Audiohobby.pl

Zestaw na lata - prośba o pomoc

CzarekJ

  • 7 / 2970
  • Nowy użytkownik
07-03-2016, 12:03
Raczej myslalem o nizszych modelach Accuphase i jesli z drugiej reki, to moglbys miec piekny zestawik w 40 tys, a nawet w znacznie mniejszych pieniadzach.  Naprawde juz dobra elektronike - wzmak i cd-ek - kupisz w 15 tys czy nawet w 10-ciu - z drugiej reki. I warto taki sprzet szukac, gdyz za te sama kwote mozna miec zestaw wyzszej klasy niz nowy za te same pieniadze. Moje zdanie jest takie - i nie tylko moje - iz aby miec dzwiek wysokiej klasy wcale nie potrzeba i nie ma sensu wydawac az takich pieniedzy - one nie graja.

Co do kolumn glosnikowych, to ze swej strony polecal bym Tannoy-e, tylko musialbys zdeklarowac jaka max kwote mozesz wydac na kolumny. Co do Tannoy-i, to ze swej strony moge pomoc w kwestii odsluchu u mnie, gdyz posiadam dwie pary oryginalnych Tannoy-i na glosnikach 12-to calowych i na tych samych glosnikach w wiekszych obudowach DIY. Jesli dzwiek tych kolumn przypadlby Ci bardzo do gustu, to moga to byc juz kolumny docelowe na lata - mnie od wielu lat nic w nich sie nie znudzilo. Poza tym nie wymagaja one wzmacniaczy o bardzo duzych mocach, a wiec drogich, gdyz maja wysoka skutecznosc, a ich minimalna impedancja nie spada ponizej 6 ohm !

>>Bardzo dziękuję za ww. uwagi. Nie wiem, jak to jest ze sprzętem używanym, ale samochodu bym używanego nigdy nie kupił, ani w Polsce, ani w US, gdzie mieszkałem przez prawie 15 lat. Bo handlarze tu i tam to kanciarze jakich mało. Na przeykład zegarki z drugiej ręki kupuję, ale raczej modele mocno limitowane, z pewnych rąk. Na sprzecie hi-fi się nie znam, więc chcę ogranicznyć ryzyko. 

Jeszcze w temacie wydawania dużych kwot: ja nie jestem audiofilem, szukam markowego sprzętu tak by ozdabiał dom i był niezawodny, a być może służył kiedyś dzieciom. Widziałem ten odtwarzacz CD Accuphase i był zrobił na mnie ogromne wrażenie solidnością, budził większe zaufanie niż inne blaszane skrzynki za 10,20 tys., stąd cena mnie jakoś nie przeraża, ale też nie chcę wydać aż prawie 200 tys. na komplet, bo nie jestem koneserem tego sprzetu.

Z posiadanej wiedzy technicznej wiem też że głośniki są najistotniejsze. I te najdokładniej przesłucham i sprawdzę, w związku z czym dziękuję tez za wszelkie wskazówki w tym temacie.

CzarekJ

  • 7 / 2970
  • Nowy użytkownik
07-03-2016, 12:21

Pomieszczenie 45m2, wygłuszone przez ludzi od akustyki.

Co do moich preferencji, tak jak napisałem, droższy Accuphase od Maranza prawie 10x nie powalił mnie, właściwie różnice były dla mnie nie do uchwycenia. Głośniki Audio Physic wybrałem sam na słuch, bo miały najbardziej soczyste brzmienie z tych, co mogłem na miejscu porównać.

Ja zakładam, że pytam tu pasjonatów, więc moje obecne preferencje nie mają tu wiele do rzeczy, bo ich nie mam, jestem laikiem. Gdy na forach o zegarkach ktoś pyta o zakup kwarcu za znaczną kwotę, żaden hobbysta czasomierzy mu tu tego nie poleci. Chodzi mi o kupno sprzętu z renomą, bezawaryjnego i solidnego, którego za parę lat nie będę musiał wymieniać. Chyba, że to jest dziś ta sama sytuacja, co w motoryzacji, np. kiedyś samochód z gwiazdą, zwłaszcza eska to był zamek na kołach jak W140, dziś to konsola do gier na kołach na góra 3-4 lata.A cena ta sama. A zatem chodzi właśnie o pomoc w tej kwestii, co wśród ludzi mających pojęcie o dobrym stereo jest generalnie najbardziej godne polecenia.




Czarek 45m2 to juz kawalek lokalu. Napisales ze zaadaptowany ale kubatura jest.  Jesli chcesz wypelnic dxwiekiem pomieszczenie i ma to byc dxwiek soczysty z mięchem to kieuj sie raczej gabarytem zetswów. Twoja opowiesc o Mercedessie paradoksalnie podnosi na duchu audiofili, widac w kazdej branzy bywa podobnie ;-)
W kazdym razie w 45m2 nie balbym sie wkladac kolumn z 15 calowymi glosnikami tylu Klipsch jakie proponowal Gustaw, np.Cornwall, jesli masz mozliwosc wypozyczenia uwazam warto sprobowac. Masz wtedy praktycznie gwarancje ze kolumny zostawiasz prawnukom w  spadku :-)


Jesli w  gre wchodza zestawy uzywane pod muzyke jakiej sluchasz az sie prosza zestawy an ktorych byla ona nagrywana a wiec Altec 19 czy 604.  Daj do tego tylko gęsto brzmiacy wzmacniacz. Lampy z tego co piszesz odpadaja ze wzgledu na koniecznsc wymiany co pare lat, bez odsluchu w konkretnym pomieszczeniu sie nie obejdzie.
Dla Ciebie  bdb rozwiazaniem bedzie uwazam urzadzenie posiadajace regulacje barwy.
Purytyczny Audiofil odrzuci, ale z doswiadczenia wiem ze niejeden sam by czasami pokręcił gałkami bass czy treble :-)

propozycja na finał :

odtwarzacz Docet Lector CDP6  w tym wypadku lamp sie nie bój, lampy w  sekcji odtwarzacza bedziesz wymienial raz na 10 lat. Klimatowe fajne granie

Wzmacniacz z regulacja basu i tonow wysokich :-) Na ile budzet pozwoli. Moc wystarczy 20-30W do kolumn jakie proponuje w Twoim pomieszczeniu.

Kolumny Altec 19 lub 604 jesli zalezy Tobie na absolutnej niezawodnosci (wytrzymalosci) + klimat. Tanooy jak Lutek poleca, ale przy 12 calach w 45m2 zalezy jak glosno sluchasz i ile basu oczekujesz. Jesli zalezy tobie jednczesnie na topowej finezji i miechu na dole bralbym polecanego przez Lutka Tannoy ale ze subem w twoim wypadku :-)
Jesli natomiast nie chcesz sie bawic w dodatkowa instalacje niskotonowa, moze byc nieco mniej finezyjnie przy mozliwosci dostarczenia nieograniczonych ilosci mocy to Altec. W tym wypadku tylko uzywane. Jak zbierasz auta to cos jakbys kupil cabrio z lat 60-ch. Na tych kolumnach przypomne raz jeszcze nagrywali Doorsi :-)

Generalnie celuj raczejw wieksze powierzchnie membran i absolutnie nie bój sie wzmacniaczy z pokrętłem bass :-)

Od końca: nie boję się pokręteł bass, o niby dlaczego:)?

Czy mówiąc o Altec to chodzi o tę firmę? http://www.alteclansing.com/en/

Mnie się na ich stronie nie pojawiają żadne pokojowe kolumny, tylko głośniki do surfingu :)

Odtwarzacz Docet, ciekawy, oryginalnie stylizowany na adapter, dzięki za poradę, na pewno go rozważę.

Co do tego wygłuszenia, to jest to zwykły pokój dzienny (club), a człowiek który robił mi wykończenie powiedział bym dał kilka obrazów na ściany i zaproponował rozpraszacze na sufit jeśli mam tam mieć tez home cinema i to jest właciwie ta cała akustyka, którą miałem na myśli powyżej.


Lutek

  • 535 / 5858
  • Ekspert
07-03-2016, 13:34
"Czy mówiąc o Altec to chodzi o tę firmę? http://www.alteclansing.com/en/"

Lancaster podal Ci starsze modele Alteca. Poszperaj tutaj i znajdziesz Altec 19, Altec 604 (na glosnikach koaksjalnych - wspolosiowych) jak i inne modele kolumn:

http://www.lansingheritage.org/html/altec/altec.htm

Gustaw

  • 3856 / 3312
  • Administrator
07-03-2016, 16:51
Lutek,
Cornwall-om brakuje basu ale tylko złego basu.
Za to dobrego basu mają tyle ile trzeba :-)
Moim skromnym zdaniem różnica pomiędzy Cornwall a La Scala jest duża ale sądzę, że te egzemplarze La Scala, których słuchałeś wymagają kilku zmian i dopieszczenia bo moje Heresy łoją basem mocniej a jednak to dwa piętra niżej.


Czarek,
Modyfikacje akustyki powinny być wykonane wtedy kiedy sprzęt już stanie.
Najpierw posłuchaj "sote" bo może się okazać, że adaptacja nie będzie konieczna a przy okazji nie zepsujesz wyglądu pomieszczenia zwykle trochę kontrowersyjnymi wizualnie ustrojami akustycznymi.  To sprzęt audio ma pasować do pomieszczenia a nie odwrotnie.
« Ostatnia zmiana: 07-03-2016, 17:05 wysłana przez Gustaw »

Lutek

  • 535 / 5858
  • Ekspert
07-03-2016, 20:00
Lutek,
Cornwall-om brakuje basu ale tylko złego basu.
Za to dobrego basu mają tyle ile trzeba :-)
...sądzę, że te egzemplarze La Scala, których słuchałeś wymagają kilku zmian i dopieszczenia bo moje Heresy łoją basem mocniej a jednak to dwa piętra niżej.

Mozliwe, ze Cornwall-e maja basu ile trzeba i to dobrego, ale - jak pisalem - nie sluchalem, a La Scale, ktorych sluchalem pod tym wzgledem niedomagaly. Bas, stopa, plytkie, bez wypelnienia na dole. Wiem, ze np. Bacek bedzie w swoich La Salach podejmowal pewne dzialania aby wlasnie uzyskac wieksze wypelnienie. Ciekawe, ze Twoje Heresy maja basu wiecej, choc znacznie mniejsze ale to pewnie b.r. - nie slyszalem ich - a w La Scalach pewnie jakas komora labiryntowa.
« Ostatnia zmiana: 07-03-2016, 20:07 wysłana przez Lutek »

Ahmed

  • 88 / 3270
  • Użytkownik
07-03-2016, 20:10
Czaruś,

Nie bądź taki purysta. Rozważ również te Alteci. Nowych się nie robi ale tak samo Michał Anioł nowych Piet też nie wykonuje a Monet też już niczego nowego nie maluje.
To tak jakbyś kupił używane Bulgari albo "Paciora". Jedyny problem jest taki, że po nie nie idziesz do sklepu. Musisz je sobie zwyczajnie wychodzić.

Ludzie z forum szukają takich staroci nie dlatego, że to unikaty i starocie. Szukają, bo te starocie mają zwyczajnie zarąbisty dźwięk.

Dzieciom przekażesz a i wnuki dziadkowi za tak dobry dźwięk nawet Playboya podarują lub zafundują striptizerkę w domu spokojnej starości.
« Ostatnia zmiana: 07-03-2016, 20:28 wysłana przez Ahmed »

magus

  • 20990 / 5894
  • Ekspert
07-03-2016, 20:13
Lutek, porównaj sobie konstrukcję Heresy i Cornwall vs. LaScala - wystarczy zetknąć na zdjęcia obudowy z zewnątrz - a wszystko zrozumiesz ;-)

Odszedł 13.10.2016r.

Ahmed

  • 88 / 3270
  • Użytkownik
07-03-2016, 20:23
Cornwall i Heresy proporcjami przypominają teściową ze sporą nadwagą. Basiory są klasyczne.
La Scala ma bogate wnętrze ale biodra są mało rozwinięte. Na basie horn chyba.

Lutek

  • 535 / 5858
  • Ekspert
07-03-2016, 21:06
> magus
Juz porownalem... W La Scalach wyjscia niskotonowe tubowe i pewnie stad plytki bas, natomiast w Heresach i Cornwall-ach  basowce w komorach zamknietych.

Yotomeczek

  • Gość
07-03-2016, 21:41
Jak można wstawić kolumny w rogi pokoju to bralbym http://www.klipsch.com/products/klipschorn-floorstanding-speaker - chyba nadal są produkowane?

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
20-03-2016, 22:41
No wiesz, na lata będzie każdy zestaw stereo, którego przez lata nie zmienisz ;)

Chcesz wydać 250tys. na zestaw stereo?
« Ostatnia zmiana: 20-03-2016, 22:48 wysłana przez tetejro »

sammy2000

  • 36 / 4162
  • Użytkownik
22-03-2016, 00:20
> magus
Juz porownalem... W La Scalach wyjscia niskotonowe tubowe i pewnie stad plytki bas, natomiast w Heresach i Cornwall-ach  basowce w komorach zamknietych.
Cornwall to bas refleks

Lutek

  • 535 / 5858
  • Ekspert
22-03-2016, 18:57
A rzeczywiscie... Nie zauwazylem tych prostokatnych waskich tuneli na dole.