Audiohobby.pl

Jakich daców używacie?

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
13-08-2019, 15:13
Ten benchmark w 3 wydaniu nie gra wlasnie sucho, jak dawna 1, sam bylem zdziwiony i pewnie dlatego tez olalem go poczatkowo. Dla jasnosci, dalej nie jest to granie 'farbami olejnymi'  absolutnie nic takiego ale wzgledem MDACa bedzie postep, dostaniemy wiecej wypelnienia bez utraty przejrzystosci, to bardzo zbalansowany dzwiek.

sorry, umknelo mi to DSD do PCM, nie pomoge tutaj bo szczerze powiedziawszy nigdy sie tym nie pasjonowalem i nie sledzilem rynku, wychodze z zalozenia, ze jak konwerter jest dobry to zagra PCM jak nalezy.
« Ostatnia zmiana: 13-08-2019, 15:15 wysłana przez pastwa »

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
13-08-2019, 15:17
A po co ci tak ogólnie konwersja z DSD do PCM?

Bo wtedy jest zazwyczaj z PCM do DSD.
A z DSD do PCM jeszcze nie wiem po co, ale niech będzie.
Może się do czegoś przyda?! :)

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
13-08-2019, 16:00
Zazwyczaj poleca się, aby DAC DSD słuchać z sygnałem DSD, ponieważ do tego jest zaprojektowany, jednak każdy poradzi sobie również z sygnałem PCM. A samą konwersję można z powodzeniem robić programowo w odtwarzaczu. Jakość takiej konwersji idzie ostatnio mocno do przodu wraz z nowymi aktualizacjami wtyczek. Starsze pliki stratne o niskim bitrate potrafią czasami "pykać" z braku danych do przetworzenia sygnału.

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
14-08-2019, 12:19
Dziękuję wszystkim, którym chciało się odezwać i pomóc mi w wyborze następcy M-DAC-a.
Sam też szukałem czegoś ciekawego i albo nie umiem szukać, albo nie ma takich urządzeń za wiele w rozsądnych pieniądzach
Tym bardziej dziękuję za pomoc.  :-)))

Dziś wydzwaniam po dystrybutorach. Interesuje mnie czy mają urządzenia na stanie i jaka byłaby ostateczna cena.
Przy okazji podpytuję, co jeszcze mogliby polecić, czy jest możliwość wypożyczenia i na jakich warunkach.
Zobaczymy, co z tego wyjdzie...

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
14-08-2019, 12:38
Z racji tego ze kryteria wyboru sie troche rozluznily i wyjscie XLR nie jest absolutnie wymagane, to mam jeszcze jednego zawodnika pod rozwage, trzymajac sie okolic 10kPLN (choc ten model jest do kupienia za znacznie mniejsze pieniadze), a mianowicie Luxman DA-250. To kombo jest wyraznie cieplejsze od MDACa ale moze wlasnie tego szukasz, ciezko mi powiedziec, to bardzo fajne urzadzenie tyle, ze odchodzi dalej od neutralnosci niz wczesniejsze pozycje, oczywiscie kosztem analizy i wgladu w nagranie, ale dostajemy sporo swojskiej muzykalnosci w zamian, wiec to zaden minus na dobra sprawe.

Ponizej wklejam fotke aby nie bylo tak smutno ;'))

Shakhal

  • 616 / 5557
  • Ekspert
14-08-2019, 18:30
Da cos sie z tym cos zrobic czy taka natura jest tego sprzetu?

Raczej to drugie.

Miales racje, ze to natura sprzetu. Generalnie ludzie borykaja sie z tym samym problemem dlatego, ze cos namieszali przy konstrukcji. Bede musial chyba im odeslac do poprawy, bo sam nie dam rady tego zrobic.
Tu jest link, tylko ze po angielsku, w czym jest problem:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/fixing-hum-buzz-issues-with-schiit-jotunheim-headphone-amplifier.3733/#post-89406

Synthax

  • 2323 / 4083
  • Ekspert
14-08-2019, 19:31
Karol, nie idź tą ślepą uliczką. Kup wzmacniacz i osobny DAC. Szkoda czasu na combo... Mówię szczerze

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
14-08-2019, 21:21
@Synthax, rozjaśnij co i dlaczego?
Z tego, co napisałeś wnioskuję, że nie ma żadnego combo z dobrym DAC-iem.
Albo że dołożenie wzmacniacza słuchawkowego do DAC-a i umieszczenie tego w jednej obudowie, pogarsza jakość DAC-a.
To oto chodzi? Czy o coś innego? :)
« Ostatnia zmiana: 14-08-2019, 21:48 wysłana przez Karol »

nsk

  • 549 / 4834
  • Ekspert
15-08-2019, 08:08
Nie powiedziałbym, że to ślepa uliczka, ale dobrego wyboru jest faktycznie mało ;). Problem jest taki, że trzeba wiedzieć czego się chce, a większość nie zna się na duperelach i technikaliach i muszą posłuchać, aby wyrobić sobie zdanie.

Synthax

  • 2323 / 4083
  • Ekspert
15-08-2019, 10:16
@Synthax, rozjaśnij co i dlaczego?
Z tego, co napisałeś wnioskuję, że nie ma żadnego combo z dobrym DAC-iem.
Albo że dołożenie wzmacniacza słuchawkowego do DAC-a i umieszczenie tego w jednej obudowie, pogarsza jakość DAC-a.
To oto chodzi? Czy o coś innego? :)
Słuchałem sporej ilości takich combo bo sam szukałem czegoś dla siebie. To było tak 3 lata temu. Od tamtego czasu śledzę tę grupę urządzeń choć nie jestem już zainteresowany zakupem. Pierwsza sprawa to to że zdajemy się na widzimisię dźwiękowe firmy konstruującej takie urządzenie. To nie zawsze daje nam synergię przy wykorzystaniu akurat naszych nauszników. Po drugie często jedno ogniwo jest lepsze lub gorsze jakościowo od drugiego- więc trudno o zachowanie równoważności pomiędzy sekcją wzmacniacza i DAC. Po trzecie udana aplikacja udaje się bardzo rzadko i jest to całościowo mniej uniwersalne rozwiązanie. To jest zawsze forma kompromisu. I to ma swoją cenę w jakości. To trochę tak jak z lustrzankami i średnim formatem w fotografii cyfrowej. Tutaj poręczność, szczelność obiektywu, szybkość działania i szybki focus, a w średnim formacie wszystko wolniej ale finalnie jakość obrazu lepsza. Uważam że taki koneser jak Ty i biorąc pod uwagę Twoją kolekcję słuchawek to combo nie jest drogą dla Ciebie. Na marginesie trochę się dziwię też że przy tylu świetnych nausznikach M-Dac tak długo dawał radę u Ciebie :)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
15-08-2019, 10:31
Zależy kto czego oczekuje, ostatnio słuchałem tego: https://www.testberichte.de/p/lehmann-audio-tests/linear-d-testbericht.html    Niby nic specjalnego, nie ma efektu  WOW!, ale wszystko jakoś tak płynie i płynie i jest takie czyste....pure....i uporządkowane i niemęczące......takie po prostu krystalicznie czyste bez żadnych dodatków, neutralne..........takie i może nijakie trochę, ale czyściutkie ;)

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
15-08-2019, 10:36
Choć Karol nie jest nim zainteresowany, to iFi iDSD PRO jest wyjątkiem od tej reguły, podłączenie zewnętrznego wzmaka np. iCANa niewiele wnosi poza mocą, a 4W wystarczą prawie do wszystkich nauszników. Masz wybór lampa/tranzystor, DSD /PCM i wiele innych....
Jest jeszcze ostatnio bardzo modny ADI-2 PRO ale XLR nie ma, chyba nie był wspominany.
Jest jeszcze nowość Matrix element X.
« Ostatnia zmiana: 15-08-2019, 10:39 wysłana przez saudio »

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
15-08-2019, 12:38
Nie napisałem wszystkiego i byliście skazani na własne domysły i wyobrażenia.
Jakoś głupio było zaczynać od wyliczania stanu posiadania i dalej tego nie zrobię.
Jednak powinienem wyjaśnić parę kwestii, bo mam wrażenie, że przynajmniej w dwóch przypadkach zaszło nieporozumienie.

...
...zapomnij o integrze i lepiej składać oddzielne klocki.

Wymagane jest zbalansowane wyjście słuchawkowe? Dużo mocy potrzebujesz? Napisz jeszcze jakie słuchawki chcesz podłączać.
...
Już wolałbym coś taniej poskładać z osobnych klocków.

Nawet nie odpowiadałem, bo co miałem napisać?
Że chcę podłączać wszystkie jakie mam i jak kolega przyjdzie ze swoimi, to też chcielibyśmy ich posłuchać? ;-)
Ale pytanie jest bardzo zasadne przy założeniu, że mam jedną parę słuchawek i chce coś poprawić w ich graniu za pomocą doboru odpowiedniego toru.
To nie ten przypadek - mam wiele słuchawek.

Słuchałem sporej ilości takich combo, bo sam szukałem czegoś dla siebie. To było tak 3 lata temu. Od tamtego czasu śledzę tę grupę urządzeń choć nie jestem już zainteresowany zakupem. Pierwsza sprawa to to, że zdajemy się na widzimisię dźwiękowe firmy konstruującej takie urządzenie. To nie zawsze daje nam synergię przy wykorzystaniu akurat naszych nauszników. Po drugie często jedno ogniwo jest lepsze lub gorsze jakościowo od drugiego- więc trudno o zachowanie równoważności pomiędzy sekcją wzmacniacza i DAC. Po trzecie udana aplikacja udaje się bardzo rzadko i jest to całościowo mniej uniwersalne rozwiązanie. To jest zawsze forma kompromisu. I to ma swoją cenę w jakości. To trochę tak jak z lustrzankami i średnim formatem w fotografii cyfrowej. Tutaj poręczność, szczelność obiektywu, szybkość działania i szybki focus, a w średnim formacie wszystko wolniej ale finalnie jakość obrazu lepsza. Uważam że taki koneser jak Ty i biorąc pod uwagę Twoją kolekcję słuchawek to combo nie jest drogą dla Ciebie. Na marginesie trochę się dziwię też że przy tylu świetnych nausznikach M-Dac tak długo dawał radę u Ciebie :)

@Synthax, zacytowałem cały twój post. Od razu widać, że Cię lubię i cenie. :)
Postaram odnieść się do wszystkiego, co w nim poruszyłeś.

Jestem dosyć praktyczny i lubię, jak rozwiązania są elastyczne.
Mam G-9700, który jest świetnym wzmacniaczem kolumnowym i przy okazji ma bardzo dobry wzmacniacz słuchawkowy.
Cary Sli-80 ma bardzo dobrą dziurkę słuchawkową i przy okazji jest niezłym wzmacniaczem kolumnowym.
HPA Master-Twin jest dobrym wzmacniaczem słuchawkowym OTL, (wg. mnie lepszym od Espressivo), ale przy okazji ma genialną dziurkę do orto. Mam jeszcze kilka innych wzmacniaczy lampowych i tranzystorowych, bardziej lub mniej uniwersalnych.

DAC-a to dla mnie tylko zewnętrzna karta muzyczna do komputera, potrzebna do słuchania muzyki z gęstych plików.
Uważam to za lepsze rozwiązanie (niż karta wewnętrzna), bo jest bardziej elastyczne, a samo urządzenie ma więcej możliwości. Oczywiście pomijając inne plusy dodatnie. :)
W niczym mi nie przeszkadza jak taka karta muzyczna, jest dodatkowo wyposażona we wzmacniacz słuchawkowy.
Może być dobry, a nawet bardzo dobry. Ale jeżeli z tego powodu, DAC ma być gorszy jakościowo, to się nie piszę.
Stad moje pytania do Ciebie o to, czy nie ma combo z dobrym DAC-iem. :)

Wzmacniacz w DAC-u, bardzo mi się przydaje. Jak piszę, że słuchawki wiszą na kołku i grają to właśnie ta sytuacja.
Nie muszę przy tej okazji katować wzmacniacza i godzinami grzać lamp. Zdecydowanie dłużej służą.

Co do Twojego zdziwienia dotyczącego M-DAC-a. On wcale nie przestał dawać rady.
Ze Sli-80 tworzy bardzo dobrze uzupełniającą się parę, z tym jego odrobinę suchym, ale neutralnym i szczegółowym graniem.
Nie dlatego go zmieniam, że nie daje rady.
Po wizycie u Pawła, zachciało mi się czegoś nowego z DSD i przy okazji z wyjściami słuchawkowymi których nie ma w M-DAC-u.
Głęboką nocą w łóżku słucham z M-DAC-a, bo pilotem można regulować głośność i zmieniać utwory.
Pomyślałem, że nie zaszkodziłoby, gdyby ten nowy DAC miał lepiej wybarwiony dźwięk i trochę bardziej dociążony dół.
Ot i wszystko.

Podzielam Wasze sugestie dotyczące budowy toru z osobnych klocków, ale wydaje mi się, że taki tor już mam. :)
Nowe combo (a nie samego DAC-a), kupuję ze względów praktycznych, a nie po to, żeby sprzedać wzmacniacze i słuchać tylko z niego.

Pewnie powinienem podać te informacje na samym początku, ale lepiej późno niż wcale. :-)
« Ostatnia zmiana: 15-08-2019, 12:42 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
15-08-2019, 12:51
Choć Karol nie jest nim zainteresowany, to iFi iDSD PRO ...
...
Jest jeszcze ostatnio bardzo modny ADI-2 PRO ale XLR nie ma, chyba nie był wspominany.
Jest jeszcze nowość Matrix element X.

Co znaczy nie jest zainteresowany? Jest, jest, nawet dzwoniłem, żeby o niego popytać. :)
Nie odpowiada mi tylko z jednego powodu. Bardzo się grzeje, a ja i tak już mam piekarnię ze Sli-80.
Ale to nie znaczy, że mnie nie interesuje. :)
Przyglądałem się ADI-2 PRO, ale Matrix Audio Element X jeszcze nie.
Ten ostatni to przy okazji odtwarzacz strumieniowy. @saudio wiesz może, jak się ta funkcja sprawuje?

nsk

  • 549 / 4834
  • Ekspert
15-08-2019, 13:06
Karol wypożycz tego ifi :). On tak naprawdę nawet nie ma w środku wzmaka tylko sygnał idzie prosto ze stopnia końcowego daca, który przypomina to co siedzi w icanie pro. Multum funkcji, sygnaturą chyba też powinien pasować.

ADI-2 sobie odpuść.