Audiohobby.pl

Magnetofon

Chaos

  • 840 / 4957
  • Ekspert
09-09-2017, 13:52
AZ7 mam prosto ze sklepu więc cokolwiek by się na jego temat mówiło lub nie to zostaje u mnie do końca - mojego albo jego ;-). Stan fabryczny\sklepowy\gabinetowy - nie grzebany, jedyny, którego mogę być pewien na 101%, innych już tylko na 99.99%. Obok stoi Sony TC-K770 ES oraz Pioneer CT-S910 - i to wszystko, co mogę na raz do wzmacniacza podpiąć :-( ... Nieliczna reszta pośledniego sprzętu (plus zabytki polskiej magnetofonowej myśli technicznej) stoi na strychu co by nie psuć zasad Feng shui wprowadzonych w pomieszczeniu przez Szanowną Małżonkę ;-)... Ale od czasu do czasu staram się stosować trójpolówkę i płodozmian podmieniając jakąś maszynę tak aby każda z nich miała okazję popracować żeby smary się nie zastały a paski nie odkształciły...

wspolczynnik tolerancji przez zone to wazny parametr techniczny :)

a ktory z tej twojej podlaczonej trojki obiektywnie gra najlepiej? no i na jakim wzmacniaczu, kolumnach i kablach?
pytam o reszte sprzetu bo czesto mozna przeczytac opinie o roznych deckach ale oceniajacy zazwyczaj nie podaja na czym je sluchali, tak jakby reszta systemu nie miala wplywu na brzmienie.

eMandDe

  • 2204 / 2945
  • Ekspert
09-09-2017, 18:04
Chaos. Pozwolę sobie się wtrącić.

Wg mnie jak masz dwa albo i trzy decki podpięte na zmianę (bądź tylko na zasadzie zmiany przycisku we wzmacniaczu) do jednego zestawu to idzie wyczuć jaki deck lepiej gra, bądź inaczej !.

Nawet jeśli byłby to najgorszy z możliwych zestawów. Różnice można usłyszeć.

Gorzej jak porównują jednego tego samego decka dwoje ludzi którzy mają podpięte każdy z osobna do innych końcówek i kolumn.
Jeden powie że gra dobrze, a drugi że gorzej.

Inaczej jak podpina się jedne słuchawki do wejścia słuchawkowego każdego z decków. Tutaj już nie jest to dobre porównanie, bo każdy deck ma inny wzmacniacz słuchawkowy.

Poza tym to jest i tak "degustacja" powiedziałbym odczucie subiektywne. Jeden woli więcej góry, drugi mniej a więcej dołu.
Jednemu ten przypadnie do gustu a drugiemu inny.

Tutaj wydaje mi się że Twoje pytanie i odpowiedź tj. opinia Maćka będzie możliwa bo porównuje trzy decki ale i tak właściwa dla niego.

Sam czekam z niecierpliwością za jego odpowiedzią. Jestem ciekaw co lubi Maciek ?

Chaos

  • 840 / 4957
  • Ekspert
09-09-2017, 19:52
Chaos. Pozwolę sobie się wtrącić.

Wg mnie jak masz dwa albo i trzy decki podpięte na zmianę (bądź tylko na zasadzie zmiany przycisku we wzmacniaczu) do jednego zestawu to idzie wyczuć jaki deck lepiej gra, bądź inaczej !.

Nawet jeśli byłby to najgorszy z możliwych zestawów. Różnice można usłyszeć.

Gorzej jak porównują jednego tego samego decka dwoje ludzi którzy mają podpięte każdy z osobna do innych końcówek i kolumn.
Jeden powie że gra dobrze, a drugi że gorzej.

Inaczej jak podpina się jedne słuchawki do wejścia słuchawkowego każdego z decków. Tutaj już nie jest to dobre porównanie, bo każdy deck ma inny wzmacniacz słuchawkowy.

Poza tym to jest i tak "degustacja" powiedziałbym odczucie subiektywne. Jeden woli więcej góry, drugi mniej a więcej dołu.
Jednemu ten przypadnie do gustu a drugiemu inny.

Tutaj wydaje mi się że Twoje pytanie i odpowiedź tj. opinia Maćka będzie możliwa bo porównuje trzy decki ale i tak właściwa dla niego.

Sam czekam z niecierpliwością za jego odpowiedzią. Jestem ciekaw co lubi Maciek ?

wlasnie o takie porownanie mi chodzi. nic mi to jednak nie da jesli nie bede wiedzial jaki jest pozostaly system. np.: jesli kolumny i wzmacniacz maja podbite wysokie tony (nie mam na mysli korekcji tylko "direct") to deck o jasnym brzmieniu, wypadnie inaczej niz na systemie grajacym srednica lub basem. jmackowi oczywiscie moze sie podobac zupelnie inne brzmienie niz mi i to jest normalne. wiedzac cos o jego calym systemie, bede mogl choc troche i w przyblizeniu, okreslic jak gra dany kaseciak. zawsze to jakis punkt odniesienia.

mops

  • 603 / 2667
  • Ekspert
09-09-2017, 21:30
Pod każdy ze wzmacniaczy mam podpięte cztery decki.I pod te same kolumny.Różnica w odtwarzaniu jest wręcz cholernie słyszalna.
Waldek.

mops

  • 603 / 2667
  • Ekspert
09-09-2017, 21:30
Pod każdy ze wzmacniaczy mam podpięte cztery decki.I pod te same kolumny.Różnica w odtwarzaniu jest wręcz cholernie słyszalna.
Waldek.

eMandDe

  • 2204 / 2945
  • Ekspert
10-09-2017, 19:00
Chaos

Rozumiem o co biega. :)

Mops.

A z Toba sie zgadzam w pełni. :)

jmaciek

  • 389 / 4807
  • Zaawansowany użytkownik
11-09-2017, 13:18
a ktory z tej twojej podlaczonej trojki obiektywnie gra najlepiej? no i na jakim wzmacniaczu, kolumnach i kablach?
pytam o reszte sprzetu bo czesto mozna przeczytac opinie o roznych deckach ale oceniajacy zazwyczaj nie podaja na czym je sluchali, tak jakby reszta systemu nie miala wplywu na brzmienie.
Poza tym to jest i tak "degustacja" powiedziałbym odczucie subiektywne. Jeden woli więcej góry, drugi mniej a więcej dołu.
Jednemu ten przypadnie do gustu a drugiemu inny.
Tutaj wydaje mi się że Twoje pytanie i odpowiedź tj. opinia Maćka będzie możliwa bo porównuje trzy decki ale i tak właściwa dla niego.
Sam czekam z niecierpliwością za jego odpowiedzią. Jestem ciekaw co lubi Maciek ?
Chaos, eMandDe,

Nie wiem czy moja ocena będzie obiektywna, nie dam rady, raczej skłaniałbym się do oceny subiektywnej :-)

Wstyd się przyznać, ale coraz rzadziej ostatnio słucham a nagrywam prawie wcale więc nie będę pisać na gorąco ale raczej z pamięci i krótko jak zapamiętałem poszczególne decki. Z tej trójki to najbardziej mi pasuje brzmienie Pioneera, które już tu kiedyś określiłem jako 'eksluzywne' - nie wiem jak to dokładnie określić - odtwarzana muzyka jest 'miękka', inni piszą 'analogowa', otacza 'ciepłem' - generalnie słychać, że dźwięk płynie z dobrej klasy magnetofonu (w porównaniu do innych decków, które miałem możliwość słuchać - choć nie było ich wiele) - plus mechanizm Reference - jak dla mnie wzór i ta przyjemność z obsługi sprzętu podświadomie pewnie też wpływa na moją ocenę tego magnetofonu. Później jest Sony - dźwięk nie jest taki 'miękki', raczej 'lekko wyostrzony' ale też słychać klasę sprzętu - mechanizm nie ma kultury pracy Pioneera ale wszystko działa szybko i pewnie. Ostatni w tym zestawieniu to Technics - w porównaniu do poprzedników prezentuje dźwięk 'cyfrowy' - większości miłośników magnetofonów nie jest nim zachwycona ale jak dla mnie 'technicznie' jest dobrze i akceptowalnie, choć nie uwodzi jak poprzednicy - niestety mechanizm mimo, że też działa szybko i poprawnie to jest dość głośny nawet podczas odtwarzania (w porównaniu do wspomnianych poprzedników).

Sprzęt towarzyszący to znów się wstyd przyznać, że to zakupiony ponad 20 lat temu i ciągle ten sam zestaw firmy Matsushita - niech no zerknę co tam jest wygrawerowane: Control Amplifier SU-C800UM2, Power Amplifier SE-A900SM2, Compact Disk Player SL-PS770D, Tuner ST-GT650 plus kolumny Dali 606 - na domiar złego wszystko podłączone 'kablami do żelazka' czyli przewodami fabrycznymi - wiem, że to nie po chrześcijańsku i audiofilsku - kilka razy myślałem aby coś zmienić, kilka razy nawet mi się chciało robić doktorat poprzedzający zmianę aby była ona dobra - ale zgodnie z naszym staropolskim zwyczajem poczekałem, aż mi przeszło i odechciało się cokolwiek zmieniać... ale przecież mam jeszcze czas... dużo czasu (tak ciągle myślę choć może jestem w 'mylnym' błędzie)... kiedyś na pewno coś zmienię...

Aha - z 'audiofilskości' to mam tylko tą przypadłość, że słucham bez regulacji barwy dźwięku (i nie przyszło mi to łatwo - musiałem się tego 'nauczyć' ;-).

Zresztą, co tu dużo mówić - ostatnio kupiłem Sony TC-FX100 tak z ciekawości aby zobaczyć jak wygląda i jak gra deck, który jest pusty w środku - patrząc od góry nie widać płyty z elektroniką tylko zasilacz i gniazda przyłączeniowe - i właśnie tego magnetofonu słucham teraz najczęściej - bo u mnie generalnie nie o 'audiofilskość' chodzi tylko o ciekawość techniczną, jak to działa, a jak zagra i zagra ładnie to już zupełnie jest fajnie :-)

M.

eMandDe

  • 2204 / 2945
  • Ekspert
11-09-2017, 19:21
Dziękuje Macku za opis.
Bardzo dziękuję.

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
12-09-2017, 15:03
Cytuj
stosować trójpolówkę i płodozmia
he he  fajne napisane


ja nawet nie wiem co to znaczy audiofil
ten kto ma duzo forsy i kupuje drogie sprzety
ten kto slucha wszystkiego co popadnie
tan kto ma czas i slucha wybrane rzeczy
ten kto eksperymentuje wszystkim co popadnie
ten co jest muzykiem


nie wiem


..


aiwa  naparawiona
trzeb przyznac ze wieczorem  ladnie to wyglada
nagrywa  tez bardzo solidnie   
ma  duzo powietrza i basu
szczegolnie po sporzyciu he he he


« Ostatnia zmiana: 12-09-2017, 15:29 wysłana przez nano »

mops

  • 603 / 2667
  • Ekspert
12-09-2017, 21:13
Nano,o ile pamiętam Ty jesteś krabofil   ;D
Waldek.

eMandDe

  • 2204 / 2945
  • Ekspert
12-09-2017, 21:21
Fajne "OCZYSKA" w tej AIWA-ie nano.

Gratulacje.

Chaos

  • 840 / 4957
  • Ekspert
13-09-2017, 01:59
jmaciek, dzieki za obszerne omowienie-przypomnienie.

widze ze masz ten sam zestaw do sluchania co dawniej. na pewno juz to pisalem ale napisze jeszcze raz: zawsze marzylem o takim zestawie Technicsa. ok. dzis mam chyba lepszy sprzet ale i tak po nocach snia mi sie wlasnie te modele.

natomiast zwykle druty wywal. na nich nie miales szans uslyszec co potrafi twoj system. na poczatek zafunduj sobie tanie kable Oehlbacha. polecam interkonekty "Ice Blue" + glosnikowe "Typ 1063" (2 x 4mm) z miedzi beztlenowej (OFC). niestety nie znam twojego modelu kolumn. po budowie wydaje sie ze bede walic basem ale wszystkie modele Dali z ostatnich lat jakie sluchalem, graly podbitymi wysokimi tonami. tak czy siak, zestaw kabli jaki ci polecam pomoze w obu przypadkach: poprawi precyzje basu i wprowadzi lepsza rozdzielczosc wysokich i srednich tonow.
jakbys byl w okolicach wroclawia to daj znac. mam taki secik i moge ci pozyczyc na kilka tygodni do testow. u mnie jest obecnie bezrobotny bo czeka na... moj wymarzony zestaw Technicsa :)

co do deckow to mam bardzo podobne odczucia co ty. na moim sprzecie (patrz w "o mnie") najlepiej gral Pioneer CT-S830S. mysle ze okreslenie "ekskluzywny dzwiek" jest bardzo dobre. tak samo mechanika. nastepny w kolejnosci byl Sony TC-K790ES. Yamaha KX-930 gra inaczej. dzwiek ma bardziej cyfrowy i narwany. lepiej od Pioneera i Sonego wypada na mocnym, gitarowym graniu ale juz na muzyce klasycznej czy czyms spokojny, nie ma tej klasy co tamte decki.
dodam jeszcze ze elementy mojego stereo dobieralem tak zeby zbudowac w miare duza przestrzen sceny muzycznej ale jak najmniej kosztem detali. lubie lekko podbita srednice i tak wlasnie graja moje kolumny. wzmacniacz robi szczegoly a kable przestrzen - to tak w skrocie.

Chaos

  • 840 / 4957
  • Ekspert
13-09-2017, 02:16
nano, audiofil to ktos kto slucha sprzetu a nie muzyki.

ja slucham muzyki.

ba, nawet uzywam korekcji we wzmacniaczu, w minidysku filtrow cyfrowych a w kaseciakach bawie sie biasem i play trimem. zero direct-u i audiofilskiej pokory.
« Ostatnia zmiana: 13-09-2017, 02:19 wysłana przez Chaos »

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
13-09-2017, 08:44
kurcze   zblizaja sie swieta.. 
moze  pomyslec dlugowzrocznie  dlugoterminowo    bez podtekstow   iiii

moze by tak   zrobic prezent  plci piekniejszej

fajnie zapakowowac i pyk takie cos  :-)
uzyje jako podstawke pod kwiatki
o nie  byloby niebezpiecznie
e sam nie wiem



ale jestem dzis wredny
przepraszam
« Ostatnia zmiana: 14-09-2017, 07:43 wysłana przez nano »

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
13-09-2017, 08:44
2 x sorry
« Ostatnia zmiana: 13-09-2017, 10:17 wysłana przez nano »