Audiohobby.pl

EMS LB12 w JE Labs Open Baffle

lancaster

  • Gość
06-09-2016, 17:15
wystarczy Ci darmowa arta(soft) i mikrofon np. taki:

http://www.ceneo.pl/9555121

znajomy korzysta, pomiar impedancji jest Ci w  sumie niepotrzebny, zwrotnic nie symulujesz,  wiec karta zewnetrzna tez

wpisasz mikrofon do kompa, nie pamietam teraz czy sie instaluje czy go widzi od razu czy trzeba przelaczyc urzadzenia w managerze

w arcie sprawdzasz czy urzadzenia widac w audio device i mierzysz.
Dokladnosc jest spoko, do domowych warunkow ustawiasz sobie 1/3 max 1/6 oct wygladzenie.


Jak zupelnie nigdy nie robiles pomiarow to moze rozejrzyj sie za kims w okolicy ktor obił ? Jak mieszkasz w wielkopolsce mozemy sie umowic.


wally

  • 173 / 2763
  • Aktywny użytkownik
06-09-2016, 19:28
Nie jestem z Wielkopolski ... ale przemyślę generalnie temat pomiarów. Potrzebuję więcej konkretów jak to robicie, bo na razie więcej mam ogólników niż konkretów ....
Ale to nic - ważne, że drivery pracują cały czas i że ten fakt znajduje swoje odbicie w ich brzmieniu

lancaster

  • Gość
06-09-2016, 19:36
masz dokladnie napisane tylko po prostu tego nie robiles. jak nie zaczniesz wiecznie bedziesz mial za malo konkretow bo po prostu żadnych konkretów nie wykonałeś :-)

lancaster

  • Gość
06-09-2016, 19:39
http://www.artalabs.hr/

z ww strony pobierasz, masz tam toturiale, zamisat karty dxwiekowej i mikrofonu do niej kupujesz mikrofon jaki Ci zalinkowalem i wpinasz w port usb komputera. Reszta to juz konfiguracja Twojego komputera, jesli instalowales kiedys jakiekolwiek urzadzenie usb powinienes sobie poradzic, jesli nie popros o pomoc jaiegos informatyka z okolicy albo nawet sąsiada gimnazjaliste.
w toturialach na stronie arty masz cala reszte. Tam naprawde nie ma nic poza tym co w plikach na stronie artalabs.

lancaster

  • Gość
06-09-2016, 19:40
PS. zeby nie bylo, tez jestem noga jak chodzi o komputery, nie znam nawet dzialania silnika forum ktorego jestem adminem ale poradzilem sobie. Na rzykladzie takiej kompołamagi jak ja widać ze można ;-)

wally

  • 173 / 2763
  • Aktywny użytkownik
06-09-2016, 19:40
Hmm ... Możw tak ... w kwestii konkretów:
1. Kalibracja
2. Odległość - położenie względem głośnika
3. Jaki sygnał
4. Czas/czasy pomiaru
5. Uśrednienie wyników

Na razie tyle mi się nasuwa ....

lancaster

  • Gość
06-09-2016, 20:08
Hmm ... Możw tak ... w kwestii konkretów:
1. Kalibracja
2. Odległość - położenie względem głośnika
3. Jaki sygnał
4. Czas/czasy pomiaru
5. Uśrednienie wyników

Na razie tyle mi się nasuwa ....


1. cala kalibracje masz w pliku toturial, bez sensu zeby robic copy-paste
2. jak koniecznie chesz standarysowac to metr, ale uwazam ze to bez sensu, dla Ciebie duzo lepiej bedzie zmierzyc w miejscu odsluchu, ja poproszę z metra - półtora i pod kątem 45stopni z tej samej odleglosci:-)
3. masz ustawiony różowy szum zdaje sie, wszystko znajdziesz w toturialu arty
4. programem mozna mierzyc w czasie rzeczywistym spacerując po pomieszczeniu, sam sobie ustal, jak zaczniesz mierzyc to bedziesz widzial co sie dzieje.
5 prawy mysz - smoothing, wybierasz 1/3 albo 1/6 oktawy

lancaster

  • Gość
06-09-2016, 20:10
1. kup mikrofon
2 zainstaluja arte i mikrofon
3 skonfiguruj calosc zgodnie z toturialem (bez pliku kalibracyjnego mikrofonu zeby na poczatek nie mieszac a poxniej i tak przydaje sie tyle o ile)
4 odpal i pomierz :-)

zms

  • 62 / 2807
  • Użytkownik
06-09-2016, 23:19
Super wątek!
Nie dość że zaintrygował mnie ten głośnik, to jeszcze się dowiedziałem że pomiary to nie takie trudne jak by się wydawało. Jak zrozumiałem do pomiaru w pełni "pro" potrzebny jest inny mikrofon (np. wspomniany wcześniej Behringer 8000) i jakiś fantom.
Znalazłem Behringera 8000 ,ale w ramach tej nazwy jest mnóstwo różnych typów. Czy taki np. ECM 8000 wystarczy?

No i co to ten "fantom"?

lancaster

  • Gość
07-09-2016, 10:14
"fantom" - mialem na mysli zasilanie +48V w karcie dxwiekowej , ecm8000 dokladnie ten minkrofon, sam z niego korzystam w  domowych warunkach.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
07-09-2016, 13:46
Behringer 8000 jest do kitu, bo ma za duzy rozrzut pasma czestotliwosci. Trzeba taki mikrofon skalibrowac do pomiarow.

Najprosciej jest kupic mikrofon skalibrowany, dzialajacy przez port USB, w Polinku sprzedaja takie mikrofonu. Inne wyjscie to kupno mikrofonu Behringer B5 i zastosowanie pliku kalibracji z forum Diyaudio. Te mikrofony maja juz bardzo dobra powtarzalnosc i generalnie wiekszosc pilikow kalibracji pasuje. Poza tym ten mikrofon jest po prostu lepszy od ecm8000.

lancaster

  • Gość
07-09-2016, 16:29
mozliwe ze tak, ja akurat trafilem egzemplarz berecika 8000 ktory niewiele odstaje od bruel kjaera. od dołu do 5K identiko wiec wszystkie podzialy obejrzy sie bezproblemowo jak w drozszym micu. Powyzej 5K to i tak juz kwestia attenuacji tweetera , sprawa dosc subiektywna z tego co zauwazylem.

lancaster

  • Gość
07-09-2016, 16:48
Melo, zerknalem na strone Polinku sa 2 mikrofony umm i emm jedne na usb a drugi xlr zasilany 12-48V
liniowosc obu podobna ?

wally

  • 173 / 2763
  • Aktywny użytkownik
07-09-2016, 17:22
Obróciłem odgrody "do góry nogami". Ewidentnie takie ustawienie pasuje do słuchania w warunkach bliskiego pola - do 3-3,5m. Brak wyraźnych zmian basu ... trochę się tego obawiałem ... jak się okazało niepotrzebnie. W tej chwili drivery pracują "na twarz"
« Ostatnia zmiana: 07-09-2016, 17:27 wysłana przez wally »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
07-09-2016, 17:43
Właśnie chodzi oto, ze 8000 nie jest równa na górze i dole pasma. Na środku jest ok i porownywalna z referencja.

Każdy mic daytona ma swój numer seryjny i po zakupie ściąga się ze strony indywidualny plik kalibracyjny.

Ja używam skalibrowanego b5.