Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

lancaster

  • Gość
30-09-2016, 05:51
temat forumowego horna ciagnie sie od lat i nic nie wskazuje na szybki szczesliwy koniec, ale moze forumowa kolumna nie musi byc hornem ? Moze jak to wszedzie indziej bywa wystarczy klasyczne 2 way na glosniku proponowalbym jednak duzym np. 7-8 cali tak by skutecznosc dostac sluszną, impredancje 8 ohm, wyrownac centra akustyczne dla wybranego miejsca albo nawet zrobic projekt dwumodułowy zeby było bardziej czad i mozliwosc dopasowania do wysokosci odsluchu a anwet dajacy ozliwosc lekkiego skrecenia tweetera wzgledem woofera w osi poziomej ?
Moze zwrotnica szeregowa o ile tweeter wybrany bedzie mial odpowiednie zdolnosci ? Mozna ew w taki  projekcie uzyc malego fulla. Co tam lubicie, pomysł na forumowe kolumny bez sztywnych zalozen.
Moze  z wyjatkiem finansowego bo to zawsze limitje chetnych. Powiedzmy 1000zl licząc z samodzielnie posklejanymi prototypami z mdf.
co mozna miec za takie pieniądze ? Mysle ze kolumne mogącą startowac ze sklepowymi za 15-20Kzł, mam na mysli udane zestawy w tej cenie.

Przykazania :
-bierzemy glosniki domowe, zadnych PA, lubimy bas :-)
-zestaw 2 way, ew 1,5way - ze wzgledu na budzet


ze wzgledow "firmowych" pywatnie unikalbym Seasa - bdb uwazam, zle wole uniknac potencjalnych niepotrzebnych rozmow, visatona w konfiguracjach powiedzmy popularnych (przyszedl mi do glowy w200s w 2 way i mysle do zrobienia jesli sie spodoba pomysl, ale nie ograniczalbym sie do tego jednego woofera, moze STX np, moze zmodyfikowany sTX czy cóś, wazna jest dostepnosc i cena) i to chyba wszystko.

Rumcajs

  • Gość
30-09-2016, 11:20
E tam. Tylko OB! Odpada stolarz bo kawałek MDF'u z oklejeniem krawędzi to w sklepie zrobią. Nawet otwory ładnie wg wzoru wytną. Otwory może każdy zrobić sobie we własnym sumpcie. I dlaczego nie PA? Mi obok grają dwie 15" na panel plus wzmak D z korekcją elektryczną i na jakość/ilość/zejście basu nie narzekam. Rozkminiałem pomysł na trzy 15" w kanale i jest to do zrobienia. Kwestia dokupienia końcówki, przełączenia na PBTL i można da nawet 2 omy na kanał. 600W w kanale winno wystarczyć. Budynek ma konstrukcję przedwojenną to trochę się obawiam .... :D

cadam

  • 4401 / 5887
  • Ekspert
30-09-2016, 11:22
Jak wygląda kwestia obudów?

zms

  • 62 / 2828
  • Użytkownik
30-09-2016, 12:03
Obudowy to mały problem.
Jakby był już gotowy projekt to mogę machnąć obudowę do testów po koszcie materiału :)

cadam

  • 4401 / 5887
  • Ekspert
30-09-2016, 13:06
Obudowy to mały problem.

Dla mnie to największy problem. Jedyne co mogę zrobić w warunkach domowych to wyciąć otwory i zrobić podfrezowania frezarką górno wrzecionową.

lancaster

  • Gość
30-09-2016, 14:47
E tam. Tylko OB! Odpada stolarz bo kawałek MDF'u z oklejeniem krawędzi to w sklepie zrobią. Nawet otwory ładnie wg wzoru wytną. Otwory może każdy zrobić sobie we własnym sumpcie. I dlaczego nie PA? Mi obok grają dwie 15" na panel plus wzmak D z korekcją elektryczną i na jakość/ilość/zejście basu nie narzekam. Rozkminiałem pomysł na trzy 15" w kanale i jest to do zrobienia. Kwestia dokupienia końcówki, przełączenia na PBTL i można da nawet 2 omy na kanał. 600W w kanale winno wystarczyć. Budynek ma konstrukcję przedwojenną to trochę się obawiam .... :D

Rumcajs gadasz po ludzku, ale taki projekt nie ma niestety szans na szersza realizacje (koszty, rozmiary)

Rumcajs

  • Gość
30-09-2016, 18:38
Rumcajs gadasz po ludzku, ale taki projekt nie ma niestety szans na szersza realizacje (koszty, rozmiary)
Projekt raczej nie ma szans na popularność raczej ze względu na uprzedzenia czy też brak odwagi. Przyzwyczajenie i stereotypy są ciężkie do przezwyciężenia.

Rozmiary to jak dla mnie mały problem. Decha nie wyższa niż 100-125cm, szerokość 50-75cm przy głębokości 15-20cm (nie liczę stopek stabilizujących). Malo miejsca zajmują ale miejsce do ścian nie może być zbyt małe. Wzmak w klasie D to koszt do 150-175 zł/kanał . Zasiłka w postaci stabilizowanego zasilacza telekomunikacyjnego (ok.800W) to 150 zł (używka). Zwrotnica 2/3 analogowa za jakieś 30zł :) Głośniki na razie 2,6kzl i dojdzie 2kzł za parę AMT. Para dech 36mm w meble.pl jak liczyłem to jakieś 250 zł.Lokalnie może być taniej.

Nakładu własnej pracy i błysku geniuszu nie liczę.

lancaster

  • Gość
30-09-2016, 20:38
OK, a teraz oszacuj szanse na masowa popularnosc

cadam

  • 4401 / 5887
  • Ekspert
30-09-2016, 21:02

asmagus

  • 4439 / 5435
  • Ekspert
30-09-2016, 21:03
Ja bym wziął udział :-)

Najlepiej one way !

Rumcajs

  • Gość
30-09-2016, 23:17
OK, a teraz oszacuj szanse na masowa popularnosc
Szansę na masową popularność tego co dłubię oceniam na ZERO. W świadomości ludzi tkwi stereotyp w postaci prostopadłościennego pudła. Drugi stereotyp to bum-cyk, wiecie o co chodzi. No nie czarujmy się: nie jesteśmy szarymi zjadaczami chleba, jesteśmy elitą intelektualną. Przecież moda na słuchanie muzyki w stylu: żródło-wzmacniacz-zespoły głośnikowe spięte w miarę porządnymi kablami umarła. Teraz to tylko duże LCD, piwsko w prawej a pilot lewej łapie i M jak miłość.

lancaster

  • Gość
30-09-2016, 23:58
dobry wlew nie jest zły ;-) Rumcajs dziwisz sie skoro sluchawki dolaczane do telefonu graja często nie gorzej od wspolczesnych H-E systemow ?
Rozmawialem kiedys z jednym z redaktorow, opowiadal ze jets czesto zapraszany w gosci zeby rzucic uchem na drogie systemy i wyrazic opinie a tam tylko nieliczne daja rade/skonfigurowane  wiec sytuacje niezreczne.
Poxniej mlode pokolenie rosnie i nie chce miec takiej kichy w domu za darmo nie mowiac o stuacji gdzie musieliby za to placic, czyste szalenstwo :-)
Nie wiem ile masz lat ale ja sie zalapalem na radia lampowe, magnetofony szpulowe, na dobre zestawy glosnikowe neistety nie bo komuna w dziecinstwie, ale tamte sprzeciory graly przyjemnie, technicznie czesto pokaleczone ale "klang" taki ze czarowalo. Teraz wiekszosc zabawek gra technicznie, jak nie wlozysz wlasciwej plyty to w ogole nie wiadomo o co chodzi.

Nu ale my tu we watku robimy maszyne do wywolywania erupcji endorfin a nie jakis badziew :-)
I do tego kompaktowe ma to byc i niedrogie :-)

trzasnac bdb grajacy dipol za 10 patykow w czesciach to nie jest ambitne zadanie, ale kompaktowego basrefleksa w czesciach za 1Kzł to jak wejscie zimą na K2 w samych gaciach. Przechodzisz do historii :-)

Rumcajs

  • Gość
01-10-2016, 01:24
Nie w jakości słuchawek na tle innych systemów nie widzę szans na większą popularność OB i innych "wynalazków". Ludzie, zwłaszcza młodzi, stali się wygodni, a przy tym spadły ich wymagania. Zmienił się też format dystrybucji. Kiedyś mieliśmy single, po których nastała era albumów (całych płyt). Nie bez znaczenia był nośnik kultury: winyle, taśmy a później kasety. Sprzęt do odtwarzania był duży, ciężki i nieporęczny. Przenośność wtedy nie istniała. Naturalnym stanem była wtedy jakość sprzętu i ciągłe dążenie producentów do coraz lepszej jakości, wzrost której był wtedy ewidentnie słyszalny.

Teraz mamy zupełnie inne czasy: nośnikiem muzyki jest plik, urządzenia mobilne są małe a i słuchawki przenośne mieszczą się w uchu. Człowiek ma to do siebie, że sprawiać sobie przyjemność chce zawsze i wszędzie. Łatwość zdobywania muzyki, gromadzenia ogromnych jej ilości w jednostce przestrzeni i jednoczesna łatwość jej słuchania w dowolnym miejscu spowodowała przesunięcie uwagi konsumentów na rynek mobilny. Nawet telefony teraz grają. I każdy dzięki srajfonowi i słuchawkach może słuchać tego co chce a nie to co akurat inny z domowników puścił. Każdy słucha muzy dla siebie. Zanika więc potrzeba posiadania stacjonarnego, typowego sprzętu audio. W komunie nie było rozrywki na takim poziomie jak obecnie, nie było też takiego dostępu do niej jak obecnie, dlatego też tak dużo ludzi wtedy słuchało muzyki i kupowało sprzęt do jej odtwarzania. Przykład idzie "z góry" - rodzice zaganiani w robocie nie mają czasu na słuchanie muzyki - to kto ma młodym przekazać bakcyla w postaci słuchania muzyki na czymś więcej niż plastikowej pierdółce z MM?

Co do 10patyków za dipol: u mnie będzie jakieś 5. Za 10kzł to bym dopiero petardę zrobił :D

A co do wieku ... miałem tv lampowy czarno-biały, szpulowca lampowego .... i za pralką stałem z mamą jakiś tydzień, ale nie mów mi "tato" :P

Hmmm kompaktowy br za 1 tys? Toż to pierdółka będzie, może w sam raz na jakąś kawalerkę.

lancaster

  • Gość
01-10-2016, 08:27
e nie rpzesadzaj, mam taki plan zeby dac midbas 20cm i jak sie dobrze przestroi to i 15 i 30m2 obsluzy a 25m2 na pewno.

lancaster

  • Gość
01-10-2016, 08:42
coś da asmagusa :
https://www.intertechnik.de/Shop/Lautsprecher/Gradient-Axis/_AX-06_1768,de,6800,96785
https://www.intertechnik.de/Shop/Lautsprecher/Gradient-Axis/_AX-08_1768,de,6800,96786

patrzac na spl glosnik nie jest gotowy na gre bez filtru, ale ma szanse z prostym filtrem wyjsc na ludzi.
Tego akurat nie kupie bo fulli Ci u nas dostatek, ale jakbys chcial zaryzykowac zakup to moge sie podjac opracowanie forumowego zestawu na nim (chyba ze sie okaze ze ma jakies inne problemy, w kazdym razie pasmo opanuje sie bez problemu a na razie tu widac klopot)