Audiohobby.pl

Dirac - korekcja akustyki pomieszczenia.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
21-02-2016, 21:19
Postanowiłem pobawić się trochę cyfrową korekcją akustyki pomieszczenia.

Od jakiegoś czasu trzymam swój zestaw audio w piwnicy.
Jest to stosunkowo niskie pomieszczenie (2,16 m) bez żadnych adaptacji akustycznych o wymiarach 5,5 m x 4 m.
Wychodzę z założenia, że domowy sprzęt audio musi, w miarę poprawnie, grać w normalnym, pomieszczeniu.
Nie mam zamiaru nigdy psuć sobie widoków żadnymi wytłoczkami od jajek, absorberami itp. Tylko naturalne elementy - fotele, kwiaty, poduszki itp. Żadnych audiofilskich straszaków.

Postanowiłem pobawić się trochę w pomiary nie mając o nich wcześniej pojęcia. Trochę na czuja ale i podpytując tu i ówdzie (Lan, pozdro :-) )

W tym celu kupiłem sobie amatorski mikrofon, który oprócz pomiarów dźwięku ma służyć również do prezentacji via web.

http://www.samsontech.com/samson/products/microphones/usb-microphones/gomic/.

Jako soft darmowy Room EQ Wizard
http://www.roomeqwizard.com

Oraz wersja trial (14 dniowa) oprogramowania Dirac.
http://www.dirac.com/home-and-professional-audio/

Wygenerowane filtry będą podpinane w sofcie Amarra.

Podkreślam, że nie robiłem żadnej kalibracji mikrofonu ponieważ chciałbym najpierw rozpoznać temat aby bawić się potem w niuanse. Na razie błądzę jak dziecko we mgle  ale zabawa i tak jest ciekawa. Nie wiem dokąd zmierzam i czy nie popełniam błędów w metodologii pomiarów :-)

Na pierwszy ogień pomiar dźwięku w miejscu odsłuchu w Room EQ, bez wygładzania wykresu :-)

c.d.n.
« Ostatnia zmiana: 21-02-2016, 21:53 wysłana przez Gustaw »

fakamada

  • 1066 / 5368
  • Ekspert

lok

  • 432 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
22-02-2016, 15:59
A ktoś może laikowi zinterpretować te wykresy ?

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
22-02-2016, 19:56
Używanie REWa ma sens, sam korzystam przy niejednym zestawie. Ogromne znaczenie ma procedura pomiarowa. Metod jest mnóstwo. Zależy czy masz głowę przybitą do miejsca, czy pozwalasz na swobodę.

Jakieś doświadczenia z korektą fazy?

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
22-02-2016, 20:34
W korekcję akustyki można pobawić się za darmo instalując dodatek do foobara

https://www.foobar2000.org/components/view/foo_room_eq

http://mathaudio.com/room-eq.htm

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert

Mariusz_

  • 104 / 3147
  • Aktywny użytkownik
23-02-2016, 12:05
Pobaw się opcją Room Sim w REW.

Przydatne do szukania najlepszego z punktu widzenia basów (20-200Hz) miejsca na kolumny i subwoofer/subwoofery. Jest jeden warunek - pomieszczenie powinno być regularne, bo definiujesz po prostu trzy wymiary.


fakamada

  • 1066 / 5368
  • Ekspert
24-02-2016, 00:12
A ktoś może laikowi zinterpretować te wykresy ?

Uśredniona preferowana przez badanych charakterystyka głośników, mierzone w miejscu odsłuchu.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
24-02-2016, 13:55
A teraz trochę w aplikacji Dirac.

Pierwszy krok to oczywiście wybór urządzenia wyjściowego (DAC) i wejściowego (mikrofon) oraz ustalenie optymalnego poziomu głośności. Wybieramy też częstotliwości próbkowania dla jakich chcemy tworzyć filtr. W moim przypadku (Benchmark DAC-1 Pre) zaznaczyłem 44 i 96.
« Ostatnia zmiana: 24-02-2016, 14:16 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
24-02-2016, 14:11
Następnie wymieramy rodzaj miejsca odsłuchu (krzesło, kanapa, widownia). Od tego wyboru jest zależna ilość pomiarów i rozmieszczenie punktów pomiarowych. Pierwszy pomiar w centralnym miejscu odsłuchu, następne w kolejnych miejscach wyznaczonych przez program. Warto zmieniać rzuty, ponieważ widok tylko z jednego rzutu może być mylący.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
24-02-2016, 14:14
Program generuje sygnał testowy dla każdego kanału oddzielnie, oraz oddzielnie dla każdej z częstotliwości.

Mariusz_

  • 104 / 3147
  • Aktywny użytkownik
28-02-2016, 16:44
I jak tam Dirac? Wygładził charakterystykę?

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
28-02-2016, 18:08
Dirac wygładził charakterystykę. Wygenerowałem filtr, podłączyłem do aplikacji Amarra i......
chyba jestem głuchy ale spektakularnych zmian niestety nie słyszę. Mam zamiar powtórzyć całe doświadczenie aby zminimalizować potencjalne błędy ale na razie "szału nie ma" i "pupy nie urywa".

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
28-02-2016, 18:51
Wykres "after" to symulacja zmian czy rzeczywiste pomiary?

Do tematu jest wiele różnych podejść. Dobrze, że Dirac stosuje uśrednianie kilku pomiarów z różnych miejsc. Sam do tego długo dochodziłem, że daje to lepszy efekt i pozwala na poruszanie się. Jednak efekt po korekcie trzeba zrobić pomiar i dalej wprowadzać zmiany. Nie zawsze wszystko reaguje tak, jak byśmy tego chcieli. Do tego w moim przypadku faza psuje detalizm mikrodźwięków po takich zmianach. Trzeba by to wyrównać.

Ach, no i możesz mieć różne efekty zależnie od metody pomiaru - sinus, impuls lub szum. Ja bazuję na szumie, najlepiej oddaje barwę pomieszczenia. Sinus daje zbyt nieprzyjemne efekty, ale za to można tak ustawić fazę, czego ja nie robiłem, gdyż nie mam filtrów, gdzie mogę się bawić fazą. Do tego bierz pod uwagę nieliniowość mikrofonu oraz to, że przy szumie (różowym o okresie zgodnym z próbką dla FFT plus uśrednianie) nie uzyskujemy ani płaskiej ch-ki, ani opadającej. Ludzie opisują, że najlepiej od kilku kHz dopiero zjeżdzać, bo inaczej za jasno jest. U siebie kalibrowałem wygodniejszy mikrofon razem z uchem, ale potem zawsze niskie tony trzeba podbić tak z 1-2dB, może zależy od wrażliwości ucha.

Ogólnie co poprawia? Najbardziej lokalne górki się uspokajają i pasmo bardziej gra całością. Bas przyjemniejszy, średnica gra i jest bardziej barwna. Wysokie... hmmm tu mam problem, gra, ale nienajlepiej, może filtry mają zbyt dużą dobroć i przez to rozjeżdżają się w czasie. No i można poprawić odpowiedź na basie dla pomieszczcenia i zlikwidować górki w kontrolowanym rejonie pokoju.

Temat bardzo szeroki.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
28-02-2016, 19:41
Wykres "after" to symulacja zmian czy rzeczywiste pomiary?


To symulacja.

Poniżej podłączony filtr w Amarra.
« Ostatnia zmiana: 28-02-2016, 19:49 wysłana przez Gustaw »