dwóch pomiarów. A w naszym przypadku? Czym mniejszy prąd i napięcie w kablach pomiarowych, tym większa podatność na zakłócenia. Czasami wykonujemy pomiary bardzo małych sygnałów z dużą dokładnością i taka skrzynka będzie wprowadzać spore zakłamania.
Ale jeśli ktoś ma chęć i możliwości, to ................. .

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
08-12-2020, 14:43
Arturze widzisz, zakłócenia... Dzięki za zwrócenie uwagi na ten problem ;)
Zgadzam się z Tobą w 100%. Tak sobie tylko pomyślałem że taka skrzynka rozdzielcza miała by rację bytu, ale nie wziąłem pod uwagę innych czynników. No cóż,  człowiek się uczy całe życie, i dalej zapomina co ważne.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
08-12-2020, 18:51
Nie odwodzę Cię od tematu, ale trzeba to poważnie przemyśleć.
Jakie pomiary będziemy robić, ile jednocześnie?
Gdzie umocować gniazda, czy wewnątrz obudowy kable mogą leżeć swobodnie, czy przymocowane?
Trzeba wziąć pod uwagę stratność połączeń. W pewnych warunkach każde połączenie przeciętego przewodu zabiera conajmniej 0,5dB z sygnału. Taka skrzynka będzie musiała mieć 2 gniazda wejścia i 2 gniazda wyjścia, więc min. 2dB.
Jeśli ktoś taką skrzynkę zrobił,  niech się pochwali jej zupełną przezroczystością i stabilnością w czasie, np.: sygnał 16744,46Hz/-51,33dB wchodzi, mierzymy przez minutę i jak jest na wyjściu. Pomijam stabilność źródła.
Nie mogę teraz więcej pisać, ale i tyle to jest i tak zbyt wiele jak dla mnie.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
01-03-2021, 20:15
Dave testuje następcę miernika UT61E czyli UT61E+ :



Jednak model UT61E jest tańszy prawie o 30 $ i ma bardzo zbliżone parametry. Kiedyś polecałem zakup tego UT61E i jest w dalszym ciągu w dobrej cenie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5450
  • Ekspert
17-03-2021, 00:20
Też polecam UT-61E :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

PhantomLord

  • 420 / 2242
  • Zaawansowany użytkownik
19-04-2021, 10:42
Przy okazji grzebania w naszych staruszkach pojawia się temat sprawdzenia i wymiany kondensatorów elektrolitycznych, a przy tym wypływa temat ESR.
Jeśli dobrze sprawę rozumiem, to przy pomiarze danego kondensatora wypadałoby znaleźć jego notę katalogową i sprawdzić jaki dopuszczalny ESR podaje producent. Jednakże w przypadku kilkunasto-letnich kondensatorów to jest zadanie niewykonalne. Stąd pytanie, na które tabele patrzeć, gdy nie mamy dostępu do tabel producenta?

Przykład:
Kondensator Shoei 1uF na 50V (LN) z NAKa LX-5. Sprawdziłem losowa dwie sztuki i otrzymałem takie wyniki:
Pojemność #1 1028nF, ESR 3.8Ohm
Pojemność #2 990nF, ESR 5.5Ohm
Oba pomiary wykonałem kilkukrotnie i były powtarzalne. Miernik to niestety ten słynny tani chińczyk.

Teraz jak patrzę na jedną tabelę to wynika, że oba kondy mają zawyżony ESR, jak patrzę na drugą to tylko drugi kond ma zawyżone, a jak jeszcze na inną to okazuje, się że oba są "w normie".

Jak do tego tematu podejść?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
19-04-2021, 11:25
Tabele powinny mieć te same wartości ESR. Przykladowo 1uF/50V to 4.5 ohm. Jesli jest wiecej do kosza, itd.
 Link do blogu EEV :
https://www.eevblog.com/forum/beginners/esr-values-for-electrolytic-caps/
« Ostatnia zmiana: 19-04-2021, 11:28 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
19-04-2021, 12:20
Właśnie jestem po pomiarach nowego 10uF/63V z 036 (2020 rok/ 36 tydzień) na dwóch różnych miernikach. Pierwszy to ten tani z chin, drugi to CEM dt9935. Pierwszy nie daje się kalibrować, drugi ma taką opcję. Na pierwszym wartość 11,55uF/0,54R, drugi pokazuje 10,577uF/6,4R. Wierzę drugiemu, dlatego że na kalibrowanym mostku pojemnościowym, pokazuje dokładnie to samo. Dla pewności wziąłem inny nowy kondziorek 100uF/10V SMD, pierwszy pokazał 103,4uF i 2,3R, drugi 100,67uF i 1R.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
19-04-2021, 14:31
Właśnie podobną sytuację miałem jak dobierałem kondy do ZX-7.  Wtedy mierzylem kondy swoim mietkiem EE5000. I sopiero było poprawnie.  Zależy, ale nie zawsze jest kwas z tymi chnolami, kilka pomiarów trzeba robić na dobrej bateryjce.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2242
  • Zaawansowany użytkownik
19-04-2021, 19:19
Tabele powinny mieć te same wartości ESR. Przykladowo 1uF/50V to 4.5 ohm. Jesli jest wiecej do kosza, itd.
 Link do blogu EEV :
https://www.eevblog.com/forum/beginners/esr-values-for-electrolytic-caps/

Nie no Wojtek...trzymałem się dzielnie do 4 strony tego wątku, ale oni tam sami nie znają odpowiedzi na postawione na początku pytanie :-D. Znaczy znają...tylko jakieś 15 różnych odpowiedzi.

W temacie chinola do pomiarów ESR. No nic innego nie mam, więc czy jest sens w ogóle go używać czy nie?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
19-04-2021, 20:40
Dlatego ja nie mam do tej pory takiego miernika, jak Tomek każe wymieniać to jedziemy wszystkie ....hehehe jak leci.....
Tak trochę żartem, ale czy warto się babrać ponownie za parę lat ? bo inne siadają?

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
19-04-2021, 21:50
Nie no Wojtek...trzymałem się dzielnie do 4 strony tego wątku, ale oni tam sami nie znają odpowiedzi na postawione na początku pytanie :-D. Znaczy znają...tylko jakieś 15 różnych odpowiedzi.
Dlatego wysłałem Ci tego linka, bo tam są ludzie kumaci i oni nie wiedza do końca a my takie szare ludziki....
Ja sprawdzam na chinolu, bo małe i średnie elektrolity w 80% mierzy poprawnie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2242
  • Zaawansowany użytkownik
20-04-2021, 07:49
Ha! Czyli odczytałem Twoje przesłanie jak trzeba :D. No nic, zapakuję nową baterię do chinola i zobaczymy jak te pomiary będą wychodzić.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz