Audiohobby.pl

Kącik deckowego serwisanta

Rumcajs

  • Gość
09-10-2016, 14:01
Zauważyłem, że nie ma tematu na AH odnośnie serwisowania decków. Nadejszła ta wiekopomna chwiła i rozpoczynam dyskusję co "serwisant" powinien powinien w swojej pracowni posiadać. Temat MAGNETOFON to jeden wielki burdel i znaleźć coś tam graniczy z cudem. Na początek zamieszczę znalezioną na ebay'u tabelkę z oznaczeniami kaset pomiarowo/serwisowych.

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
11-10-2016, 00:50
Może by na początku napisać faktycznie co powinien posiadać taki domorosły naprawiacz.
Zacznę w punktach.
1. Miernik cyfrowy (multimetr) , miernik analogowy najlepiej woltomierz (może być multimetr analogowy)z możliwie dużą rezystancją wewnętrzną i wysokim pasmem częstotliwości pomiaru dla napięć zmiennych (ok 100-400khz) .
2. Generator akustyczny najlepiej analogowy (20hz-20khz) lub generator funkcyjny, DDS (tego ostatniego nie polecam)
3. Oscyloskop analogowy do 20-50Mhz wystarczy do naszych napraw, lub cyfrowy .
4. Kasety pomiarowe.
5. Kasety testowe.
6. Płyny czyszczące i różnego rodzaju smary.
7. Lutownica stacjonarna z możliwością regulacji temperatury .

To tyle co na początek na szybko. Było by dobrze gdyby jakby coś komuś przyszło do głowy wpisywał , mianowicie chodzi o rodzaje kaset pomiarowych, testowych, narzędzia, przyrządy lub inne urządzenia do pomiaru i napraw .
« Ostatnia zmiana: 07-12-2019, 20:23 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 10:59
Masz w zupełności rację. Czekałem tylko by inni byli trochę aktywniejsi.

Poniżej kaseta do ustawiania prędkości. Opakowanie niestety zastępcze bo dostałem kiedyś tylko same taśmy na szpulkach. Tak to do fabryki magnetofonów dostarczano. Zwraca uwagę spora ilość rozbiegówki.

Częstotliwość pomiarowa: 3150 Hz
Poziom: -20dB

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 11:00
Kaseta do ustawiania skosu głowicy:

Częstotliwości pomiarowe: 333Hz i 12000Hz
Poziom: -20dB

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 11:02
Urządzenie do rozmagnesowywania głowic i toru przesuwu taśmy. Wersja zasilana prądem z sieci (220V). O tyle bardziej uniwersalna, że można zastosować w magnetofonach szpulowych.

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 11:19
Co do generatora. Jestem w posiadaniu dwóch płyt CD typowo pomiarowych i z użyciem odtwarzacza CD mam powiedzmy generator. Owszem, nie ma on tej mnogości kształtu i możliwości ustawiania zadanej częstotliwości, ale do serwisowania decków, wzmacniaczy i napędów CD w zupełności jego możliwości zaspokajają moje potrzeby.
Dokładność i rodzaje sygnałów jak na fotce:

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
11-10-2016, 14:01
Postaram się jutro zrobić spis kaset testowych tzn. opisać dokładnie jakie częstotliwości były używane i do czego i co najważniejsze różni producenci używali różnych częstotliwości i to jest zawarte zawsze w instrukcjach serwisowych .
Np. do pomiaru obrotów i kołysania normą japońską (JIS) i amerykańską (NAB) było 3kHz a normą europejską (DIN) było już 3,15kHz .
I takie różnice trzeba także wiedzieć (znać) by wykonać dokładny pomiar według danej normy zawartej w instrukcji serwisowej.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 15:10
Alkohol izopropylowy 99,9% . Tylko do czyszczenia, nie nadaje się do spożycia.  1 litr to koszt 9,90zł i taka ilość jest dość opłacalna. Mniejszych ilości nie opłaca się kupować. Co czyścimy? Głowice - nie pozostawia śladów, zafajdane rolki gumowe ale tylko za pierwszym razem i nie za mocno. Niestety może nadmiernie wysuszać gumę. Rolki najlepiej czyścić wodą z mydłem. Można przemywać elektronikę (elementy na płytkach drukowanych spokojnie znoszą mycie izopropanolem), co do tworzyw sztucznych to nie ma zasady - trzeba wpierw sprawdzić na niewidocznym fragmencie.


Do czyszczenia używamy patyczki, którymi zwykle czyścimy uszy.
« Ostatnia zmiana: 11-10-2016, 15:19 wysłana przez Rumcajs »

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 17:14
Ważne są kontakty i KONTAKTY

Kontakt PR - do potencjometrów
Kontakt S - do styków
Kontakt U - mycie (np. po kontakcie S)

Zamrażacz - np. do miejscowego zamrażania elementów podejrzanych o uleganie awarii o nagrzaniu się

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 17:17
Gliceryna też się przydaje - moczenie stwardniałych gumek. Często pomaga.

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 19:04
Software'owy miernik W&F. Ściągnąłem i będę testować. Dla Linuksiarzy: pod WINE też działa



link do ściągnięcia:

pvdm.xs4all.nl/dump/WFGUI_V6_00.zip

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
12-10-2016, 02:26
Rumcajs wydaje mi się że przydało by się to jakoś posegregować na początku.
Podzielimy to jakoś w punktach czy jak ?
Mówiłem o miernikach uniwersalnych, może jakieś typy dostępne w Polsce, wiem że jakieś nasze grono mieszka także za granicami kraju. I w tym wypadku prosiłbym o jakieś sugestie dotyczące mierników używanych lub sprawdzonych w naszych naprawach które dokonujemy na bieżąco . Prosiłbym o modele i rodzaje z polski i zagranicy. Może i troszkę danych technicznych , prostych by każdy mógł to zrozumieć nawet laik .
Potem weźmiemy się za resztę urządzeń.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rumcajs

  • Gość
12-10-2016, 10:56
Hmmm ... ja myślę sobie, że jak już trochę w tym temacie sobie popiszemy, to w pewnym momencie zbierzemy całą wiedzę "do kupy" i sporządzimy jakiś biuletyn, np. w formie ściągalnego pdf'u . Link do takiego biuletynu będziemy mogli sobie umieścić w sygnaturkach. Jak za parę lat tej wiedzy zbierze się sporo megabajtów to zrobimy obraz ISO z płytą, którą każdy sobie będzie mógł ściągnąć. Tam może być nie tylko wiedza pisana ale też np. darmowy software przydatny w naszych zainteresowaniach i tutoriale do tego. Ja osobiście zapisuję na dysku wszystko to co mi wpadnie.

jmaciek

  • 389 / 4825
  • Zaawansowany użytkownik
12-10-2016, 15:24
Miernik cyfrowy (multimetr) , miernik analogowy najlepiej woltomierz (może być multimetr analogowy)z możliwie dużą rezystancją wewnętrzną i wysokim pasmem częstotliwości pomiaru dla napięć zmiennych (ok 100-400khz) . .
Mi jako laikowi z aspiracjami niewiele to mówi stąd wolałbym coś na ten sposób jak poniżej:
[...] może jakieś typy dostępne w Polsce,[...]prosiłbym o jakieś sugestie dotyczące mierników używanych lub sprawdzonych w naszych naprawach które dokonujemy na bieżąco . Prosiłbym o modele i rodzaje [...]
czyli np. Meratronik Multimetr Elektroniczny V640.
Jasny przekaz - nie muszę sprawdzać i porównywać rezystancji wewnętrznej czy częstotliwości pomiaru przed zakupem - wiem, że ktoś to z Kolegów już sprawdził i polecił. A kiedyś i tak doczytam całą specyfikację techniczną (bo posiadanie aspiracji zobowiązuje ;-).
« Ostatnia zmiana: 07-12-2019, 20:24 wysłana przez AUDIOTONE :) »

Rumcajs

  • Gość
12-10-2016, 16:22
jmaciek Słuszna uwaga odnośnie podawania używanych i sprawdzonych narzędzi, bo po co wyważać otwarte drzwi?
« Ostatnia zmiana: 07-12-2019, 20:25 wysłana przez AUDIOTONE :) »