Audiohobby.pl

Zestaw na lata - prośba o pomoc

CzarekJ

  • 7 / 2972
  • Nowy użytkownik
06-03-2016, 14:13
Witam wszystkich audiohobbystów!

Chciałbym osoby kompetentne prosić o pomoc w wyborze sprzętu stereo. Od dawna planowałem zakup jakiegoś dobrego stereo ale wstrzymywałem się do czasu wyprowadzki do miejsca, gdzie będzie on już mi służył lata. Jako że dom jest na ukończeniu, rozglądam się za wyposażeniem.

Byłem ostatnio w kilku salonach z klasowym sprzętem stereo w stolicy pooglądać, jakie są dobrej klasy zestawy obecnie dostępne i posłuchać kilku polecanych kompletów. Zacząłem od elektroniki japońskiej plus jakieś głośniki niemieckie Audio Physic (przepraszam za dyletanctwo ale nie znam się na tym sprzęcie, stąd pytam). Urządzenia Maranz i Denon za jakieś 30 tys zł całość. Słucham głównie klasyki rocka z lat 60/70-tych. Zestaw brzmiał bardzo fajnie, ale miał mało basów. Handlowiec polecił wtedy jakieś urządzenia lampowe. Wiem, że to jest bardziej konserskie, ale ja nie mogę sobie na sprzęt na lampach elektronowych pozwolić, bo czasem muzykę puszczam w tle, zasypiam, albo wyjeżdżam, a sprzęt zostawiam włączony. Z tego, co ja wiem o lampach elektronowych (wykształcenie inż.), to mają one mniejszą sprawność, grzeją się, a poza tym to co widziałem w sklepach, to głównie sa urządzenia z nieosłoniętymi bańkami, a to nie jest zbyt bezpieczne (nie chcę by świeży dom od razu poszedł z dymem  ). Dlatego lampowy zestaw odpada.
Słuchałem też japońskiej półki topowej (podobno) – Accuphase z głośnikami tej samej marki, ale droższy model – całość za poważne pieniążki – koło 250 tys. Przyznam szczerze, że na płytach typu Deep Purple/The Doors/Led Zeppelin/Van Halen/metallica/ Cream/Joplin/Dylan/Hendrix to ja nie słyszałem żeby to jakoś lepiej brzmiało od tego tańszego zestawu, chociaż na pewno o niebo lepiej od chińskich głośników Edifier podłączonych do iPada za śmieszne parę stów, które mam obecnie , ale nie aż na tyle lepiej, aby to uzasadniało wydanie kwoty, za którą można mieć dobre cztery kółka.
I tak się teraz zastanawiam, czy brać tego Accuphase, bardzo fajny design tych urządzeń, taki old school z lat 70/80-tych czy raczej stawiać na tańsze hi-fi? Chodzi mi głównie o niezawodność i brzmienie muzyki, którą wymieniłem. Podkreślam, że nie traktuję takiego sprzętu jako lokaty kapitału, bo kolekcjonuję już samochody i zegarki i to wystarczy. W związku z tym chodzi mi o zestaw stereo na dłuższy czas, który pozwoli na dobre brzmienie rocka (bas taka soczystość dźwięku, dobry wokal) i musi to być sprzęt bez fatygi – żadne lampy, vinyle, coś bezobsługowego, a na poziomie tych vinyli/lamp (mam na myśli charakter dźwięku).

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Gustaw

  • 3856 / 3314
  • Administrator
06-03-2016, 17:24
Sprawa pierwsza to kwestia podejścia.
Jeżeli chcesz być zadowolony i chcesz faktycznie dobrze wydać swoje pieniądze to nikt i nic, żaden handlowiec lub użytkownik forum, nie zwolni Ciebie od posłuchania sprzętu, który chcesz kupić.

Wszelkie wpisy i sugestie powinieneś traktować wyłącznie jako bodziec do indywidualnych odsłuchów.
Zmierzam do tego, że musisz liczyć się z pewnym wysiłkiem ponieważ każdy ma swoje priorytety. Dla handlowca w sklepie priorytetowa jest zwykle duża marża, natomiast dla użytkownika forum audio jego indywidualne preferencje.

Nie wiem czy Accu lub AudioPhisic. Są na forum właściciele obu marek. Ja n.p. mogę napisać ogólnie, że raczej nie mam zbyt pozytywnych doświadczeń z tymi markami ale to może być tylko przypadek lub jest to związane z moimi indywidualnymi preferencjami. Marantz, Dennon - w mojej opinii to sprzęt obecnie niezbyt wyrafinowany dźwiękowo, jadący handlowo raczej na tradycji danej marki.

Jest sporo niewiadomych w tym co piszesz. Znamy preferencje w kwestii muzyki i budowy elementów audio (nie lampy) ale nie znamy n.p. wielkości pomieszczenia, które mamy zapełnić m.in. dobrym basem.

Proponuję zastanowić się przede wszystkim nad kolumnami bo to one są najważniejsze. Potem można zająć się resztą.
« Ostatnia zmiana: 06-03-2016, 17:36 wysłana przez Gustaw »

CzarekJ

  • 7 / 2972
  • Nowy użytkownik
06-03-2016, 18:12
Pomieszczenie 45m2, wygłuszone przez ludzi od akustyki.

Co do moich preferencji, tak jak napisałem, droższy Accuphase od Maranza prawie 10x nie powalił mnie, właściwie różnice były dla mnie nie do uchwycenia. Głośniki Audio Physic wybrałem sam na słuch, bo miały najbardziej soczyste brzmienie z tych, co mogłem na miejscu porównać.

Ja zakładam, że pytam tu pasjonatów, więc moje obecne preferencje nie mają tu wiele do rzeczy, bo ich nie mam, jestem laikiem. Gdy na forach o zegarkach ktoś pyta o zakup kwarcu za znaczną kwotę, żaden hobbysta czasomierzy mu tu tego nie poleci. Chodzi mi o kupno sprzętu z renomą, bezawaryjnego i solidnego, którego za parę lat nie będę musiał wymieniać. Chyba, że to jest dziś ta sama sytuacja, co w motoryzacji, np. kiedyś samochód z gwiazdą, zwłaszcza eska to był zamek na kołach jak W140, dziś to konsola do gier na kołach na góra 3-4 lata.A cena ta sama. A zatem chodzi właśnie o pomoc w tej kwestii, co wśród ludzi mających pojęcie o dobrym stereo jest generalnie najbardziej godne polecenia.

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
06-03-2016, 18:15
Troche podsmierduje Trollem...

Gustaw

  • 3856 / 3314
  • Administrator
06-03-2016, 18:28
Pomieszczenie 45m2, wygłuszone przez ludzi od akustyki.

Co do moich preferencji, tak jak napisałem, droższy Accuphase od Maranza prawie 10x nie powalił mnie, właściwie różnice były dla mnie nie do uchwycenia. Głośniki Audio Physic wybrałem sam na słuch, bo miały najbardziej soczyste brzmienie z tych, co mogłem na miejscu porównać.

Ja zakładam, że pytam tu pasjonatów, więc moje obecne preferencje nie mają tu wiele do rzeczy, bo ich nie mam, jestem laikiem. Gdy na forach o zegarkach ktoś pyta o zakup kwarcu za znaczną kwotę, żaden hobbysta czasomierzy mu tu tego nie poleci. Chodzi mi o kupno sprzętu z renomą, bezawaryjnego i solidnego, którego za parę lat nie będę musiał wymieniać. Chyba, że to jest dziś ta sama sytuacja, co w motoryzacji, np. kiedyś samochód z gwiazdą, zwłaszcza eska to był zamek na kołach jak W140, dziś to konsola do gier na kołach na góra 3-4 lata.A cena ta sama. A zatem chodzi właśnie o pomoc w tej kwestii, co wśród ludzi mających pojęcie o dobrym stereo jest generalnie najbardziej godne polecenia.


Zacznij od tego:

http://www.klipsch.com/products/cornwall-iii-floorstanding-speaker
Do tego dorzuć  CD i wzmak jakiegoś "Accu" bo to marka renomowana a dodatkowo design Ci się podoba.
Powinno zagrać przyzwoicie. Klipsch + Marantz? Przypuszczam, że może być zbyt ostro.

Z soczystych brzmień sprawdź też kolumny Sonus Faber bo Klipsche to raczej dynamit i szybkość niż super soczystość.
« Ostatnia zmiana: 06-03-2016, 18:44 wysłana przez Gustaw »

CzarekJ

  • 7 / 2972
  • Nowy użytkownik
06-03-2016, 19:19
Ok. SonusFaber i Klipsch, w Wawie nie będzie chyba problemu gdzieś posłuchać, pomacać. Ten Klipsch wizualnie świetny, bardzo klasyczny, a to lubię. Wnioskuję, że jest wyżej ceniony od AudioPhysic?

Druga sprawa to wzmacniacz i odtwarzacz CD. Maranz miał ledowe podświetlenie ambientowe, a mnie taka estetyka nieco odrzuca. Jednak na Accuphase, nawet jeśli to będzie u mnie stało przez najbliższe 30 lat nie mogę sobie pozwolić na ten moment. Absolutnie górny pułap dla zestawu wzmacniacz+odtwarzacz to 100 tys. Jakieś propozycje?

CzarekJ

  • 7 / 2972
  • Nowy użytkownik
06-03-2016, 19:28
Troche podsmierduje Trollem...

Od kompleksów, to myślę, że specjalista jakiś, a nie Internet.

Lutek

  • 535 / 5860
  • Ekspert
06-03-2016, 20:04
Jednak na Accuphase, nawet jeśli to będzie u mnie stało przez najbliższe 30 lat nie mogę sobie pozwolić na ten moment. Absolutnie górny pułap dla zestawu wzmacniacz+odtwarzacz to 100 tys. Jakieś propozycje?

Nie bardzo rozumiem... Piszesz, ze na Accuphase nie mozesz sobie pozwolic, a jednoczesnie wymieniasz jako gorny pulap cenowy dla wzmacniacza z odtwarzaczem kwote..., az  100 tys !

WOY

  • 585 / 4646
  • Ekspert
06-03-2016, 20:09
Myślę że klepnęło się o jedno zero za dużo:)

kendail

  • Gość
06-03-2016, 20:09
Troche podsmierduje Trollem...
Miałem podobne skojarzenia jak przeczytałem pierwszy post tuż po jego powstaniu. Kolejne posty tylko utwierdzają mnie w tym przeświadczeniu, ale ja bym raczej stawiał na osobę z kręgu dystrybutora marki Audio Physic w połączeniu z "ludźmi od akustyki". Tych speców od akustyki to ja bym sprowadził na samym końcu (o ile w ogóle).

Teksty mało autentyczne, mało "autorskie", bez konsekwencji w "działaniu", niespójne.
« Ostatnia zmiana: 06-03-2016, 20:11 wysłana przez kendail »

CzarekJ

  • 7 / 2972
  • Nowy użytkownik
06-03-2016, 20:36
>Lutek: Accuphase P7300+C2820, cd player DP720 to razem jest prawie 200tys.

Ale właściwie nie mam już pytań. Chamstwo na forum dla rzekomych znawców tematu, jakie to polskie... Chyba jedyne forum, jakie trzyma poziom w polskiej sieci to zegarkiclub.pl. Dla pasjonata nie powinno mieć znaczenia, czy ktoś pyta o produkt za 100, 1000 czy 100 tys.

Mimo wszystko dziękuję Panu Gustawowi za wskazówki.

Lutek

  • 535 / 5860
  • Ekspert
06-03-2016, 21:11
Raczej myslalem o nizszych modelach Accuphase i jesli z drugiej reki, to moglbys miec piekny zestawik w 40 tys, a nawet w znacznie mniejszych pieniadzach.  Naprawde juz dobra elektronike - wzmak i cd-ek - kupisz w 15 tys czy nawet w 10-ciu - z drugiej reki. I warto taki sprzet szukac, gdyz za te sama kwote mozna miec zestaw wyzszej klasy niz nowy za te same pieniadze. Moje zdanie jest takie - i nie tylko moje - iz aby miec dzwiek wysokiej klasy wcale nie potrzeba i nie ma sensu wydawac az takich pieniedzy - one nie graja.
Co do kolumn glosnikowych, to ze swej strony polecal bym Tannoy-e, tylko musialbys zdeklarowac jaka max kwote mozesz wydac na kolumny. Co do Tannoy-i, to ze swej strony moge pomoc w kwestii odsluchu u mnie, gdyz posiadam dwie pary oryginalnych Tannoy-i na glosnikach 12-to calowych i na tych samych glosnikach w wiekszych obudowach DIY. Jesli dzwiek tych kolumn przypadlby Ci bardzo do gustu, to moga to byc juz kolumny docelowe na lata - mnie od wielu lat nic w nich sie nie znudzilo. Poza tym nie wymagaja one wzmacniaczy o bardzo duzych mocach, a wiec drogich, gdyz maja wysoka skutecznosc, a ich minimalna impedancja nie spada ponizej 6 ohm !

lancaster

  • Gość
07-03-2016, 07:19

Pomieszczenie 45m2, wygłuszone przez ludzi od akustyki.

Co do moich preferencji, tak jak napisałem, droższy Accuphase od Maranza prawie 10x nie powalił mnie, właściwie różnice były dla mnie nie do uchwycenia. Głośniki Audio Physic wybrałem sam na słuch, bo miały najbardziej soczyste brzmienie z tych, co mogłem na miejscu porównać.

Ja zakładam, że pytam tu pasjonatów, więc moje obecne preferencje nie mają tu wiele do rzeczy, bo ich nie mam, jestem laikiem. Gdy na forach o zegarkach ktoś pyta o zakup kwarcu za znaczną kwotę, żaden hobbysta czasomierzy mu tu tego nie poleci. Chodzi mi o kupno sprzętu z renomą, bezawaryjnego i solidnego, którego za parę lat nie będę musiał wymieniać. Chyba, że to jest dziś ta sama sytuacja, co w motoryzacji, np. kiedyś samochód z gwiazdą, zwłaszcza eska to był zamek na kołach jak W140, dziś to konsola do gier na kołach na góra 3-4 lata.A cena ta sama. A zatem chodzi właśnie o pomoc w tej kwestii, co wśród ludzi mających pojęcie o dobrym stereo jest generalnie najbardziej godne polecenia.




Czarek 45m2 to juz kawalek lokalu. Napisales ze zaadaptowany ale kubatura jest.  Jesli chcesz wypelnic dxwiekiem pomieszczenie i ma to byc dxwiek soczysty z mięchem to kieuj sie raczej gabarytem zetswów. Twoja opowiesc o Mercedessie paradoksalnie podnosi na duchu audiofili, widac w kazdej branzy bywa podobnie ;-)
W kazdym razie w 45m2 nie balbym sie wkladac kolumn z 15 calowymi glosnikami tylu Klipsch jakie proponowal Gustaw, np.Cornwall, jesli masz mozliwosc wypozyczenia uwazam warto sprobowac. Masz wtedy praktycznie gwarancje ze kolumny zostawiasz prawnukom w  spadku :-)


Jesli w  gre wchodza zestawy uzywane pod muzyke jakiej sluchasz az sie prosza zestawy an ktorych byla ona nagrywana a wiec Altec 19 czy 604.  Daj do tego tylko gęsto brzmiacy wzmacniacz. Lampy z tego co piszesz odpadaja ze wzgledu na koniecznsc wymiany co pare lat, bez odsluchu w konkretnym pomieszczeniu sie nie obejdzie.
Dla Ciebie  bdb rozwiazaniem bedzie uwazam urzadzenie posiadajace regulacje barwy.
Purytyczny Audiofil odrzuci, ale z doswiadczenia wiem ze niejeden sam by czasami pokręcił gałkami bass czy treble :-)

propozycja na finał :

odtwarzacz Docet Lector CDP6  w tym wypadku lamp sie nie bój, lampy w  sekcji odtwarzacza bedziesz wymienial raz na 10 lat. Klimatowe fajne granie

Wzmacniacz z regulacja basu i tonow wysokich :-) Na ile budzet pozwoli. Moc wystarczy 20-30W do kolumn jakie proponuje w Twoim pomieszczeniu.

Kolumny Altec 19 lub 604 jesli zalezy Tobie na absolutnej niezawodnosci (wytrzymalosci) + klimat. Tanooy jak Lutek poleca, ale przy 12 calach w 45m2 zalezy jak glosno sluchasz i ile basu oczekujesz. Jesli zalezy tobie jednczesnie na topowej finezji i miechu na dole bralbym polecanego przez Lutka Tannoy ale ze subem w twoim wypadku :-)
Jesli natomiast nie chcesz sie bawic w dodatkowa instalacje niskotonowa, moze byc nieco mniej finezyjnie przy mozliwosci dostarczenia nieograniczonych ilosci mocy to Altec. W tym wypadku tylko uzywane. Jak zbierasz auta to cos jakbys kupil cabrio z lat 60-ch. Na tych kolumnach przypomne raz jeszcze nagrywali Doorsi :-)

Generalnie celuj raczejw wieksze powierzchnie membran i absolutnie nie bój sie wzmacniaczy z pokrętłem bass :-)

lancaster

  • Gość
07-03-2016, 07:21
Panowie, nawet jesli facet trolluje to odpowiedzic chyba mozna. Ktos trolluje kto inny bedzie mial podobny klopot i info ma.

Lutek

  • 535 / 5860
  • Ekspert
07-03-2016, 11:47
Pytalem Czarka o kwote jaka ewentualnie moze przeznaczyc na kolumny, bo moglby oczywiscie polowac na Tannoy-e z 15-to calowcami do tego pomieszczenia, ale beda drozsze niz na 12-to calowych, ktore nie wiadomo czy Cie zadowola w Twoim pomieszczeniu co do basu.  W kazdym razie lancaster i Gustaw bardzo dobrze radza. Nie wiem natomiast jak graja Klipsche Cornwall, bo sluchalem jedynie La Scali i tu bylo zdecydowanie skromnie na dole - pewnie bez subwoofera by sie nie obeszlo. A charakter brzmienia Tannoy-i - tak jak pisalem - mozesz sprawdzic u mnie, jesli mieszkasz w takim miejscu, ze Cie odleglosc nie przerazi.