Audiohobby.pl

Magnetofon

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
08-02-2022, 20:19
Po prostu kolega Hammer próbuje się ratować kasetą która ma, czyli 400Hz nagraną na pewnym sprzęcie. Ale jak pisałem wcześniej to tak nie będzie działać. Ot tyle wyjaśnień. Ale już "sprawa" jest w toku ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1681 / 1241
  • Ekspert
08-02-2022, 20:23
To nie ma nikogo kto by pomógł i nagrała  kasetę z  sygnałem  na dobrym magnetofonie dla kolegi Hammer-?
Gdybym ja miał magnetofon z napedem DD to była by sprawa załatwiona od  ręki lub jak to wojsku się mówiło
"na  wczoraj".

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
08-02-2022, 20:31
To nie ma nikogo kto by pomógł i nagrała  kasetę z  sygnałem  na dobrym magnetofonie dla kolegi Hammer-?
Gdybym ja miał magnetofon z napedem DD to była by sprawa załatwiona od  ręki lub jak to wojsku się mówiło
"na  wczoraj".
To nie jest takie proste.... Jak chcesz wiedzieć więcej odsyłam do mojej starej produkcji. Tam masz wyjaśnione wszystkie technikalia : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13372.0
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1681 / 1241
  • Ekspert
08-02-2022, 20:43
"To nie jest takie proste...."-przecież mam dzięki uprzejmości jednego kolegi z forum taką kasetę nagraną do prędkości , magnetofon tego kolegi był z  napędem typu DD. Wszystkie moje magnetofony tak poustawiałem i jest dobrze. To nie rozumiem w czym problem?"
"złej baletnicy i spódnica przeszkadza"

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
08-02-2022, 20:50
Wojtku popraw post... powyżej bo wszystko się scaliło w jedno.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 6026
  • Ekspert
08-02-2022, 20:50
Jeśli kaseta była nagrywana na Naku 1000ZXL jest już sama w sobie obarczona błędem, bo ten deck nie ma direct drive'a na kwarcu, w związku z czym występuje naturalna zmiana prędkości czyli tzw. drift w miarę nawijania taśmy na prawą szpulkę.
Dlatego też pomiar prędkości przeprowadzamy na środku taśmy testowej, o czym było pisane. I 400Hz jak pisał Wojtek się do tego nie nadaje, bo dokładność regulacji dla tej częstotliwości jest zbyt mała. Szkoda czasu i zachodu, bo nie będzie dobrze.

Tak na marginesie, SONY z mechanizmem TCM-200D, które miałem przeważnie miały ciut poniżej 3000Hz prędkość. Dlatego można na takim nagrać kasetę testową, wiedząc jaka jest jego prawidłowa prędkość, do której wykonamy stosowną korektę nagrywanej częstotliwości na generatorze. Czyli bez kasety wzorcowej jako punkktu odniesienia się nie obejdzie tak czy inaczej.

Ostatecznie można nagrać na SONY TC-K909 częstotliwość 3kHz, co da nam pewność, że przy sprawnym mechanizmie prędkość będzie stała na całej długości taśmy. I ustawić do tej taśmy wszystkie posiadane magnetofony, co zapewni kompatybilność. Odchyłka względem 3kHz powinna być niewielka, góra kilka Hz, bo te Soniaki tak chodzą w granicach 2992-3000Hz wg mojego doświadczenia.



Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4747 / 2440
  • Ekspert
08-02-2022, 20:51
Spokojnie to co napisałem to tylko porównanie driftu obrotów silnika w danym konkretnie magnetofonie posiłkując się nagraniem tej samej częstotliwości z różnych decków bo tak mialem pod ręką .
Spokojnie sobie nagrałem sygnał testowy na prtędkosć i W&F na X1 na quartzu i też porównałem później, ale post dotyczył wahań obrotów !!!!!!!!! ogólnie.
Byłem ciekaw różnic Naka i Sony a topowej półki.
Tak nawiasem to debilem nie jestem jak ktoś by myślał.....w tym roku biorę się na kasety testowe lepsze i prawidłowe bo roboty w pierony sie nazbierało i do zimy trzeba zdążyć., a sprzętu dobrego coraz mniej......smutne.

Wojciech7...nie wszystkie firmy stosują taką prędkość  jaką Ty masz nagraną, na świecie były różne filozofie.

Artek ....tą kasete z naka sprawdzałem na odczycie i całkiem ładnie trzyma tą swoja prędkość , róznice sa bardzo znikome co widac że to doskonaly kaseciak........nie zamartwiajmy Destroyera bo gotów go sprzedać  i bedzie smutek......
« Ostatnia zmiana: 08-02-2022, 20:54 wysłana przez Hammer »

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
08-02-2022, 20:52
Jeśli kaseta była nagrywana na Naku 1000ZXL jest już sama w sobie obarczona błędem, bo ten deck nie ma direct drive'a na kwarcu, w związku z czym występuje naturalna zmiana prędkości czyli tzw. drift w miarę nawijania taśmy na prawą szpulkę.
Dlatego też pomiar prędkości przeprowadzamy na środku taśmy testowej, o czym było pisane. I 400Hz jak pisał Wojtek się do tego nie nadaje, bo dokładność regulacji dla tej częstotliwości jest zbyt mała. Szkoda czasu i zachodu, bo nie będzie dobrze.

Tak na marginesie, SONY z mechanizmem TCM-200D, które miałem przeważnie miały ciut poniżej 3000Hz prędkość. Dlatego można na takim nagrać kasetę testową, wiedząc jaka jest jego prawidłowa prędkość, do której wykonamy stosowną korektę nagrywanej częstotliwości na generatorze. Czyli bez kasety wzorcowej jako punkktu odniesienia się nie obejdzie tak czy inaczej.

Ostatecznie można nagrać na SONY TC-K909 częstotliwość 3kHz, co da nam pewność, że przy sprawnym mechanizmie prędkość będzie stała na całej długości taśmy. I ustawić do tej taśmy wszystkie posiadane magnetofony, co zapewni kompatybilność. Odchyłka względem 3kHz powinna być niewielka, góra kilka Hz, bo te Soniaki tak chodzą w granicach 2992-3000Hz wg mojego doświadczenia.


Nic dodać, dokładnie ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1681 / 1241
  • Ekspert
08-02-2022, 20:58
Wojciech7...nie wszystkie firmy stosują taką prędkość  jaką Ty masz nagraną, na świecie były różne filozofie.
Wiem zę sa dwie predkosci , moze jest trzecia o ktorej nie wiem.
Przepraszam za błedy w pisaniu bo sie zdenerwowałe trochę-kolega potrzebuje pomocy- i co cisza....

Wojciech7

  • 1681 / 1241
  • Ekspert
08-02-2022, 21:10
Wojciech7...nie wszystkie firmy stosują taką prędkość  jaką Ty masz nagraną, na świecie były różne filozofie.
Wiem zę sa dwie predkosci , moze jest trzecia o ktorej nie wiem.
Przepraszam za błedy w pisaniu bo sie zdenerwowałe trochę-kolega potrzebuje pomocy- i co cisza....

artekk

  • 1694 / 6026
  • Ekspert
08-02-2022, 21:22
Wojciech7...nie wszystkie firmy stosują taką prędkość  jaką Ty masz nagraną, na świecie były różne filozofie.

Filozofie są dwie : 3000 i 3150Hz i taką kasetę nagrałem Wojtkowi7 (adekwatnie strona A i B) na Nakamichi Dragonie, który ma 2xDD i odchyłkę w granicach +-1 góra 2 Hz na całej długości taśmy oraz bodajże najniższy W&F z kaseciaków jaki widziałem u siebie.
Jeśli chcesz taką taśmę Hammerze drogi mogę taką Tobie uczynić, bo będę nagrywał dla kolegów kilka sztuk, więc jedna w tę, czy w tę nie robi ;)

PS1.
Przepraszam za błedy w pisaniu bo sie zdenerwowałe trochę-kolega potrzebuje pomocy- i co cisza....
Czy kolega Hammer pisał, że potrzebuje kasety do ustawiania prędkości ? raczej pisał o swoich eksperymentach. Albo ja coś przeoczyłem. 

PS2.
nagrałem sygnał testowy na prtędkosć i W&F na X1 na quartzu
Kenwood X1 o ile mi wiadomo, nie jest na kwarcu. Jak najbardziej jest DD, ale prędkość można regulować.

PS3.
Artek ....tą kasete z naka sprawdzałem na odczycie i całkiem ładnie trzyma tą swoja prędkość , róznice sa bardzo znikome co widac że to doskonaly kaseciak........nie zamartwiajmy Destroyera bo gotów go sprzedać  i bedzie smutek......
Dla mnie to on nawet mógłby fałszować +- nie określoną ilość Hz i bym to przebolał z bananem na gębie ;)

« Ostatnia zmiana: 08-02-2022, 21:27 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
08-02-2022, 22:26
Dla mnie to on nawet mógłby fałszować +- nie określoną ilość Hz i bym to przebolał z bananem na gębie ;)
Nie tylko Ty :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4747 / 2440
  • Ekspert
08-02-2022, 22:29
Ta jasne , a żona wsadzilaby do niego popcorn i myślała ze to miicrwela...z małą kieszonką...

Artekk, robiąc experymenty człowiek się uczy i zdobywa większą wiedze niż tylko suche fakty i koniec.

Usuwając, wymieniając paski czy rolki gumowe nie potrzeba kasety za 65 funciaków aby odjkryć że są różnice.... i tak też ogarnia nas wszechwiedza ........

Z kasety na DD Dragonie chętnie skorzystam
« Ostatnia zmiana: 08-02-2022, 22:32 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4747 / 2440
  • Ekspert
08-02-2022, 22:54
Audiotone, co rozmawialiśmy o tym oporze w Denonie 710 to jest trafiony i zatopiony.
Ta krzywka ma filcyk i on robi za hamulec, troche go delikatnie starło , poczochrałem go ale widzę że jutro trzeba go doprowadzić do porządku pewnie usuną się te pozostałe wahania.

Za stopa robią zębatki z tyłu napędzające i blokujące obie naraz.

Pozycja Play na foto widać

AUDIOTONE

  • 9678 / 5979
  • Moderator Globalny
09-02-2022, 10:14
A teraz widać, to mechanika Alps-a. To ramię z filcem od lewego talerzyka... to chyba to co mówiliśmy. Wygląda to na hamowanie lewego talerzyka.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.